GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 27 (289)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 2 VII 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Marsz dla Jezusa - Aleksandra Redlewska
 • Marszałek urzekł gimnazjalistów - Aleksandra Redlewska
 • 20-lecie Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych Instytutu Pedagogiki UMK w Toruniu - Krystyna Osmańska
 • Górzno na starej fotografii - Jacek Górski
 • Rekolekcje ewangelizacyjne w Działdowie - Sławomir Pszenny
 • V Kongres Wspólnot Katolickich Dekanatu Grudziądzkiego Helena Rykaczewska
 • Zmarł ks. kan. Alojzy Grodkowski Bernard Czajkowski
 • Kronika opracowana przez Helenę Maniakowską

  • Śp. ks. Jan Jakubiak (1945-2000)
   14 czerwca, zmarł nagle ks. Jan Jakubiak, proboszcz w Płużnicy, duszpasterz, rekolekcjonista, spowiednik kleryków WSD w Toruniu i ojciec duchowny kapłanów naszej diecezji. Święcenia kapłańskie przyjął w 1971 r. Był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej.

   Dekanat Chełmno

  • >Konkurs religijny

   Fot. Arkadiusz Dworzak

   6 maja w Zespole Szkół nr 2 w Robakowie odbył się II Dekanalny Konkurs Religijny, którego tematem była Ewangelia wg św. Jana. Siedem trzyosobowych drużyn reprezentowało szkoły podstawowe i gimnazja z Kijewa Królewskiego, Wabcza, Brzozowa, Małego Czystego i Robakowa. Komisja pod przewodnictwem Zenona Gagatka dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Robakowie wyłoniła zwycięzców.

   I miejsce ex aequo zajęli reprezentanci szkół podstawowych Brzozowa, Wabcza, Małego Czystego i gimnazjum z Kijewa Królewskiego;
   II miejsce Szkoła Podstawowa z Robakowa i Gimnazjum z Robakowa;
   III miejsce zaś - Szkoła Podstawowa z Kijewa Królewskiego.

   Sponsorami konkursu byli księża proboszczowie parafii do których należą uczestniczące szkoły, osoby prywatne i Rada Rodziców przy Zespole Szkół nr 2 w Robakowie. Uczestnicy konkursu w oczekiwaniu na werdykt zostali poczęstowani napojami i ciastami upieczonymi przez rodziców.

   Za rok ponowne spotkanie konkursowe w Kijewie Królewskim.

   Adam G.
   Adam G.

   Dekanat Działdowo

  • Finał konkursu Roku Jubileuszowego Odpust w sanktuarium
   W kościele Podwyższenia Krzyża św. w Działdowie odbyło się uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego konkursu przebiegającego pod hasłem: Znaczenie 2000 lat chrześcijaństwa w historii i kulturze Narodu Polskiego. W konkursie brały udział dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas I-III, IV-VI, gimnazjum, klas VIII oraz szkół ponadpodstawowych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem wzięło w nim udział ponad 260 uczniów.

   Komisja w składzie: Agata Pstrągowska - przewodnicząca, ks. Zdzisław Syldatk, Wiesław Smereczyński, Ewa Raciborska, Henryka Szymaniak, Anna Siedlecka, Mariola Obiedzińska, zakwalifikowała do etapu wojewódzkiego prace 55 uczniów. Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane i wręczone przez starostę Henryka Przybyszewskiego, burmistrza Leszka Struzińskiego, wójta Irenę Czarnyszewicz i wójta Erwina Smolińskiego. W uroczystościach wręczania nagród wziął również udział dziekan, ks. Henryk Jędrzyński.

   Od 28 kwietnia do 24 maja w kościele Podwyższenia Krzyża św. była czynna wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych uczestników konkursu. Komisarzem wystawy była Hanna Szymaniak. Konkurs, zarówno na etapie szkolnym jak i dekanalnym był wspaniałą okazją do podkreślenia roli Kościoła w kształtowaniu chrześcijańskiej kultury i historii narodu polskiego oraz wkładem społeczności uczniowskiej w obchody Roku Wielkiego Jubileuszu.

   Komisja składa serdeczne podziękowanie Księdzu Dziekanowi za wsparcie i opiekę podczas trwania konkursu.

   Agata Pstrągowska

  • Ministrancka spartakiada
   20 maja odbyły się po raz drugi rozgrywki pomiędzy ministrantami dekanatu działdowskiego o puchar ufundowany przez dziekana - ks. Henryka Jędrzyńskiego. Spartakiada rozpoczęła się Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie. Celebrowali ją księża - opiekunowie ministrantów. Po Mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli do sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2. W finałach rozgrywek wzięli udział ministranci z dwóch działdowskich parafii: św. Krzyża i św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a także z Koszelew, Rybna oraz Iłowa.

   Ministranci, podobnie jak rok temu, rywalizowali w czterech konkurencjach: piłce nożnej, koszykówce, tenisie stołowym i przeciąganiu liny. Startowali w trzech kategoriach wiekowych.

   Pierwsze miejsce i puchar księdza dziekana zdobyli ministranci z parafii Podwyzszenia Krzyża Świętego w Działdowie;
   drugie miejsce i puchar ufundowany przez senatora Sławomira Willemberga przypadło ministrantom z Rybna,
   trzecie miejsce - ubiegłorocznym zwycięzcom, ministrantom z Iłowa.

   Impreza została uznana za udaną i godną kontynuacji. Padła nawet propozycja
   zorganizowania parafialnych rozgrywek ligowych. Na razie ministranci zachęcają kolegów wszystkich parafii dekanatu działdowskiego, jak również sąsiedzkich dekanatów, do czynnego udziału w życiu służby liturgicznej.

   Sławomir Pszenny

   Dekanat Nowe Miasto

  • Powrót do Łąk

   W ostatni dzień maja ponad półtysięczna grupa pielgrzymów ruszyła z nowomiejskiej bazyliki do Łąk Bratiańskich na teren dawnego klasztoru. Okazją do tego niecodziennego wydarzenia była historyczna data 31 maja 1875 roku, kiedy to Pruski Regent w Kwidzynie wydał rozkaz zamknięcia klasztoru franciszkanów. Członkowie Bractwa Łąkowskiego powstałego w ubiegłym roku, nieśli kopię cudownej figury Matki Bożej Łąkowskiej. Wizerunek Matki Bożej Łąkowskiej jest umieszczony w głównym ołtarzu bazyliki św. Tomasza Apostoła. Niegdyś w Łąkach figura ta była obiektem szczególnego kultu i słynęła z wielu cudów. Podczas ostatniego w tym roku nabożeństwa majowego dr Andrzej Korecki, nowomiejski historyk, autor wielu publikacji o Łąkach, przypomniał historię miejsca zwanego Częstochową Północy, do którego przed wiekami ciągnęły pielgrzymki z Kaszub i Mazur.

   Obecnie po klasztorze pozostały tylko mury obwodowe i dwie bramy wiodące na teren byłego sanktuarium. Od kilku miesięcy członkowie Bractwa Łąkowskiego podejmują wiele prac, aby uporządkować teren i przywrócić sakralny charakter tego miejsca. Trwają prace przy odbudowie studni klasztornej. Niebawem stanie też ołtarz polowy. W dalszej perspektywie planowane jest stworzenie kompleksu ze stacjami Drogi Krzyżowej, miejscem do medytacji i odprawiania nabożeństw dla przybywających do Nowego Miasta pielgrzymów.

   su, fot. H. Kopiczyński

   Dekanaty toruńskie

  • Majówka parafialna

   Fot. Danuta Zając

   Z inicjatywy parafialnego oddziału Akcji Katolickiej 21 maja w ogrodzie przy kościele Opatrzności Bożej odbyła się III Majówka Parafialna. O godz. 11.30 wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, ks. dr Dariusz Kotecki, odprawił Mszę św. i wygłosił okolicznościowe kazanie na zakończenie tygodnia modlitw o powołanie do służby Bożej. Liturgię uświetnił występ zespołu WSD w Toruniu.
   O godz. 13.00 proboszcz parafii - ks. kan. Józef Klapiszewski i prezes parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej - Agnieszka Marcinkiewicz dokonali uroczystego otwarcia majówki. Odbyła się aukcja obrazów, loteria fantowa, rozstrzygnięcie dwóch etapów wiedzy o symbolach liturgicznych i konkurs na najładniejszy plakat pt. Mój prezent dla matki Bożej. Można też było obejrzeć wystawę fotografii, zatytułowaną: Historia służby liturgicznej w naszym kościele.

   Młodzież przygotowała piękny wystrój ogrodu i pomagała w sprzedaży własnych wypieków i napojów. Można było także zjeść pyszną grochówkę. W imprezie wzięli udział prezydent Torunia Wojciech Grochowski wraz z małżonką i przewodniczący Rady Miejskiej - Bogdan Major. Podczas wesołej zabawy grały i śpiewały zespoły: Claritas i Vox Servi. Zaprezentowały się także zespoły: dziecięcy i młodzieżowy z parafii oraz dzieci, młodzież i seniorzy z Domu Muz. Ogromny wkład pracy wielu osób i pomoc sponsorów zapewniły uśmiech na twarzach uczestników majówki.

   dz

  • Małżeński jubileusz
   27 maja 50. rocznicę ślubu obchodzili państwo Marian i Genowefa Sytkowie z parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Czcigodnym Jubilatom życzenia Bożego błogosławieństwa składa Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wraz z duszpasterzami parafii.
   hk

   Dekanat Wąbrzeźno

  • Ku czci poległym
   29 kwietnia odbyło się spotkanie przy pomniku ofiar Katynia w miejscowości Brudzawki, zorganizowane przez ks. proboszcza Henryka Trąpczyńskiego i wójta Mieczysława Husarza. Przybyła młodzież i dzieci, wojsko, kombatanci, władze gminne i przedstawiciele organizacji. Mszę św. celebrował ks. mjr Bolesław Lichnerowicz z Brodnicy. Przy pomniku złożono kwiaty. Drugie spotkanie odbyło się 9 maja przy krzyżu przydrożnym na granicy parafii Książki - Łopatki. Wierni doceniają ważność i celowość modlitwy majowej. Krzyż ten został postawiony przez rolników 8 lat temu.
   Józef Kordowski

   Wkrótce

  • VIII Pielgrzymka Polskiego Związku Niewidomych
   W poniedziałek 3 lipca w Chełmnie, u Matki Boskiej Bolesnej, Patronki Niewidomych, swój jubileusz obchodzić będą niewidomi i słabo widzący wraz z rodzinami. Już ósmy raz przybędą w pielgrzymce do Chełmna członkowie Polskiego Związku Niewidomych naszej diecezji. Prosimy serdecznie kapłanów o powiadomienie niewidomych w swoich parafiach o pielgrzymce i o ewentualną pomoc w organizacji wyjazdu.

   Początek uroczystości w poniedziałek 3 lipca o godz. 9.30.

   Diecezjalny Duszpasterz Niewidomych
   Ks. Gerard Gromowski

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Mirosław Kaźmierski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl