GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 8 (323)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 25 II 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Ja jestem drogą i prawdą, i życiem - Maria Major
 • Poszerzajmy horyzonty wiedzy religijnej!
 • Nad Jeziorem Genezaret - Ks. Wojciech Miszewski
 • Nie pożądaj żony bliźniego swego - Jerzy Włodzimierz Serczyk
 • Joanna o bł. ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim - Joanna Grodzicka
 • Kronika opracowana przez Marię Major

  • Sanktuarium toruńskie w TV Polonia

   W niedzielę 4 lutego telewidzowie w Polsce, Europie i wielu krajach poza nią mieli okazję do duchowej łączności z Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu przy pomocy programu TV Polonia. Tutaj bowiem w kościele pw. św. Józefa o godz. 13.00 została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Andrzej Suski. Uroczysta Eucharystia zgromadziła rzesze wiernych, modlących się w intencji diecezji toruńskiej. Biskup Toruński powitał obecnych w świątyni i przed telewizorami oraz zachęcił do wspólnej modlitwy. W słowie Bożym nawiązał do czytań biblijnych o powołaniu: Izajasza, Szawła-Pawła i Piotra. Wszyscy w powołaniu chrześcijańskim przypominamy Piotra Apostoła. Pracę dają nam ludzie, a powołanie Bóg. Zawierzmy Bogu, Jego Słowu... Naszym zadaniem jest siać dobro i budzić nadzieję - mówił Biskup Andrzej.
   Oprawę muzyczną przygotował Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Thorunienses pod dyrekcją Romana Gruczy. Na organach akompaniowała Aleksandra Grucza-Rogalska.

   Roman Grucza

   Dekanat Chełmno

  • Jasełka

   Na zakończenie okresu Bożonarodzeniowego w kościele Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowie Chełmińskiej dzieci ze Szkoły Podstawowej, pod kierunkiem Grażyny Karwickiej i Lidii Fałczyk, wraz z zespołem kolędników wystawiły Jasełka. Dzieci odtworzyły Bożonarodzeniową tradycję i przypomniały dawne, często zapomniane zwyczaje. Kolędnicy wystąpili z programem przygotowanym według starych, autentycznych tekstów sprzed kilkudziesięciu lat. Przedstawienie dla starszych było doskonałą okazja do wspomnień, a dla dzieci, nie tylko lekcją religii i historii, ale także formą utrwalenia tradycji ludowych i Bożonarodzeniowych. Uczestnicy jasełek kierują szczególne słowa podziękowania do pani Lidii Fałczyk i wykonawców pięknie wykonanych kolęd.

   Aleksander Fałczyk

   Dekanat Nowe Miasto Lubawskie

  • Ferie na sportowo i kulturalnie

   Uczniowski Klub Sportowy Kogut Kurzętnik wspólnie z Centrum Kultury i Sportu w Kurzętniku w czasie ferii zimowych zorganizowali cykl imprez rekreacyjno-kulturalnych pod wspólnym hasłem Ferie na sportowo, kulturalnie, bezpiecznie i zdrowo. Były turnieje warcabowe i tenisa stołowego. Młodzi piłkarze rywalizowali w halowym turnieju piłki nożnej. Plastycy uczestniczyli w konkursie plastycznym: Zima w oczach dziecka, a młodzi piosenkarze w festiwalu piosenki dziecięcej Od gwiazdki do gwiazdy. Maluchy brały udział w balu przebierańców. Odbył się zjazd na byle czym i zimowe igraszki. W imprezach uczestniczyły dzieci z Kurzętnika i okolic, a także z Wincentówki przy kościele św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim. Dzieci miło i atrakcyjnie spędziły czas wolny i dzięki sponsorom otrzymały nagrody.

   Ryszard Krzemieniewski
   Prezes UKS "Kogut" Kurzętnik

   Dekanaty toruńskie

  • Promocja katedry
   (64kB)

   Katedra Świętych Janów - matka wszystkich kościołów diecezji toruńskiej - będzie w najbliższym czasie promowana przez jej proboszcza ks. kan. Marka Rumińskiego i chór katedralny. Ksiądz kanonik wraz z Pueri Cantores Thorunienses zamierza odwiedzać parafie naszej diecezji. Podczas Mszy św. będzie śpiewał chór katedralny, a ks. kan. Rumiński przedstawi historię, teraźniejszość, zadania i potrzeby Bazyliki.
   W niedzielę 21 stycznia na zaproszenie ks. prał. Henryka Kujaczyńskiego chór wystąpił podczas Mszy św. w par. św. Maksymiliana w Grudziądzu. Stąd pochodzi ks. kan. Marek Rumiński, w tej świątyni znajduje się też witraż ufundowany przez obecnego proboszcza katedry. Po Mszy św. odbył się koncert kolęd. Zgromadzeni oklaskiwali młodych artystów z dyrygentem chóru Romanem Gruczą. Występ zakończył się wykonaniem wspólnej fotografii i spotkaniem przy herbacie. Zapewne katedralna ekipa czeka na dalsze propozycje z diecezji.

   Józef Adamski

   Wkrótce

  • Rekolekcje dla rolników

   W trosce o dobro polskiej wsi Duszpasterstwo Rolników Diecezji Toruńskiej organizuje w Wielkim Poście rekolekcje dla rolników i mieszkańców wsi.
   Zakończył się rok jubileuszowy, który przyczynił się do ożywienia wiary. U progu trzeciego tysiąclecia konieczne jest kontynuowanie w kościele ożywionej pracy duszpasterskiej, która będzie odpowiedzią na nowe wyzwania. Ojciec Święty często mówi o potrzebie nowej ewangelizacji na tym wielkim zakręcie historii. Nowa ewangelizacja staje się centralnym zadaniem Kościoła w Polsce, który jeszcze nie uporał się z darem odzyskanej wolności. Nowa ewangelizacja potrzebuje prawdziwych świadków wiary, którymi stają się ludzie przez odpowiednią formację w grupie społecznej. Istnieje potrzeba zastanowienia się nad swoja przyszłością, również nad przyszłością rolnika. Temu mają służyć rekolekcje, gdzie oprócz nauk rekolekcyjnych będą omawiane tematy dotyczące rolnictwa. Tych trudnych tematów podejmą się osoby kompetentne, związane z rolnictwem.
   Serdecznie zapraszamy na rekolekcje, które odbędą się od 30 marca do 1 kwietnia w domu rekolekcyjnym w Nowej Wsi Szlacheckiej. Rozpoczęcie w piątek o godz. 16.00, zakończenie w niedzielę o godz. 14.00. Bliższych informacji na temat rekolekcji można zasięgnąć u swojego księdza proboszcza.

   Ks. Henryk Sychta
   Diecezjalny Duszpasterz Rolników

  • Maturzyści diecezji toruńskiej u Maryi
   (93kB)

   3 marca odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. Program pielgrzymki:
   godz. 12.00 - nabożeństwo pokutne i spowiedź św.;
   13.00 - spotkanie z Jackiem Pulikowskim w Auli Jana Pawła II;
   16.30 - Msza ś. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego;
   19.00 - Droga Krzyżowa na Wałach.
   Zgłoszenia przyjmują księża katecheci. Serdecznie zapraszamy młodzież klas maturalnych.

   Ks. Władysław Fedorczyk
   Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży

  • Quo vadis, Europa?

   Duszpasterstwo Akademickie oo. Jezuitów jest współorganizatorem Sympozjum Quo vadis, Europa?, które odbędzie się w dniach 2-3 marca w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu. Celem sympozjum jest debata dotycząca systemu wartości jednoczącej się Europy, odpowiedzialności Polski za nową Europę oraz roli Kościoła w procesie integracji europejskiej.

   Program Sympozjum:
   piątek 2 marca o godz. 16.00 - otwarcie sympozjum;
   16.30 - Modele europejskiego zjednoczenia - dr E. Skotnicka-Illasiewicz;
   17.45 - Aktualny stan negocjacji o członkostwo Polski w Unii europejskiej - dr E. Kubis;
   sobota 3 marca: godz. 10.00 - Prawa człowieka a świat wartości - prof. T. Jasudowicz;
   11.15 - Odpowiedzialność polskich chrześcijan za budowanie wspólnego europejskiego domu - ks. abp T. Gocłowski;
   12.30 - Obawy i nadzieje społeczne w karajach Europy Środkowo-Wschodniej wobec integracji z Unią Europejską - prof. L. Kolarska-Bobińska;
   15.00 - System wartości jednoczącej Europy a polska racja stanu - prof. J. Kułakowski;
   16.15-18.00 Jedność w różnorodności - duchowy i etyczny wymiar integracji europejskiej - dyskusja panelowa: prof. J. Kułakowski, ks. abp T. Gocłowski, prof. L Kolarska-Bobińska, prof. T. Jasudowicz, ks. A. Koprowski SJ.
   Prowadzenie dyskusji: red. Marek Mądrzejewski.

   19.00 Msza św. w kościele akademickim oo. jezuitów przy Rynku Staromiejskim dla uczestników Sympozjum.

   o. Leszek Gołębiewski SJ

  • O rychłą beatyfikację ks. Jana Hamerskiego

   8 marca o godz. 18.00 w katedrze św. Janów zostanie odprawiona Msza św. w intencji ks. Jana Hamerskiego. Uroczystość uświetni chór pod dyrekcją Romana Gruczy.

   lm

  • Wykłady z cyklu Ojcze nasz

   Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńśkiej zaprasza 14 marca o godz. 20.00 na kolejny Wykład otwarty z cyklu Modlitwa Pańska Ojcze nasz - w szkole modlitwy Jezusa, zatytułowany: Piąta prośba: Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. Drogi do upragnionego pokoju serca.
   Wykład wygłosi ks. dr Zbigniew Wanat.

   Mm

  • Pielgrzymki
   (33kB)

   Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej od niedawna rozpoczęło swoją działalność w nowej siedzibie. Zapraszamy na pielgrzymki:
   Włochy: 28 kwietnia - 5 maja (Wenecja, Padwa, Florencja, Rzym, Asyż),
   Sanktuaria Maryjne Europy (Einseideln, La Salette, Montserrat, Fatima, Lourdes oraz Barcelona, Madryt, Carcassone, Monaco):
   7 - 24 maja, Wilno - Troki - Góra Krzyży:
   27 - 31 maja, , Wielka Brytania: 2 - 8 czerwca (Londyn, Oxford, Cantenbury - grób św. Tomasza Becketa),
   Grecja - szlak św. Pawła: 15 - 24 września.
   W przygotowaniu pielgrzymki do Norwegii, Włoch,Turcji, Medjugorie i Ziemi Świętej.
   Bliższe informacje i zapisy w Biurze Duszpasterstwa przy Rynku Staromiejskim 18 w Toruniu, tel./fax 622 10 42.

   wm

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl