w numerze:
Kształtować wyobraźnię miłosierdzia -
powstaje dom "Samarytanin"
Dziesięć kroków z Ewangelią według św. Marka -
O książce "Bądźmy uczniami Chrystusa" pisze Joanna Kruczyńska
Świadectwo heroizmu, ofiary i słabości -
książka pt. "Diecezja Chełmińska w czasach komunizmu (1945-1990)"
Nr 35 (715)* J * ROK * LI * 31 VIII 2008
[Rozmiar: 7930 bajtów]
Młodzi są nadzieją

W sierpniu wierni diecezji toruńskiej pielgrzymowali na Jasną Górę i do innych sanktuariów. W sierpniu wspominamy rocznice Cudu nad Wisłą, Powstania Warszawskiego, założenia „Solidarności” i strajków Sierpnia ’80. 1 września przypada 69. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętając bohaterów, należy uświadomić sobie, że przyszłość musi być budowana na prawdzie, nawet trudnej. 1 września uczniowie i rodzice, nauczyciele i katecheci rozpoczynają nowy rok szkolny i katechetyczny. Gromadzą się na Mszach św., by przez cały rok podążać za Chrystusem. Na progu nowego roku warto przypomnieć metodę wychowawczą wypracowaną w Ruchu Światło- Życie. Ks. Franciszek Blachnicki przestrzegał przed „wartościami” proponowanymi przez świat, z których „rodzi się” człowiek zdezintegrowany, konsumpcyjny, wyczynowy (koncentruje dążenia na osiąganiu wyników w wąskiej dziedzinie i mierzy swoją wartość tym osiągnięciem) i stadny (manipulowany). Obecnie można dodać także człowiek uzależniony od narkotyków, komputera czy telefonu, który nie umie rozmawiać twarzą w twarz. Odpowiedzią na przedstawione zagrożenia – według Księdza Franciszka – jest wychowanie człowieka zintegrowanego, posiadającego siebie w dawaniu siebie, realizującego siebie przez służbę i wyzwolonego.
Zachętą do zdobywania wiedzy i kształtowania charakteru niech będą słowa Jana Pawła II: „Każdy z was, znajduje też w życiu jakieś swoje «Westerplatte». Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić”. W duchu odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia zapytajmy za ks. Blachnickim: „Czy odczytamy obecną sytuację w naszej Ojczyźnie jako naglące wezwanie do podjęcia tego wielkiego daru – charyzmatu wychowania nowego człowieka?”.

Beata Pieczykura

pozycje cykliczne:
[Rozmiar: 10434 bajtów]
 DHTML Menu by AllWebMenus

wiadomości opracował
ks. dr Dariusz Żurański[Rozmiar: 18340 bajtów]
Bp Józef Szamocki z grupą z Nowego Miasta Lubawskiego wkracza na Jasną Górę

Pielgrzymi dotarli do celu

[Rozmiar: 20939 bajtów]
Pielgrzymi z diecezji Toruńskiej dotarli na Jasną Górę 13 sierpnia o godz. 7. Przed Szczytem bp Józef Szamocki witał poszczególne grupy. Charakterystykę grup przedstawił ks. Wojciech Miszewski, kierownik. Tradycyjnie pątnicy wędrowali w 11 grupach, 2 trasami w ramach 27. Pielgrzymki Ziemi Lubawskiej i 30. Pielgrzymki z Torunia Liczba pielgrzymów w stosunku do lat ubiegłych nieznacznie zmalała. W dniu powitania na Jasnej Górze było nas 1300, głównie ludzi młodych. Podczas drogi rozważaliśmy tematykę obecnego roku duszpasterskiego: „Bądźmy uczniami Chrystusa". Uczyliśmy się także życia według nauczania i posługi św. Pawła Apostoła, który patronuje w tym roku.
Grupy słuchały również informacji o Świętym Obliczu z Manoppello, które zdobiło znaczek pielgrzymkowy. Wśród tegorocznych pątników kroczył już kolejny raz bp Józef Szamocki, każdego dnia w innej grupie, pełniąc posługę duszpasterską, przewodniczył Mszy św., głosił konferencje i spowiadał. Podczas marszu spotykaliśmy się z niegasnącą życzliwością wiernych parafii, które odwiedzaliśmy. W tym roku towarzyszyła nam niezwykle piękna, słoneczna pogoda, przeplatana ulewnymi deszczami. Po raz pierwszy od lat nie wchodziliśmy na Jasną Górę w strugach deszczu, jak to bywało w latach poprzednich. Rekolekcje w drodze zakończyły się uroczystą Eucharystią sprawowaną na Szczycie 13 sierpnia o godz. 12.30.
[Rozmiar: 23295 bajtów]
Teraz należy czekać na czas owocowania tego tak obficie sianego Bożego Słowa. Pielgrzymi, żegnając się, mówili z nadzieją i radością: „Do zobaczenia za rok na pielgrzymkowym szlaku".
Ks. Wojciech Miszewski

Redaktor odpowiedzialny:  ks. dr Dariusz ŻURAŃSKI
Współpraca: Joanna KRUCZYŃSKA
ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń
tel. 056 622 35 30 w.39, fax 056 622 35 30 w.38
dyżur: od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 13.00
Redakcja częstochowska:
Beata PIECZYKURA
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa,
tel. 034 365 19 17,
fax 034 366 48 93
jesteśmy gośćmi
na stronach:

opracowanie stron:Tomasz Kowalski