GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 1 (316)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 07 I 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Dziewiąta rocznica Radia Maryja - Ks. Wojciech Miszewski
 • Cicha noc, święta noc - Beata Kamińska
 • Snu pełna kolęda.... - Małgorzata Musiałowska
 • Znawca sztuki Pomorza - Teresa Tylicka
 • O kuli i na wózku inwalidzkim - Joanna Grodzicka
 • Pierwsza wyprawa do Galilei - świętowanie sakramentu małżeństwa -
  Ks. Wojciech Miszewski
 • Pamiętaj, abyś dzień święty święcił - Jerzy Włodzimierz Serczyk
 • Kronika opracowana przez Teresę Tylicką

  • Jubileuszowe pielgrzymowanie kolejarzy

   Polscy kolejarze, wśród nich kolejarze z diecezji toruńskiej, włączyli się w pielgrzymowanie Roku Jubileuszowego. Od 17 do 29 lipca ponad 100-osobowa grupa kolejarzy zrzeszonych w duszpasterstwie, a przede wszystkim w Katolickim Stowarzyszeniu Kolejarzy Polskich uczestniczyła w pielgrzymce do Fatimy i Lourdes. Trasa wiodła z Warszawy przez Berlin do Paryża, gdzie na dworcu Paris Montparnasse powitali nas kolejarze francuscy, dzięki którym autokarem zwiedziliśmy Paryż. Stąd pociągiem TGV wyruszyliśmy do Fatimy. Podróż przez Francję, Hiszpanię i Portugalię z prędkością 300 km/ godz. minęła niepostrzeżenie. Przez trzy dni pobytu w Fatimie uczestniczyliśmy w nabożeństwach i procesjach w sanktuarium, w drodze krzyżowej, nawiedziliśmy miejsca urodzenia fatimskich pastuszków oraz groby Hiacynty i Franciszka, błogosławionych świadków objawień. Najważniejsza jednak była modlitwa przed cudowną figurką Matki Bożej Fatimskiej. Kolejarskie mundury, sztandary, polskie pieśni religijne i patriotyczne na trzy dni opanowały miasto i sanktuarium fatimskie. Wieczorem 21 lipca opuściliśmy Fatimę, aby następnego dnia w południe znaleźć się w Lourdes. Niezwykły był przejazd szybkim pociągiem między płonącymi wówczas lasami Portugalii. Atmosfera pokuty, spokoju i zadumy Fatimy ustąpiła i rozpoczął się czas zgiełku wielojęzycznego tłumu pielgrzymów i turystów oraz niekończących się kawalkad wózków inwalidzkich z chorymi. W Lourdes przebywaliśmy do 28 lipca, zakwaterowani w ośrodku św. Piotra. Dwukrotne procesje w ciągu dnia - eucharystyczna po południu i wieczorem Maryjna ze świecami, Msze św., kąpiele w cudownej wodzie, spotkania z kolejarzami z Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Francji całkowicie wypełniły nam pielgrzymkowy czas. Msza św. u św. Katarzyny Labure dopełniła pielgrzymkowego trudu.

   4 i 5 listopada odbyła się XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę. Jak co roku, specjalne pociągi pielgrzymkowe przywiozły z całej Polski kilka tysięcy kolejarzy - pielgrzymów z rodzinami, aby ponownie oddać kolejarzy pod opiekę Królowej Polski. Uroczyste Msze św. w bazylice i kaplicy Matki Bożej, wieczorna Droga Krzyżowa z pochodniami, nocne czuwanie, a przede wszystkim uroczysta celebra na wałach przypomniały prośbę Jana Pawła II: Kolejarze, nie dajcie się podzielić. W czasie spotkania z władzami naczelnymi PKP i ministrem transportu kilku duszpasterzy kolejarzy otrzymało honorowe odznaczenia Zasłużony dla transportu RP. Wśród odznaczonych był również piszący te słowa. 19 listopada w katedrze toruńskiej kolejarze naszej diecezji obchodzili swoje jubileuszowe nabożeństwo. Po modlitwie w intencji Papieża przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II delegacje Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich z Torunia i Duszpasterstwa Kolejarzy z Grudziądza złożyły kwiaty. Uroczystej procesji i przejściu przez jubileuszowe drzwi katedry toruńskiej przewodniczył bp Józef Szamocki oraz duszpasterze kolejarzy z Torunia i Grudziądza. W czasie Mszy św. koncelebrowanej homilię wygłosił syn zawiadowcy stacji ks. bp Józef, podkreślając znaczenie służby w życiu społecznym. Po Mszy św. kolejarze z Grudziądza ze swym duszpasterzem ks. kan. Zenonem Grządką i kolejarze z Torunia spotkali się przy kawie na plebani w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Toruniu.

   Diecezjalny duszpasterz kolejarzy
   ks. Zbigniew Andrzejewski

   Dekanat Grudziądz

  • Nadać sens jesieni...
   (40kB)

   11 listopada 2000 r. członkowie Klub Seniora Złota jesień życia przy parafii św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu - Strzemięcinie obchodzili pięciolecie swojej wspólnoty. Uroczystą Mszę św. w intencji członków klubu odprawił jego opiekun ks. Mirosław Kwiatkowski, a Seniorzy pełnili służbę liturgiczną. W salce parafialnej Jubilaci podjęli swoich gości: ks. prał. Henryka Kujaczyńskiego, ks. Miłosza Wardzińskiego i ks. Piotra Kociniewskiego. Atrakcją jubileuszowego menu był tort z pięcioma świeczkami, którym częstowała p. Dorota Grubińska - założycielka klubu. Spotkanie stało się okazją do refleksji i wspomnień z pielgrzymek, wykładów, filmów, wieczorków tanecznych. Ważną częścią działalności klubu jest włączanie się w codzienne życie parafii i pomoc charytatywna.
   Członkowie Złotej jesieni życia pragną nawiązać korespondencję i współpracę z innymi klubami seniora działającymi przy parafiach diecezji toruńskiej.

   Elżbieta Langmesser

  • Bądź człowiekiem pośród stworzenia, bratem między braćmi

   29 listopada 2000 r. na długo zapisze się w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 16 w Toruniu. Tego dnia odbył się uroczysty koncert, oficjalnie inaugurujący działalność Szkolnego Koła Caritas im. św. Franciszka z Asyżu. Młodzież pod kierunkiem Krystyny Ratajskiej i katechetki Grażyny Dąbrowskiej przygotowała program słowno-muzyczny o tym, że prawdziwe szczęście można osiągnąć, służąc drugiemu człowiekowi. Członkowie Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 16 nie chcą spędzać czasu siedząc na ławkach przed blokami ani oglądając filmy szerzące zło i agresję. Pragną czerpać radość z dawania Dobra. Podejmowanie wysiłku, by dać szczęście innym, jest jedynym sposobem jego osiągnięcia, co ukazały słowa wierszy ks. J.Twardowskiego, A. Mickiewicza, L.Staffa, J.Tuwima, a także fragmenty Biblii i Dekalogu św. Franciszka.

   Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie uczniom przez ks. Marka Borzyszkowskiego, dyrektora Grudziądzkiego Centrum Caritas, ponad siedemdziesięciu legitymacji członkowskich. Wśród gości byli także obecni: Anna Sobiesiak - dyrektor Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Janina Mirończuk - dyrektor hospicjum Światło w Toruniu, Barbara Janukowicz - psycholog tego hospicjum, s. Zygmunta Kaszuba z I Stacji Opieki Caritas w Toruniu oraz Maria Rochowiak - wicedyrektor Szkoły Podstawowej 25 w Toruniu z grupą uczniów. Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas przyznała także honorowy tytuł Przyjaciela Koła Caritas dorosłym, którzy służą pomocą w pracy charytatywnej. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Adam Celep - nauczyciel informatyki, Krystyna Dzwonkowska - studentka Wyższej Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy oraz nauczycielka plastyki - Krystyna Grzyb, która wręczyła siostrze Zygmuncie prezent dla Dyrektora TC Caritas - ks. Daniela Adamowicza. Był to obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem wykonany przez uczennicę na kółku plastycznym. Bardzo wzruszające były wystąpienia gości. Dyrektor hospicjum Światło opowiadała o codziennej pracy w tej placówce, przekonywała, że dla pacjentów bardzo ważne są najdrobniejsze gesty życzliwości: uśmiech, dotyk ręki, piosenka. S. Zygmunta, która niedawno odbyła pielgrzymkę do Włoch z dziećmi poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, opowiedziała o Asyżu, gdzie widziała połatany habit św. Franciszka i jego poduszkę - kamień. Dyrektor Polskiego Komitetu Opieki Społecznej mówiła o tolerancji, solidarnym wysiłku na rzecz innych. Ks. Marek Borzyszkowski życzył nowym członkom Caritas sukcesów w codziennym trudzie, pięknej i odpowiedzialnej drodze.

   Krystyna Ratajska

   Dekanaty toruńskie

  • Bielawscy pielgrzymi w Kościołach Jubileuszowych

   Wspólnota Żywego Różańca z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy ze swym opiekunem ks. Tadeuszem Partyką 9 września 2000 r. pielgrzymowała do Rywałdu Królewskiego. Diecezjalne spotkanie Żywego Różańca rozpoczęło się Mszą św. o godz. 10.00, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej Suski. Zakończyło się Drogą Krzyżową prowadzoną przez diecezjalnego moderatora Żywego Różańca, ks. kan. Gerarda Gromowskiego. 30 września pielgrzymi z ks. Krzysztofem Rynkowskim wyruszyli do sanktuariów Maryjnych w Markowicach, Licheniu i na Jasnej Górze. Pierwszym etapem był barokowy kościół w Markowicach, gdzie modliliśmy się u stóp Markowickiej Pani Kujaw, której słynąca łaskami figurka w ołtarzu głównym została ukoronowana 27 czerwca 1965 r. przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Wówczas Prymas Tysiąclecia nadał jej tytuł Królowej Miłości i Pokoju. Dzięki życzliwości Ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zwiedziliśmy kościół i muzeum, gdzie swoje pierwsze kroki w drodze do kapłaństwa stawiał nasz parafianin o. Czesław Grabowski.

   Kolejny etap to sanktuarium Maryjne w Licheniu, którego historia sięga czasów napoleońskich. W ołtarzu głównym widnieje obraz Maryi z Orłem Białym na piersiach, a pod nim napis: Królowo Polski, udziel pokoju dniom naszym. 15 sierpnia 1967 r. kard. Stefan Wyszyński ukoronował obraz koronami papieskimi i nadał mu tytuł: Bolesna Królowa Polski. W miejscu pierwszych objawień przeżyliśmy Drogę Krzyżową, a po Mszy św. udaliśmy się do Częstochowy.

   1 października od godz. 5.30 modliliśmy się w kaplicy Cudownego Obrazu. O godz. 9.00 uczestniczyliśmy w Różańcu na Wałach Jasnogórskich, a następnie we Mszy św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił abp Stanisław Nowak.

   21 października parafianie z Bielaw pielgrzymowali do Gietrzwałdu, gdzie w 1877 r. Matka Boża objawiła się Justynce (lat 13) i Basi (lat 12); obie wizjonerki później zostały siostrami zakonnymi. W ołtarzu głównym kościoła widnieje obraz Maryi z Dzieciątkiem namalowany na płótnie. Koronacji tego słynącego łaskami obrazu dokonał 10 września 1967 r. kard. Stefan Wyszyński, uczestniczył w niej także kard. Karol Wojtyła. Papież Paweł VI podniósł kościół w Rywałdzie do rangi bazyliki mniejszej. Tu pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., którą odprawił ks. Krzysztof Rynkowski.
   W sanktuarium w Świętej Lipce pielgrzymi modlili się w intencji jedności chrześcijan, gdyż Maryja czczona jest tu jako Patronka Jedności Chrześcijan. Początki tego sanktuarium sięgają XIII w. Świątynia jest jednym z najwspanialszych zabytków baroku w architekturze, rzeźbie i malarstwie. Dodatkową atrakcją są organy z ruchomymi figurkami przedstawiające scenę Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.
   Niemal w sercu Warmii nawiedziliśmy kolejny Kościół Jubileuszowy w Stoczku Warmińskim, gdzie króluje Matka Boża Pokoju. Uroczystej koronacji obrazu dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II na Jasnej Górze, 19 czerwca 1983 r. Tu na piętrze klasztoru odwiedziliśmy celę więzienną Prymasa Wyszyńskiego, w której przebywał od 12 października 1953 r. do 8 grudnia 1954 r.

   Helena Porzezińska

   Wkrótce

  • Rekolekcje dla dziewcząt

   Siostry Elżbietanki zapraszają dziewczęta szkół gimnazjalnych, zawodowych i średnich na doroczne rekolekcje, które będą się odbywać w następujących terminach:
   28 stycznia - 1 lutego: rekolekcje zimowe dla uczennic szkół średnich i zawodowych w Gdańsku przy ul. Targ Sienny 5;
   5-9 lutego: rekolekcje zimowe dla uczennic gimnazjów w Przechlewie przy ul. Człuchowskiej 29;
   23 - 27 czerwca: rekolekcje letnie dla uczennic szkół średnich i zawodowych w Grudziądzu przy ul. Bydgoskiej 5,
   28 czerwca - 02 lipca: rekolekcje letnie dla uczennic gimnazjów w Przechlewie przy ul. Człuchowskiej 29
   od 3 lipca do 7 lipca w Zakrzewie przy ul. Domańskiego 9.

   Zgłoszenia i bliższe informacje pod adresem: Referat Młodzieżowo - Powołaniowy Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, ul. Strażacka 6, 87-410 Kowalewo Pomorskie, tel. 0-56/684-14-29 lub 0-605/919923.

  • Rekolekcje dla lektorów

   Duszpasterstwo Służby Liturgicznej zaprasza lektorów na rekolekcje, które odbędą się w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu w dwóch terminach:
   4-6 lutego (niedziela - wtorek) - tylko dla tych lektorów, którzy uczestniczyli w rekolekcjach w roku ubiegłym,
   6-8 lutego (wtorek - czwartek) - dla pozostałych lektorów.
   Rozpoczęcie rekolekcji o godz. 16.00, zakończenie o godz. 10.00; wiek uczestników od 16 lat, koszt 20 zł. Zgłoszenia przyjmuje ks. Wojciech Zawacki, ul. Panny Marii 2, 87-100 Toruń, tel. 0-56/ 62-10-235 lub 0-601/68-55-61

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670,  622 05 41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 12.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 654 10 25 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę opracował: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl