GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 30 (292)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 23 VII 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • W sztuce i kulturze - o pierwszej rocznicy wizyty Ojca Świtego w Toruniu pisze Maria Major
 • Zaproszenie na pielgrzymkę - oprac. ks. Wojciech Miszewski
 • Z wiarą w następny zakręt drogi - o spotkaniu na Polach Lednickich pisze Marta Gawenda
 • Kościół przy Podgórnej Tadeusz Kierel
 • IV festyn św. Antoniego - Tadeusz Solecki
 • Kronika opracowana przez Marię Major

  • Zasłużeni dla miasta
   Wśród ośmiu osób nagrodzonych dorocznymi nagrodami prezydenta Torunia 24 czerwca znaleźli się dwaj kapłani: ks. prał. Stanisław Kardasz - proboszcz par. Matki Boskiej Zwycięskiej i nagrodzony w kategorii troska o człowieka, ks. Daniel Adamowicz - dyrektor Toruńskiego Centrum Caritas.

   Ks. Stanisław Kardasz, sprawując funkcję diecezjalnego konserwatora zabytków sakralnych, od 1993 r. przeprowadził inwentaryzację wszystkich obiektów zabytkowych diecezji. Jest redaktorem naczelnym wielotomowej serii Diecezja toruńska - historia i teraźniejszość. Otrzymał nagrodę w kategorii promocja miasta. Dodać trzeba, że przypadła ona w roku 45-lecia kapłaństwa Księdza Prałata i w roku jubileuszu 30-lecia parafii przy ul. Podgórnej, którą organizował i której od początku duszpasterzuje.

   W dziedzinie kultura i sztuka nagrodzono dr. Romana Gruczę - dyrygenta działającego od sześciu lat Chóru Katedralnego Pueri Cantores Torunienses, który zdobył już niejedną nagrodę na festiwalach i konkursach, koncertował w wielu miastach Polski i za granicą.

   Niezwykle prężnym animatorem toruńskiego życia muzycznego jest dyrektor naczelny Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, a jednocześnie organizator Festiwalu Toruń - Muzyka i Architektura Marek Wakarecy.

   Nagrodę w kategorii ochrona zdrowia otrzymał dr Jerzy Matyjek - były ordynator Oddziału Neurologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Doktora Matyjka, znamy też jako człowieka działającego w Kościele toruńskim (m.in. sprawował funkcję prezesa KIK, wraz z żoną śp. Barbarą był animatorem Ruchu Domowy Kościół, jest współorganizatorem pracy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w par. św. Józefa).

   Janina Awgulowa stworzyła Teatr Lalek Zaczarowany Świat. Ten niezwykły, autorski teatr w tym roku obchodził 50-lecie działalności. Jego założycielka wychowała wiele pokoleń przedszkolaków w duchu poszanowania wartości, wnosząc w ich świat wiele uroku i radości.

   Działania Ryszarda Kowalskiego mają wpyw na poprawę zdrowia i kondycji torunian. Z jego inicjatywy od 18 lat organizowany jest Maraton Toruński, współorganizuje on także Toruńskie Miesiące dla Zdrowia.

   Nagrodę w kategorii przedsiębiorczość otrzymał Zbigniew Królikowski. Toruńska Fabryka Słodyczy Nadwiślanka, której jest prezesem, zatrudnia 271 osób, w tym 132 niepełnosprawne. Jemu torunianie zawdzięczają uruchomienie linii rozlewu wody źródlanej, nazwanej od toruńskiego zawołania Durabo.

   mm

   Dekanat Grudziądz

  • Kapłański jubileusz

   28 maja wspólnota parafialna na osiedlu Rządz w Grudziądzu przeżywała uroczystość srebrnego jubileuszu kapłaństwa proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, ks. kan. Janusza Majewskiego.

   18 maja minęło 25 lat od dnia, gdy z rąk ordynariusza chełmińskiego, bp. Bernarda Czaplińskiego, przyjął święcenia kapłańskie. Służył Kościołowi kolejno jako wikariusz w Zblewie, Gniewie, Górznie i rodzinnym mieście - Grudziądzu, najpierw w parafii Wniebowzięcia NMP, a od 13 lat jako proboszcz w parafii na Rządzu.

   Z okazji jubileuszu, w podziękowaniu za powołanie, otrzymane łaski i z prośbą o dalsze błogosławieństwo odprawił Mszę św. dziękczynną w świątyni parafialnej, której budowę rozpoczął przed kilku laty. O ofiarnej pracy duszpasterskiej, związanej z organizacją parafii od podstaw oraz budową świątyni, mówił m. in. w homilii wychowawca z seminarium w Pelplinie i przyjaciel ks. Janusza, ks. Edmund Chrzanowski, który wraz z ks. Stanisławem Majkowskim, obecnie proboszczem w Swarzewie, współkoncelebrował Mszę św. dziękczynną wraz z Jubilatem. Wśród licznie zgromadzonych kapłanów dekanalnych, z ks. inf. Tadeuszem Nowickim na czele, był również diakon Dariusz wywodzący się z parafii św. Stanisława, który kilka dni później otrzymał święcenia kapłańskie.

   Uroczystość była dużym przeżyciem dla licznej rodziny Księdza Jubilata, jego przyjaciół i całej wspólnoty parafialnej. Swą wdzięczność za lata pracy w służbie Bogu, ludziom i parafii wyrazili Księdzu Proboszczowi przedstawiciele rad parafialnych, Żywego Różańca, Akcji Katolickiej, dzieci i młodzieży oraz służb liturgicznych i współpracownicy. Na srebrny jubileusz posługiwania w Kapłaństwie Chrystusowym duszpasterzowi parafii życzono błogosławieństwa Bożego, obfitości darów Ducha Świętego i opieki Matki Bożej na dalsze lata pasterzowania.

   Tekst i fot. Aleksandra Mrozkowiak

  • Pielgrzymka członków NOT

   Fot. Henryk Szczepański

   14 czerwca członkowie Klubu Seniorów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich i Koła Seniorów Naczelnej Organizacji Technicznej w Grudziadzu pielgrzymowali do Domu Misyjnego św. Józefa, księży werbistów w Górnej Grupie. Przybyłych powitał serdecznie rektor o. Jan Czachorek, a następnie przedstawił historię powstania i działalności Zgromadzenia Misyjnego Słowa Bożego. Następnie pielgrzymi zwiedzili pod kierunkiem o. Józefa Muzeum Misyjno-Etnograficzne. Eksponaty z Filipin, Indonezji, Indii, Nowej Gwinei i Afryki są w większości darami polskich misjonarzy. Ojciec Józef odtworzył z wideokasety sceny z życia religijnego tamtejszych katolików oraz z pracy misjonarzy. Spotkanie przy kawie i chruścikach, w czasie którego wytworzyła się serdeczna i radosna atmosfera, oraz spacer po ogrodzie Domu Misyjnego, zakończyły pielgrzymkę.

   Uczestnicy pielgrzymki składają serdeczne Bóg zapłać ojcom werbistom.

   Henryk Turski

  • Festyn parafialny na Rządzu

   Już po raz trzeci w parafii pw. św. Stanisława Biskupa na osiedlu Rządz w Grudziądzu, z okazji odpustu parafialnego, zorganizowano festyn. Pomysł pierwszego festynu zrodził się w kręgu członków Akcji Katolickiej, gdy zastanawiano się nad powiększaniem funduszy na kontynuowanie budowy kościoła. Już po pierwszym festynie okazało się, że nie tylko osiągnięto zamierzony cel (cały dochód z festynów przekazano na budowę świątyni), ale przede wszystkim radość duszpasterzy i organizatorów wzbudził entuzjazm, duże zaangażowanie i liczny udział parafian oraz gości spoza parafii. I w tym roku okazało się, że świętowanie odpustowo - festynowe może znacząco ożywić wspólnotowy wymiar życia parafii.

   Festyn rozpoczęto w sobotę 6 maja nabożeństwem majowym i Mszą św. Potem były występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów wokalno-muzycznych. Wieczorem na placu zapłonęło ognisko. Można było upiec sobie kiełbaskę i wspólnie pośpiewać piosenki biesiadne i religijne.

   W niedzielę rozpoczęła się druga część festynu. Na licznych stoiskach znajdowały się książki religijne, czasopisma, obrazy, pamiątki, a także smaczne ciasta upieczone przez panie z parafii. Głodni mogli pożywić się tradycyjną grochówką wojskową lub kiełbaskami z rożna i hamburgerami. Na przygotowanej wcześniej estradzie trwały występy zespołu muzyczno - wokalnego, którego filarem był organista, pan Maciej. W przerwach występów ks. wikariusz Leszek Lewandowski prowadził konkursy dla dzieci i młodzieży oraz aukcję darów ofiarowanych przez parafian. Szczęściarze wygrywali niespodzianki w loterii fantowej.

   Parafianie i liczni goście uczestniczyli w festynie całymi rodzinami. Najradośniej i najgłośniej bawiły się dzieci i młodzież, której w tańcu nie przeszkadzał kurz, pył i upał. Nad całością czuwał pasterz parafii, ks. kan. Janusz Majewski, który wieczorem kończąc festyn, wspólnie z wikariuszem udzielił zebranym błogosławieństwa i zaprosił na Mszę św. odpustową 8 maja, w święto św. Stanisława - patrona Polski i parafii.
   Uroczystą Eucharystię odpustową sprawował gościnnie i homilię wygłosił kanclerz Kurii ks. Wojciech Raszkowski.

   Tegoroczny festyn, jak i te z lat ubiegłych, pokazały, że wspólną serdeczną i radosną zabawą można ubogacić siebie i innych, a w Roku Jubileuszowym była to radość jubileuszowa. Chociaż organizatorem festynu jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, to duży wkład w organizację mają liczni darczyńcy i ludzie dobrej woli nie tylko z parafii.

   Tekst i fot. A. Mrozkowiak

   Wkrótce

  • IV Letni Festiwal Toruń - Muzyka i Architektura
   W najciekawszych zabytkach toruńskiej Starówki przez całe lato, w każdą sobotę i niedzielę o godz. 19.30, odbywają się koncerty.

   W niedzielę 23 lipca w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego wystąpi Kwartet Pomorski w składzie: Waldemar Kośmieja (I skrzypce), Dorota Gajek-Czerw (II skrzypce), Zbigniew Milewski (altówka), Małgorzata Węglerska-Posadzy (wiolonczela). W programie koncertu - kwartety smyczkowe J. Haydna, D. Szostakowicza i W. Lutosławskiego.

   W sobotę 29 lipca w katedrze św. Janów wystąpi jeden z najlepszych polskich organistów, Andrzej Białko, który przez cały Rok Jubileuszowy koncertuje w Krakowie grając wszstkie dzieła organowe J. S. Bacha. W Toruniu artysta zagra ze swego bogatego repertuaru utwory następujących kompozytorów: J. S. Bach, F. Mendelsohn-Bartholdy, R. Schumann, C. Franck, F. Liszt.

   W niedzielę 30 lipca w Kamienicy Pod Gwiazdą Trio Stroikowe Con Brio w składzie Jarosław Libront (klarnet), Mirosław Kulczyński (obój), Janusz Witkowski (fagot) wykona utwory W. A. Mozarta, P. Mossa, J. B. Vanhala, J. S. Bacha. J. Haydna, A.Szałowskiego.

   Wszystkie koncerty festiwalowe zaczynają się o godz. 19.30

   mm

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Mirosław Kaźmierski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl