GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 46 (308)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 12 XI 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • 11 listopada - Święto Niepodległości
 • Czy można być patriotą - Jan Pol
 • Książki uratowane z powodzi 1997
  Na podstawie materiałów z wystawy oprac. Maria Major
 • Pamiętnik bł. Stefana W. Frelichowskiego - Waldemar Rozynkowski
 • Harcerski czyn - hm Mirosława Guz
 • VIII Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej - Teresa Tylicka
 • Litewskie wspomnienia z Polski - Aleksandra Jankowska
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strużanowskiego

  • Najnowsze odkrycia toruńskich naukowców

   Pracownicy Zakładu Archeologii Architektury Instytutu Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu prowadzą ostatnio systematyczne prace archeologiczne w bazylice św. Trójcy w Strzelnie, która od XII do XIX w. była kościołem klasztornym panien norbertanek. W nawie głównej odsłoniliśmy 8 pochówków, z których dwa z XVIII w. w trumnach i jeden z XVI w., beztrumienny, okazały się szczególnie interesujące. Pochówek z monogramem Chrystusa wybijanym ćwiekami na zagłówku, zawierał szkielet rosłego mężczyzny w dojrzałym wieku, przy którego głowie leżały nasiona (kwiatów?). Ułożony był w woskowanej(?) trumnie wyściełanej tkaniną, miał monetę na ustach.

   Drugi pochówek z tego samego okresu, zawierał szczątki dojrzałej kobiety, które ongiś ułożono na wełnianej poduszce w trumnie z napisem Pestem fugiens mortem non.... Na palcu zachowała się obrączka zakonna, zaś na wysokości prawej dłoni -różaniec o 150 szklanych, przezroczystych lub niebieskich koralikach, z medalikiem i krzyżykiem.

   Trzeci pochówek był beztrumienny - ciało pochowano zapewne na desce. Bardzo młoda, wyjątkowej urody kobieta (prawdopodobnie przeorysza), została złożona u stóp ołtarza, na skrzyżowaniu nawy z transeptem. Twarzą zwrócona była ku wschodowi, miała na sobie wełniany ciemny habit i welon upięty szpilkami. Welon nałożono na szerokie, ciasno przylegające do głowy taśmy (bandaże), związane u podstawy czaszki w węzeł. W zasypisku pochówka leżało delikatne naczynie - stalowoszary kubek z uchem (pojemność szklanki), z ok. połowy XVI w.

   Krystyna Sułkowska-Tuszyńska
   kierownik ekspedycji

  • Diecezjalne spotkanie ZAK

   Od 17 lat w Domu Misyjnym Księży Werbistów w Laskowicach Pomorskich, spotykają się członkowie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego św. Wincentego Pallotiego. Wiosną i jesienią członkowie ZAK z Chełmna, Solca Kujawskiego, Bydgoszczy, Brodnicy, Rypina, Torunia, Grudziądza, Tucholi, Czerska i innych miast biorą udział w wieczernikowych spotkaniach rekolekcyjnych. Prowadzi je ks. Stanisław Rudziński SAC.

   Na program rekolekcji składają się: wspólne nabożeństwa, Msza św., konferencje oraz spotkania z misjonarzami, m.in. z ks. Feliksem Poćwiardowskim SVD i s. Małgorzatą Samsonowicz SAC, ponadto filmy poświęcone tematyce misyjnej, prelekcje historyczne wygłaszane przez Wojciecha Kalinowskiego oraz występy muzyczne. Przygotowujemy się teraz do kolejnego spotkania rekolekcyjnego ZAK-u, które odbędzie się od 9 do 11 marca 2001 r.

   Małgorzata Całbecka

   Dekanat Łasin

  • Gościnne występy
   W niedzielę 10 września chór kościelny Tibi Domine z Torunia pod dyrekcją ks. Wojciecha Rycherta, uświetnił liturgię Mszy św. w kościele św. Katarzyny w Łasinie. Młodzież zaprezentowała współczesne pieśni liturgiczne oraz utwory z własnego dorobku artystycznego, utrwalonego na płytach i kasetach, które parafianie mogli nabyć po Mszy św.
   aj

   Dekanaty toruńskie

  • Wizyta w Getyndze
   (40kB)
   Fot. Jadwiga Szczawik

   Od 10 do 14 października toruńscy przewodnicy turystyczni przebywali w partnerskim mieście Grodu Kopernika - Getyndze. Była to pierwsza wizyta - miała ona charakter zarówno przyjacielski jak i szkoleniowy. W jej trakcie uczestniczyliśmy m.in. we Mszy św. w kościele św. Michała, sprawowanej przez naszego kapelana, ks. Piotra Rutkowskiego wespół z niemieckimi kapłanami. W czasie celebry śpiewaliśmy polskie pieśni kościelne, natomiast część modlitw została odmówiona w języku niemieckim. Po nabożeństwie zaproszono nas do domu parafialnego na wspólne śniadanie z członkami Koła Seniora, które działa przy tamtejszym kościele.

   Nasza grupa licząca 46 osób została powitana przez p. Katarzynę Lankeit - pierwszego burmistrza Getyngi. Następnie zwiedziliśmy, dość szczegółowo, piękną Getyngę oraz prześliczną okolicę położoną w łańcuchu Gór Harzu. Zorganizowano nam również spotkanie z przewodnikami Getyngi, które upłynęło przy muzyce i śpiewie.

   Pobyt w Getyndze był dla nas wspaniałym przeżyciem. Na łamach Głosu z Torunia pragniemy serdecznie podziękować naszemu kapelanowi, ks. Piotrowi Rutkowskiemu, obecność wśród nas i za modlitwę. Bóg zapłać, księże Piotrze!

   Przewodnicy

   Dekanat Wąbrzeźno

  • Dzień Nauczyciela
   Tegoroczne święto Edukacji Narodowej, zwane popularnie Dniem Nauczyciela, profesorowie, wychowawcy i pracownicy administracji Zespołu Szkół Zawodowych z Wąbrzeźna uczcili pielgrzymką autokarową do Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Razem ze swoim proboszczem, ks. Kazimierzem Śmigeckim, polecali wstawiennictwu Matki Bożej troski rodzinne i zawodowe oraz wszystkich wychowanków
   śk

  • Katolicki lekarz patronem szkoły
   (33kB)

   Szkoła Podstawowa Nr 3 w Wąbrzeźnie od 14 września szczyci się tym, iż nosi imię zmarłego przed 20 laty dr. Edmunda Wojnowskiego. Patron szkoły zapisał się w pamięci mieszkańców Wąbrzeźna jako wzór ojca, lekarza i obywatela. W dniu uroczystości Mszę św. w wąbrzeskim sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej sprawował wraz z miejscowymi proboszczami ks. inf. Jerzy Buxakowski z Pelplina. Celebrans, nawiązując do liturgii słowa z przypadającego w tym dniu święta Podwyższenia Krzyża Św. przypomniał autobiografię doktora Wojnowskiego zatytułowaną Egzamin dojrzałości, przytaczając z niej dwa zdarzenia z jego życia. Dowód z egzaminu wierności Bogu, to posiadanie medalika i napisanego własnoręcznie modlitewnika, które przechowywał z narażeniem życia podczas wieloletniego pobytu w obozach koncentracyjnych. Egzamin z wierności Ojczyźnie przebył, gdy odmówił podpisania tzw. volkslisty niemieckiej za cenę zwolnienia z obozu, chociaż taka odmowa groziła śmiercią. Nie bał się wtedy powiedzieć do SS-mana: Teraz jestem dobrym Polakiem, a gdybym podpisał byłbym złym Niemcem.

   Kaznodzieja scharakteryzował postać lekarza trafnym stwierdzeniem: Jezus był dla doktora Edmunda Panem życia osobistego, wypełnionego mrówczą pracowitością, która dała mu wielostronną wiedzę, opanowanie kilku języków obcych oraz dobrą znajomość Pisma św. i prawd wiary, popartą żywym rozmodleniem; Panem życia rodzinnego, które rozwijał i otaczał wzorową ojcowską opieką, nie ulegając nigdy trudnościom zewnętrznym antyrodzinnej polityki państwa i nie uginając się pod ciężarem licznych problemów wewnętrznych, jakie dotykają szczególnie wielodzietne rodziny; Panem życia zawodowego, bo na wzór Chrystusa ...ogołocił samego siebie przyjąwszy postać sługi, całym sercem, wielkimi umiejętnościami i z gorliwością oddany swym pacjentom.

   Uroczystość nadania imienia odbyła się na terenie szkoły, gdzie również otwarto wystawę prac plastycznych Edmunda Wojnowskiego. Małżonka śp. Doktora, p. Zofia, dziękując inicjatorom i organizatorom uroczystości mówiła ze wzruszeniem: Jak to się stało, że człowiek tak skromny i nie zabiegający za życia o wyróżnienia, jak mój Edmund, dostępuje pośmiertnie tak wielkiego zaszczytu jak uczynienie Go patronem szkoły? Jego dewizą życiową była służba ludziom i niesienie pomocy potrzebującym. Służbę tę wykonywał z wielkim sercem i sumiennością przez prawie 29 lat - od uzyskania dyplomu, aż do samej śmierci. Jeśli więc w 20 lat po śmierci, jego byli pacjenci mówią o nim nasz Doktor, to określenie to jest najpiękniejszym tytułem, jakiego mógł doczekać.

   ks. Jan Kalinowski

   Wkrótce

  • Jubileusz Pracowników Duszpasterstwa Rodzin
   Zbliża się wielki dla nas dzień. W piątek 8 grudnia 2000 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, będziemy świętować Jubileusz Pracowników Duszpasterstwa Rodzin. W imieniu organizatorów serdecznie Państwa zapraszam wraz z P.T. Małżonkami, licząc na liczną obecność.

   W programie przewidujemy: o godz. 15.30 w Planetarium powitanie i pokaz pt. Gwiazda Betlejemska" (program słowo-muzyczny rozważający problemy astronomiczne i religijne gwiazdy betlejemskiej); o godz. 17.00 - Msza św. w kościele WNMP (koncelebra) i poczęstunek w salkach; o godz 18.30 - w Sali Mieszczańskiej ratusza program artystyczny.

   Zaproszenie i propozycja programu zostały przekazane już przez kurendę; teraz zapraszam każdego osobiście. Oczekuję potwierdzenia udziału w uroczystości i podania czy liczą Państwo na nocleg w Toruniu. Noclegi przygotujemy u zaprzyjaźnionych rodzin i częściowo w hotelach. Będziemy starali się Was ugościć, bo przecież to nasze jubileuszowe święto. Po przyjeździe prosimy o zgłoszenie się w recepcji w parafii WNMP ul. Panny Marii 2.

   Informacje proszę przesłać pod adresem - ks. Józef Nowakowski ul. Panny Marii 2, 87-100 Toruń tel. 056/6222603, fax 056/6211078.

   Oczekując na Waszą odpowiedź, przesyłam chrześcijańskie pozdrowienia.

   ks. Józef Nowakowski

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 654 96 70, 622 05 41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 12.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P.Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl