w numerze:
Bł. Karolino świeć nam przykładem
diecezjalne uroczystosci
Kościół potrzebuje sztuki
wernisarz Krystyny Szalewskiej
Kain i Abel są we mnie
cykl wykładów otwartych
Nr 50 (730)* J * ROK * LI * 14 XII 2008
[Rozmiar: 7930 bajtów]
Jaki Adwent

Dla chrześcijan Adwent powinien kojarzyć się z roratami sprawowanymi wczesnym rankiem, wieńcem adwentowym i umieszczonymi na nim czterema świecami symbolizującymi cztery kolejne niedziele i cztery tygodnie oczekiwania na narodzenie Dzieciątka. To także duchowe przygotowania do świąt: rekolekcje, troska o potrzebujących. Jest to również czas porządków domowych, które powinny być na drugim miejscu, co nie znaczy, że nie są potrzebne.
Z niesmakiem przyjęłam pierwsze lampki i ozdoby świąteczne, które na wystawach sklepowych pojawiły się już w październiku. Jeszcze rok temu świecidełka choinkowe zajęły miejsce dyń i masek na Halloween. Artykuły proponowane w sklepach same w sobie nie są złe. Dobrze, że napływają do naszego kraju nowinki w świątecznej modzie. Jednakże istotą rzeczy jest, abyśmy nie pogubili się w powodzi informacji: w namowach reklam, sprzedawców, dobrych radach czasopism, że bez obrusa, który proponują kupić, święta nie będą tak udane, jak mogłyby być.
W pewnym toruńskim sklepie słyszałam rozmowę dwóch sprzedawczyń. Jedna drugą namawiała na imprezę taneczną, ale ta pierwsza stwierdziła, że nie pójdzie, bo: „Wielki Post czy Adwent, czy co my tam teraz mamy”. Niestety, nie brzmiało to jak przejęzyczenie. Czy to zatem pomylenie pojęć, a może zatracenie istoty sprawy?

Joanna Kruczyńska

pozycje cykliczne:
[Rozmiar: 10434 bajtów]
 DHTML Menu by AllWebMenus

wiadomości opracował
ks. dr Dariusz Żurański

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, przy współpracy z parafią pw. św. Antoniego na toruńskich Wrzosach, zorganizował cykl wykładów otwartych poświęconych m.in. problematyce małżeńskiej i rodzinnej. Zainaugurował go bp Józef Szamocki
[Rozmiar: 11702 bajtów]

Fot. Joanna Kruczyńska

OTOCZMY TROSKĄ ŻYCIE

W I niedzielę Adwentu rozpoczęliśmy w Kościele nowy rok duszpasterski pod hasłem: „Otoczmy troską życie”. Słowa te nawiązują do Ewangelii wg Św. Jana: „Aby mieli życie i mieli je w obfitości” (por. J 10,10b). Św. Jan mówi o Dobrym Pasterzu, który przychodzi, aby owce miały życie i miały je w obfitości. W tym biblijnym obrazie pokazana jest troska Boga o to, by stworzony przez niego człowiek odkrył, że życie jest darem, zrozumiał jego piękno, potrafił się nim zachwycić i chciał żyć, wyrażając wielki szacunek do własnego życia, do życia innych ludzi oraz do stworzonego świata. „Nie chodzi więc tu tylko o wąsko rozumianą obronę życia nienarodzonych ani o zagrożenia życia ludzkiego, chociaż nie można tych problemów pominąć. Chodzi o troskę o szeroko rozumiane formy życia, które wyszły z rąk Stwórcy” („Otoczmy troską życie. Kościół niosący Ewangelię nadziei. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2006 – 2010”, s. 13).
Tak więc troską należy otoczyć: życie środowiska naturalnego, życie fizyczne, psychiczne i duchowe człowieka. Troską należy objąć wszystkie etapy ludzkiego życia: jego początek, rozwój oraz schyłek. Wskazać na potrzebę opieki nad ludźmi bezbronnymi, niepełnosprawnymi i umierającymi. Miejscem, gdzie w pierwszym rzędzie uczymy się szacunku do życia i do drugiego człowieka, jest rodzina. Niestety, liczne czynniki kulturowe, społeczne i polityczne przyczyniają się do kryzysu rodziny. Lekceważy się wierność, uczciwość, nierozerwalność małżeńską. To wszystko sprawia, że należy wskazać rodzinę jako wspólnotę życia i miłości otwartą na przyjęcie nowego człowieka. Rodzina powinna stanowić swoiste sanktuarium życia, a więc być miejscem, w którym to życie będzie we właściwy sposób przyjęte i chronione przed atakami.
W związku z rozpoczętym rokiem duszpasterskim pod hasłem: „Otoczmy troską życie” Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, przy współpracy z parafią pw. św. Antoniego na toruńskich Wrzosach, zorganizował cykl wykładów otwartych poświęconych problematyce małżeńskiej, rodzinnej i szeroko pojętemu życiu. Wybór parafii św. Antoniego w Toruniu na miejsce wykładów nie jest przypadkowy. Komisja Duszpasterstwa Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski w opracowanym programie duszpasterskim zaznaczyła, aby, omawiając problematykę związaną z ludzkim życiem, wskazać m. in. postać św. Joanny Beretty Molii. W kościele pw. św. Antoniego znajduje się jej ołtarz i relikwie.

ks. Dariusz Żurański
Redaktor odpowiedzialny:  ks. dr Dariusz ŻURAŃSKI
Współpraca: Joanna KRUCZYŃSKA
ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń
tel. 056 622 35 30 w.39, fax 056 622 35 30 w.38
dyżur: od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 13.00
Redakcja częstochowska:
Beata PIECZYKURA
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa,
tel. 034 365 19 17,
fax 034 366 48 93
jesteśmy gośćmi
na stronach:

opracowanie stron:Tomasz Kowalski