GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 22 (284)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 28 V 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

Konkurs

Nauczanie Jana Pawła II w moim sercu. Co pozostało?

Redakcja Głosu z Torunia organizuje konkurs, którego celem jest przypomnienie pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny w latach 1979-1999 oraz pogłębienie znajomości nauczania papieskiego skierowanego wówczas do Polaków. W ten sposób pragniemy włączyć się w obchody pierwszej rocznicy wizyty Ojca Swiętego w Toruniu..

Na zwycięzcę czeka nagroda główna - udział w pielgrzymce do Rzymu!

Regulamin konkursu.


I tak oto doczekaliśmy końca naszych konkursowych zmagań. Może to i dobrze, bo jak napisała jedna z uczestniczek, poszukiwanie odpowiedzi pozostawiało niewiele czasu na codzienne obowiązki! Czekamy do 31 maja (data stempla pocztowego) na rozwiązanie ostatniej serii pytań.

Odpowiedzi na piątą serię pytań

 1. W Siedlcach w 1999 r. Jan Paweł II wspominał bł. Wincentego Lewoniuka i jego dwunastu towarzyszy - męczenników greckokatolickich z Pratulina, którzy w 1874 r. zginęli z ręki żołnierzy rosyjskich, broniąc swej świątyni, nie chcąc, aby została zamieniona na cerkiew prawosławną.
 2. Ojciec Święty nawiedził sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach, wzniesione jako wotum dziękczynne za ocalenie jego życia podczas zamachu na placu św. Piotra 13 maja 1981 r.
 3. Słowa te Papież wypowiedział w Skoczowie 22 maja 1995 r.
 4. Fragment ten pochodzi z przemówienia papieskiego na inaugurację pielgrzymki w roku 1997, rozpoczętej we Wrocławiu.
 5. Z apelem tym Ojciec Święty zwrócił się 15 sierpnia 1991 r. do młodych, zgromadzonych na Jasnej Górze z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Jest to fragment przemówienia pożegnalnego.
 6. Ojciec Święty przypomniał postać Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, profesora Politechniki Krakowskiej.
 7. Pierwszy ze wspomnianych przez Papieża monumentów to pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesiony ze składek społeczeństwa w 1932 r. jako wotum wdzięczności na odzyskaną niepodległość. Został on zburzony przez Niemców podczas okupacji. Drugi to pomnik Ofiar Czerwca 1956 r.
 8. W 1991 r. Jan Paweł II poświęcił budynki seminariów duchownych w Koszalinie, Radomiu, Łomży, Olsztynie i Częstochowie.
 9. W 1991 r. Papież beatyfikował bp. Sebastiana Józefa Pelczara, matkę Bolesławę Lament, o. Rafała Chylińskiego oraz Anielę Salawę.
 10. Jest to fragment homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej po szczytem Jasnej Góry 19 czerwca 1983 r. w związku z jubileuszem 600-lecia obecności w sanktuarium wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

W bieżącym numerze:

 • Służyć Kościołowi
  Z nowo mianowanym biskupem pomocniczym diecezji toruńskiej, bp. Józefem Szamockim rozmawia ks. Marek Borzyszkowski
 • Współczesny wolontaryzm Barbara Czerny
 • Dać dziecku Boga, miłość, przykład, czas...
  Przemyśleń o. Stanisława Jarosza wysłuchał i spisał je Tomasz Strużanowski
 • Diecezjalny Ośrodek Powołań im. ks. Jana Hamerskiego Lena Maryks
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strużanowskiego

  • Dzień skupienia franciszkanów świeckich
   6 maja w sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej, w kościele odpustu jubileuszowego, u ojców kapucynów, spotkali się na modlitewnym czuwaniu franciszkanie regionu gdańskiego, w skład którego wchodzi diecezja toruńska. Obecni byli tercjarze z toruńskich parafii Chrystusa Króla i Świętych Piotra i Pawła oraz z Grudziądza, Chełmży, Chełmna, Brodnicy i z Wąbrzeźna.

   Spotkanie zorganizowali przełożeni regionalni: o. Jacek Kamzela z Gdyni i s. Teresa Sobol, przy współudziale wspólnoty z Rywałdu. W czasie uroczystej Eucharystii, kustosz sanktuarium, o. Zbigniew Gospodarek wygłosił homilię, której główną myślą było pytanie o cel życia i o sens pielgrzymiej drogi, a także wyznanie, że tylko Jezus jest naszym Panem, Prawdą, Życiem i Bramą. Przewodnikiem zaś w tej drodze ma być św. Franciszek.

   Spotkanie zakończyło się uroczystą agapą w zakonnym refektarzu i na dziedzińcu klasztoru. Dziękujemy serdecznie oo. kapucynom z Rywałdu oraz miejscowej wspólnocie za gościnę i serdeczne przyjęcie. Z franciszkańskim pozdrowieniem: Pokój i Dobro!

   s. Jadwiga Stempa z Torunia

   Dekanat Brodnica

  • Rok Jubileuszowy - czas odpustu

   Uczniowie klas VIII i VI ze Szkoły Podstawowej nr 4 z parafii w Brodnicy od lutego, we wszystkie soboty, mają możliwość doświadczenia łask roku jubileuszowego. Wraz ze swoim katechetą, ks. Andrzejem Zblewskim, w 7-osobowych grupach wyjeżdżają na pielgrzymki do Jabłonowa i Rywałdu.

   W Jabłonowie s. Patrycja zapoznaje ich z pracą sióstr pasterek i opowiada o założycielce zgromadzenia, bł. Matce Marii Karłowskiej. Uczniowie uczestniczą też w krótkim nabożeństwie w kaplicy, przy relikwiach Błogosławionej.

   Z Jabłonowa wyruszają do kościoła odpustu jubileuszowego w Rywałdzie Królewskim. Tam przed figurą Matki Bożej Rywałdzkiej odmawiają jedną część różańca, uczestniczą w nabożeństwie Słowa Bożego oraz we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Andrzeja. Dzięki o. Tadeuszowi, kapucynowi, poznają historię sanktuarium i zakonu. W celi, w której w 1953 r. więziony był kardynał Stefan Wyszyński, modlą się o jego rychłą beatyfikację.

   Uczniowie wraz z katechetą tą drogą pragną wyrazić swą wdzięczność Siostrom Pasterkom i Ojcom Kapucynom za serdeczne i życzliwe przyjmowanie młodzieży w progach obu klasztorów.

   Uczennica Magdalena Kowalska

   Dekanat Chełmno

  • Spotkanie rodzin strażackich
   3 maja, w święto Matki Bożej Królowej Polski, w kościele św. Marcina w Sarnowie spotkały się rodziny strażackie z OSP Robakowo. Strażacy przybyli w galowych mundurach, z pocztem sztandarowym, oddając hołd Królowej Polski. Wierni zebrani w świątyni odnowili śluby jasnogórskie. Proboszcz, ks. kan. Jerzy Pawłowski wspomniał zmarłych, założycieli OSP w Robakowie, modlił się również o bezpieczeństwo strażaków oraz o zachowanie parafian od niebezpieczeństwa pożaru. Po Mszy św. strażacy spotkali się w klubie na poczęstunku, przygotowanym przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.
   Stefan Durbacz

   Dekanat Lidzbark

  • 25-lecie kapłaństwa
   Z okazji jubileuszu święceń kapłańskich, ks. Wiesławowi Wyszkowskiemu, proboszczowi parafii Wszystkich Świętych w Brzoziu, dużo mocy Ducha Świętego, wielu łask Bożych, zdrowia oraz doczekania złotego jubileuszu życzą: Akcja Katolicka, Rada Duszpasterska, Róże Żywego Różanca oraz parafianie.
   Kazimiera Orłowska

   Dekanat Nowe Miasto Lubawskie

  • Uroczystości św. Floriana

   3 maja w Biskupcu Pomorskim odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. Na uroczystość przybyły delegacje OSP z Olsztyna i Nowego Miasta Lubawskiego, a także prezes Roman Trąpczyński i komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Marek Szczech oraz starosta nowomiejski Wacław Derlicki, poczty sztandarowe i funkcjonariusze PSP.

   Obchody rozpoczął przemarsz uczestników ulicami Biskupca do kościoła. Tam została odprawiona Msza św. koncelebrowana, sprawowana w intencji strażaków powiatu nowomiejskiego przez ks. dziekana Stefana Rejewskiego i 15 kapłanów. Po nabożeństwie odbyły się imprezy kulturalno-rozrywkowe o tematyce pożarniczej, przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Biskupcu. W trakcie zabawy można było posilić się strażacką grochówką.

   kapelan OSP dekanatu Nowe Miasto Lubawskie
   ks. Jan Pezara

   Dekanat Radzyń

  • Jubileusz święceń kapłańskich
   Parafia św. Małgorzaty w Płowężu obchodzi uroczystość 25-lecia święceń kapłańskich swego proboszcza - ks. Józefa Kiełpińskiego. Parafianie z Nowej Wsi życzą drogiemu Duszpasterzowi wielu łask Bożych, dużo zdrowia i satysfakcji z pracy dla Boga i ludzi.
   nn

   Dekanaty toruńskie

  • Konkurs wiedzy biblijnej
   Zakończyły się eliminacje diecezjalne IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowało się 3 uczniów z I LO w Brodnicy.

   Pierwsze miejsce zajął Tomasz Murawski, który wyprzedził Pawła Rupińskiego i Emilię Iwańską.

   Wyróżnienia otrzymali: Zbigniew Witkowski z Liceum Ekonomicznego w Brodnicy, Marta Szczęsna i Elżbieta Fiszer z II LO w Toruniu oraz Urszula Czarkowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu.

   Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego
   Kazimierz Jaworski

  • Koncerty świętojańskie
   W ramach trwającego od 14 maja XV Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej w Toruniu w najbliższym czasie przewidziane są następujące koncerty:
   • 28 maja o godz. 19.00 wystąpi Jadwiga Czerska, absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej, która wykona utwory takich kompozytorów jak: Jana Podbielskiego, Mikołaja z Krakowa, Johna Stanleya, Andrzeja Rohaczewskiego, Johanna Kaspara Kerlla, Jana Sebastiana Bacha, Johna Irelanda, Feliksa Mendelssohn-Bartholdy`ego oraz Charlesa Marie Widor`a.
   • 4 czerwca o godz. 19.00, będzie można usłyszeć występ Michała Wachowiaka, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu i organisty konkatedry w Bydgoszczy. Program koncertu obejmuje utwory Johanna Pachelbela, Jana Sebastiana Bacha, Johanna Heinricha Buttstedta, Paulusa Siverta, Nicolausa Adama Strungka, Dietricha Buxtehude, Feliksa Mendelssohna Bartholdy`ego, Maxa Regera oraz Cesara Francka.

   Wszystkie koncerty festiwalowe odbywają się w Bazylice katedralnej Świętych Janów.
   Wstęp wolny.

   ts

   Wkrótce

  • Pielgrzymka wolontariuszy
   W dniach 14-24 sierpnia Toruńskie Centrum Caritas organizuje pielgrzymkę do Rzymu dla młodych wolontariuszy pracujących charytatywnie.

   Koszt - 900 zł, zakwaterowanie w campingach (namioty) koło Wenecji i Rzymu. Przejazd klimatyzowanym autokarem.

   Zgłoszenia:
   TC Caritas, ul. Szosa Bydgoska 1, tel. (056) 622-10-13, 654-05-43.

   da

  • Duszpasterstwo pielgrzymkowe Mirjam
   W czerwcu duszpasterstwo pielgrzymkowe Mirjam działające w parafii św. Józefa na toruńskich Bielanach proponuje następujące wyjazdy:
   1. Jubileuszowa pielgrzymka do 13 sanktuariów diecezji toruńskiej w dniach 23-24 czerwca, cena 90 zł.
   2. Najpiękniejsze sanktuaria Ziemi Dolnośląskiej (m. in. Wrocław, Bardo Śląskie, Wambierzyce, Czermna) - w dniach 23-25 czerwca, cena 200 zł.
   3. Pielgrzymka do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu - 24 czerwca, cena 20 zł.
   4. Wakacje we Francji - Paryż, Disneyland w dniach 23-29 czerwca - cena 950 zł.
   ww

  • Nowe bractwo męskie
   Za zezwoleniem proboszcza, ks. kan. Józefa Witkowskiego w parafii Chrystusa Króla w Toruniu utworzona została męska wspólnota modlitewno-apostolska, Bractwo Świętego Józefa Opiekuna Rodzin.

   Celem bractwa jest uświęcenie siebie i rodziny przez: oddawanie czci św. Józefowi i naśladowanie jego życia, bliską przyjaźń z Jezusem, częstą spowiedź i Komunię św., modlitwę w intencji rodzin, czynienie wszystkiego z miłości do Jezusa i Maryi, na większą chwałę Bożą.

   Uroczystość inauguracyjna ustanawiająca bractwo odbędzie się w niedzielę 11 czerwca o godz. 12.00 podczas Mszy św. sprawowanej w kościele Chrystusa Króla w Toruniu.

   Zachęcamy mężczyzn do wstępowania do bractwa. Bliższe informacje można uzyskać pod nr. tel. 62 336 39.

   Adam Ławniczak

  • Wystawa fotograficzna
   1 czerwca w Dworze Artusa w Toruniu nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej Czesława Jarmusza, na której zostaną zaprezentowane zdjęcia ukazujące przebieg ubiegłorocznej wizyty Ojca Świętego w Grodzie Kopernika.
   ts

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Marek Borzyszkowski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl