GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 9 (271)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 27 II 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Brodniczanin biskupem - Mirosław R. Kaniecki
 • Miasto dziękuje - Tomasz Strużanowski
 • Czas wolny, czy też coś więcej? - Andrzej Wojciechowski
 • Rekolekcyjne wspomnienia z kamedulskiej pustelni w Bieniszewie - Ks. Kazimierz Wiśniewski
 • Trzynasty list o odpustach - Ks. Rajmund Ponczek
 • Ojciec Daniel Ange w diecezji toruńskiej - ks. Grzegorz Bohdan
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strużanowskiego

   Dekanaty toruńskie

  • Msza św. dla harcerzy
   23 stycznia w kościele Matki Bożej Królowej Polski odbyła się Msza św. dla harcerzy, podczas której członkowie organizacji działających w Toruniu oddali cześć bł. ks. Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu w 77. rocznicę jego urodzin. Mszy św. przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. Sylwester Ćwikliński. Wśród uczestników eucharystycznego zgromadzenia była siostra Błogosławionego, Marcjanna Jaczkowska z rodziną, a także o. redemptorysta Henryk Klimaj, który jako misjonarz i rekolekcjonista na terenie Polski, już u początku procesu beatyfikacyjnego szerzył pamięć i zachęcał do modlitwy o beatyfikację księdza Stefana.
   mb

  • Ku pokrzepieniu serc
   Tradycją toruńskich kościołów stało się zapraszanie mieszkańców miasta w okresie Bożego Narodzenia na wieczory kolęd.

   W kościele św. Katarzyny kilkakrotnie można było wysłuchać kolęd w wykonaniu znanych solistów i zespołów.

   9 stycznia odbył się tu koncert w wykonaniu zespołu Śląsk. Ludowe stroje chórzystów wspaniale współgrały z piękną scenerią szopki, którą obudowano prezbiterium kościoła garnizonowego, a jej przedłużenie stanowił świąteczny, choinkowy wystrój całego kościoła. Niech to słuchanie kolęd i bożonarodzeniowy nastrój pobudzą nas, byśmy tworzyli jedną ojczyźnianą rodzinę - powiedział proboszcz kościoła ks. Zenon Pawelak. Koncert chóru i orkiestry pod batutą Krzysztofa Dziewięckiego z wieloma partiami solowymi jeszcze raz ukazał nam piękno polskich kolęd i pastorałek. Nowe kolędy - Jeszcze Polska nie zginęła, gdy kolęda rodzi łzy, Narodziła nam się Dobroć w samym sercu biedy, Pospieszcie z weselem ludzie dobrej woli - ukazały, że polska tradycja bożonarodzeniowa jest wciąż żywa i twórcza. Występ muzyczny urozmaicały gawędy z Podhala opowiadane gwarą góralską przez jednego z chórzystów.
   30 stycznia wystąpiła Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego i soliści teatrów muzycznych z Warszawy.

   mm

  • Święto rodziny salezjańskiej

   Fot. Jan Góralski

   Co roku 31 stycznia, w rocznicę śmierci swojego założyciela, św. Jana Bosko, salezjanie, a także wszelkie prowadzone przez nich instytucje obchodzą święto patronalne. Nie inaczej było w toruńskiej Katolickiej Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego na Rubinkowie III, gdzie już wcześniej, 27 stycznia (z uwagi na termin zakończenia zajęć semestralnych), doszło do uroczystego spotkania z udziałem uczniów, pracowników szkoły, nauczycieli, rodziców. Szczególnymi gośćmi byli bp Andrzej Suski oraz zwierzchnik salezjańskiej inspektorii św. Wojciecha z siedzibą w Pile, ks. Jerzy Worek.

   Po Mszy św. celebrowanej w kaplicy szkolnej, uczestnicy spotkania przeszli do sali, w której uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. Szewc Pautasso. Widowni dostarczyło ono wielu przeżyć, prowokując zarówno do częstych wybuchów śmiechu, jak też i do zadumy nad zawartym w nim przesłaniem. Należy podkreślić pełne ekspresji wykonanie trwającego 45 minut przedstawienia. Młodzi aktorzy - Marina Dombrowska, Helena Kola, Karol Rygielski, Jacek Erdanowski, Mateusz Tyl, Stefan Przedworski, Łukasz Szymczak, Jakub Lewandowski i Rafał Brutkiewicz znakomicie wczuli się w swoje role, grając bardzo naturalnie, a chwilami zdradzając wręcz talent aktorski. Spektakl przygotowany został pod kierunkiem katechety, ks. Tadeusza Rozalika i dyrektora szkoły, ks. Janusza Wróblewskiego, który świetnie sprawdził się także w roli... suflera.

   Po przedstawieniu goście udali się na poczęstunek, zaś dzieci i młodzież - na zabawę karnawałową.

   ts

  • Polskie kolędy ludowe
   Koło Folklorystów UMK i Muzeum Etnograficzne zorganizowało koncert pt. Polskie kolędy ludowe, który odbył się 14 stycznia, w sali Muzeum przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 19.
   Kolędy zaprezentowała kapela w składzie: Anna Broda - cymbały, śpiew, Witold Broda - skrzypce, Janusz Prusinowski - skrzypce, harmonia pedałowa, lira korbowa, śpiew.

   Na koncert złożyły się kolędy, których nie śpiewa się w kościele, rzadko też można je usłyszeć w telewizji czy w radiu. Były to popularne na wsi pastorałki i kolędy apokryficzne, opowiadające np. o przygodach pasterzy, ucieczce Maryi z Jezusem i Józefem do Egiptu czy też o ich podróży do Jerozolimy i spotkaniu ze zbójem. Przede wszystkim zaś zaprezentowane zostały bardzo stare, związane z obrzędem kolędowania pieśni życzeniowe, śpiewane na dawnej wsi polskiej podczas Godów. Gody, czyli dni od Bożego Narodzenia do Trzech Króli, były okresem wyjątkowym. Wtedy to, w związku z zimowym przesileniem obserwowano, jak świat początkowo pogrąża się w ciemności, czyli pierwotnym chaosie, po czym powoli odradza się, nabiera nowych sił. Wierzono, że dusze przodków opuszczają zaświaty i przybywają na ziemię. Od domu do domu wędrowały grupy kolędników (z żywymi zwierzętami, maszkarami, krótkimi inscenizacjami), śpiewających specjalne pieśni, zawierające życzenia dla gospodarzy.

   Poszczególne wyobrażenia, pojawiające się w tych kolędach, wskazują na ich przedchrześcijańską genezę. Z czasem obrosły one motywami chrześcijańskimi tak, iż w obecnej postaci przynoszą obrazy bardzo zaskakujące: gospodarz leży na piecu, Pan Jezus orze jego pole, Najświętsza Panienka przynosi śniadanie, wszystko zaś rośnie, mnoży się, panuje dostatek i szczęście.

   Artyści: Anna i Witold Brodowie oraz Janusz Prusinowski muzykują wspólnie od 1990 r. Grają polską muzykę ludową, szczególną uwagę zwracając na barwę i ekspresję typową dla żywej tradycji wiejskiej. Grają na tradycyjnych instrumentach: skrzypcach, basach, barabanie, cymbałach, lirze korbowej, harmonii pedałowej, dzięki czemu uzyskują charakterystyczne brzmienie bliskie wiejskiemu oryginałowi.

   Joanna Muszyńska

  • Złote wesele

   22 stycznia 1950 r. w kościele parafialnym w Miastkowie Kościelnym koło Garwolina ślubowali sobie miłość Jan Bąk i Kazimiera Bąk. Zabawa była skromna, na poprawiny trzeba było czekać aż 50 lat... Były i inne kłopoty - gdy pytano o rodziców panny młodej, którymi byli Józef Bąk i Marianna z domu także Bąk. Nie chciał za bardzo w to uwierzyć urzędnik z Urzędu Stanu Cywilnego w Miastkowie Kościelnym, który nosił nazwisko... Bąk.

   Kilka dni później młodzi wyruszyli w podróż poślubną do Przeczna i tam pozostali. Przez 50 lat doczekali się 7 dzieci, 20 wnuków i 7 prawnuków. Po Mszy św. w kościele parafialnym w Przecznie rodzina Jubilatów zapełniła całą wiejską świetlicę, gdzie zabawa trwała do białego rana. Na takie wesele czekaliśmy 50 lat - mówili następnego dnia Jubilaci, zmęczeni, bo trzeba było obtańcować wszystkie wnuczki i wnuków. O północy nie zabrakło tradycyjnych oczepin dla kilkunastu panien i kawalerów.

   wd

   Dekanat Lidzbark

  • Parafia Grążawy
   Okres bożonarodzeniowy w parafii św. Marcina w Grążawach, jak co roku obfitował w wiele wydarzeń.

   W grudniu, podczas spotkania opłatkowego, 54 ministrantów otrzymało upominki od swojego księdza opiekuna. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej powołał do życia Klub Sportowy Marcin, który uzyskał akceptację władz powiatowych oraz osobowość prawną. Opiekunem klubu jest Benedykt Milewski. Sportowcy posiadają własne boisko. Życzymy im wielu sukcesów.

   2 stycznia dzieci ze Szkoły Podstawowej w Grążawach przedstawiły jasełka. W bardzo oryginalny sposób bohaterowie ulubionych bajek dziecięcych oddali cześć nowonarodzonemu Jezusowi.

   W święto Objawienia Pańskiego, w kościele parafialnym została wystawiona szopka bożonarodzeniowa w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łaszewie. Przedstawienie pozwoliło nam głęboko przeżyć świętą, betlejemską noc sprzed dwóch tysięcy lat.

   W niedzielę Chrztu Pańskiego, 9 stycznia gościliśmy chór św. Maksymiliana Kolbe z Torunia, który uświetnił liturgię Mszy św. Wspaniały koncert kolęd zakończył się gromkimi oklaskami. Tego samego dnia w Domu Strażaka, na opłatku i śpiewaniu kolęd spotkali się członkowie Oddziału Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej oraz lektorzy dziecięcy, młodzieżowi i dorośli, a także członkowie Parafialnego Klubu Sportowego Marcin. Uroczystość zakończyła się wspólną zabawą.

   23 stycznia, podczas Mszy św. koncertował w naszej świątyni zespół kleryków z toruńskiego seminarium. Występ został miło przyjęty przez parafian.

   Czas Bożego Narodzenia zaznaczył się w naszej parafii w jeszcze jeden sposób; otrzymaliśmy prezent od księdza proboszcza w postaci tapicerki na ławkach kościelnych. Za tę niespodziankę naszemu proboszczowi bardzo dziękujemy.

   Hanna Szymańska

   Wkrótce

  • Zaproszenie do pielgrzymowania
   Parafia św. Józefa w Toruniu zaprasza na pielgrzymkę do Włoch w dniach od 27 kwietnia do 7 maja, obejmującą trasę: Wiedeń, Padwa, Florencja, Rzym, Capri, Sorento, Monte Casino, Asyż, San Marino, Wenecja.

   Koszt z pełnym wyżywieniem - 1.700 zł.

   Zapisy przyjmuje sekretariat parafii św. Józefa, tel. (056) 659-60-04 lub 654-55-54 po godz. 16.00.

  • Konkurs wiedzy religijnej
   Doradcy nauczania religii przy współudziale Klubu Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu organizują konkurs wiedzy religijnej w Roku Wielkiego Jubileuszu - U źródeł chrześcijaństwa - Dzieje Apostolskie.

   Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie uczniów klas V, VI, VIII i gimnazjum.

   Zgłoszenia telefoniczne przyjmują w terminie do 1 marca 2000 r. Aleksandra Mikołajek (tel.46-222-95) i Beata Bilicka (tel. 642-0-768).

   Etap półfinałowy odbędzie się 23 marca br. w Szkole Podstawowej Nr 8 w Grudziądzu o godz. 16.00. Uczestnicy konkursu będą odpowiadać pisemnie na pytania z zakresu Dziejów Apostolskich.

   Aleksandra Mikołajek

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Marek Borzyszkowski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl