GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 36 (298)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 3 IX 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Św. Franciszek - patron ekologów - Krystyna Becmer
 • Obóz wakacyjny Caritas Diecezji Toruńskiej -
 • Wielki Jubileusz roku 2000 - Ks. Adam Ceynowa
 • Dar Oaz w Toruniu ks. Wacław Dokurno
 • Szukanie Boga - refleksja pielgrzyma - diakon Wiesław Siemieński
 • Kronika opracowana przez Marię Major

  • Wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu w Bibliotece Uniwersyteckiej

   Fot. Cz. Jarmusz

   Kolejny już raz Uniwersytet Mikołaja Kopernika włączył się w obchody rocznic historycznych i patriotycznych organizowanych przez władze miasta i województwa. Wystawy z bogatych zbiorów Biblioteki towarzyszyły w ubiegłorocznej wizycie Ojca Świętego w Toruniu; poprzednio wystawy inaugurowały obchody rocznic odzyskania niepodległości (11 listopada) i powrotu Pomorza do Polski (18 stycznia).

   W tym roku Bibliotece przypadł w udziale przywilej inauguracji Wojewódzkich Obchodów 80-tej Rocznicy Bitwy Warszawskiej - uroczyste otwarcie wystawy 14 sierpnia p.t. Geniusz Niepodległości jest pierwszym punktem programu. Tytuł zaczerpnięto ze zbiorowej publikacji o Marszałku, wydanej we Lwowie w 1934 roku. Warto zaznaczyć, że wszystkie wystawione eksponaty: książki, broszury, grafika, nuty pieśni legionowych i patriotycznych, fotografie pochodzą ze zbiorów bibliotecznych. Do szczególnie cennych zaliczyć trzeba litografię Władysława Skoczylasa, prezentującą postać Józefa Piłsudskiego i pokonanego żołnierza bolszewickiego.

   Biblioteka posiada w swych zbiorach wydaną w 1934 tekę litografii wykonanych przez żołnierzy Legionów: obrazują obozowe życie, typy żołnierzy, pokazują wiejskie cmentarze z mogiłami poległych legionistów. Książki i broszury dotyczą trzech okresów życia Piłsudskiego: działalności konspiracyjnej przed 1914 rokiem, organizacji i walk Legionów w latach 1914-1917 oraz wojny polsko-bolszewickiej 1918-1921.

   Na wystawie zgromadzono broszury okolicznościowe, a także dzieła omawiające strategiczne aspekty walk, łącznie z pracą samego Piłsudskiego p.t. Rok 1920. Można też oglądać szkice sytuacji na froncie w poszczególnych fazach Bitwy Warszawskiej. Po wystawie rozsiane są cytaty rozkazów i wypowiedzi Marszałka, zdumiewająco aktualne dzisiaj, jak choćby ten pochodzący z wywiadu dla Tygodnika Ilustrowanego z 1917 roku: Parę pokoleń minąć musi zanim stworzy się znowu państwowa kultura polska.

   Wystawa nie przybrałaby ostatecznego kształtu gdyby nie spontaniczna pomoc entuzjastów Józefa Piłsudskiego i kolekcjonerów pamiątek po nim; to oni wypożyczyli medale, ordery, odznaczenia, plakietki a nawet autentyczną czapkę-maciejówkę oraz łopatkę upamiętniającą budowę Kopca Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu a także bilet loterii dobroczynnej Legionów Polskich wyemitowany w 1917 roku.

   Poprawność układu i celowość doboru materiałów zechcieli ocenić profesorowie UMK Stanisław Alexandrowicz, Mieczysław Wojciechowski i Zbigniew Karpus. Na otwarciu wystawy w przededniu Bitwy Warszawskiej usłyszeć można było utrwalony na płycie gramofonowej - także ze zbiorów Biblioteki - głos Marszałka.

   Wystawa czynna będzie do końca listopada,
   oglądać ją można w godzinach otwarcia Biblioteki: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00, w październiku i listopadzie również w soboty w godz. 10.00-19.00 i w niedzielę w godz. 9.00-14.00.

   Wystawę przygotowali pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej: kustosz Anna Bogłowska i dr Kazimierz Przybyszewski.

   A.B.

   Dekanat Bierzgłowo

  • Wakacje w parafii

   W par. Bierzgłowo wakacje rozpoczęły się III Festynem Parafialnym pod hasłem Z dziećmi i dla dzieci, przeprowadzonym przez Akcję Katolicką z Bierzgłowa we współpracy z organizacjami, szkołami i Zarządem Gminy Łubianka.

   Dzieci wraz z rodzicami doskonale bawiły się uczestnicząc w konkursach, loterii i wielu atrakcjach przygotowanych specjalnie na ten dzień, takich jak: konkurs biblijny, aukcja prac plastycznych dzieci, występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów muzycznych, pokazy strażackie itp. Proboszcz par. Bierzgłowo, ks. Rajmund Ponczek, przychylnie patrzy na wszelkie inicjatywy kulturalne podejmowane na terenie parafii. 8 sierpnia ciepło przyjął 30 dzieci uczestniczących w plenerze plastycznym pod hasłem Moja mała Ojczyzna, finansowanym przez Zarząd Gminy Łubianka, a przeprowadzonym przez S. Kardas i H. Żeglarską.

   Dzieci, po wspólnej modlitwie w kościele, malowały świątynię, podziwiając jej piękno. Następnego dnia uczestnicy pleneru zostali równie serdecznie przyjęci przez ks. Wacława Dokurno w parafii Przeczno. Proboszcz przybliżył im historię zabytkowego kościoła, zachęcił do modlitwy, z zainteresowaniem obserwował prace młodych twórców, a także udostępnił teren przy plebanii, gdzie dzieci mogły upiec kiełbaski i zakończyć swoje spotkanie.
   Wśród innych miejsc, które podziwiały i malowały, był kościół w Biskupicach i Zamek Bierzgłowski.

   Plener zakończył się 11 sierpnia wystawą prac plastycznych w starej szkółce w Bierzgłowie. W obecności wójta Jerzego Zająkały, proboszcza parafii, przewodniczącego Zarządu Gminy Jana Sierockiego i rodziców omówiono dorobek młodych artystów oraz wręczono nagrody zachęcające do dalszej pracy twórczej.
   Prace będą na stałe eksponowane w budynkach instytucji gminnych.

   Honorata Żeglarska

   Dekanat Brodnica

  • 120 lat obchodził Chór św. Cecylii

   Fot. B. Pieczkowska
   Chór św. Cecylii przy Kościele św. Katarzyny w Brodnicy powstał 26 lipca 1880 r. z inicjatywy ks. Jana Kamrowskiego. Funkcję pierwszego dyrygenta objął Franciszek Lewasser, następnymi dyrygentami byli: Feliks Peto, Brunon Grabowski, Franciszek Niklewicz, Józef Michalski, Teofil Ciecierski oraz organiści: Tadeusz Kałdowski i Franciszek Gruźlewski. a od 1978 r. Jan Danielski.

   Chór posiadał w swoim repertuarze pieśni religijne, ludowe, patriotyczne i świeckie. Okupacja hitlerowska przerwała oficjalną działalność zespołu, a jednak śpiewanie trwało nadal. Chór wznowił swą działalność zespołową 7 stycznia 1946 r. Poza kościołem śpiewał na dożynkach oraz na obchodach 650-lecia Brodnicy.

   Obecnie liczy 39 osób i występuje jako chór mieszany i chór męski (na ślubach, pogrzebach, w czasie niektórych uroczystości kościelnych i niedzielnych mszy św.). Występował także w Niepokalanowie, Gietrzwałdzie, Licheniu, Białośliwiu, w przeglądzie chórów rejonu brodnickiego, w pierwszym i drugim Festiwalu Chórów Diecezji Toruńskiej w Toruniu i Chełmży. 7 czerwca 1999 r. brał udział w śpiewie zespolonych chórów (ponad 1000 osób) w czasie wizyty Ojca Świętego w Toruniu.

   W tym roku najstarszy chór w województwie obchodził uroczyście jubileusz 120-lecia swego istnienia oraz poświęcenie nowego sztandaru w nowej oprawie. Przypadło to w dzień odpustu parafii - święto Przemienienia Pańskiego oraz łączyło się z prymicja biskupią brodniczanina, ks. Edwarda Zielskiego, konsekrowanego 7 maja na ordynariusza diecezji Campo Maior w Brazylii.
   Ksiądz Biskup, którego ojciec przez wiele lat był członkiem chóru św. Cecylii, dokonał poświęcenia sztandaru.

   Maria Kulaszewska

   Wkrótce

  • Jubileuszowa V Pielgrzymka Piesza Toruń - Skępe
   5 września z kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu po Mszy św. o godz. 12.00 wyruszy piąta piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Trasa podzielona jest na trzydniowe etapy i prowadzi przez Złotorię, Osiek, Bobrowniki, Lipno. W czwartym dniu - 8 września, pielgrzymi uczestniczyć będą w sumie odpustowej, po której nastąpi powrót do Torunia zamówionym autobusem.

   Zebranie organizacyjne odbędzie się w niedzielę 3 września w kościele św. Maksymiliana Kolbego na Rubinkowie III po Mszy św. o godz. 16.00. Pielgrzymkę organizuje diecezjalny duszpasterz Pomocników Maryi Matki Kościoła

   Ks. Krzysztof Stanowicz

  • Pielgrzymki Jubileuszowe
   Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza na pielgrzymkę do Rzymu w dniach 20 - 27 września br.
   Koszt wyjazdu 1250 zł obejmuje przejazd luksusowym autokarem, noclegi w hotelach, śniadania i obiadokolacje, ubezpieczenie NW i KL.

   W dniach 14 - 24 paŹdziernika br. odbędzie się pielgrzymka śladami św. Franciszka (m.in. Padwa, Wenecja, Siena, Orvieto, Greccio, La Verna, Rieci, La Foresta, Rzym) połączona z nawiedzeniem Całunu Turyńskiego.
   Koszt pielgrzymki 1650 zł obejmuje przejazd luksusowym autokarem, noclegi w hotelach, śniadania i obiadokolacje, ubezpieczenie NW i KL.

   Od 13 do 21 listopada odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka do Ziemi Świętej.
   Koszt 895 USD (płatne w zł polskich), obejmuje przelot samolotem, przejazdy luksusowym autokarem, noclegi w hotelach, śniadania i obiadokolacje, ubezpieczenie NW i KL.

   Informacje na temat wszystkich wyjazdów można otrzymać w Biurze Duszpasterstwa przy ul. Kopernika 6 w Toruniu (tel. 056 / 622 10 42), od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-18.00.

   Ks. Wojciech Miszewski

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl