GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 6 (268)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 6 II 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Następcy apostołów Maria Major
 • Wigilijne dary serca - s. Zofia Kaszuba
 • List o soli ziemi i świetle świata - ks. Rajmund Ponczek
 • Sześćdziesiąt lat temu 10 lutego 1940 r. Stanisław Alexandrowicz
 • Msza Święta za Honorowych Dawców Krwi
  kl. Jan Szwal
 • Jeszcze o spotkaniach opłatkowych
  - Teresa Tylicka
 • Kronika opracowana przez Teresę Tylicką

   Dekanat Brodnica

  • W pięknej scenerii

   W parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium św. Antoniego w Brodnicy na okres Bożego Narodzenia w Roku Jubileuszowym poświęconym Jezusowi został ustawiony żłóbek, wypełniający całą przestrzeń prezbiterium. Stajenkę na tle wzgórz betlejemskich zaprojektował gwardian o. Romuald Jaworski. Była ona pięknym i wymagającym wiele pracy dziełem bożonarodzeniowym. W tym roku kościelnym na sklepieniu całego Sanktuarium zostały umieszczone po dwie maleńkie lampki w ponad 100 otworach. Utworzyło się w ten sposób miłe dla oka niebo pokryte gwiazdkami.

   W 1999 r. powstało biuro Radia Maryja przy tym Sanktuarium. Spotkania członków i sympatyków odbywają się w każdy wtorek o godz. 17.30.

   mk
   Fot. Maria Kulaszewska

   Dekanat Golub

  • Betlejemska noc

   Fot. Józef Krępeć

   W kowalewskiej świątyni pasterkę odprawiono już po raz drugi w betlejemskiej stajni, jaką stało się prezbiterium kościoła. Rozgwieżdżone nad ołtarzem niebo. Na jego stopniach - otoczona wonną zielenią świerków i sosen, przykryta strzechą - stajenka. Jerozolimskie Boże Dziecię na sianie u stóp ofiarnego stołu wskazuje, że Jezus rodzi się wciąż na nowo podczas każdej Mszy św. Ta wzruszająca sceneria uświadamia zagubionym w labiryncie doczesności ludziom nie tylko cud Bożej Miłości, ale także i to, że przez swoje wcielenie i ubóstwo Bóg stał się naprawdę Bratem każdego człowieka. W tym roku także bydlęta klękały przed stajenką. Żywa owieczka z dwojgiem jagniąt i kucyk, który rżał cichutko na swój sposób chwaliły Pana. Budziły one zainteresowanie i wywoływały uśmiech nie tylko na twarzach dzieci.

   Krystyna Leszczyc-Grabianka

   Dekanat Grudziądz

  • Spotkanie ze św. Mikołajem
   Kolejny, siódmy raz koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa zorganizowało w grudniu gwiazdkę dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy. Śpiewem kolęd i recytacją wierszy wieczór uświetnił występ zespołu Mozaika pod dyrekcją Henryka Orzechowskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10.
   Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zorganizować 140 paczek dla dzieci i 50 paczek dla chorych. Pragniemy wyrazić wdzięczność na łamach Głosu z Torunia wszystkim bezimiennym ofiarodawcom i firmom z naszej parafii.
   gg

  • Szopki Bożonarodzeniowe

   Fot. Renata Lewandowska

   Już od pięciu lat uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 przygotowują jasełka. Przedstawiają je kilka razy w szkolnej świetlicy, dla młodzieży, nauczycieli i zaproszonych gości. Specjalnego ducha czuje się podczas występów w murach starej kolegiaty. W tym roku dzieci pod kierownictwem katechetki Karoliny Kerszke i nauczycielek Marii Karpus i Krystyny Kozłowskiej przygotowały dwa przedstawienia. Jedną nazwały szopką uczniowską a drugą szopką Betlejemską.
   9 stycznia, w niedzielne popołudnie, obie szopki obejrzeli w kolegiacie licznie zebrani parafianie, w większości ci najmłodsi.

   rl

   Dekanat Lidzbark

  • Sprawić dzieciom radość
   Akcja Katolicka od dwóch lat współdziała z Urzędem Gminy i Domem Kultury w Górznie. W tym roku zorganizowano wspólnie Mikołaja dla dzieci z całej gminy, począwszy od przedszkolaków po młodzież gimnazjalną.
   Wszystkich zebranych na rynku powitał burmistrz Paweł Jankiewicz i proboszcz ks. Stefan Maliszewski. Wielkim zaangażowaniem wykazali się prowadzący spotkanie: Robert Sargalski i Józef Bartkowski. Część artystyczną przygotowały dzieci szkolne, a grał zespół działający w Towarzystwie Kulturalnym.
   To nic, że Mikołaj przyjechał wozem drabiniastym zamiast saniami, ale za to przywiózł wspaniałe paczki i dzieci miały uśmiech na twarzy, bo przecież o to chodziło.

   19 grudnia zorganizowano wspólne spotkanie opłatkowe z osobami samotnymi. Obecne były władze gminy z burmistrzem Pawłem Jankiewiczem oraz duszpasterze: ks. proboszcz Stefan Maliszewski i ks. Antoni Kwiatkowski. Dzielono się opłatkiem, śpiewano kolędy, samotni otrzymali drobne upominki, a młodzież gimnazjalna pokazała bożonarodzeniowe jasełka przygotowane przy współudziale ks. Antoniego.

   Dziękujemy wszystkim, którzy ofiarnie przyczynili się do organizacji. Bez nich nie byłoby paczek dla dzieci, oni rozumieją potrzeby innych i nigdy nie odmawiają pomocy, kiedykolwiek o nią prosimy. Są to:

   • Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Miesiączkowie,
   • Rady Sołeckie w Gałkowie, w Szynkówku, we Fiałkach, w Górznie-Wybudowaniu,
   • Bank Spółdzielczy,
   • Spółdzielnia Handlowo-Rolnicza,
   • Zakład Gospodarki Komunalnej w Górznie
   • Anna Bartkowska,
   • Ewa i Henryk Cukrowscy,
   • Genowefa Kępczyńska,
   • Piotr Murawski,
   • Danuta Płoszyńska,
   • Renata Rupińska,
   • Marian Pituła,
   • Robert Sargalski,
   • Agnieszka i Stanisław Trąpczyńscy.
   Antonina Trejchel

   Dekanaty toruńskie

  • Jasełka

   Fot. Marek Żywiczyński

   Dzieci w wielu szkołach oczekiwały świąt Bożego Narodzenia nie tylko poprzez regularne uczęszczanie na roraty i realizację postanowień adwentowych, ale również uczyły się śpiewać kolędy i przygotowywały jasełka. Dzięki temu mogły przed świąteczną przerwą w nauce zaprosić na przedstawienie rodziców, przyjaciół szkoły, mieszkańców osiedla i swoich rówieśników.

   Piękna uroczystość wigilijna odbyła się w Szkole Podstawowej nr 33 (terapeutycznej) na III Rubinkowie w Toruniu. Aktywnie uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna. Przez cztery adwentowe tygodnie dzieci przygotowywały się do udziału w tym wyjątkowym wieczorze; m.in. ze swoimi wychowawcami dekorowały pomieszczenia szkolne. Podczas jasełek nie było również ścisłego podziału na aktorów i publiczność - wszystkie dzieci razem z dyrektor szkoły dr Jadwigą Jastrząb, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi śpiewały kolędy, recytowały wiersze i życzenia. Wzruszający był moment dzielenia się opłatkiem w gronie społeczności szkolnej i przyjaciół szkoły, zaś niezwykle radosna - wspólna wieczerza.

   W Szkole Podstawowej nr 14 i Gimnazjum na toruńskich Stawkach rodzice, rodzeństwo i dziadkowie oraz mieszkańcy osiedla podziwiali jasełka przygotowane przez uczniów pod kierunkiem katechetki Jadwigi Suwińskiej. Jednocześnie z koncertem kolęd wystąpił chór szkolny prowadzony przez Jolantę Narożny. Podczas wieczornego przedstawienia dla gości i przyjaciół szkoły tradycyjnie rozpoczęła się kolejna edycja akcji charytatywnej Serce dla serca, która potrwa aż do wielkiego wiosennego koncertu. Celem akcji jest zebranie funduszy dla niepełnosprawnego dziecka na sprzęt rehabilitacyjny i terapię. W ten sposób, solidarnie dzieląc się dobrem, społeczność szkolna pragnie dać konkretny wyraz swojej radości z Bożego Narodzenia.

   Wkrótce

  • Pielgrzymka do Ziemi Świętej
   Parafia św. Józefa w Toruniu zaprasza na pielgrzymkę autokarowo-promową do Ziemi Świetej na trasie: Grecja - Cypr - Izrael - Grecja, w terminie 24 marca - 5 kwietnia 2000 r.

   Koszt pielgrzymki 800 zł + 750 DM.

   Informacje i zapisy w sekretariacie parafii, tel. (056) 659-60-04 do godz. 14.00. Po godz. 16.00 tel. 654-55-54.

   mz

  • Jubileusz osób chorych i starszych
   11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, przypada VIII Światowy Dzień Chorego.
   Tegoroczne obchody mają szczególny, jubileuszowy wymiar. Jubileusz osób chorych i starszych pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego rozpocznie się o godz. 15.30 w toruńskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Patronki Diecezji.

   W programie uroczystości przewidziano m.in:

   • o godz. 15.30 zamyślenie słowno-muzyczne,
   • o godz. 16.00 Mszę św. z homilią Księdza Biskupa, Sakrament Chorych, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem nad chorymi na sposób przyjety w Lourdes,
   • film w sali św. Klemensa.

   Parafia św. Józefa zaprasza do jak najliczniejszego udziału w tym diecezjalnym spotkaniu. Będzie to kolejna okazja do uzyskania odpustu zupełnego w kościele stacyjnym Roku Jubileuszowego.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Marek Borzyszkowski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl