GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 10 (325)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 11 II 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Zaproszenie do udziału w Święcie Młodych w Niedzielę Palmową -
  ks. Władysław Fedorczyk
 • Umarł w opinii świętości - Lena Maryks
 • Pieta przydrożna - Zenon Zaremba
 • Z Maryją w drodze do Ain Karem - ks. Wojciech Miszewski
 • Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego swego - Jerzy Włodzimierz Serczyk
 • Ku zmartwychwstaniu - s. Aleksandra Narzymska CSDP
 • Czas Miłosierdzia - diakon Adam Machowski
 • Dar krwi dla bliźniego - kleryk Marcin Zieliński
 • Kronika opracowana przez Teresę Tylicką

  • Dzień Chorego w sanktuarium diecezjalnym
   (31kB)

   W niedzielę 11 lutego br. w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Patronki diecezji toruńskiej przeżywaliśmy kolejny już Światowy Dzień Chorego. Na zaproszenie kustosza Sanktuarium o. Eugeniusza Leśniaka i diecezjalnego duszpasterza Służby Zdrowia ks. Jana Ropla, do kościoła na toruńskich Bielanach przybyły osoby starsze i cierpiące. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Józef Szamocki. Słowa powitania do licznie zgromadzonych w świątyni uczestników spotkania skierował wicerektor toruńskiej wspólnoty redemptorystów, o. Benedykt Mądrzejewski, pełniący również posługę kapelana Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Bielanach i opiekuna toruńskiego Hospicjum Światło. Wolontariusze i pracownicy hospicjum, obecni na tej liturgii, czynnie włączyli się w jej oprawę poprzez czytania, śpiew i komentarze. Homilia głównego celebransa była jakby bezpośrednim, serdecznym słowem skierowanym do osób starszych i cierpiących. Ksiądz Biskup przypomniał szczególną rolę, jaką w zbawczej misji Chrystusa odgrywali ludzie dotknięci cierpieniem. Zwrócił uwagę na pozytywną przemianę, której może ulec wnętrze człowieka złożonego chorobą. Modlitwa wiernych w dalszej części Eucharystii wyrażała pragnienie, by Kościół Święty, głosząc radosną nowinę o zwycięstwie Chrystusa nad grzechem i śmiercią, był zawsze blisko ludzi chorych i cierpiących. Liturgię Eucharystyczną poprzedziło sprawowanie sakramentu chorych.

   (43kB)
   Po zakończeniu Mszy św. odbył się koncert charytatywny na rzecz toruńskiego Hospicjum Światło. W programie artystycznym przygotowanym przez Krzysztofa Zarembę wystąpili aktorzy teatru im. Wilama Horzycy oraz połączone chóry: młodzieżowy chór Państwowej Szkoły Muzycznej i schola sanktuaryjna.

   Sylwia Markowska

  • Święto toruńskiej uczelni
   (67kB)

   19 lutego, w 528. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, UMK obchodził jubileusz 55-lecia swojego istnienia. Na uroczystości do Torunia przybył minister edukacji. W auli UMK wręczono 24 dyplomy habilitacyjne i ponad 100 doktorskich. Podczas święta uczelni zostało zaprezentowane specjalne wydawnictwo, od 15 lat przygotowywane przez Instytut Kultury Polskiej w Darmstadt i Bibliotekę UMK, na które złożyły się cztery tomy Bibliografii Stosunków Polsko-Niemieckich. Publikacja zawiera spis ponad 53 tys. tytułów naukowych, powstałych od końca XIX w. i obejmujących tysiąc lat wspólnej historii Polski i Niemiec.
   Jubileusz toruńskiej uczelni poprzedził odbywający się od 16 do 19 lutego I Festiwal Nauki i Sztuki z licznym udziałem i dużym zaangażowaniem naukowców z UMK. W ramach festiwalu odbyło się wiele spotkań i wykładów otwartych na temat różnych dziedzin wiedzy, podczas których zaprezentowano najnowsze osiągnięcia nauki. W spotkaniach chętnie uczestniczyli uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych oraz gimnazjaliści i licealiści.
   Artystyczny akcent obchodów jubileuszu toruńskiej uczelni stanowił koncert, jaki 18 lutego odbył się w kościele św. Ducha oo. jezuitów. Chór Akademicki pod dyr. Bożeny Jankowskiej wraz z solistami: Elżbietą Stengren (sopran), Agatą Kobierską (alt), Krzysztofem Szmytem (tenor) i Czesławem Gałką (bas) oraz Toruńska Orkiestra Kameralna pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wykonali III Suitę Orkiestrową D-dur i Kantatę Ich hatte viel Bekuemmernis Jana Sebastiana Bacha. Wstęp na koncert był wolny, zaś wypełniona po brzegi przez miłośników dawnej muzyki świątynia dobitnie świadczyła o tym, że istnieje wielkie zapotrzebowanie na tego rodzaju uczty duchowe.

   tt

  • KSM i tolerancja

   Od 7 do 11 lutego odbywały się rekolekcje dla członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Już po raz kolejny bardzo gościnnie przyjął nas Dom Rekolekcyjny im. bł. Marii Karłowskiej w Nowej Wsi Szlacheckiej. W niewielkiej, 30-osobowej grupie, pod troskliwym okiem Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży, będącego również Asystentem KSM w naszej diecezji - ks. Władysława Fedorczyka, a także animatorów: Kasi, Agnieszki, Jagi i Marcina, dyskutowano na modny dzisiaj, ale przez wielu nie do końca rozumiany temat - tolerancji. Jakże często zgoda na odmienność utożsamiana bywa z akceptacją. Jakże często wskutek braku odwagi, chęci omijania kłopotliwych sytuacji, niejednokrotnie z lenistwa, znieczulicę i obojętność nazywamy tolerancją. Jakże często wreszcie mówimy o tolerancji niepełnosprawnych, homoseksualistów, innowierców, ludzi innych ras i narodowości, nie dostrzegając tych nam najbliższych - rodziców, nauczycieli, księży, koleżanek i kolegów.
   Niewielka liczba uczestników rekolekcji pozwoliła na wytworzenie cudownej, wręcz przyjacielskiej atmosfery. Nikt na rekolekcjach nie pozostał anonimowy. Do budowania przyjacielskiej atmosfery przyczyniła się też zabawa, która towarzyszyła nam przez cały czas pobytu w Nowej Wsi Szlacheckiej. Drogą losowania każdy był dla kogoś cichym przyjacielem. Od pomysłowości uczestników zależało, jak tę przyjaźń okazywać - pojawiały się upominki, przygotowane śniadanie, modlitwa, wyręczenie z obowiązku pomocy w kuchni, itp. W czwartkowe popołudnie kierując się zasadą: w zdrowym ciele zdrowy duch, rozegraliśmy międzyoddziałowy turniej tenisa stołowego. Przechodnia statuetka mistrzyni trafiła do Asi Szlachty z Górzna. Wśród chłopców triumfował Artur Gliniecki z Chełmży.
   W piątek gościliśmy w Domu Rekolekcyjnym ss. pasterki z pobliskiego Jabłonowa Pom. Poznaliśmy dzięki nim nie tylko życie i działalność bł. Marii Karłowskiej, ale także trudną pracę sióstr, która skupia się na szeroko pojętej resocjalizacji prowadzonej wśród kobiet o nieuporządkowanym życiu moralnym. Wszystkich bardzo interesowało życie zakonne oglądane od kuchni. Siostry chętnie opowiadały o tym, co robią, jak się ubierają, itd. Po tym spotkaniu odbyły się tańce i śpiewy w rytm afrykańskich taktów.
   Te kilka dni w oderwaniu od telewizji, od podwórka, od realiów domu i szkoły, pozwoliły na pewne wyciszenie i rozmowę z Bogiem i drugim człowiekiem. Pozwoliły nam też zrozumieć, że choć obecnie zakres zagadnień do tolerowania" znacznie się poszerzył, niejednokrotnie oscylują one między dobrym smakiem, moralnością, a nawet mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Wielką jest sztuką rozeznać, kiedy tolerancja jest dobra i słuszna, a kiedy nie powinna mieć miejsca. Właśnie tego rozróżnienia próbowali nauczyć się członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży podczas tegorocznych rekolekcji.

   Jaga

   Dekanat Lidzbark

  • Muzycy i sportowcy dla młodzieży

   Na zakończenie okresu bożonarodzeniowego, na zaproszenie proboszcza ks. Ryszarda Czepka, w kościele św. Marcina w Grążawach wystąpił z koncertem zespół Jonathan z Górzna, w składzie: Marek Sobotka (bas), Janusz Szymański (gitara), Wojciech Kalinowski (gitara, vocal) oraz Kasia i Justyna Sosnowskie.
   Zespół Jonathan wystąpił także podczas ferii w górznieńskim gimnazjum z programem pt. Piosenki z krainy łagodności. W czasie występu gimnazjaliści mieli okazję poznać dotychczasowy dorobek zespołu i solisty Wojciecha Kalinowskiego, utrwalony na kartach kroniki Jonathana. Muzycy, zaproszeni przez dyrektor gimnazjum, Danutę Marchlewicz, wystąpili tym razem z Moniką Żebrowską (voc.).
   Dzień wcześniej w tymże gimnazjum odbyło się spotkanie ze sportowcami pochodzącymi z Górzna: Wojciechem Kalinowskim - judoką i karateką oraz Grzegorzem Bałą - piłkarzem Sparty-Brodnica, którzy opowiadali o swojej pasji i przygodzie ze sportem. Zwrócili uwagę słuchaczy na aspekt wychowawczy sportu, pracę, systematyczność i koleżeństwo.

   tt

   Dekanaty toruńskie

  • W trosce o nasze świątnie

   11 stycznia br. w Centrum Dialogu Społecznego, z inicjatywy bp. Andrzeja Suskiego, zorganizowano spotkanie z autorami dwóch ciekawych pozycji książkowych poświeconych budownictwu kościelnemu. Prof. Bogumiła Rouba, pracownik UMK oraz ks. dr Henryk Nadrowski (MIC) pochodzący z Brodnicy, w niezwykle barwnych prezentacjach odkryli bogactwo, jakie kryje się pod znaczeniem słów: kościół, świątyna. Książkę prof. B. Rouby pt. Pielęgnacja świątyni prezentowaliśmy już na łamach Głosu z Torunia (nr 7 z 18 lutego br.).
   Ks. dr Henryk Nadrowski przybliżył wszystkim uczestnikom opracowanie liczące ponad 300 stron bogato ilustrowanego tekstu, zatytułowane Kościoły naszych czasów. Dziedzictwo i perspektywy. Książka opatrzona została przypisami i przywołaniem źródeł historycznych, najczęściej w językach obcych. Jak podkreślił autor w swojej wypowiedzi, chciał on ukazać świątynię nie tylko w płaszczyźnie wyłącznie materialnej, ale zaznaczyć jej wyjątkowość ze względu na miejsce, gdzie człowiek odkrywa sacrum, gdzie spotyka się z samym Bogiem. Mówił, że cała architektura, układ wewnętrzny, wyposażenie świątyni, w tym możliwość rozwinięcia całej akcji liturgicznej, musi sprzyjać, a nie utrudniać spotkanie ludzi między sobą i z Bogiem. Sakralizacja tego miejsca wynika z faktu, że: mieszka tu Bóg, mocą Ducha Świętego sprawowane są tu sakramenty, znajduje się tu ołtarz gdzie rodzi się nieustannie Jezus, aby przebywać pod najświętszymi postaciami w tabernakulum. Autor podkreślił również, że każda świątnia to uprzywilejowane miejsce, w którym mogą spotkać się dwie rzeczywistości: ziemska i niebieska. Spotkanie zakończyło się wpisami dedykacyjnymi do przywołanych powyżej opracowań książkowych.

   mw

  • Konkurs Chórów Szkolnych

   17 lutego w Szkole Podstawowej nr 28 w Toruniu odbył się XXI Konkurs Chórów Szkolnych a Cappella Dzieci i Młodzieży z woj. kujawsko - pomorskiego. W konkursie wzięło udział 10 chórów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia, Włocławka i Unisławia. Śpiewał także Katedralny Chór Pueri Cantores Thorunienses, który pod dyrekcją Romana Gruczy zdobył I miejsce w swojej kategorii, puchar kuratora i prawo udziału w finale konkursu, który będzie odbywał się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

   ja

   Wkrótce

  • Wykłady z cyklu Ojcze nasz

   Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej zaprasza 14 marca o godz. 20.00 na kolejny wykład otwarty z cyklu Modlitwa Pańska Ojcze nasz - w szkole modlitwy Jezusa, zatytułowany: Piąta prośba: Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. Drogi do upragnionego pokoju serca. Wykład wygłosi ks. dr Zbigniew Wanat.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z.Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl