GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 26 (288)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 25 VI 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Święcenia diakonatu - diakon Adam Machowski
 • Jubileuszowe pielgrzymowanie z Matką Nieustającej Pomocy - Sylwia Markowska
 • Prymicje biskupie w seminarium - kleryk Stanisław Adamiak
 • Jubileusz kapłaństwa - Hanna Kosińska
 • Kultywować wartości chrześcijańskie
  Z Wiesławem Smereczyńskim, wiceprezesem Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej i pomysłodawcš konkursu pt. Znaczenie 2000 lat chrześcijaństwa w historii i kulturze narodu polskiego rozmawia ks. Wiesław Łużyński
 • Zaproszenie na wakacje
 • Kronika opracowana przez Teresę Tylicką

  • Gratulacje
   Na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu został powołany rzecznik prasowy Zarządu Diecezjalnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej - dr Piotr Jakulski. Drogiemu koledze życzenia owocnej pracy w pełnieniu służby Panu i niesieniu pomocy potrzebującym składa
   Zarząd Diecezjalny
   Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

   Dekanat Bierzgłowo

  • Srebrny jubileusz kapłaństwa
   20 maja w kościele parafialnym św. Wojciecha i Katarzyny w Boluminku ks. proboszcz Tadeusz Myszk odprawił dziękczynną Mszę św. z okazji 25-lecia swej kapłańskiej posługi. Mszę św. sprawował również w intencji kolegów ze studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

   W uroczystościach jubileuszowych, wśród zaproszonych gości uczestniczyli m.in: księża z dekanatu bierzgłowskiego wraz z dziekanem ks. kan. Franciszkiem Kamrowskim, dziekan dekanatu wąbrzeskiego ks. kan. Jan Kalinowski, ks. prał. Zygmunt Trybowski z Bydgoszczy, ks. kan. Edmund Tucholski z Dąbrówki Królewskiej i ks. Czesław Kustra z Torunia. Uroczystości jubileuszowe z wielkim wzruszeniem przeżywali rodzice Jubilata. Współcelebransami uroczystej Mszy św. byli: ks. Bogdan - brat Jubilata oraz ks. kan. Edmund Tucholski były wikariusz z miejscowości pochodzenia ks. Myszka czyli z Sierakowic. Podczas homilii ks. Kustra nawiązał do niedzielnej Ewangelii, mówiąc o Zesłaniu Ducha Świętego i jego działaniu w łasce powołania kapłańskiego.

   Mszę św. uświetnił występ chóru Hasło z Bydgoszczy oraz Magdaleny Krzyżanowskiej z Opery Nova z Bydgoszczy, która przy akompaniamencie Olgi Wołkowej wykonała pieśń Ave Maria F. Schuberta.

   Przedstawiciele stowarzyszeń katolickich, ministrantów oraz wspólnoty parafialne złożyły swemu proboszczowi życzenia, który z wielkim wzruszeniem dziękował Bogu za 25 lat kapłaństwa.
   Na zakończenie wszyscy zebrani z udziałem chóru zaśpiewali Jubilatowi tradycyjne Sto lat.

   af

   Dekanat Brodnica

  • Odpust w sanktuarium

   Fot. Barbara Pieczkowska

   Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej już po raz czwarty obchodziło swój odpust parafialny. Parafia została powołana 8 września 1996 r. przez bp. Andrzeja Suskiego jako cząstka Fatimy w diecezji toruńskiej, co zobowiązało ją do przekazywania orędzia fatimskiego wiernym. Tegoroczny odpust 13 maja był przeżywany w łączności z beatyfikacją Pastuszków przez Ojca Świętego w Fatimie oraz dziękczynieniem za ocalenie życia Papieża po zamachu na placu Św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981 r.

   Na odpust przybyli liczni wierni z sąsiednich parafii wraz ze swymi proboszczami: z sanktuarium św. Antoniego w Brodnicy, z Gorczenicy, Żmijewa, Zbiczna, Cichego, Jastrzębia i Szczuki. Wszystkich serdecznie witał i zapraszał na poczęstunek wikariusz ks. Andrzej Zblewski oraz proboszcz ks. Gabriel Aronowski. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Józef Szamocki. Wokół ołtarza stanęli proboszczowie: ks. prał. Bolesław Lichnerowicz, gwardian o. Romuald Jaworski, ks. Henryk Błaszkiewicz, ks. Kazimierz Wierzbicki, ks. Zenon Żmijewski, ks. Jan Żymant, ks. Zdzisław Baranowski. ks. Zbigniew Markowski i ks. Grzegorz Zdrojewski.

   W homilii Biskup Sufragan przekazał świadectwo nawrócenia dyrektora gimnazjum w Chojnicach, które miało miejsce 13 maja 1981 r., gdy Jan Paweł II operowany był po zamachu. W czasie Mszy św. poświęcony został sztandar parafialny z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej i godłem Brodnicy, ufundowany przez państwa Małkowskich i pana Stefańskiego, a także obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który podarowali państwo Konopkowie oraz obraz Jezusa Miłosiernego - dar dzieci, które w ubiegłym roku przyjęły po raz pierwszy Sakrament Ołtarza. Pod koniec Mszy św. wmurowano akt erekcyjny w ścianę przyszłego prezbiterium kościoła.

   Wieczorem o godz. 20.00 księża poprowadzili procesję fatimską ulicami parafii, modląc się przy pięciu stacjach przygotowanych przez poszczególnych mieszkańców.

   Maria Kulaszewska

   Dekanat Grudziądz

  • Pielgrzymujący Klub Seniora
   Klub Seniora Złota Jesień Życia działający przy parafii św. Maksymiliana Kolbego podjął po raz kolejny trud pielgrzymkowy do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Górce Klasztornej koło Łobżenicy. Dla uczczenia męczeństwa Polaków w czasie II wojny światowej ojcowie misjonarze, opiekunowie sanktuarium, od 1984 r. z pomocą miejscowych rolników i młodzieży każdego roku przedstawiają Misterium Męki Pańskiej. Pielgrzymujacy seniorzy zwiedzili również kościół parafialny Trójcy Świętej w Łobżenicy. Wrócili do swych domów ubogaceni wewnętrznie i umocnieni w wierze.
   el

  • Koncert w świątyni

   Fot. Gerard Szukay

   W kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny odbył się niecodzienny koncert. Mszę żałobną Requiem W. A. Mozarta wykonały dwa połączone chóry: Adoramus ze Słubic i Alla Camera z Grudziądza, pod batutą Anny Janosz-Olszowy oraz soliści z bydgoskiej Opery Nova. Towarzyszyła im orkiestra im. Johanna Straussa z Bydgoszczy.

   Wnętrze neogotyckiej świątyni wypełniło uroczyste brzmienie XVIII-wiecznej muzyki o niebywałej sile głosów. Kościół był całkowicie wypełniony słuchaczami, którzy ze wzruszeniem dziękowali artystom.

   hr

  • ... Po tych makach szedł żołnierz i ginął ...
   Z okazji 56. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, 18 maja w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, żołnierze-kombatanci Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie uczestniczyli w uroczystej Mszy św. Atmosferę pełną wzruszenia wprowadziła obecność pocztów sztandarowych oraz pieśń Czerwone maki wykonana przez chór parafialny. W homilii ks. kan. Stanisław Andrik mówił m.in.: Ich szczęście pochodziło z prawdziwie przeżytej wiary, ich życie było wiernym dawaniem świadectwa swojej wierze - służyłem Panu wśród łez i doświadczeń.... Ksiądz Kanonik przypomniał także słowa papieża Jana Pawła II mówiąc, że bez Chrystusa człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, nie znajdującą właściwego sensu życia, nie rozumiejącą potrzeby trudu, nie odkrywającą wartości cierpienia. Dlatego też Papież nieustannie nawołuje: Otwórzcie drzwi Chrystusowi!.

   Po Mszy św. kombatanci oraz ich rodziny i przyjaciele złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterstwo uczestników bitwy o Monte Cassino.

   hr

   Dekanat Łasin

  • Nasi rodacy na Litwie - wystawa
   W kościele św. Katarzyny w Łasinie została zorganizowana wystawa fotograficzna pt. Nasi rodacy na Litwie - Wesołówka. Fotografie przedstawiają wyjazdy charytatywne członków Stowarzyszenia Dobro i Przyjaźń do Wesołówki i Podbrzezia na Litwie oraz spotkania z Polakami na kresach. Stowarzyszenie pomaga polskim szkołom w Wesołówce i Podbrzeziu na Litwie. O swojej działalności pragnie opowiedzieć za pomocą tej wystawy wszystkim parafianom, którzy zechcieli wesprzeć Polaków na Litwie.
   aj

   Dekanat Radzyn

  • Dekanalny Jubileusz
   3 maja, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, w Santuarium Maryjnym w Rywałdzie Królewskim odbyła się dekanalna uroczystość jubileuszowa. Przedstawiciele parafii wraz ze swymi duszpasterzami przybyli do Kościoła Jubileuszowego, gdzie została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. kan. Stefana Schwabe, dziekana radzyńskiego, zaś homilię wygłosił o. Zbigniew Gospodarek OFM Cap., kustosz sanktuarium rywałdzkiego.
   pl

   Wkrótce

  • Song of Songs Festival
   Od 1 do 2 lipca odbędzie się w Toruniu III Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs Festival - największa w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacja zawodowych artystów, zespołów i grup wykonujących współczesną muzykę chrześcijańską, adresowaną do młodych ludzi.

   Wstęp na tegoroczny festiwal - z okazji Roku Jubileuszowego - jest bezpłatny!

  • Franciszkański Festyn Charytatywny
   Ojcowie franciszkanie z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu zapraszają na doroczny festyn, który rozpocznie się 1 lipca Mszą św. o godz. 18.30.

   W niedzielę 2 lipca program festynu przewiduje m.in. koncerty, konkursy, występy teatralne i ognisko.

   bc

  • Rodzinne podróżowanie
   Duszpasterstwo pielgrzymkowe Mirjam działające przy parafii św. Józefa w Toruniu organizuje od 15 do 21 lipca wyjazd dla rodzin z dziećmi do Kopenhagi i Legolandu.

   W programie przewidziano szereg atrakcji, m. in. pobyt w słynnym lunaparku Tivoli i miasteczku wodnym, zwiedzanie wioski wikingów oraz siedzib królów duńskich, a także przejazd najdłuższym mostem w Europie.
   Zakwaterowanie i posiłki w domu rekolekcyjnym o. redemptorystów pod Kopenhagą.
   Cena wyjazdu 750 zł. od osoby.

   Zgłoszenia przyjmuje biuro przy parafii Św. Józefa,
   ul. Św. Józefa 23/25,
   87-100 Toruń,
   tel: 654-4762, 654-33-45,
   fax 659-60-04,
   we wtorki i piątki w godz. 17.00-19.00, w soboty w godz. 18.00-19.00, w niedziele w godz. 8.00-14.00, przed i po Mszach św.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl