GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 4 (319)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 28 I 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 - ks. Sylwester Ćwikliński
 • Na dzień Matki Boskiej Gromnicznej - Zenon Zaremba
 • Jest takie miejsce .... - Marta Kowaliszyn
 • Nie zabijaj - Jerzy Włodzimierz Serczyk
 • Dary Pana Boga - Joanna Grodzicka
 • W trosce o zabytki - ks. Zbigniew Walkowiak
 • Kronika opracowana przez Teresę Tylicką

   Dekanat Lidzbark

  • Kościółek na górce

   W święta Bożego Narodzenia kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie był jednym z bardzo wielu miejsc w Polsce, w którym rozbrzmiewały kolędy i pastorałki, lecz koncert ten miał niekonwencjonalny charakter. Jego tytułem był fragment pastorałki Kościółek na górce z repertuaru zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Chór parafialny św. Franciszka pod dyrekcją Jana Wierzchowskiego przygotował kilka starych, mniej znanych kolęd z przełomu XVIII/XIX w. Natomiast zespół Jonathan, w składzie: Wojciech Kalinowski (gitara, śpiew), Marek Sobotka (bas), Janusz Szymański (gitara) wraz z chórkiem czterech dziewcząt (Katarzyna i Justyna Sosnowskie, Anna Dubanowska i Monika Durszlewicz), zaprezentował współczesne pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe z repertuaru m.in. braci Pospieszalskich, Starego Dobrego Małżeństwa, Nocnej Zmiany Bluesa i Lady Pank.

   Na początku koncertu przypomniano polskie kolędy tradycyjne, które śpiewali wszyscy licznie zgromadzeni w kościele wierni z parafii i okolic. Do głębi wzruszyła zebranych kolęda Cicha noc wykonana przez zespół Jonathan w 4 językach, zaś życzenia do zgromadzonych skierował inicjator spotkania - Wojciech Kalinowski. Ten kolędowy koncert pięknie harmonizował ze żłóbkiem wykonanym przez kilku parafian według projektu Antoniny Trejchel. Sceneria żłóbka, połączenie tradycji i nowoczesności wykonywanych kolęd pokazały moc Bożego Narodzenia, wciąż aktualną u progu trzeciego tysiąclecia.

   Michał Akerman

   Dekanaty toruńskie

  • Holenderski chór katolicki z wizytą w Toruniu

   W ostatnich dniach października w Toruniu gościła grupa Holendrów z zaprzyjaźnionego miasta bliźniaczego Leiden. W gronie przybyłych z różnych środowisk gości największą grupę (około 30 osób) stanowił chór katolicki. Bezpośrednią opiekę nad chórzystami objął Chór Parafii św. Maksymiliana w Toruniu, zrzeszony w Pomorskim Stowarzyszeniu Muzyki Sakralnej. Część holenderskich gości zamieszkała u polskich rodzin, chcąc w ten sposób bliżej poznać warunki życia i zwyczaje panujące w Polsce. Tę grupę przyjęli do siebie członkowie chóru z par. św. Maksymiliana w Toruniu.

   Chór katolicki z Leiden to zespół mieszany, czterogłosowy, którego członkowie liczą od 35 do 75 lat. Dyrygentka chóru, Dini Berbee, zaczęła pracę 25 lat temu w rodzinnej wsi (12 km od Leiden) jako ochotniczka, a muzyka polifoniczna stała się dla niej powołaniem i radością życia. Program spotkania był bardzo bogaty, miał na celu bliskie poznanie się, wymianę doświadczeń, wspólny śpiew - próby i koncerty, a przede wszystkim wspólną modlitwę. Podczas wspólnych liturgii holenderscy goście wykonali m. in. fragmenty Missa Brevis C. Casciolini, a także utwory C. Franka, H. Oosterhuis i J.S. Irvine. Po Mszy św. i nabożeństwie odbył się koncert, w którym wystąpił także chór Tibi Domine pod dyrekcją ks. Mariusza Klimka oraz chór św. Maksymiliana, którego dyrygentem jest Marian Grocholewski. Wielkie wrażenie na wykonawcach i słuchaczach wywarło wykonanie Bogurodzicy na trzy połączone chóry, którymi dyrygował ks. Mariusz Klimek. W koncercie w kościele św. Ducha, w którym wystąpiły już tylko dwa chóry: z Holandii i św. Maksymiliana, nasi goście zaprezentowali przede wszystkim negro-spiritual, pieśni holenderskie, niemieckie i angielskie, zaś chór toruński wykonał utwory kompozytorów rodzimych, m. in. J. Świdra, A. Chlondowskiego, O. Mańskiego, M. Gomółki.

   Ten czas wspólnego śpiewu, modlitwy i rozmów do późnych godzin nocnych zrobił na każdym z nas wielkie wrażenie. Jeden ze starszych chórzystów z Holandii, po Mszy św. i Modlitwie Różańcowej wyznał ze łzami w oczach, że po 30 latach miał okazję klęczeć przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w monstrancji. Tego już u nas nie ma, nie ma też ludzi w kościołach. To nie przypadek, że Papież jest z Polski.

   Serdeczne dziękujemy księżom koncelebransom uczestniczącym we Mszy św. w kościele św. Maksymiliana i ojcom jezuitom za udostępnienie świątyni na koncert, zaś mgr. Witoldowi Madajczykowi za tłumaczenie tekstów na język angielski.

   Bernard Czajkowski

  • Chór parafii św. Maksymiliana u Ojca Świętego
   (59kB)

   W listopadzie chór parafii św. Maksymiliana w Toruniu, na zaproszenie środowisk polonijnych wyjechał z koncertami do Austrii, Włoch, Watykanu i San Marino. Ze względu na czas Wielkiego Jubileuszu wyjazd ten miał przede wszystkim charakter pielgrzymkowy. Przewodnikiem duchowym był założyciel chóru, ks. Zbigniew Markowski. Dyrygował Marian Grocholewski, a partie solowe wykonywał Zbigniew Stoliński.
   Chór przebywał w Austrii, we Włoszech (m. in. w Wenecji, w Rzymie, w Monte Cassino, w Asyżu, w Padwie, Coriano, Rimini, Classe k. Ravenny, innych miejscowościach nad Adriatykiem) i San Marino. Poza śpiewem, a także poprzez śpiew, chórzyści mieli okazję uzyskiwania odpustów z racji przejścia przez Święte Drzwi bazylik i pobyt w świętych miejscach. Do najważniejszych przeżyć należało uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. na placu św. Piotra i środowa Audiencja Generalna u Ojca Świętego, 15 listopada 2000 r., która dała nam możliwość szczególnej bliskości z Ojcem Świętym. Przebywaliśmy bowiem w sektorze zerowym obok chóru męskiego z Filadelfii (USA) i na godzinę przed przybyciem Ojca Świętego wykonywaliśmy utwory na przemian ze śpiewakami ze Stanów Zjednoczonych. Nasz śpiew został przez uczestników audiencji przyjęty z wielkim uznaniem. W przerwach proszono o kolejne utwory; szczególnie przynaglali nas pielgrzymi z Azji.. Sprawiło nam to wielką satysfakcję. Największą radością była chwila, kiedy Ojciec Święty wypowiedział słowa: Witam serdecznie chór św. Maksymiliana z Torunia (...). Na zakończenie obydwa chóry wykonały amerykańską pieśń All my Lord.

   Miejscem wielkich przeżyć był Asyż, natomiast wymiar patriotyczny miał nasz pobyt na Monte Cassino. Wiele wzruszeń przyniosły nam kontakty z Polakami zamieszkałymi we Włoszech. Występowaliśmy w kilku ośrodkach polonijnych. Ostatnim etapem naszej pielgrzymki była Jasna Góra, gdzie poprzez śpiew dziękowaliśmy za wszystkie łaski.
   Pragniemy wyrazić serdeczną wdzięczność za pomoc finansową Urzędowi Miasta Torunia, a także Zarządowi Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wspólnota Polska.

   Bernard Czajkowski
   prezes chóru sw.Maksymiliana

  • Podgórskie Greccio
   (48kB)

   Wiele wieków temu, w 1223 r. we włoskim Greccio, św. Franciszek zapoczątkował tradycję urządzania bożonarodzeniowego żłóbka, by unaocznić wyznawcom Chrystusa ubóstwo betlejemskiej szopy, w której narodził się Boży Syn. Choć zwyczaj ten tak upowszechnił się przez stulecia, że w każdym kościele znakiem Bożego Narodzenia jest betlejemska szopka, zakon braci mniejszych św. Franciszka tradycję tę pielęgnuje ze szczególnym pietyzmem. Wyrazem tego jest żłóbek urządzony w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu na Podgórzu. Jest on przede wszystkim doskonale widoczny z każdego miejsca w kościele, bo usytuowany w prezbiterium nad ołtarzem na specjalnej konstrukcji. Takie położenie pozwala również zagospodarować przestrzeń wieloplanowo, dzięki czemu zimowy górski krajobraz i nieboskłon w tle żłóbka nabierają głębi. W centralnie usytuowanej szopce Matka Boża i św. Józef pochylają się nad leżącym na sianie Dzieciątkiem, wokół główki którego pulsuje światłem aureola o promieniach układających się w znak jaśniejącej Hostii. Cała scena sprzyja kontemplacji dzięki dobrze komponującym się proporcjonalnym figurom pasterzy i mędrców oraz harmonii barw i świateł.

   Brat Flawiusz Laufer, który przygotował żłóbek, postarał się również o szczególne przeżycia podczas pasterki. Parafianie oczekujący w zaciemnionej światyni na rozpoczęcie Mszy św. usłyszeli najpierw specjalne efekty dźwiękowe: gwar ciżby ludzkiej, donośny grzmot, a w ciszy po burzy płacz niemowlęcia. Dopiero wówczas rozbłysły wszystkie światła, ukazując malowniczy żłóbek i popłynęła kolęda: Bóg się rodzi...

   bc
   Fot: Wojciech Rypyść

  • Koncert kolęd chóru katedralnego w Dworze Artusa
   (70kB)

   Na zaproszenie Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, 6 stycznia z koncertem kolęd i pastorałek wystšpił Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Thorunienses pod dyrekcjš Romana Gruczy. Akompaniament organowy spoczywał w rękach Aleksandry Grucza-Rogalskiej, wykonywany na nowym pozytywie Toruńskiej Orkiestry Kameralnej. 60-osobowy chór przedstawił kolędy w artystycznym opracowaniu głównie polskich kompozytorów, wœród których dominowały ciekawe aranżacje J. Maklakiewicza. Ten tekst muzyczny nie stanowił dla chórzystów trudnoœci interpretacyjnych czy intonacyjnych. Wysokie dŸwięki (np. w utworze Jasna Panna) były wykonane czysto i precyzyjnie. Interpretacja pozostałych kolęd także brzmiała œwieżo, lekko ( np. Pokłon Jezusowi) i ciepło (np. Kołysanka, Œwięta Panienka).

   Dawne kolędy w wykonaniu chóru oddawały styl epoki, w której je skomponowano, poczšwszy od XVI-wiecznej Adeste Fideles w opracowaniu J. Readinga czy Starej Kolendzie z XV w. i BšdŸ pochwalon w opracowaniu F. Nowowiejskiego. Te oraz inne utwory a cappella, zwłaszcza ciekawie zinterpretowana Bracia, patrzcie jeno w opracowaniu T. Flaszy - mistrza opracowań chóralnych, brzmiały równie dobrze jak pieœni wykonane z akompaniamentem. Wysoki poziom pokazał zespół w dwóch trudnych kolędach K. M. Prosnaka: Gwiazdka i Coœ się dzieje. Mocnš stronš chóru okazała się artykulacja, zaprezentowana we współczesnej pastorałce M. Małeckiego Niemowlštko na słomie, zawierajšca wiele trudnoœci interpretacyjnych, zwłaszcza dynamicznych. Chór dał słuchaczom wiele zadowolenia, czego wyrazem były rzęsiste brawa. W programie znalazła się kolęda F. Grubera Die Heilige Nacht (Cicha noc), również z tekstem polskim. Brawurowo wykonana kolęda w opracowaniu S. Hadyny Gdy się Chrystus rodzi zakończyła udany koncert.

   Z wieloma partiami solowymi chłopcy (soprany) poradzili sobie w sposób wzorowy. Z dobrš dyspozycjš chóru szedł w parze prawdziwy kunszt trudnej i odpowiedzialnej sztuki akompaniamentu organowego. W imieniu zgromadzonych słuchaczy bp Józef Szamocki podziękował za przeżycia artystyczne i poprosił o bis. Publicznoœć i chór wspólnie wykonali kolędę Wœród nocnej ciszy. Koncert został powtórzony następnego dnia w koœciele Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

   Józef Adamski
   Fot: Czesław Jarmusz

   Wkrótce

   W niedzielę 4 lutego br. TV Polonia przeprowadzi bezpoœredniš transmisję Mszy œw. z Sanktuarium Matki Bożej Nieustajšcej Pomocy w Toruniu w godz. 13.00 - 14.00.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 654 96 70, 622 05 41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 12.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 654 10 25 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z.Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl