GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 12(327)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 25 III 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Rocznica Diecezji Toruńskiej
 • Zwiastowanie - o. Leszek Gołębiewski SJ
 • Błogosławiona Maria Karłowska w Toruniu - s. Aleksandra Narzymska
 • Już wkrótce nowa płyta Tomka Kamińskiego Anioły do mnie wołają - Teresa Tylicka
 • Czas miłosierdzia - diakon Adam Machowski
 • Każde czasy rodzą świętych - Róża Maćkiewicz
 • Św. Józef w literaturze kościelnej - Adam Ławniczak
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strużanowskiego

  • Górskie obrady KSM-u

   Od 23 do 25 lutego na Śnieżnicy (Beskid Wyspowy) w Kasinie Wielkiej odbyła się sesja zarządów diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Naszą diecezję reprezentował ks. Władysław Fedorczyk (asystent diecezjalny), Katarzyna Właśniewska (skarbnik zarządu) i Jadwiga Mania (z-ca prezesa zarządu). Do ośrodka rekolekcyjno-rekreacyjnego na Śnieżnicy przyjechały delegacje z niemalże wszystkich polskich diecezji. Góralskim, ciepłym słowem powitał nas opiekun ośrodka, ks. Jan Zając. Jednak by usłyszeć to powitanie, trzeba było z ciężkim plecakiem, w pięknej zimowej aurze, która nas zaskoczyła, wdrapać się na Śnieżnicę.

   Sesję rozpoczęliśmy od Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Czekały nas nie tylko konferencje, prelekcje i dyskusje, lecz także bal karnawałowy, zabawy na śniegu, kąpiele w zimnej wodzie (każdego dnia tylko dwom szczęśliwcom udawało się umyć w ciepłej wodzie, reszta zamieniała się w morsów), noce gitarowe przy kominku itp. Piątkowe obrady ograniczyły się do wystąpień przedstawicieli poszczególnych diecezji, relacjonujących działania podjęte przez KSM w minionym Roku Jubileuszowym.

   Następnego dnia, po porannej modlitwie i śniadaniu, odbyła się konferencja zatytułowana Miłosierny Samarytanin dzisiaj, którą poprowadził ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński z PAT. Bez akademickiego patosu, z werwą i entuzjazmem nakreślił nam obraz współczesnej społeczności ludzkiej, która tak naprawdę wcale nie jest nieczuła i obojętna, ale pogubiła się w wyścigu szczurów i zapomniała, co to znaczy - być człowiekiem. Drugi wykład ks. Zwolińskiego dotyczył demokracji i katolika, który w niej tkwi. Została także przedstawiona idea demokracji na przestrzeni dziejów.

   Po południu odbyły się harce na śniegu, a jeden z nas próbował pobić rekord Adama Małysza. Kontynuując obrady, podsumowano ubiegłoroczną pielgrzymkę KSM na Jasną Górę, przypomniano kierunki formacji na rok bieżący i przedstawiono Stowarzyszenie Sportowe Gotów, oraz grafik szkoleń i rekolekcji wakacyjnych. Dyskutowano też nad tym, jak KSM ma zaistnieć w internecie i jak zorganizować Dzień Modlitw w intencji Ojca św. w parafiach 12 maja 2001 r. Odbyły się również wybory uzupełniające do Komisji Rewizyjnej, której statutowym zadaniem jest przede wszystkim czuwanie nad działalnością stowarzyszenia.

   Po Mszy św. i kolacji rozpoczął się bal karnawałowy. Szybko jednak wyłoniła się grupa miłośników zacisza izby góralskiej, gdzie przy dźwiękach gitary, w grubych swetrach i wełnianych skarpetach, siedząc przy kominku, nuciła ...góry, tu wszystko jest święte... - zespołu Stare Dobre Małżeństwo.

   Niedzielnej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży. Na koniec podsumowano sesję i złożono relację z Krajowego Forum Młodych, które odbyło się w Siedlcach od 25 do 28 stycznia.

   Schodziliśmy w dół w tej samej zimowej aurze. Widok roztaczający się na Beskid Wyspowy utwierdził nas w przekonaniu, że trzeba tu jeszcze wrócić, tu, skąd do ziemi dalej niż do gwiazd....

   Jaga

   Dekanaty toruńskie

  • Rekolekcje lektorów

   W czasie tegorocznych ferii zimowych w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu odbyły się rekolekcje dla lektorów diecezji toruńskiej. Przebiegały one w dwóch turnusach.

   Pierwszy z nich, od 4 do 6 lutego, poprowadził ks. Sławomir Skonieczka z Grudziądza. Uczestniczyło w nim 41 lektorów z dekanatów: Chełmno, Lidzbark, Lembarg, Nowe Miasto Lubawskie, Golub, Wąbrzeźno, Grudziądz, Łasin, Brodnica. Turnus ten nawiązywał do zeszłorocznych rekolekcji, podczas których lektorzy przyjęli Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Przedmiotem rozważań były słowa skierowane przez Papieża Jana Pawła II w czasie XV Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie. Pomogły one na nowo odkryć wartość wiary w życiu młodego chrześcijanina. Uczestnicy rekolekcji zrozumieli, iż warto w dzisiejszym świecie dawać świadectwo o Chrystusie, choć wiąże się to z wieloma trudnościami i wyrzeczeniami. Mowa była również o szacunku do Słowa Bożego, którego lektorzy są głosicielami poprzez swoją posługę w parafiach oraz o pięknie i bogactwie liturgii, w której ministranci uczestniczą w sposób szczególny.

   Drugi turnus, poprowadzony przez ojca duchownego kleryków toruńskiego seminarium, ks. Krzysztofa Dębca, odbył się od 6 do 8 lutego. Uczestniczyło w nim 45 lektorów z dekanatów: Lubawa, Wąbrzeźno, Działdowo, Brodnica, Grudziądz, Toruń, Lidzbark, Golub. Celem rekolekcji było odkrycie wartości Słowa Bożego w życiu każdego człowieka oraz osobiste spotkanie z Jezusem - Panem i Zbawicielem poprzez częstą lekturę Pisma Świętego. Na tym turnusie rozważana była przypowieść o talentach z Ewangelii (Mt 25,15-30). Uczestnicy odkrywali dary, które otrzymali od Boga. Wielu z nich wyjechało z postanowieniem rozwijania swoich talentów i dzielenia się nimi z bliźnimi. Atrakcją tego turnusu było zwiedzanie toruńskiego Starego Miasta. Na zakończenie uczestnicy podzielili się wrażeniami. Oto niektóre z wypowiedzi:

   (55kB)

   Czuję się szczęśliwy, że mogłem przyjechać na te rekolekcje. W czasie wspólnych spotkań, modlitw i rozmów pogłębiłem swoją wiarę, poznałem Jezusa z nowej strony.
   Służba lektorska to wielki dar od Boga. Jestem bardzo szczęśliwy, że jestem lektorem i że mogłem uczestniczyć w tych rekolekcjach. Pomogły mi one w pogłębieniu wiary, odkryciu swojego powołania oraz poznania samego siebie.

   Rekolekcje zbliżyły mnie do Pana Boga, od którego wiele zależy. Wiele mogliśmy wlać w swoje dusze, przede wszystkim łaski płynące z samych rąk Jezusa - naszego Zbawiciela.

   Jestem pewien, że następne spotkania lektorów przyniosą mi jeszcze większe owoce.

   Błogosławionych owoców tych kilku dni spędzonych z Panem życzymy wszystkim uczestnikom, a gorące podziękowania ślemy w kierunku organizatorów i prowadzących tegoroczne rekolekcje: ks. Krzysztofa Dębca, ks. Sławomira Skonieczki, ks. Wojciecha Zawackiego, ks. Piotra Igielskiego. Szczęść Boże!

   Klerycy WSD w Toruniu

  • Spotkanie Akcji Katolickiej

   17 lutego w parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu odbyła się inauguracja roku Akcji Katolickiej. Po Mszy św. odbył się wieczór poetycki, na którym prezentował swoje wiersze p. Adam Ławniczak. Były to wiersze o tematyce ewangelicznej i patriotycznej, wprowadziły miły nastrój i dostarczyły wielu wzruszeń. Dziękujemy p. Adamowi za ten piękny wieczór.
   Na spotkaniu omówiono również program pracy na 2001 r. Za naczelne zadanie uznano służbę liturgiczną, formację osobistą oraz ścisłą współpracę z Akcją Katolicką diecezji toruńskiej.
   Chętnych zapraszamy na spotkania, które odbywają się 17. każdego miesiąca, po Mszy św. o godz. 18.00.

   lg

  • Inauguracja Duszpasterstwa Polsko-Niemieckiego

   Im Namen des Vaters und des Sohnes und des heiligen Geist - takie słowa zabrzmiały w kaplicy Centrum Dialogu Społecznego w niedzielne popołudnie 11 lutego. To nie pomyłka. Tak rozpoczęła się Eucharystia sprawowana przez ks. Joachima Kirchhofa, niemieckiego kapłana, goszczącego w parafii katedralnej. We Mszy św., sprawowanej w języku niemieckim, uczestniczyli członkowie mniejszości niemieckiej. Był to pierwszy krok do rozpoczynającej się działalności międzynarodowego duszpasterstwa. W planach ks. Marka Rumińskiego, proboszcza katedry, są również Msze św. odprawiane w innych językach dla przybywających do Torunia turystów.

   Ks. Joachim Kirchof przyjechał z Lubeki, aby poznać diecezję toruńską i polskie formy duszpasterstwa. Chciałby w ten sposób lepiej rozumieć swoich parafian, wśród których jest wielu Polaków. Wielkim doświadczeniem dla niego było zetknięcie się ze Szkołą Nowej Ewangelizacji i udział w kursie Jana. Jest to sposób na pogłębienie osobistego życia religijnego, pomagający uczestnikom odnaleźć się w Kościele, przybliżyć się do Boga. Teren działalności duszpasterskiej ks. Joachima to Lubeka, miasto leżące na północy Niemiec nad Morzem Bałtyckim. Jest to rejon, gdzie katolicy są w zdecydowanej mniejszości.

   Parafie niemieckie funkcjonują nieco inaczej niż polskie. Duże jest zaangażowanie świeckich, nie tylko z powodu braku kapłanów, ale też ze względu na dużą demokrację panującą w Kościele. Dla każdego znajdzie się jakieś miejsce. Spotykają się mamy z małymi dziećmi i kiedy ich pociechy się bawią, one mogą dzielić się doświadczeniami, wspólnie poszukiwać rozwiązań swoich problemów czy po prostu być razem. W parafiach organizowane są katolickie przedszkola, kładące nacisk na określony model wychowania, tam też, w małych grupach z udziałem rodziców, sióstr zakonnych lub księży, odbywa się przygotowanie do przyjęcia sakramentów św. - najpierw dzieci do pierwszej Komunii św., a później młodzieży do Bierzmowania. Dzieci, zarówno chłopcy jak i dziewczynki, mogą się zaangażować w służbę liturgicznę, a także w inne przykościelne grupy i organizacje, np. w harcerstwo. Dorośli spotykają się regularnie, np. raz w miesiącu w grupach dla rodzin, grupach zawodowych, w Katolickim Stowarzyszeniu Kobiet. W niemieckim społeczeństwie, gdzie zróżnicowanie religijne jest dużo większe niż w Polsce, na co dzień podejmowana jest działalność ekumeniczna.

   W kazaniu ks. Joachima przewijała się myśl, którą warto przytoczyć na zakończenie. Życie ludzkie jest zawsze wędrówką. To tylko etap, ale nie cel sam w sobie. Dlatego ważne jest, by o tym pamiętać i wybierać Jezusa i nadzieję, którą On daje. Jezusa, który jest ten sam w Kościele niemieckim i polskim, bez względu na to, w jakim języku sprawowana jest Msza św.

   ak

  • Oddział Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Halerczyków

   W ubiegłym roku we wsi Jurczyce, pow. Skawina, woj. małopolskie powstało Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Halerczyków. W Toruniu inicjatywę założenia Oddziału Towarzystwa podjęli płk. Jan Bruź oraz Weronika i Tadeusz Zysnarscy.
   Zwracamy się do potomków rodzin Halerczyków oraz sympatyków gen. Józefa Hallera i jego Błękitnej Armii, o wspieranie działalności Towarzystwa, m.in. poprzez deklarowanie członkostwa. Serdecznie zapraszamy do współpracy. Bliższe informacje można uzyskać pod nr tel. (056) 622 82 18.

   nn

   Wkrótce

  • X Wystawa Wielkanocna pt. "Upadek - miarą siły"

   Wystawa Wielkanocna to tytuł cyklicznej imprezy artystycznej organizowanej w Toruniu od 1992 r. w okresie świąt Wielkiej Nocy przez Fundację Praktyk Artystycznych i... . Każda z dorocznych wystaw posiadała odrębną formułę zbudowaną wokół tematycznego hasła. Wszystkie stanowiły okazję do zaprezentowania artystycznych realizacji skupionych wokół idei zwycięstwa życia nad śmiercią.
   Tegoroczna wystawa pt. Upadek-miarą siły zostanie zaprezentowana w Muzeum Etnograficznym w Toruniu (spichlerz). Jej otwarcie nastąpi 25 marca o godz. 16.00. Weźmie w niej udział kilkunastu artystów z Torunia i innych ośrodków w Polsce. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie dyskusyjne, mające na celu przybliżenie i pogłębienie podjętego w założeniach tematu. Udział w dyskusji wezmą autorzy wystawy, etnografowie, krytycy, filozofowie oraz publiczność. Wystawę będzie można oglądać do 15 maja.

   Diecezjalny Duszpasterz Kolejarzy
   ks. kan. Zbigniew Andrzejewski

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl