GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 38 (300)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 17 IX 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • XV Światowy Dzień Młodzieży - W poszukiwaniu pokoju serca - wśród jezior i gór Tomasz Strużanowski
 • Świadectwo z rekolekcji - Przed dwoma tygodniami w Głosie z Torunia ukazał się artykuł ks. Wacława Dokurno o oazach III stopnia Ruchu Światło-Życie w Toruniu. Jego kontynuacją są świadectwa przesłane do naszej redakcji przez uczestniczki tegorocznej oazy z Łodzi. Agnieszka Borowicz i Edyta Strzelecka
 • Niezapomniany czas wakacji - podziękowania Wychowanków Ogniska Wychowawczego parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu ks. Adam Ceynowa
 • Rok łaski od Pana ks. Adam Ceynowa
 • Szkolne koła Caritas Maria Piecewicz
 • Tak to w wojsku ongiś bywało... Leopold Klabun
 • Kronika opracowana przez Teresę Tylicką

   Dekanat brodnica

  • Odpust i dożynki parafialne w Mszanie

   Fot. Ewa Krajnik

   W niedzielę, 27 sierpnia, parafia św. Bartłomieja w Mszanie przeżywała odpust ku czci swego patrona. W tym jubileuszowym roku uroczystość odpustowa została połączona z dożynkami parafialnymi. Sumę odpustową odprawił ks. Henryk Rychert, proboszcz parafii Kiełpiny z dekanatu Lidzbark. We Mszy św. uczestniczyli też inni księża z dekanatu brodnickiego wraz ze swym dziekanem, ks. prał. Bolesławem Lichnerowiczem. Na zaproszenie ks. proboszcza Andrzeja Srebrzyńskiego przybyli również goście: burmistrz Brodnicy, starosta powiatu brodnickiego, wójt gminy Bobrowo i przedstawiciele gminy Brodnica.

   Przedstawiciele poszczególnych wsi parafii złożyli na ręce księdza celebransa i władz samorządowych wieńce dożynkowe oraz kosze pełne owoców i warzyw. Dziękczynne wieńce z kłosów zbóż zostały złożone u stóp ołtarza w podziękowaniu za dar chleba. Dziękowano Panu Bogu za tegoroczne zbiory, a rolnikom za ich ciężką pracę. Proszono też Boga Ojca, aby nikomu nie brakowało nigdy chleba i żeby był on dzielony sprawiedliwie.

   Dekanat Chełmno

  • Jak się bawić to tylko ...na festynie!

   Fot. Stanisław Adamiak
   Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy parafii św. Marcina w Sarnowie, 20 sierpnia, już drugi raz, zorganizowało festyn parafialny. Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe, wykonane przez rodziny katolickie i młodzież. Jeden z wieńców, wykonany pod nadzorem Zenony Simson z Białego Boru, przedstawiał typową chatę wiejską, z rodziną przy stole oraz bocianim gniazdem na dachu. Inny wieniec, wykonany ze złotych kłosów przez mieszkańców Trzebiełucha, wyobrażał monstrancję. Bardzo ładnie prezentował się młodzieżowy wieniec, ukazujący kielich, z leżącymi obok winogronami, owocami i chlebem, misternie wykonany z samych ziaren zbóż przez przebywającą na wakacjach u swej rodziny w Sarnowie Anię Leszczyńską z Brzegu Opolskiego.

   Ks. kan. Jerzy Pawłowski podkreślił w homilii wartość pracy rolnika, której plony w dużej mierze zależą od Bożej pomocy, wszak bez niej na nic zda się wstawać o północy. Przykre jest to, że praca rolnika nie zawsze jest właściwie doceniona. Kościół jednak troszczy się i modli o urodzaje oraz o odpowiednią pogodę dla rolników.

   Po Mszy św., na placu przykościelnym odbył się II Festyn Rodzin Katolickich, którego inicjatorami były rodziny Zdzisława Borkowskiego, Franciszka Laskowskiego oraz państwa Pyrzewiczów. Uroczystość zaszczycił swą obecnością ks. prał. Józef Nowakowski, asystent kościelny SRK diecezji toruńskiej. Dużą pomoc w przebiegu festynu okazała Hanna Bagińska, katechetka z Wałdowa, która przeprowadziła wiele ciekawych konkursów. Pomocą służyli również: Józef Oskroba oraz strażacy z OSP Robakowo. Do tańca i śpiewów przygrywał zespół wokalno-muzyczny Adama Bendarczyka. Podczas trwania imprezy oblegane było stoisko z książką religijną i dewocjonaliami. Wszyscy otrzymali grochówkę, pieczone kiełbaski i napoje.

   Prezes parafialnego koła SRK, Zdzisław Borkowski, pragnie podziękować 22 darczyńcom, którzy przyczynili się do sfinansowania festynu oraz wszystkim tym, którzy wzięli udział w jego zorganizowaniu.

   Stefan Durbacz

   Dekanat Grudziądz

  • Bóg działa przez ludzi
   Wielkie Lniska to miejscowość położona 7 km od Grudziądza. Kaplica kościelna, wybudowana z inicjatywy byłego ks. proboszcza Eugeniusza Kamińskiegoi MIC, jest filią kościoła parafialnego Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu. Dawniej był tam PGR i nikt nie śnił nawet, że w tak małej osadzie może powstać kościół. Wieś należała kolejno do różnych parafii w Grudziądzu, a brak komunikacji MPK sprawiał, że tylko nieliczni wierni korzystali z niedzielnej Eucharystii. Z Bożą pomocą i garstką oddanych ludzi została zbudowana kaplica pod wezw. Królowej Pokoju.

   Obecnie proboszczem kościoła jest ks. Bogusław Binda MIC, który będąc 6 lat temu wikariuszem w parafii, organizował spotkania z młodzieżą i w surowych jeszcze murach pierwszy odprawił Eucharystię. Swoją otwartością na każdego człowieka zjednał sobie życzliwość wszystkich parafian. We wsi działa grupa ludzi, która dba o wystrój kaplicy. Wiele prac wykonano społecznie i sposobem gospodarczym. W ciągu trzech dni postawiono 256-metrowy płot wokół świątyni. Zniwelowano teren, przywożąc 50 przyczep ziemi. Wykonano elewację odprowadzającą deszczówkę z dachu. Zasiano trawę i posadzono krzewy. Mieszkańcy wsi co tydzień sprzątają kaplicę. Dzięki indywidualnym sponsorom postawiono na placu piękny, metalowy krzyż. Wnętrze kaplicy wyposażono w organy, dywany, pokrycia na siedzenia ławek i inne drobne sprzęty. Planowane jest wzniesienie groty ku czci Królowej Pokoju oraz stacji Drogi Krzyżowej wokół kaplicy. Do Wielkich Lnisk przyjeżdżają zaprzyjaźnione wspólnoty z Grudziądza i razem uwielbiając Pana i Jego Matkę wypraszają potrzebne łaski dla siebie i bliskich. Radowały się serca wiernych, kiedy księżą proboszczowie przyjechali do kaplicy z okazji wizytacji dostojnych gości: bp. Andrzeja Suskiego, ks. Adama Bonieckiego i obecnego Generała Księży Marianów.

   Uważamy, że dobrem należy się dzielić i dlatego niniejszym czynimy to z radością.

   Parafianie z Wielkich Lnisk

  • Ognisko Trzeźwości
   12 sierpnia br., z inicjatywy ks. kan. Jana Bednarka, proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu i Bronisława Mińskiego, wolontariusza Krajowego Apostolstwa Trzeźwości, z okazji Roku Jubileuszowego odbyło się Pierwsze Sierpniowe Ognisko Trzeźwości, zorganizowane dla wiernych dekanatu grudziądzkiego.

   Spotkanie rozpoczęła w parafii NSPJ w Grudziądzu Droga Krzyżowa jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa. Nabożeństwo prowadził ks. Roman Piask, proboszcz parafii św. Mikołaja w Szynychu. Rozważania kolejnych stacji Drogi Krzyżowej prowadzili nawróceni alkoholicy, którym dane jest trwać w trzeźwości. Po Drodze Krzyżowej odbyła się Eucharystia, której przewodniczył i wygłosił homilię niestrudzony orędownik o trzeźwość narodu, ks. Roman Zieliński, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu nad Wisłą. Spotkanie wzbogacił śpiew i oprawa muzyczna przygotowana przez siostry Pasterki z Jabłonowa Pomorskiego, pod kierunkiem s. Cecylii. Na spotkanie przybyli również zaproszeni goście: radni miasta Grudziądza oraz członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miejskiego.

   Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem. Towarzyszyły mu zawody sportowe i gry sprawnościowe, koordynowe przez ks. Piotra Ordona oraz konkursy szachowe i plastyczne dla dzieci. W imprezach uczestniczyły całe rodziny.

   W spotkaniu wzięło udział oko 200 osób dorosłych i 120 dzieci z okolicznych parafii. Organizatorzy wyrażają wdzięczność sponsorom, w szczególności Urzędowi Miasta, Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Klubowi Abstynenta Alicja, państwu: Polewkom, Fornalikom, Makowskim, Aniołowskim, Różańskim, Chyłom i Gwizdała oraz radnej Jadwidze Koniecznej

   Dekanat Lidzbark

  • Podziękowanie za koncert
   Organizatorzy koncertu Muzyczne pokolenia Górzna dla kościoła pragną podziękować muzykującym mieszkańcom Górzna, którzy wystąpili w kościele:
   Magdalenie Bednarskiej Marioli i Marcie Janowskim,
   Norbertowi Jarzynce,
   Wojciechowi Łapkiewicz,
   Sylwii Piotrowskiej,
   Gerardowi Rutkowskiemu,
   Markowi Sobotce,
   Beacie i Jowicie Sosnowskiej,
   Januszowi i Wiesławowi Szymańskim,
   Janowi Wieszchowskiemu,
   Lucynie Wiśniewskiej,
   Jackowi Załuszniewskiemu,
   Monice Żebrowskiej oraz
   chórowi parafialnemu pod dyrekcją J. Wierzchowskiego,
   a także Przemysławowi Brzósce i Pawłowi Sadowskiemu, którzy podjęli się nagłośnienia wnętrza kościoła (pierwszy raz na sprzęcie z monitorem).

   Organizatorzy dziękują również tym, którzy pomogli w organizacji koncertu: Salonowi Muzycznemu Fabex Jacka Fabianowskiego, Firmie BMH Motors-Nissan, Credo - Przemysława Siwuli, p. Michałowi Akerman z Torunia, Domowi Kultury, Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej Wilga, Wiesławowi Detmer i Robertowi Sargalskiemu.
   Podziękowania należą się także licznie zgromadzonym mieszkańcom Górzna i odpoczywającym wczasowiczom.

   Chcielibyśmy, dając muzykującym mieszkańcom Górzna możliwość częstych występów przed publicznością, zachęcić ich do pracy, podnoszenia swoich umiejętności muzycznych i wspólnych koncertów, nie tylko w kościele. Był to bowiem pierwszy tego typu koncert w Górznie.

   ks. Stefan Maliszewski i Wojciech Kalinowski

   Dekanat Nowe Miasto Lubawskie

  • Trochę przyjemności dla najmłodszych
   Na zaproszenie Ryszarda Krzemieniewskiego, Instruktora Centrum Kultury i Sportu w Kurzętniku, do malowniczo położonego w dolinie Drwęcy Kurzętnika przybyła grupa dzieci z Domu Dziecka w Pacołtowie. Dzieci zwiedziły miejscowe zabytki: gotycki kościół parafialny (w którym rolę przewodnika pełnił ks. proboszcz Zdzisław Szymański), były także na górze zamkowej, by obejrzeć ruiny zamku krzyżackiego i podziwiać panoramę okolicy. Z uwagą wysłuchały opowieści i legend Ryszarda Krzemieniewskiego, który był jednocześnie fundatorem poczęstunku oraz nagród dla wszystkich dzieci za udział w konkursie plastycznym, zatytułowanym Moje wrażenia z wycieczki do Kurzętnika.
   rk

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl