GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 43 (305)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 22 X 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Kamyczek do kamyczka... -
  o konsekracji kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Toruniu na Stawkach pisze Barbara Czerny
 • Przewodniczka zagubionych na szlakach Krystyna Grabluk
 • Jubileusz 25 lat posługiwania parafii. Wywiad z ks. prob. Janem Kuflem - Marta Gawenda
 • Grudziądzanin laureatem ogólnopolskiej nagrody im. ks. Janusza Pasierba - Helena Rykaczewska
 • Czy jestem dobrym mężem, dobrą żoną? - Hania i Kazik Breza
 • Kronika opracowana przez Lenę Maryks

  • Krajowe Dożynki Ekologiczne

   W czasie trwania VI Ogólnopolskich Targów Ekologicznych EKO - Tor 2000, 23 września w Przysieku koło Torunia, po raz szósty odbyły się Krajowe Dożynki Ekologiczne. Dziękczynną koncelebrowaną Mszę św. odprawił bp Andrzej Suski.

   Rzesze rolników wraz z parlamentarzystami, władzami centralnymi i wojewódzkimi dziękowali Stwórcy za owoce ziemi. W homilii biskup mówił m.in. o ciężkiej pracy rolnika, o dzisiejszych trudnościach ludzi żyjących na wsi, ale też o nadziei na lepsze dni, bez której trudno znosić ciężar codziennych zmagań.
   Liturgię Mszy św. uświetnił tradycyjnie Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Thorunienses pod dyrekcją swego szefa Romana Gruczy.

   Dekanat Grudziądz

  • Jubileuszowy odpust

   Fot. Gerard Szukay

   Odnowienie Misji Ewangelizacyjnych w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu poprzedziło jubileuszowy odpust w parafii. W tym dniu nauki misyjne głosił o. Jacek Dubel - redemptorysta z Torunia. Każdego dnia misjonarz przekazywał słowo Boże, kierując się określonym tematem: Trwać w Chrystusie, Trwać w Kościele, Trwać w nawróceniu, Trwać w Eucharystii, oraz w dniu odpustu - Trwać w Misji. Wierni, pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. kan. Stanisława Andrika i o. Jacka, odbyli pieszą pielgrzymkę do Kościoła Jubileuszowego - kolegiaty św. Mikołaja. Przemierzając ulice miasta wierni śpiewali pieśni, demonstrując w ten sposób przynależność do Chrystusa. W kolegiacie pielgrzymów serdecznie przywitał ks. inf. Tadeusz Nowicki. Mszę św. jubileuszową celebrował ks. Stanisław Andrik wraz z wikariuszami. Po wysłuchaniu nauki misyjnej wszyscy pątnicy wraz z gospodarzem kolegiaty, odmówili odpustowe modlitwy, by dostąpić łask Bożych Roku Jubileuszowego. W drodze powrotnej pielgrzymi w głębokiej zadumie przeszli przez papieską bramę w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.

   W tej parafialnej jubileuszowej pielgrzymce uczestniczyło ponad 1,5 tysiąca wiernych. Szli ludzie starsi, młodzież, dzieci oraz ci wszyscy, którzy pragną naukę Chrystusa realizować w życiu codziennym i chcą trwać w nawróceniu.

   14 września, w uroczystym dniu Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. proboszcz Stanisław Andrik, witając gości i licznie zebranych wiernych, powiedział m.in.: ...stojąc pod krzyżem ciągle odkrywamy Boga i niepojęta jest dla nas tajemnica miłości. Każdego dnia odkrywamy boskie znaczenie Krzyża, wszystko po to, aby kiedyś wyjść na spotkanie krzyża swojego i innych, aby wytrwać w naszej godzinie krzyża i innych...

   Misje Ewangelizacyjne były wielkim duchowym przeżyciem. Spotkania misyjne, pielgrzymka jubileuszowa i uroczystości odpustowe zintegrowały społeczność parafialną, zasiały dobroć, miłość i cierpliwość wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

   Helena Rykaczewska

   Dekanaty toruńskie

  • Misje Ewangelizacyjne w Złotorii

   Fot. Krzysztof Stanowicz

   Od 16 do 24 września w parafii św. Wojciecha w Złotorii, przy licznym udziale wiernych, odbyły się Misje Ewangelizacyjne Roku Jubileuszowego. Prowadzili je redemtoryści: o. Jacek Aniszewski i o. Krzysztof Dudek. Było to wspaniałe i wzruszające przeżycie religijne. Każdy dzień był nowym objawieniem się Trójjedynego Boga w Jego Słowie. Każdy dzień wnosił nową dynamikę wiary, wyrażoną w symbolach religijnych i modlitwie ożywionej apostolskim świadectwem autentycznie zaangażowanych wiernych świeckich i duchownych.

   Byliśmy uczestnikami wspaniałych przeżyć - powiadają parafianie. Odbyło się radosne powitanie misjonarzy i przekazanie im stuły jako symbolu władzy kapłańskiej, intronizacja Paschału i Biblii, poświęcenie Krzyża oraz obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy wraz z jego intronizacją i pięknym przemówieniem matek. Podczas Drogi Krzyżowej ulicami Złotorii przedstawiciele różnych stanów i zawodów prowadzili rozważania poszczególnych stacji i nieśli krzyż do symbolicznej Golgoty oraz Grobu Pańskiego przy pomniku pomordowanych przez hitlerowców i NKWD.

   Nabożeństwo przeproszenia i pojednania zostało wzbogacone wzruszającym słowem misjonarza i ks. Proboszcza. Wszyscy podali sobie ręce na znak pojednania i braterskiej wspólnoty. Spowiedź sakramentalna dopełnia pojednanie się wszystkich z Bogiem i Kościołem - wspólnotą wierzących. Wybór Jezusa na swego Pana dokonał się przy chrzcielnicy, z zapaloną paschalną świecą, przez gest przeżegnania się święconą wodą chrzcielną i wypowiedzenie słowa: wierzę.

   Prosząc o Ducha Świętego i Jego dary cały Kościół z wyciągniętymi rękoma modlił się za księdza proboszcza, ksiądz proboszcz za parafian, wzajemnie modlili się za siebie rodzice, dzieci, młodzież, żony i mężowie. Zostały również odnowione przyrzeczenia małżeńskie. Odprawiono Mszę św. dla ludzi chorych z udzieleniem Sakramentu namaszczenia chorych. Ojcowie misjonarze, z posługą sakramentalną odwiedzili także obłożnie chorych. Chorzy ufundowali nowy piękny Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ich duchową obecność w misjach symbolizowały 22 czerwone róże ustawione na ołtarzach. Codziennie odbywały się spotkania w godzinie Apelu Jasnogórskiego z misjonarzami świeckimi ze szkoły modlitwy, odprawiono nowennę do MBNP. Żywiołowe były spotkania z dziećmi, zaś pełne skupienia spotkania z młodzieżą.

   Tydzień Misji Ewangelizacyjnych minął bardzo szybko. W czasie ostatniej Mszy św. poświęcono Krzyż misyjny. Zostali rozesłani nowi apostołowie, aby w trzecim tysiącleciu głosili Ewangelię i świadczyli swym życiem, że Bóg jest Miłością.

   Za wszystko dziękujemy Panu Bogu. Dziękujemy za ludzi wiary, którzy dali czytelne świadectwo miłości Boga i bliźniego, miłości Pana Jezusa, Kościoła oraz Jego Najświętszej Matki - Maryi. Dziękujemy za piękne świadectwo umiłowania Pisma św. i autentycznego życia Ewangelią na co dzień.

   Rada Parafialna

  • Pielgrzymka Roku Jubileuszowego
   W sobotę 23 września przy pięknej słonecznej pogodzie Klub Inteligencji Katolickiej z Torunia zorganizował pielgrzymkę autokarową do dwóch sanktuariów maryjnych naszej diecezji, do Rywałdu i Wąbrzeźna. W kościele Ojców Kapucynów w Rywałdzie przed cudowną figurką Matki Boskiej, zwanej cygańską, modliliśmy się w czasie Mszy św. oraz zwiedziliśmy celę, w której był więziony w 1953 r. ks. Prymas Stefan Wyszyński.

   W pobliskim Jabłonowie byliśmy u grobu Matki Marii Karłowskiej, założycielki Sióstr Pasterek, pierwszej Błogosławionej naszej diecezji. Odwiedziliśmy też dom nowicjatu sióstr, gdzie otrzymaliśmy posiłek, a nowicjuszki i postulantki zaśpiewały przy wtórze gitary. W kaplicy nowicjatu uwagę naszą zwróciła figurka Matki Boskiej - pasterki, z owieczką i laską pasterską. Udając się do Wąbrzeźna obejrzeliśmy ruiny potężnego zamku w Radzyniu, drugiego co do wielkości, po Malborku, zamku krzyżackiego.

   Na zakończenie pielgrzymki modliliśmy się w Wąbrzeźnie w pięknie odnowionym sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej. Jego kustosz, ks. kan. Jan Kalinowski przedstawił nam historię kościoła.

   Cecylia Iwaniszewska

   Dekanat Wąbrzeźno

  • Kazanie również do ptaków
   Wąbrzeskie sanktuarium wybrane zostało jako miejsce uroczystej Mszy św. w intencji hodowców gołębi pocztowych z okręgu toruńskiego. Podczas nabożeństwa 23 września został poświęcony sztandar związkowy z wizerunkiem patrona hodowców gołębi św. Franciszka. Do zgromadzonej licznie rzeszy hobbystów przemówił kustosz sanktuarium ks. Jan Kalinowski, nawiązując do barwnego opowiadania biblijnego o Noem, wypuszczającym gołębicę z arki oraz do słów Chrystusa: Bądźcie więc roztropni jak węże a nieskazitelni jak gołębie.

   Kaznodzieja pytał zebranych: Czy pomyślałeś kiedyś, że jesteś gołębiem na chwałę Bożą?
   Ty również powinieneś być radością swego Pana...Wiedz, że każdy odbywa swój własny lot, jedyny i niepowtarzalny. Czy pamiętasz jeszcze dokąd masz lecieć? Nie zapomnij, kto cię wypuścił i kto na ciebie czeka z utęsknieniem.
   Słowom tym przysłuchiwały się również gołębie umieszczone w klatkach na tle stosownej dekoracji. Ten motyw wywołał w sposób naturalny skojarzenie z piękną legendą o św. Franciszku przemawiającym do ptaków. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości spotkali się towarzysko w swojej wąbrzeskiej siedzibie. Przy tej okazji warto wspomnieć, że sanktuarium w Wąbrzeźnie było już niejednokrotnie miejscem uroczystości środowiskowych dla rolników i pszczelarzy, rzemieślników, strażaków, leśników i myśliwych.

   jk

   Wkrótce

  • Warsztaty Zabaw Bezalkoholowych
   27 i 28 października w Przecznie organizowane są kolejne Warsztaty Zabaw Bezalkoholowych.
   Rozpoczęcie Mszą św. w piątek o godz. 17.00. Na zakończenie w sobotni wieczór w świetlicy w Przecznie odbędzie się czwarta już zabawa bezalkoholowa, która zyskała sobie w gminie i poza jej granicami wielu zwolenników.

   Zgłoszenia chętnych przyjmuję telefonicznie lub listownie pod adresem:
   Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
   87-0100 Łubianka
   tel. (0-56) 678 83 66
   e-mail: przeczno@torun.pdi.net

   Ks. Wacław Dokurno

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl