w numerze:
24. Świętojański Festiwal Organowy
Współtworzenie -
prof. Józef Flik mówi o pracy, rodzinie i życiu
Na chwałę Bożą i dla pożytku ludzkiego
rozmowa z ks. kan. Kazimierzem Wiktorem Flizikowskim
Nr 29 (709)* J * ROK * LI * 20 VII 2008
[Rozmiar: 7930 bajtów]
Wakacyjny strój

Jedziemy w góry. Zabieramy ze sobą plecak wypełniony krótkimi spodniami, przewiewnymi koszulkami, ale też kurtką na ewentualność deszczu, bo jak wiadomo w górach pogoda szybko się zmienia. Nie zapominamy o nakryciu głowy i oczywiście o wygodnych butach: z porządna podeszwą, wysokich, chroniących kostkę.
Jedziemy nad morze. W torbie podróżnej znajdują się lekkie koszule, bluzki, spodnie. Wszystko najlepiej jasne, by odbijało promienie słoneczne. Na nogi koniecznie japonki - ostatni hit mody damsko-męskiej. Przede wszystkim jednak pakujemy stroje kąpielowe. W tej kwestii jeszcze obowiązuje podział na płeć, tak więc w bagażach są kąpielówki męskie i różne wersje strojów kąpielowych damskich: jedne na przedpołudnie, drugie na popołudnie, jeszcze inne do pływania o zmierzchu.
Wakacje to okazja, by zastanowić się, dlaczego nie przywiązujemy takiej wagi do stroju, w jakim nawiedzamy kościół? Dlaczego wśród masy ubrań, które zabieramy ze sobą na dwa tygodnie urlopu, najczęściej nie znajdują swego miejsca rzeczy, w których moglibyśmy godnie wyglądać w Domu Bożym?
Nie trzeba wybierać się na toruńską starówkę, by zaobserwować, w jakich strojach latem ludzie przychodzą do kościoła. Najmodniejsze wśród kobiet stosują trend „do pasa”: bluzki z dekoltem do pasa i spódnice… też do pasa. Na nic tabliczki informujące o stosownym stroju, na nic nawoływania proboszczów w ogłoszeniach duszpasterskich. Przecież są wakacje – tylko dlaczego od przyzwoitości i szacunku wobec świątyń…?

Joanna Kruczyńska

pozycje cykliczne:
[Rozmiar: 10434 bajtów]
 DHTML Menu by AllWebMenus

wiadomości opracował
ks. dr Dariusz Żurański[Rozmiar: 11574 bajtów]

Fot. Sławomir Lesicki

W sobotę, 4 sierpnia, o godz. 6 w toruńskiej katedrze Świętych Janów mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego rozpocznie się 30. Piesza Pielgrzymka z Torunia na Jasną górę.
O godz. 7.30 pątnicy udadzą się w drogę


"Bądźmy uczniami Chrystusa"

Pielgrzymka będzie okresem szczególnych rekolekcji w drodze. Każde rekolekcje są czasem modlitwy, pokuty i refleksji nad najważniejszymi sprawami życia. Istotną rolę spełniają konferencje. W tym roku analizować będziemy hasło roku duszpasterskiego: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Pomagać nam w tym będzie św. Paweł Apostoł, jego przykład i nauczanie, które podejmujemy także z okazji trwającego roku Apostoła Narodów. Wsłuchując się w konferencje, będziemy się uczyć od św. Pawła, jak żyć w rodzinie, głosić Dobrą Nowinę, umiłować Ojczyznę i odczytać swoje powołanie oraz jak być ewangelicznym dzieckiem. Na tegorocznych znaczkach widnieje Oblicze Chrystusa z Manoppello, które będzie nam przypominało zaproszenie Pana Jezusa skierowane do każdego z nas, by być Jego uczniem.
Pielgrzymka, jak zwykle będzie okazją, aby na kilka dni oderwać się od spraw tego świata, które tak często nas intrygują, a skupić się na tym, co w życiu tak na prawdę najbardziej się liczy. Dzięki tym rekolekcjom w drodze pewnie wielu na nowo odczyta swoje miejsce na tym świecie i życiowe powołanie. Być może dla niektórych będzie okazją do odkrycia swojego powołania do służby Bogu w kapłaństwie czy w zakonie, a dla innych – powołania do pracy z innymi ludźmi w różnych zawodach w stanie świeckim. Tegoroczna pielgrzymka będzie także czasem modlitwy w intencjach Kościoła, świata. Przez 30 lat pątnicy z Torunia przez modlitwę i pokutę niosą pomoc Ojcu Świętemu, najpierw Janowi Pawłowi II, o szybkie wyniesienie do chwały ołtarzy Papieża Polaka.
Pielgrzymi przez 10 dni mają do pokonania 300 km pieszej wędrówki. Na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia ok. godz. 7. Podczas drogi są podejmowani przez mieszkańców miast i wiosek, przez które przechodzi pielgrzymka. Spodziewamy się udziału ok. 1 tys. pielgrzymów z Torunia i 300 z ziemi lubawskiej. Aktualne informacje znajdują się na oficjalnej stronie: www. pielgrzymka.diecezja.torun.pl . Wspólnie z pielgrzymami z Torunia wyjdą 4 grupy pielgrzymki diecezji pelplińskiej.


ks. Wojciech Miszewski

Redaktor odpowiedzialny:  ks. dr Dariusz ŻURAŃSKI
Współpraca: Joanna KRUCZYŃSKA
ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń
tel. 056 622 35 30 w.39, fax 056 622 35 30 w.38
dyżur: od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 13.00
Redakcja częstochowska:
Beata PIECZYKURA
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa,
tel. 034 365 19 17,
fax 034 366 48 93
jesteśmy gośćmi
na stronach:

opracowanie stron:Tomasz Kowalski