GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 5 (267)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 30 I 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Dziś Bóg umiłował tę świątynię Aleksandra Mrozkowiak
 • Zadziwienie radością - o Europejskim Spotkaniu Młodych w Warszawie pisze Anna Maria Maniakowska
 • Przyjacielu! - ks. Rajmund Ponczek
 • Służebnice Najświętszego Serca Jezusowego
 • Zróbcie wszystko cokolwiek mówi wam Jezus
  4 grudnia 1999 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej. Rozpoczęła je Msza św. w kościele św. Józefa w Toruniu, sprawowana przez bp. Andrzeja Suskiego, asystenta diecezjalnego Stowarzyszenia ks. prał. Józefa Nowakowskiego, proboszcza parafii iśw. Józefa o. Eugeniusza Leśniaka oraz księży asystentów kół parafialnych. Hanna Kosinska
 • Kronika opracowana przez Lenę Maryks

   Dekanat Radzyń

  • W Domu Parafialnym w Jabłonowie Pomorskim
   15 grudnia w Domu Parafialnym w Jabłonowie Pomorskim odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe emerytów i rencistów. Po raz kolejny przygotowane zostało ono przez parafialną Caritas. Tego roku uczestniczyło w nim 80 osób. Ponadto do tych, którzy nie mogli być obecni na spotkaniu z powodu choroby, panie z Caritas postanowiły dotrzeć osobiście dzień później. W ten sposób w radości Świąt Bożego Narodzenia uczestniczyło następne 65 osób.

   Całość rozpoczęła się uroczystą Mszą św., której przewodniczył proboszcz parafii Chrystusa Króla ks. kan. Jan Kufel. Samo zaś spotkanie ubogacił program słowno-muzyczny przygotowany przez Zespół Emerytów i Rencistów. Nie zabrakło też wspólnie śpiewanych kolęd. Dzieląc się opłatkiem wśród łez wzruszenia, składano sobie życzenia przeżycia następnego roku w zdrowiu i spotkania się w tym gronie w roku 2000. Życzenia oprócz duszpasterzy złożył burmistrz miasta Jabłonowa Pomorskiego Kazimierz Gawenda, który z ramienia Urzędu Gminy i Miasta obdarował uczestników drobnymi upominkami. Po spotkaniu dzięki życzliwości parafian wszyscy uczestnicy zostali odwiezieni do domów.

   16 grudnia w Domu Parafialnym odbyło się spotkanie opłatkowe nauczycieli oraz personelu Zespołu Szkół, Gimnazjum i Przedszkola w Jabłonowie Pomorskim. W spotkaniu brało udział 70 osób. Świąteczny nastrój stworzył występ dzieci, które na przemian śpiewały kolędy i pastorałki oraz recytowały wiersze wigilijne. Po złożeniu życzeń i podzieleniu się opłatkiem uczestnicy przy wspólnym stole wigilijnym dzielili się radością i troskami pracy wychowawczej. Inicjatorem spotkania był proboszcz ks. kan. Jan Kufel, który pragnął podziękować za trud pracy formowania najmłodszego pokolenia, wskazać pojawiające się zagrożenia i duchowo wesprzeć tak ważne zadanie, od wykonania którego zależy przyszłość Kościoła i Narodu Polskiego.

   pp

   Dekanaty toruńskie

  • Misterium Bożonarodzeniowe

   Rok Jubileuszowy obfituje w wydarzenia, które zawierają w sobie wiele wymownych znaków. W parafii Matki Bożej Częstochowskiej niewątpliwie jednym z nich były jasełka Bożonarodzeniowe. Odbyły się one w drugi dzień Świąt, w Niedzielę Świętej Rodziny. Były to pierwsze jasełka w naszej młodej parafii. Pierwszy raz zresztą przeżywaliśmy święta Bożego Narodzenia w kaplicy. Rok temu stały tylko jej mury, a pasterka odbyła się na placu pod gwiazdami. Jasełka odbyły się przede wszystkim dlatego, że jest wzniesiona także kaplica duchowa tej parafii. Stanowiły one owoc kilkumiesięcznej formacji wielu osób. Jasełka kojarzą się najczęściej z występami dzieci. Nasze misterium tworzyły dzieci, młodzież i dorośli. Grały całe rodziny. Między scenami śpiewały chóry: dorosłych i młodzieżowy. Blisko sto osób stworzyło nie tyle przedstawienie teatralne, co swoiste nabożeństwo. Wymownym znakiem była obecność ojców paulinów, którzy także mieli swoje role. Jasełka zostały przedstawiane w formie pantomimy. Kilku narratorów czytało tekst, m. in. fragmenty Pisma Świętego.
   W sercach wielu osób, które obejrzały jasełka dokonała się konfrontacja Słowa Bożego z ich życiem. Oby owoce tego spotkania oraz wielu innych w czasie Roku Świętego prowadziły do licznych nawróceń.

   Waldemar Rozynkowski

  • W ubogim żłóbeczku

   Fot. Wojciech Rypyść

   Zwyczaj stawiania szopki w kościołach wywodzi się od pierwszego żłóbka zorganizowanego przez św. Franciszka, który pragnął przybliżyć wiernym, jak bardzo uniżył się Pan, przychodząc na świat w ubogiej stajni w Betlejem. Dlatego oo. franciszkanie traktują przygotowanie świątecznej szopki ze szczególnym pietyzmem. Piękna i niekonwencjonalnie usytuowana (nad głównym ołtarzem) jest szopka w kościele św. Piotra i Pawła na Podgórzu. Jest ona doskonale widoczna z każdego zakątka świątyni, a wierni mają co podziwiać, bo zadbano o dopracowanie najdrobniejszego szczegółu.


   Fot. Czesław Jarmusz

   Nowe, ciekawe rozwiązanie zastosowano również w przygotowaniu świątecznej szopki w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP na Stawkach. Elementy szopki są ruchome, co przyciąga do niej szczególnie najmłodszych parafian.

   bc

   Wkrótce

  • Jubileusz życia konsekrowanego
   2 lutego obchodzony będzie w katedrze św. Janów w Toruniu jubileusz osób konsekrowanych, które przygotują się do niego poprzez triduum w czterech wyznaczonych miejscowościach: w Jabłonowie, Chełmnie, Grudziądzu i Toruniu.

   30 stycznia osoby konsekrowane modlić się będą na wspólnych z wiernymi Nieszporach

   • o godz. 16.00 w parafii św. Wojciecha w Jabłonowie Pomorskim,
   • o godz. 17.00 u oo. pallotynów w Chełmnie,
   • o godz. 17.00 u księży marianów w Grudziądzu
   • o godz. 18.00 w kościele Ducha Świętego oo. jezuitów w Toruniu.

   31 stycznia będzie dniem postu. O godz. 15.00 osoby konsekrowane wezmą udział w liturgii pojednania.

   1 lutego, w Dniu Eucharystii, wszystkie domy zakonne w diecezji będą adorować Najświętszy Sakrament.

   2 lutego podczas Mszy św. koncelebrowanej o godz. 10.00 w toruńskiej katedrze nastąpi odnowienie ślubów oraz podziękowannie za dar życia konsekrowanego.

   mb

  • Zaproszenie na obchody Roku Jubileuszowego
   11 lutego (piątek) - Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Jubileusz chorych, niepełnosprawnych i osób starszego wieku. Nabożeństwo w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu na Bielanach o godz. 15.00 .

   23 lutego (środa) - Wspomnienie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Jubileuszowe wspomnienie męczenników ziemi toruńskiej w Sali Wielkiej Dworu Artusa o godz. 15.00; Msza św. dziękczynna w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu o godz. 17.00.

   ks. Józef Nowakowski

  • Rekolekcje dla maturzystów i dziewcząt szkół średnich
   Centrum Spotkań Młodzieży zaprasza maturzystów, maturzystki oraz inne chętne dziewczęta na rekolekcje zatytułowane Młodość jest szczególnym bogactwem....

   Rekolekcje dla maturzystek odbędą się w dniach od 4 do 7 lutego, dla pozostałych dziewcząt w dniach od 9 do 12 lutego w Nowicjacie Sióstr Pasterek w Jabłonowie Pomorskim, natomiast rekolekcje dla maturzystów w dniach od 9 do 12 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu.

   Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 16.00. W programie przewidziano m.in. Eucharystię, Sakrament Pojednania, konferencje refleksyjne i świadectwa wiary.

   Należy zabrać z sobą Pismo św., śpiewnik, notatnik, śpiwór.
   Opłata - 30 zł.

   Zgłoszenia przyjmują katecheci lub s. Sylwia Prokopowicz, pl. ks. Wincentego Frelichowskiego 1, 87-100 Toruń, tel. (056) 622-85-88, 622-33-43.

   kd

  • Zaproszenie do pielgrzymowania
   Parafia św. Józefa w Toruniu zaprasza w Roku Jubileuszowym na pielgrzymki do Włoch.

   Pierwsza z nich, Wielkanocna, obejmująca trasę: Florencja - Rzym - Wenecja, odbędzie się w terminie 18.04 - 26.04. Koszt 1.850 zł z wyżywieniem.

   Druga pielgrzymka, z trasą: Wiedeń, Padwa, Florencja, Rzym, Capri, Sorento, Monte Casino, Asyż, San Marino, Wenecja odbędzie się od 27.04. do 7.05. Koszt z pełnym wyżywieniem - 1.700 zł.

   Zapisy przyjmuje sekretariat parafii św. Józefa, tel. (056) 659-60-04 lub 654-55-54 (po 16.00).

  • Warsztaty muzyczne w Brodnicy
   Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej i wspólnota Emmanuel z Brodnicy wraz z Tomkiem Kamińskim i jego zespołem organizują regularne warsztaty muzyczne dla wszystkich parafialnych i wspólnotowych zespołów wolakno-instrumentalnych naszej diecezji. Pierwsze weekendowe spotkanie odbędzie się w drugiej połowie lutego.

   Zainteresowani proszeni są o kontakt telefoniczny lub listowny z rejonowymi biurami Szkoły Nowej Ewangelizacji.
   Osoby zainteresowane proszone są także o wyrażenie swoich oczekiwań wobec zespołu prowadzącego warsztaty celem ich jak najbardziej trafnego przygotowania.

   Warsztaty będą prowadzone osobno w grupach instrumentalych przez muzyków z zespołu Tomka Kamińskiego.
   Ponadto przewiduje się naukę tworzenia tekstów i muzyki, a dla wyróżniających się uczestników zaistnieje możliwość wystąpienia wraz z zespołem podczas koncertu.

   Wszelkie informacje dotyczące warsztatów można uzyskać pod adresami:

   • SNE Rejonu Brodnickiego i Wspólnota Emmanuel
    ul. Zduńska 11, 87-300 Brodnica, tel/fax (056) 69-74-788
   • Szkoła Nowej Ewangelizacji Rejonu Toruńskiego
    ul. Św. Józefa 35, 87-100 Toruń, tel. (056) 66-23-143
   • Szkoła Nowej Ewangelizacji Rejonu Grudziądzkiego
    ul. Kaszubska 15, 86-303 Grudziądz, tel/fax (056) 46-511-91.
   gb

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Marek Borzyszkowski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl