GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 49 (311)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 03 XII 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Nadchodzi adwent - śpiewamy, oczekując Pana - Beata Kamińska
 • Przywracanie nadziei - Maria Skarżyńska
 • Święty Ambroży - patron pszczelarzy - Jan Ziętarski
 • Ślubowanie służbowe - Henryk Turski
 • "Myśląc Ojczyzna..." - o. Leszek Gołębiewski, SJ
 • Zasady udanego dialogu - Hanna i Kazik Brezowie
 • Harcerz - Instruktor - Przyjaciel - Przyjaciele
 • Kronika opracowana przez Lenę Maryks

   Dekanat Brodnica

  • Bierzmowanie w Mszanie
   (56kB)

   Młodzież z parafii św. Bartłomieja w Mszanie przez cały rok starannie przygotowywała się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci i ich rodzice spotkali się na modlitwie, naukach przygotowujących, brali udział we Mszach św. Wszystko robione było z myślą o tym, aby jak najgodniej przygotować młodych ludzi do tego ważnego sakramentu. Sama nazwa - bierzmowanie (łac. confirmatio) znaczy przecież potwierdzenie, wzmocnienie. To przez sakrament bierzmowania Jezus udziela nam szczególnej mocy Ducha Świętego i zobowiązuje do większej odpowiedzialności za Kościół. Niedziela 29 października obchodzona była w naszej parafii jako Dzień Młodzieży w Roku Jubileuszowym. Szczególnie doniosłym wydarzeniem tego dnia była Msza św., podczas której młodzież otrzymała sakrament bierzmowania.

   (40kB)

   Przed bp. Józefem Szamockim stanęło 55 kandydatów, których przedstawił ks. proboszcz Andrzej Srebrzyński. Obok każdego kandydata byli jego rodzice oraz świadek bierzmowania. Nałożenie rąk, namaszczenie krzyżmem świętym oraz słowa Księdza Biskupa: Przyjmij znamię daru Ducha Świętego - to zewnętrzne znaki tego sakramentu. Duch Święty z pewnością umocnił wiarę tych młodych ludzi. Poprzez przyjęcie sakramentu bierzmowania stali się szczególnie odpowiedzialni za swoje chrześcijańskie życie, a także zobowiązani do apostolstwa wobec innych.
   ad
   Fot. Ewa Krajnik

   Dekanat Chełmno

  • Rajd chełmińskich harcerzy

   Siedemnastu harcerzy z 26 Chełmińskiej Drużyny Harcerskiej Matecznikdziałającej w parafii św. Józefa w Chełmnie spędziło święto Odzyskania Niepodległości w Gdańsku, biorąc udział w XIII Rajdzie Śladami Przeszłości Gdańska. Harcerze mieli okazję zobaczyć piękne uliczki tego miasta zarówno za dnia, jak również przy blasku nocnych lamp. Usłyszeli legendy i zobaczyli miejsca, o których nie słyszeli nawet rodowici gdańszczanie. Zwiedzili kościoły, spichlerze i forty napoleońskie. Ukoronowaniem wyjazdu był udział we Mszy św. w Bazylice Mariackiej, sprawowanej przez abp. Tadeusza Gocłowskiego. Harcerze z Chełmna zajęli drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji rajdu, wyprzedzając tym samym wiele gdańskich drużyn.

   md

   Dekanat Działdowo

  • Dary Ducha Świętego

   27 października do parafii św. Jana Chrzciciela w Narzymiu przybył z wizytacją duszpasterską bp Andrzej Suski. Powitany został przez dzieci, młodzież, dyrekcję szkoły i radę parafialną. W asyście księży z dekanatu działdowskiego Ksiądz Biskup celebrował Mszę św. i wygłosił Słowo Boże. Po Mszy św. odwiedził cmentarz parafialny i szkołę. W godzinach popołudniowych złożył wizytę w pobliskiej miejscowości Wierzbowo, a w nowej kaplicy spotkał się z jej mieszkańcami. Następnie po spotkaniu z radą parafialną i matkami żywego różańca, podczas uroczystej Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania, do którego przystąpiło 214 osób.

   Bernard Świderski

   Dekanaty toruńskie

  • Dzień Zaduszny w Kaszczorku

   W uroczystość Wszystkich Świętych wierni z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Toruniu-Kaszczorku o godz. 13.30 zgromadzili się na Mszy św. na miejscowym cmentarzu. W tym roku wyglądał on niezwykle malowniczo, gdyż długo utrzymująca się słoneczna pogoda pozwoliła zachować na drzewach złote barwy jesieni. Kulminacyjnym momentem był Dzień Zaduszny, w którym tradycyjnie już, jak co roku, nasza wspólnota parafialna wraz z księdzem proboszczem uczestniczyła we Mszy św. za parafian zmarłych w tym roku. Po Mszy św. ksiądz proboszcz poświęcił znicze, z którymi przybyli parafianie. Z zapalonymi zniczami poszliśmy w procesji od świątyni do cmentarza odmawiając różaniec, modląc się za zmarłych parafian, za zmarłych kapłanów posługujących w naszej parafii, m.in. za długoletniego proboszcza ks. Paluszyńskiego, a także za zmarłego w tym roku ks. Edmunda Jastaka. Na cmentarzu, przy dużym krzyżem cmentarnym i nad mogiłami modlono się za żołnierzy poległych na wszystkich frontach, na obczyźnie, za więźniów zamęczonych w obozach koncentracyjnych i obozach pracy. Na koniec na grobach bliskich postawiono zapalone znicze i złożono kwiaty.

   Wanda Krzywdzińska

  • Z Torunia na Krzeptówki

   22 i 23 października pielgrzymi z parafii Chrystusa Króla w Toruniu wyruszyli na kolejny szlak pielgrzymkowy Roku Jubileuszowego. Pod duchowym przewodnictwem ks. kan. Stanisława Laudy i pilotki Mirosławy Zagórskiej nawiedziliśmy sanktuaria maryjne oraz sanktuarium Miłosierdzia Bożego na zakopiańskich Krzeptówkach. W drodze do Zakopanego pokłoniliśmy się Królowej Polski na Jasnej Górze. U jej tronu wypraszaliśmy łaski duchowe dla pątników i szczęśliwą podróż.

   22 rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II uczciliśmy modlitwą różańcową oraz Mszą św. w Zakopanem na Krzeptówkach. Świątynia ta, to wotum wdzięczności za uratowanie życia Ojcu Świętemu 13 maja 1981 r. i pierwsze sanktuarium fatimskie w Polsce. Figura Matki Bożej Fatimskiej, królująca w sanktuarium, została ukoronowana na placu św. Piotra 21 października 1987 r. (trafiliśmy na 13. rocznicę koronacji!) Jeden z kamieni węgielnych tej świątyni to cząstka kamienia z grobu św. Piotra w Rzymie, drugi pochodzi z miejsca objawień Matki Bożej w Fatimie. 7 czerwca 1997 r. Jan Paweł II dokonał konsekracji zakopiańskiego sanktuarium. Prosił wtedy Polaków: Módlcie się za mnie. Pomóżcie mi, ażebym mógł Wam służyć. Modlą się więc pallotyni na Krzeptówkach, modlą się pielgrzymi, modli się kustosz sanktuarium, ks. Mirosław Drozdek, razem z Radiem Maryja.

   Kolejnym miejscem naszego pielgrzymowania było sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, skąd poprzez św. siostrę Faustynę Kowalską wyszło orędzie miłosierdzia Bożego dla całego świata. Tu modliliśmy się przy Jej grobie, wzięliśmy udział w uroczystej sumie i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz złożyliśmy ofiary na sanktuarium narodowe. Modlitwy i trudy pielgrzymie ofiarowaliśmy w intencji naszej Ojczyzny, by nie zaprzepaściła ofiar swoich synów, w intencji parafii, kapłanów, naszych bliskich i przyjaciół.

   Potem w przepięknej scenerii jesiennego słońca podziwialiśmy krakowski Rynek, kościół Mariacki, cudowny w swym artyzmie ołtarz Wita Stwosza. Zachwycił nas królewski Wawel przeglądający się w srebrnych nurtach Wisły. Przemówiło do nas osiem wieków historii. Uczestnicy pielgrzymki, w tym liczne grono młodzieży, składają serdeczne dzięki Bogu, Jezusowi Miłosiernemu, Maryi Królowej oraz św. s. Faustynie za ogrom łask, za wspaniałą pogodę, za majestatyczne piękno Tatr, za górali, za organizatorów, za ks. Stanisława, panią Mirkę, za kierowcę, pana Władysława, za wszystkie siostry i braci. Nasz odpust jubileuszowy ofiarowaliśmy w intencjach Kościoła Powszechnego.

   Jadwiga Stempa

  • Sodalicja Mariańska w Gietrzwałdzie

   23 września wyruszyła do Gietrzwałdu 48-osobowa pielgrzymka Sodalicji Mariańskiej z parafii Chrystusa Króla w Toruniu. Miejsce to znane jest również jako polskie Lourdes. Opiekunem duchowym pielgrzymki był moderator Sodalicji, ks. Jarosław Małek.

   Pierwszym etapem pielgrzymki było nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej Łąkowskiej w Nowym Mieście Lubawskim. Kustosz, ks. prał. Stefan Rejewski, opowiedział o historii drewnianej XVI-wiecznej figury Matki Bożej Łąkowskiej oraz o historii kościoła, która sięga czasów krzyżackich.

   Następnie udaliśmy się do Gietrzwałdu. Tam jeden z księży kanoników regularnych zapoznał nas z historią objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej z 1877 r. Matka Boża, jako Niepokalanie Poczęta, przez 3 miesiące na przykościelnym placu objawiała się 13-letniej Justynie Szafrańskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Był to czas, kiedy mieszkańcy Warmii - Polacy, poddawani byli brutalnej germanizacji. Matka Boża przemawiała do dziewczynek po polsku, nawołując do odmawiania różańca i poprawy życia. Modlitwy różańcowe miały podnieść na duchu ludność katolicką, zwłaszcza polską.

   Pielgrzymi udali się do cudownego źródełka znajdującego się w pobliżu sanktuarium, gdzie odmówili różaniec, każdy zaczerpnął cudownej wody. W bazylice, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej ukoronowany w 1967 r. przez Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz ks. kard. Karola Wojtyłę, uczestniczyliśmy we Mszy św., sprawowanej przez ks. Jarosława. Po niej pielgrzymi, pełni radości, wiary i miłości do Tej, którą czczą jako Niepokalanie Poczętą, udali się w drogę powrotną do Torunia.

   Wkrótce

  • Zaproszenie do Grudziądza

   Kapłani diecezji toruńskiej pochodzący z Grudziądza spotkają się na wspólnej Mszy św. w kościele stacyjnym Roku Jubileuszowego - kolegiacie św. Mikołaja, w poniedziałek 4 grudnia 2000 r. o godz. 18.00 na rozpoczęcie triduum św. Mikołaja. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. inf. Tadeusz Nowicki, a kapłani prosić będą dobrego Boga o liczne i święte powołania kapłańskie. Serdecznie zapraszamy na to radosne spotkanie jubileuszowe, szczególnie mieszkańców parafii Grudziądza.

   ks. Piotr Klein

  • Uwaga, miłośnicy kolędowania!

   13 stycznia 2001 r. organizatorzy - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Toruniu - zapraszają na IV Diecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej. Do konkursu mogą przystąpić zespoły wokalno-instrumentalne, schole i soliści, w dwóch kategoriach wiekowych: do 12 lat i powyżej tego wieku, którzy przygotują 2 utwory (czas ich trwania nie może przekroczyć 10 min.). Zgłoszenie udziału w festiwalu odbywa się przez złożenie karty uczestnictwa (w nieprzekraczalnym terminie do 15 grudnia!) pod adresem: Witold Makowski, (prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Toruniu), ul. Łódzka 82, 87-100 Toruń lub Bogdan Sobkowski, ul. Radiowa 39, 87-100 Toruń. Informacje telefoniczne można uzyskać pod nr tel. 0-56/ 6547952 (codziennie w godz. 19.00 - 21.00) lub 0-601/ 847183 (cały dzień).

   bs

  • Wykłady otwarte w WSD

   Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej zaprasza na drugi wykład z cyklu Modlitwa Pańska Ojcze nasz w Szkole Modlitwy Jezusa. Wykład zatytułowany: Druga prośba: Przyjdź Królestwo Twoje. Królestwo Boże - pragnienie czy obawa człowieka? ...to nie sprawa tego, co się je i pije (Rz 14, 17) wygłosi ks. dr Krzysztof Krzemiński. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Auli WSD w Toruniu, pl. ks. Stefana W. Frelichowskiego 1, 13 grudnia o godz. 20.00.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 654 96 70, 622 05 41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 12.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 654 10 25 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z.Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl