w numerze:
Gdzie szukać nadziei? -
pielgrzymka Domowego Kościoła
ProChrist-dla Chrystusa
Zachwycać się tym światłem, ale go nie ubóstwiać - wykład otwarty z serii"Ty darzysz łaską siedemkroć"
Nr 18(698) * J * ROK * LI * 04 V 2008
[Rozmiar: 7930 bajtów]
Dał nam Matkę

A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20) – powiedział Jezus do uczniów na chwilę przed Wniebowstąpieniem. W tym roku uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypada 4 maja, w pewien sposób łączy się z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 3 maja na Jasnej Górze, a także we wszystkich kościołach parafialnych, kapłani i wierni odnawiają Milenijny Akt Oddania Polski. Maryja, dla Polaków najbardziej kochana w jasnogórskim wizerunku, wiernie realizuje swe posłannictwo, które otrzymała od Syna umierającego na krzyżu. „Oto Matka twoja” (J 19, 27) rzekł Jezus do ucznia. W ten sposób Matka Boża stała się matką nas wszystkich. Jezus wstępując do nieba, nie pozostawił nas samym sobie. Jest z nami w cudzie Eucharystii, przez obecność Maryi, która jak każda matka ma czułe serce, kochające jak żadne inne, kochające bezwarunkowo, współcierpiące. Matka czuwająca, by jak to tylko będzie potrzebne śpieszyć z pomocą do swych dzieci.
Zapewne nieprzypadkowo Dzień Matki obchodzony jest w maju – miesiącu szczególnej modlitwy za pośrednictwem Maryi. Może warto wykorzystać ten czas, by na nowo dostrzec miłość i wszelkie dobro, jakiego doświadczaliśmy i doświadczamy ze strony naszych rodzicielek. Odwiedźmy groby tych, które czuwają nad nami już z tej drugiej strony. Dajmy wyraz naszej miłości tym, które są z nami, nawet jak mamy już po dzieścia lat nadal martwią się o nas, gotowe o każdej porze dnia i nocy służyć pomocą.
Jezus wstąpił do nieba, ale jest z nami w kochających sercach – Maryi i naszych ziemskich matek.

Joanna Kruczyńska

pozycje cykliczne:
[Rozmiar: 10434 bajtów]
 DHTML Menu by AllWebMenus

wiadomości opracował ks. Dariusz Żurański

Profesorska nominacja
„Muzyka jest wyższym objawieniem niż wszystka mądrość i jakakolwiek filozofia”
Ludwig van Beethoven

[Rozmiar: 12423 bajtów]
Uroczystości przewodniczył bp Józef Szamocki
Fot. Czesław Jarmusz.
W toruńskiej bazylice katedralnej 6 kwietnia rozbrzmiały z niecodziennej okazji chłopięco-męskie głosy Chóru Katedralnego „Pueri Cantores Thorunienses”. Podczas uroczystej Mszy św., koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego, założyciel i dyrygent chóru prof. Roman Grucza dziękował Panu Bogu za dar, jaki stał się jego udziałem – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński postanowieniem z 21 grudnia 2007 r. nadał Romanowi Gruczy tytuł profesora sztuk muzycznych.

[Rozmiar: 11684 bajtów]
Prezydent Lech Kaczyński nadał Romanowi Gruczy tytuł profesora sztuk muzycznych
Fot.www.probild.com
Z tej okazji do toruńskiej matki kościołów przyjechali zaproszeni goście z całej Polski. Wraz z Księdzem Biskupem Mszę św. odprawiło 10 księży zaprzyjaźnionych z Profesorem, m.in. ks. prał. Józef Nowakowski – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, ks. prał. dr Roman Buliński – proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy, ks. Zbigniew Malinowski i ks. dr Kazimierz Dąbrowski – dyrektorzy Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Lutomiersku k. Łodzi. Ksiądz Biskup w homilii podkreślił talenty i przymioty zasłużonego dla diecezji toruńskiej prof. Romana Gruczy, a proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński podziękował pierwszemu organiście bazyliki i dyrygentowi chóru katedralnego za uświetnianie muzyką uroczystości kościelnych. Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Thorunienses”, tym razem pod dyrekcją Aleksandry Gruczy-Rogalskiej, z solistą Wiesławem Raczkowskim i przy akompaniamencie organowym Marcina Łęckiego, wykonał m.in. Césara Francka „Panis Angelicus” oraz Charlesa Gounoda „Laudate Dominum”.

Honorowym gościem był prezydent Torunia Michał Zaleski, który w życzeniach skierowanych do prof. Gruczy napisał: „Panu Profesorowi Romanowi Gruczy, nestorowi toruńskiej chóralistyki, z najwyższym uznaniem za miłość do Torunia i polihymnii”.

Aleksandra Grucza-Rogalska
Redaktor odpowiedzialny:  ks. Dariusz ŻURAŃSKI
Współpraca: ks. Wojciech MISZEWSKI
ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń
tel. 056 622 35 30 w.39, fax 056 622 35 30 w.38
dyżur: od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 13.00
Redakcja częstochowska:
Karolina JADCZYK
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa,
tel. 034 365 19 17,
fax 034 366 48 93
jesteśmy gośćmi
na stronach:

opracowanie stron:Tomasz Kowalski