GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 14(329)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 08 IV 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Twój portret - Całun Turyński - Krystyna Szalewska
 • Śladami Męki Pańskiej w Jerozolimie - ks. Wojciech Miszewski
 • Pamiętając o swoich pasterzach - Waldemar Rozynkowski
 • Czas miłosierdzia (6) - Diakon Adam Machowski
 • Ręce wyciagnięte nad światem - Zenon Zaremba
 • Osobowość świętego Józefa - Adam Ławniczak
 • Kronika opracowana przez Marię Major

  • Wykorzystane talenty

   Aby nie zmarnować daru jakim niewątpliwie jest czterdzieści dni poprzedzających święta Wielkiej Nocy, oddziały oraz koła toruńskie i chełmżyńskie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży postanowiły spotkać się na terenie parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu na wspólnej modlitwie i Adoracji podczas Dnia Skupienia 17 marca. Inicjatywa zorganizowania tego spotkania wyszła od Szkolnego Koła KSM, które zajęło się także jego przygotowaniem i przeprowadzeniem. Tematem była Miłość Boga Ojca.
   Doskonała konferencja na temat Bożej Miłości, wygłoszona przez asystenta Szkolnego Koła - ks. Bogdana Kołodziejczyka, przekonała nas, że jedynymi prawdziwymi wyznacznikami miłości są wolność i współcierpienie.
   Ciężka praca polegająca na dyskusjach w grupach, formułowaniu trudnych, dręczących nas pytań (na które dzielnie próbowali odpowiadać Księża Asystenci) oraz artystycznej prezentacji Oddziałów została nagrodzona ciepłą herbatą i mogliśmy przejść do tego, co najważniejsze - modlitwy. Wyciszeniu uczestników spotkania pomogła refleksyjna, głęboka i bardzo osobista duodrama pt. W drodze, przygotowana i odegrana przez Magdalenę Nakonieczną i Justynę Bieńkę. I wreszcie nastąpiło to, na co czekali chyba wszyscy - Nabożeństwo Adoracyjne - ponad godzinna adoracja Pana Jezusa przy dźwiękach pieśni, mówiących o doskonałej Miłości Boga Ojca, z tekstami z Pisma Świętego i Orędzia Jana Pawła II na XV Światowy Dzień Młodzieży. Ukoronowaniem dnia była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem diecezjalnego asystenta KSM - ks. Władysława Fedorczyka, w której czynny udział wzięły wszystkie oddziały KSM poprzez piękny śpiew (KSM Chełmża), Modlitwę Powszechną (Oddział przy par. Miłosierdzia Bożego), komentarzę do poszczególnych części Mszy św. (par. św. Jakuba), komentarz do darów (Koło Szkolne), czytania (par. Wniebowzięcia NMP).
   Był to pierwszy tego rodzaju Dzień Skupienia organizowany dla KSM-ów naszego okręgu i z pewnością nie był on łatwy. Duża ilość uczestników, a także entuzjazm, radość i zaangażowanie zaproszonych osób zaskoczyły nawet organizatorów. Dzień poświęcony modlitwie i kontemplacji fenomenu Miłości Boga Ojca zbliżył nas bardzo do siebie i dał każdemu z nas możliwość wyrwania się na chwilę z gonitwy, jaką powoli staje się nasze życie, wyciszenia się oraz uświadomienia sobie swojej ogromnej wartości w oczach Pana Boga. Ten dzień miał dla nas ogromne znaczenie także z innego względu, był on bowiem zorganizowany i przeprowadzony przez nas - młodzież Szkolnego Koła, a nasi opiekunowie zostali zaproszeni jedynie jako goście i uczestnicy. Doświadczenie to nauczyło nas odpowiedzialności za siebie nawzajem, dało możliwość nawiązania bliższych kontaktów z naszymi kolegami z innych oddziałów, a także pozwoliło nam w ten skromny sposób odwdzięczyć się naszym opiekunom. Przede wszystkim jednak mogliśmy w ten sposób podziękować naszemu Tatusiowi za Jego obecność w naszym życiu, za Jego doskonałą Miłość, która za kilka dni Zmartwychwstanie!

   Justyna Bieńka

   Dekanat Grudziądz

  • Pranie duszy grudziądzkiej młodzieży

   Wielu z nas pamięta ubiegłoroczną Niedzielę Palmową; młodzieńczą epidemię, która dotknęła Toruń. Barwnym korowodem szliśmy do katedry głosząc chwałę Pana wjeżdżającego do Jerozolimy. Na ręce bp. Andrzeja składaliśmy nasze Karty Darów Duchowych. Z Tomkiem Kamińskim śpiewaliśmy: Ty tylko mnie poprowadź...! I Duch Boży prowadził nas przez Rok Jubileuszowy, aż po poranek III Tysiąclecia. Teraz mamy szansę w Niedzielę Palmową jeszcze raz przeżyć Diecezjalny Jubileusz Młodych, zamanifestować swoją wiarę w Jezusa Chrystusa i udowodnić, że nadzieja Kościoła jest, pamięta i czuwa.
   Grudziądzka młodzież zapragnęła duchowo przygotować się do tegorocznego swojego święta. Spotykała się w soboty 17, 24 i 31 marca w Kościele Młodzieżowym o godzinie 19.30 na czuwaniach, które prowadziły wspólnoty młodzieżowe. Nad potęgą Bożej Miłości zastanawiali się ci, którzy przyszli na pierwsze spotkanie.
   Członkowie wspólnoty Od nowa z gościnnego Kościoła Młodzieżowego próbowali ukazać nam najpiękniejszą, najgorętszą i najdoskonalszą miłość - miłość krzyża Jezusowego. Wciąż słyszymy o miłości małżeńskiej, narzeczeńskiej. Często rozmawiamy o tym, że sąsiedzi z trzeciego piętra już się nie kochają; naukowcy biją na alarm, że panuje powszechna znieczulica i tylko stary, poczciwy ksiądz szepcze coś o Bożej Miłości. Żaden jednak młody człowiek nie bierze sobie tego do serca; przyczyną jest bunt przeciwko dorosłym, przeciwko rodzicom, przeciwko księżom. Młodemu człowiekowi potrzebny jest drugi, taki jak on - mający naście lat, przetarte dżinsy, długie rozpuszczone włosy, kolczyk w uchu. I właśnie tacy jak ja, a także Elwira z Tczewskiej, Ania z Korczaka, Piotrek z Chełmińskiej mówili i śpiewali o potędze miłości, której ludzki rozum nie ogarnie. Mówili i śpiewali, tworząc cudowną atmosferę modlitwy i refleksji.
   24 marca młodzi grudziądzanie zastanawiali się nad sensem cierpienia. Pomogli im w tym członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z kościoła św. Mikołaja, którzy przygotowali Drogę Krzyżową wydobywając z niej to, co najbardziej ukryte, najbardziej tajemnicze, dotąd nieodgadnięte. Takie bowiem nowości pociągają młodych. W Jezusowej Męce wiele jeszcze pozostaje nieodkrytego i fascynującego.
   31 marca Koło KSM z par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w dość nietypowy sposób starało się zachęcić młodzież, by zachwyciła się ciszą, by wsłuchała się w to, co ona niesie. Kolejne dni skupienia stawały się zachętą dla wszystkich... Trzeba przecież wyprać i wyprasować sukienkę duszy na wielkie Święto.

   Sylwia Markowska

   Dekanat Wąbrzeźno

  • Wszyscy budowaliśmy Grób Pański
   (51kB)

   Któregoś dnia, na początku Wielkiego Postu, pod wrota wąbrzeskiego sanktuarium zajechał ciągnik rolniczy z przyczepą wyładowaną sprasowanymi balami słomy. Po pewnym czasie, w bocznej nawie kościoła urosła ze słomy góra, którą następnie pokryto darnią, ziemią i piaskiem. Gdzieniegdzie ułożono kamienie i posadzono krzewy. Pośrodku powstała grota dla figury Chrystusa. Tak oto wyglądała pierwsza faza budowy Grobu Pańskiego Roku Jubileuszowego 2000 w wąbrzeskiej parafii. Dekoracja Grobu zajęli się wszyscy parafianie i sympatycy naszej świątyni. Podstawowa konstrukcja miała nawiązywać do Golgoty, a także przypominać słynną litewską Górę Krzyży.

   (33kB)
   Wierni przez cały Wielki Post przynosili do kościoła krzyże, zrobione przeważnie własnoręcznie. W Wielkim Tygodniu Grób Pański został dodatkowo udekorowany kwiatami i kwitnącymi krzewami. Wśród setek krzyży można było odnaleźć sędziwe pamiątki rodzinne, ale też różnych rozmiarów krucyfiksy wykonane z listewek, patyków, drutu, papieru, a nawet z kredek i zapałek. Najbardziej ozdobny zawierał napis: rozpacz i nadzieja bezrobotnych, a do jego podstawy przymocowano kamień przywieziony z Litwy. Był to krzyżyk z samej Jerozolimy.
   W bieżącym roku zrodził się pomysł, aby przynajmniej niektóre z przyniesionych wówczas krzyży znalazły swoje miejsce w salach wąbrzeskiego szpitala. Przychylił się do tego pomysłu pan Dyrektor wąbrzeskiego ZOZ-u. Chorzy najbardziej doceniają wartość krzyża, ponieważ ich cierpienia i nadzieje wpisane są w ten - jakże wymowny - znak zwycięstwa życia nad śmiercią.

   jk

   Wkrótce

  • Wykłady z cyklu Ojcze nasz

   Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej (Pl. bł. ks. S. W. Frelichowskiego) zaprasza 11 kwietnia o godz. 20.00 na kolejny wykład otwarty z cyklu Modlitwa Pańska Ojcze nasz - w szkole modlitwy Jezusa, zatytułowany: Szósta prośba: I nie wódź nas na pokuszenie. Dokąd będziesz wolny, dotąd będziesz kuszony. Wykład wygłosi Rektor WSD, ks. dr Krzysztof Lewandowski.

   mm

  • Wieczór pieśni pasyjnej
   (42kB)

   W Wielką Środę 11 kwietnia o godz. 19.00 w toruńskiej katedrze św. Janów odbędzie się koncert pieśni pasyjnych pt. O crux ave.
   Wykonawcami będą: Piotr Kusiewicz - tenor, Andrzej Nanowski - organy, Toruński Chór Kościelny Tibi Domine pod dyr. Ks. Mariusza Klimka. Gościem wieczoru będzie Jan Kusiewicz - wieloletni pierwszy tenor Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W programie m.in. średniowieczne śpiewy pasyjne, arie oratoryjne J.S. Bacha, J. Haydna, S. Moniuszki, J.B. Faure, A.L. Webbera, śpiewy chóralne G.P. Palestriny, Van Berchema, C. Bazylika, M. Gomółki, M. K. Sawy.

   Ks. Mariusz Klimek

  • Pielgrzymka do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie

   Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej zaprasza na diecezjalną pielgrzymkę do Gniezna pod patronatem bp. Andrzeja Suskiego, która odbędzie się w sobotę 21 kwietnia pod hasłem: W nowe tysiąclecie u Grobu św. Wojciecha. Przypomnijmy słowa Ojca Świętego: Dziękuję Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, że u schyłku tego tysiąclecia dane mi jest znów modlić się przy relikwiach św. Wojciecha, które są największym skarbem naszego narodu (Gniezno, 3 czerwca 1997 r.).
   W programie pielgrzymki m.in.: godz. 11.00 - katecheza nt. św. Wojciecha, którą wygłosi ks. kan. Zenon Rubach - proboszcz katedralny; godz. 12.00 - Msza św.; po Mszy św. - można będzie zwiedzić Muzeum Katedralne, katedrę i podziemia oraz Muzeum Piastów. Ponieważ zakończenie programu przewidziane jest ok. godz. 13.00, proponuje się nawiedzenie Ostrowa Lednickiego, bądź wizytę w Licheniu lub Strzelnie. Posiłki w własnym zakresie. Grupy pragnące przygotować program specjalny w Gnieźnie mogą się skontaktować z ks. kan. Zenonem Rubachem, tel. (0-61) 4263954.

   Ks. Józef Nowakowski
   Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl