w numerze:
"Trzeba być dobrym jak chleb" -
rozmowa z Pawłem Kobylackim,prezesem Koła Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
29. Minipielgrzymka -
pielgrzymowanie duchowe
Nr 30 (710)* J * ROK * LI * 27 VII 2008
[Rozmiar: 7930 bajtów]
Życie jest pielgrzymowaniem

Już za kilka dni będziemy żyć duchem pieszego pielgrzymowania. 4 sierpnia w Toruniu rozpocznie się pielgrzymka diecezjalna. Wcześniej wyruszą grupy z Brodnicy, Działdowa, Grudziądza, Jabłonowa, Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego i Wąbrzeźna. Tradycyjnie już wielu mieszkańców naszej diecezji będzie podejmować w swoich domach pielgrzymów z innych regionów kraju, którzy też wędrują na Jasną Górę. To także szczególna posługa, gdyż bez dobrych, gościnnych i życzliwych ludzi przyjmujących pątników pielgrzymka nie mogłaby istnieć.
Zawsze ludzie podejmowali pielgrzymowanie z motywów religijnych, a była to podróż do „miejsca świętego”. Pątnicy, opuszczając swój dom, rodzinę, pragnęli przede wszystkim uświęcenia. Czas drogi, zmagania się z rozmaitymi trudnościami i niebezpieczeństwami, zdanie się na łaskę i niełaskę napotykanych ludzi był czasem oczyszczenia i wewnętrznego uświęcenia. Niejednokrotnie motywem pójścia na pielgrzymi szlak było dopełnienie złożonego ślubu. Pielgrzymowano także, aby odprawić pokutę za popełnione winy lub w intencji otrzymania jakiejś szczególnej łaski.
Pielgrzymka będzie okazją, aby na te kilka dni oderwać się od spraw tego świata, które tak często nas intrygują, a skupić się na tym, co w życiu tak na prawdę najbardziej się liczy. Dzięki tym rekolekcjom w drodze pewnie wielu na nowo odczyta swoje miejsce na tym świecie i życiowe powołanie. Być może dla niektórych będzie okazją do odkrycia powołania do służby Bogu w kapłaństwie czy w zakonie, a dla innych – powołania do pracy z innymi ludźmi w różnych zawodach w stanie świeckim.
Ci, którzy nie mogą udać się na pielgrzymkowy szlak, towarzyszą nam duchowo. W Toruniu już po raz 29. wielu ludzi tradycyjnie będzie nawiedzać kościoły w tzw. Minipielgrzymce.
Niech bycie w drodze będzie czasem kroczenia za Jezusem i stawania się jeszcze doskonalszym Jego uczniem

ks.Wojciech Miszewski

pozycje cykliczne:
[Rozmiar: 10434 bajtów]
 DHTML Menu by AllWebMenus

wiadomości opracował
ks. dr Dariusz Żurański[Rozmiar: 18013 bajtów]
29 czerwca ks. Wiesław Pacak, proboszcz Parafii pw. Jezusa Miłosiernego w Brodnicy, zorganizował festyn, w którym uczestniczył m.in. Ryszard Rynkowski,
Przyjaciel parafii oraz współorganizator
Fot. Archiwum parafii

FESTYNOWE ŚWIĘTOWANIE

Parafia pw. Jezusa Miłosiernego w Brodnicy obchodzi w tym roku 5-letnie istnienia. Trwa budowa świątyni. Kościół jest w stanie surowym, a przed proboszczem ks. Wiesławem Pacakiem drugi etap budowy, czyli zdobienie wnętrza. Prace te rozpoczęły się na początku maja. Kościół jest zdobiony rzadko spotykaną techniką sgraffito, polegającą na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku i zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich. Przez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje wielobarwny wzór. Dzieła dokonuje Gizela Klaryska, artystka z Torunia. Prace przy budowie są bardzo kosztowne, ale toczą się nieustannie w głównej mierze dzięki ofiarności wiernych, jak również organizowanym festynom, z których dochód w całości jest przeznaczany na budowę kościoła.
W tym roku ks. Wiesław Pacak zorganizował festyn 29 czerwca. Szósta w historii parafii zabawa rozpoczęła się od ciekawego turnieju piłkarskiego z udziałem drużyn: księży z diecezji toruńskiej, parafian oraz pobliskiego Zbiczna. Turniej wygrali księża. Po meczu na scenie ustawionej przy kościele miał miejsce dalszy ciąg festynu. Najpierw wystąpiły dziewczęta z zespołu tańca nowoczesnego „Red Roses”, następnie rock band „CT” z Torunia oraz miejscowa grupa „Ostatnia Deska Ratunku” grająca szanty. Tegoroczną gwiazdą festynu był zespół „Gronicki”, czyli siostry Paluch z Bukowiny Tatrzańskiej, śpiewające po góralsku. Nie zabrakło przyjaciela parafii, współorganizatora Ryszarda Rynkowskiego, który wraz z Księdzem Proboszczem przeprowadził licytację wartościowych przedmiotów, a po niej zaśpiewał swoje najbardziej popularne piosenki. Piknik zakończyła dyskoteka prowadzona przez miejscowego DJ Jacka.
Uczestnicy mogli przez cały czas korzystać z licznych punktów gastronomicznych oferujących: grochówkę, różne rodzaje ciast, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, pieczoną kiełbaskę, pieczonego prosiaka, napoje oraz lody. Atrakcją była loteria fantowa, w której można było wylosować m.in. laptop oraz wygrać pielgrzymkę do Sankt Petersburga. Dużym zainteresowaniem cieszyła się licytacja atrakcyjnych przedmiotów, ufundowanych przez parafian oraz zaprzyjaźnione firmy, prowadzona przez ks. Marcina Kaczyńskiego. Dzieci mogły spędzić czas w dużym miasteczku zabaw, a kibice piłkarscy wieczorem oglądali na dużym ekranie mecz finałowy Euro 2008.
Piknik parafialny zgromadził mnóstwo ludzi, głównie mieszkańców Brodnicy i okolic. Dochód został w całości przeznaczony na zdobienie wnętrza kościoła. Każdy zainteresowany stanem pracy przy polichromii mógł w czasie festynu wejść na budowę, by zobaczyć to dzieło. Zebrane podczas festynu pieniądze przyśpieszą budowę świątyni, która stanowi serce każdej parafii.

ks. Marcin Kaczyński
Redaktor odpowiedzialny:  ks. dr Dariusz ŻURAŃSKI
Współpraca: Joanna KRUCZYŃSKA
ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń
tel. 056 622 35 30 w.39, fax 056 622 35 30 w.38
dyżur: od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 13.00
Redakcja częstochowska:
Beata PIECZYKURA
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa,
tel. 034 365 19 17,
fax 034 366 48 93
jesteśmy gośćmi
na stronach:

opracowanie stron:Tomasz Kowalski