GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 40 (302)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 1 X 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • 2 października czcimy Świętych Aniołów Stróżów
 • XV Światowy Dzień Młodzieży Tomasz Strużanowski
 • Wiersz pt. Różaniec - Zenon Zaremba
 • Jesteśmy chrześcijanami o jubileuszu nauczycieli pisze Barbara Czerny
 • Konflikt małżeński Hania i Kazik Breza
 • Franciszkański świat odkrywany na nowo s. Jadwiga Stempa FZS
 • Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uprosić pokój dla świata! ks. Wojciech Miszewski
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strużanowskiego

  • XX Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę
   Już po raz dwudziesty na Jasnogórski szczyt ruszyli pielgrzymi z Działdowa, Brodnicy, Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego i Łasina, tworzący grupę Ziemia Lubawska. Z Działdowa ruszyła najliczniejsza, bo 250-osobowa grupa zielonej trzynastki.

   Najstarszą, liczącą sobie 67 lat uczestniczką, była wszystkim dobrze znana pani Maria, pielgrzymkowa ciocia niosąca krzyż, zaś najmłodszą - 9-letnia Ania. Najwytrwalsza z uczestniczek, siostra Hanna. szła już po raz dwudziesty siódmy (!!!). Wiele osób szło jednak po raz pierwszy, musiały one zatem przejść symboliczny pielgrzymkowy chrzest.

   Grupie towarzyszyli liczni kapłani: proboszcz parafii św. Katarzyny w Działdowie, ks. Marian Ofiara, wikariusze z parafii Krzyża Świętego w Działdowie: ks. Zdzisław Syldatk i ks. Wojciech Pyrzewski, ks. Jacek Koczorski wikariusz z parafii NMP w Iłowie, ks. Antoni Kwiatkowski, wikariusz z parafii Krzyża Świętego w Górznie oraz ks. Waldemar Milewski, wikariusz z parafii św. Wojciecha w Lidzbarku Welskim. Księża zawsze byli gotowi do niesienia sakramentalnej posługi.

   Na wszystkich pielgrzymów czekały takie atrakcje jak bąble na stopach, noclegi w stodołach, a także wspólnotowa modlitwa, radosne wieczorki i wyjątkowo piękne widoki. Trasa zielonych miała około 400 kilometrów długości i wiodła przez Lidzbark Welski, Górzno, Świedziebnię, Rogowo, Lipno, Cypriankę, Włocławek, Chodecz, Mazew, Wartkowice, Łask, Magdalenów, Brzeźnicę i Kiedrzyń. Pielgrzymi jak zwykle spotkali się z wielka życzliwością i ofiarnością mieszkańców odwiedzanych miast, wsi i parafii.

   Mimo trudu i zmiennej pogody panowała atmosfera braterstwa i radości. Wspólny marsz stwarzał okazję do niezapomnianych i wzruszających chwil, pełnych rozmodlenia i radości, a czasami bólu i cierpienia. Pątnicy oprócz własnych intencji, powierzali Matce Bożej sprawy swoich rodzin, znajomych oraz wszystkich, którzy przyjmowali ich i gościli. Wejście na Jasną Górę i dojście przed Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, po 13-dniowej wędrówce, były wielkim przeżyciem.Pielgrzymka zakończyła się Mszą św. i Drogą Krzyżową na Wałach.

   Pielgrzym

   Dekanat Lubawa

  • Święto parafialne w Sampławie

   Jubileusz roku 2000 to nie tylko piękne hasła i plakaty, ale coś więcej. To głębokie, wewnętrzne przeżycia i przemyślenia, to wspólny wysiłek na rzecz swojej parafii, to radość z tego, co zrobiliśmy nie tylko dla siebie, ale także dla innych. W takim też duchu sampławscy parafianie przeżywają ten święty czas.

   Pierwszą z podjętych inicjatyw było wybudowanie i poświęcenie 26 sierpniai kapliczki Matki Boskiej Fatimskiej w Rodzonem. Trwają również prace nad budową kapliczki Miłosierdzia Bożego.

   Po wtóre, doroczny odpust św. Bartłomieja Apostoła miał w tym roku niezwykle bogatą oprawę. Suma, sprawowana po trzydniowym przygotowaniu modlitewnym, była uwieńczeniem wszelkich prac, zarówno duchowych, jak i codziennych mrówczych zabiegów o byt. Symbolem tych ostatnich stał się wieniec dożynkowy, przyniesiony w procesji z darami. Po sumie - po raz pierwszy - odbył się festyn parafialny. Dla uczestników przygotowano zarówno coś dla ciała jak i dla ducha. Była więc strażacka grochówka, gofry, kiełbaski z grilla, lody, napoje, słodycze, ciastka domowego wypieku, a dla dzieci konkursy z nagrodami. Wielkim powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, w której główną nagrodę stanowił rower górski. Uczestnikom festynu towarzyszyły zespoły muzyczne, które z pewnością trafiły do ucha zarówno młodszego jak i starszego pokolenia.

   Zabawa przebiegała w atmosferze życzliwości i radości. Do jej zorganizowania przyczyniło się wielu ludzi dobrej woli, zaangażowanych w prace przygotowawcze i w prowadzenie festynu, m. in. liczni wspaniali sponsorzy.

   Organizatorzy wraz z ks. proboszczem Tadeuszem Wilamowskim wyrażają głęboką wdzięczność tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania festynu jak i tym, którzy w nim uczestniczyli.

   nn

   Dekanaty toruńskie

  • Gdy inni za ojczyznę walczą...
   11 września w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbyło się spotkanie poświęcone 61. rocznicy aresztowania bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Na program uroczystości złożyło się odśpiewanie hymnu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, słowo wstępne bp. Andrzeja Suskiego, prelekcja dr. Waldemara Rozynkowskiego pt. Nie siedzę bezczynnie - postać bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego przed wstąpieniem do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie oraz koncert fortepianowy Magdaleny Stopińskiej, którego poszczególne utwory były poprzedzone odczytaniem tekstów związanych z postacią Błogosławionego (wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II, fragmenty Pamiętnika ks. Frelichowskiego oraz fragmenty jego artykułów zamieszczanych w 1939 r. w Wiadomościach kościelnych Parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Spotkanie zakończyła wspólnie odśpiewana modlitwa harcerska.

   Organizatorami uroczystości byli: Parafialny Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Parafialny Zespół Animacji MONDO z parafii Wniebowzięcia NMP pod przewodnictwem ks. kan. Józefa Nowakowskiego.

   Waldemar Rozynkowski

  • Z życia Bractwa św. Józefa
   19 września Bractwo św. Józefa w Toruniu, nowa, istniejąca od czerwca męska wspólnota modlitewno-apostolska, wznowiło swą działalność po przerwie wakacyjnej. Członkowie Bractwa spotkali się w kościele Chrystusa Króla, gdzie trwali na adoracji przed Najświętszym Sakramentem, po czym uczestniczyli w Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył o. Stanisław Kuczka, toruński redemptorysta. W wygłoszonej homilii przybliżył on zebranym postać i drogę życiową św. Józefa, odwołując się m. in. do dokumentów Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza do encykliki Quamquam pluries papieża Leona XIII i adhortacji apostolskiej Redemptoris custos Jana Pawła II.

   Po nabożeństwie członkowie Bractwa przeszli do kaplicy Miłosierdzia Bożego, gdzie odbyło się spotkanie formacyjne, na które złożył się wykład o. Kuczki pt. Opieka św. Józefa nad Jezusem oraz dopełniająca go dyskusja.

   Ostatnią część spotkania poświęcono sprawom organizacyjnym: członkowie Zarządu Koła Bractwa w parafii Chrystusa Króla, Adam Ławniczak i Zbigniew Wiza, przedstawili bogaty plan prac przewidzianych na bieżący rok formacyjny.

   Wszystkich mężczyzn, którzy pragną zadbać o własną formację duchową jak i o oblicze duchowe swoich rodzin, ponownie zachęcamy do wstępowania w szeregi Bractwa. Bliższe informacje można uzyskać dzwoniąc pod nr tel. 62 336 39.

   ts

  • Zaproszenie do modlitwy

   Fot. Czesław Jarmusz

   Tradycja spotkań przy pomniku Matki Bożej sięga czasów przedwojennych. Po wojnie kontynuował ją ks. proboszcz Franciszek Szmyt. Również obecny proboszcz parafii św. Antoniego w Toruniu, ks. kan. Bogdan Górski, na zakończenie miesiąca maryjnego uczestniczy wraz z parafianami we wspólnej modlitwie. Tych, którzy pragnęliby podczas spaceru pomodlić się u stóp Matki Bożej informujemy, że pomnik znajduje się przy drodze prowadzącej z pętli autobusowej na Barbarkę.

   mb

  • Studencki obóz integracyjny
   W dniach 4-10 września Duszpasterstwo Akademickie oo. jezuitów w Toruniu zorganizowało obóz integracyjny w Zakopanem - Chabówce dla studentów przyjętych na pierwszy rok studiów UMK. Codzienne wędrówki po tatrzańskich szlakach, Msze święte sprawowane w pięknych górskich kaplicach, wspólne śpiewanie i dzielenie się doświadczeniem religijnym sprawiły, że czas spędzony w tym uroczym zakątku Polski dostarczył młodzieży nie tylko odpoczynku i świeżych sił przed nowym rokiem akademickim, ale również dał szansę duchowego odnowienia. Obóz zostałzorganizowany z inicjatywy dwóch jezuickich duszpasterstw akademickich - z Torunia i z Lublina. Wzięło w nim około 60 osób.
   o. Leszek Gołębiewski SJ

   Wkrótce

  • Czas i odpowiedzialność
   Zapraszamy na sympozjum organizowane w dniach 9-12 października przez Duszpasterstwo Akademickie oo. jezuitów i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego program przedstawia się następująco:

   Poniedziałek 9 października Instytut Fizyki UMK
   ul. Grudziądzka 5/7, sala nr 26
   godz. 16.00 - otwarcie sympozjum
   godz. 16.15 - Problematyka czasu we współczesnych teoriach fizycznych - odczyt wygłosi prof. dr hab. A. Kossakowski (UMK Toruń)
   godz. 17.45 - Czy czas filozofa jest tym samym, co czas fizyka? - prof. dr hab. M. Tempczyk (PAN Warszawa).

   Wtorek 10 października Instytut Filozofii UMK
   ul. Fosa Staromiejska 1a, sala IX, I piętro
   godz. 10.00 - Czas i wartość w postmodernizmie - prof. dr hab. J. Mizińska (UMCS Lublin)
   godz. 11.30 - Odpowiedzialność filozofa za nową epokę kultury - ks. prof. dr hab. J. A. Kłoczowski OP (PAT Kraków).

   Środa 11 października Instytut Filologii Polskiej
   ul. Fosa Staromiejska 3, sala im. Konrada Górskiego
   godz. 16.00 - Czas dziejów w literackiej teologii C. K. Norwida - ks. dr A. Dunajski (WSD Pelplin)
   godz. 17.30 - Literatura i doświadczenie czasu - dr hab. A. Stoff (UMK Toruń).

   Czwartek 12 października Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania
   ul. Gagarina 13a, Aula Wielka
   godz. 10.00 - Racjonalizacja czasu: odpowiedzialne zarządzanie czasem - prof. dr hab. J. Meller (UMK Toruń)
   godz. 11.30 - Czas pracy i czas wolny w ramach globalnej gospodarki u progu XXI w. - prof. dr hab. A. Dylus (UKSW Warszawa)
   godz. 12.45 - 13.00 zakończenie sympozjum.

   Czwartek 12 października kościół oo. jezuitów
   Rynek Staromiejski
   Godz. 19.00 - Jubileusz Środowisk Akademickich - uroczysta celebracja Eucharystii pod przewodnictwem bp Józefa Szamockiego w kościele oo. jezuitów przy Rynku Staromiejskim.

   lg

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl