w numerze:
Jubileusz 70. urodzin; Nie dla siebie, lecz dla Chrystusa -
rocnice kapłańskie
Są dla nas świadkami wiary -
święcenia diakonatu
Bądźmy uczniami Chrystusa -
Diecezjalny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń
Nr 27 (707)* J * ROK * LI * 6 VII 2008
[Rozmiar: 7930 bajtów]
Nareszcie wakacje

Rozpoczęły się długo oczekiwane wakacje. Okres letni to także czas urlopów, który jest dla wielu wytchnieniem w szaleńczym trybie pracy. Smutne jest, że tak niewielu z nas może sobie pozwolić na wczasy czy rodzinny wyjazd w nieznane. Jednak najpiękniejsze w czasie wakacyjnym jest to, że możemy go spędzić razem, w gronie rodzinnym. Bez pośpiechu, obawy, że jakaś ważna praca nie zostanie wykonana. Wspólny wyjazd rowerowy za miasto czy nad jezioro może się okazać bardziej jednoczący rodzinę niż dalekie podróże.
Wakacje to okres beztroski, odpoczynku od pracy, nauki, obowiązków. Co jednak zrobić z tym czasem, aby nie okazał się stracony? Aby wakacje nie kojarzyły się tylko z telewizorem bądź z komputerem? Aby odpoczynek fizyczny, psychiczny nie okazał się zaniedbaniem duchowym?
Czas wakacyjny jest dobrą okazją, żeby na nowo zaprzyjaźnić się z Bogiem, gdyż często w codziennym pośpiechu zwyczajnie zapominamy o Panu. Piesze pielgrzymki, rekolekcje organizowane przez domy zakonne, półkolonie przy parafiach, w Caritasie są szansą dla człowieka, który szuka Chrystusa. Jeżeli chcesz znaleźć Stwórcę, czasem wystarczy spojrzeć na otaczające piękno przyrody: „Bo z rzeczy stworzonych poznajemy Tego, który je stworzył”.
Jest to propozycja nie tylko dla dzieci i młodzieży, lecz także dla tych, którzy wierzą, że odpoczynek wakacyjny nie idzie w parze z odpoczynkiem od Boga.

Aleksandra Chilińska

pozycje cykliczne:
[Rozmiar: 10434 bajtów]
 DHTML Menu by AllWebMenus

wiadomości opracował
ks. dr Dariusz Żurański

[Rozmiar: 17982 bajtów]
Neoprezbiterzy wraz z bp. Andrzejem Suskim i bp. Józefem Szamocki z radością dziękują za dar kapłaństwa
Fot. Paweł Rozynkowski

Święcenia kapłańskie 2008

Przeznaczeni do radości służby Bogu i bliźniemu diakoni diecezji toruńskiej przyjęli z rąk bp. Andrzeja Suskiego święcenia prezbiteratu. Uroczystość miała miejsce 21 czerwca w toruńskiej katedrze pw. Świętych Janów. Do święceń kapłańskich przystąpiło 17 diakonów. Na rozpoczęcie Mszy św. Biskup Andrzej podkreślił, że są oni darem na 17. rocznicę istnienia naszej diecezji. Po odczytaniu Ewangelii kandydaci zostali przedstawieni Księdzu Biskupowi przez rektora seminarium ks. dr. Krzysztofa Lewandowskiego, który zaświadczył o ich godności i poprosił Biskupa o udzielenie święceń. W homilii bp Andrzej Suski przypomniał kim jest kapłan i jakie są jego obowiązki we współczesnym świecie.
Po homilii nastąpił obrzęd święceń. Biskup pouczył kandydatów na prezbiterów o obowiązkach, które przyjmą wraz z darem kapłaństwa. Kandydaci natomiast, wkładając swoje dłonie w dłonie Biskupa, uczynili gest symbolizujący ojcowską i synowską więź biskupa oraz jego prezbiterów. Okazali tym samym szacunek i posłuszeństwo biskupowi i jego następcom. Wyraziwszy wolę przyjęcia święceń, kandydaci do kapłaństwa, leżąc krzyżem, odmówili wraz z wiernymi Litanię do Wszystkich Świętych, co jest znakiem zawierzenia i usilnej modlitwy. Następnie Biskup nałożył ręce na głowy kandydatów i odmówił modlitwę konsekracyjną, po czym wszyscy kapłani zgromadzeni w świątyni nałożyli ręce. Po przyjęciu szat i naczyń liturgicznych oraz namaszczeniu dłoni 17 nowych kapłanów stanęło przy ołtarzu Pana i wraz z Księdzem Biskupem po raz pierwszy sprawowało Eucharystię. Na zakończenie uroczystości neoprezbiterzy wyrazili wdzięczność najpierw wobec samego Stwórcy i Matki Bożej, następnie wobec Szafarza sakramentu kapłaństwa i kapłanów spotkanych na drodze formacji seminaryjnej oraz rodziny, przyjaciół i wszystkich zaangażowanych w przygotowanie niedzielnej uroczystości.
W Seminarium Duchownym bp Andrzej Suski wręczył neoprezbiterom dekrety, kierując ich do pracy duszpasterskiej w następujących parafiach: ks. Przemysław Badaczewski – pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu, ks. Adam Czerwiński – pw. św. Antoniego w Toruniu, ks. Przemysław Dankowski – został skierowany do pracy duszpasterskiej do archidiecezji lwowskiej na Ukrainie, ks. Łukasz Figurski – pw. bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego w Toruniu, ks. Andrzej Jankowski – pw. Ducha Świętego w Grudziądzu, ks. Przemysław Kalicki – pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu, ks. Grzegorz Kowalik – pw. Opatrzności Bożej w Toruniu, ks. Dawid Lewicki – pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu, ks. Paweł Maciejko – pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu, ks. Kazimierz Recki – pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim, ks. Tomasz Recki – pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie, ks. Paweł Rochman – pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie, ks. Łukasz Skarżyński – pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy, ks. Paweł Sobociński – pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny Kowalskiej w Toruniu, ks. Dawid Urbaniak – pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku Welskim, ks. Leszek Witkowski – pw. Chrystusa Króla i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jabłonowie Pomorskim, ks. Mariusz Zawacki – pw. św. Jakuba w Toruniu.

Ks. dr Dariusz Żurański
Redaktor odpowiedzialny:  ks. dr Dariusz ŻURAŃSKI
Współpraca: Joanna KRUCZYŃSKA
ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń
tel. 056 622 35 30 w.39, fax 056 622 35 30 w.38
dyżur: od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 13.00
Redakcja częstochowska:
Beata PIECZYKURA
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa,
tel. 034 365 19 17,
fax 034 366 48 93
jesteśmy gośćmi
na stronach:

opracowanie stron:Tomasz Kowalski