GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 15 (330)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 15 IV 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Słowo Pasterskie na Święta Zmartwychwstania Pańskiego
 • Sollemnitas Sollemnitatum - uroczystość uroczystości - Beata Kamińska
 • Spoiwo - Jan Bełkot
 • Powrót do korzeni - Jan Bełkot i Wojciech Streich
 • Nowe drogi do Boga i ludzi - Krystyna Lewandowska
 • Stare klasztory irlandzkie - Barbara Czerny
 • Rezurekcja przy Grobie Pańskim w Jerozolimie - ks. Wojciech Miszewski
 • Refleksje z pobytu w Kazachstanie i na Białorusi - Marcin Wierzbowski
 • Nie mogę milczeć - Tomasz Strużanowski
 • Dary Ducha Świętego - O.Leszek Gołębiewski SJ
 • Kolejne promocje lektoratu i akolitatu - ks. Marian Wróblewski
 • Ręce Ojca - s. Aleksandra Narzymska CSDP
 • Kronika opracowana przez Lenę Maryks

   Dekanat Działdowo

  • Spotkanie z Panią Marszałek

   16 lutego 2001 r. w Zespole Szkół nr 4 im. Jana Pawła II w Działdowie odbyło się spotkanie Marszałek Senatu, prof. Alicji Grześkowiak, z młodzieżą szkół średnich powiatu działdowskiego. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała historii Senatu i opowiadania o aktualnej pracy Izby Wyższej Parlamentu, następnie zadawała pytania, na które zostały udzielone rzetelne i obszerne odpowiedzi. Szkoły otrzymały pięknie wydaną Konstytucję 3 Maja z 1791 r. z przeznaczeniem do bibliotek. Młodzież serdecznie podziękowała Pani Marszałek.

   mm

   Dekanat Grudziądz

  • Słuchacze Studium Edukacji Narodowej w Radiu Maryja

   17 marca słuchacze Studium Edukacji Narodowej w Grudziądzu wraz ze swoim kierownikiem Mieczysławem Kucharskim i ks. Piotrem Ordonem odbyli pielgrzymkę do Radia Maryja w Toruniu. Pielgrzymi zwiedzili kaplicę Matki Bożej w siedzibie Radia oraz Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielanach. O. Stanisław Kwiatkowski opowiedział historią powstania zakonu Redemptorystów i budowy toruńskiego Sanktuarium. W Domu Słowa słuchacze SEN uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył o. Piotr Andrukiewicz. Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk w homilii nawiązał do Ewangelii św. Łukasza o synu marnotrawnym. Zwrócił się do przybyłych, by właściwe refleksje z Ewangelii wnieśli w swoje życie. Podkreślił, że przy pomocy środków masowego przekazu trzeba przede wszystkim szerzyć miłość, nie tylko w rodzinie, ale i w szkole, w zakładach pracy, na ulicy, w urzędach, bo nawet ta maleńka miłość pomoże nam zmienić świat.
   W czasie dziękczynienia muzyk wykonał na skrzypcach Ave Maryja. W tym klimacie Sakrament św. przeniknął głębię wszystkich serc. Po Mszy św. o. Dyrektor zaprosił wszystkich na skromny posiłek. Następnie odbyło się spotkanie pątników z o. Dyrektorem i panią poseł Anną Sobecką, którzy przekazali informacje o Centrum Polonia in Tertio Millenio. Pani Poseł podzieliła się również informacjami ze swojej działalności parlamentarnej. Słuchacze SEN życzliwie pożegnali o. Dyrektora i panią Poseł. W drodze do Grudziądza modlitwą i pieśniami dziękowali Bogu za doznane przeżycia.

   Helena Rykaczewska

   Dekanaty toruńskie

  • Bielawscy parafianie z różańcem w dłoniach w Trzecie Tysiąclecie
   (21kB)

   W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 z bielawskiej parafii kilka osób dorosłych i młodzieży uczestniczyło w pielgrzymowaniu do Ziemi Świętej i Wiecznego Miasta. Inni parafianie mogli pielgrzymować do Kościołów Jubileuszowych podczas jedno i kilkudniowych wyjazdów autokarowych, które przygotował dla nich proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ks. Tadeusz Partyka. 14 października 2000 r. uroczystym wniesieniem różańca przez dzieci, młodzież i służbę liturgiczną do ołtarza rozpoczęliśmy peregrynację Różańca św. w naszej parafii. W niedzielę 15 października, na każdej z Mszy św. odmawialiśmy jedną dziesiątkę Różańca św. Wartę przy ołtarzu z Dużym Różańcem parafialnym pełniły Róże Różańcowe (św. Elżbiety, św. s. Faustyny, św. Magdaleny, św. Teresy i św. Anny), a w poniedziałek 16 października w Dniu Papieskim - róża męska św. Judy Tadeusza. Od początku istnienia parafii, czyli od ponad pięciu lat, każdego 16. dnia miesiąca przez godzinę przed Mszą św. adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie we wszystkich intencjach Ojca Świętego Jana Pawła II. Po Mszy św. w uroczystej procesji ze świecami odprowadziliśmy różaniec przywieziony przez parafiankę z Ziemi Świętej w otoczeniu dużego różańca parafialnego, niesionego przez Wspólnotę Różańcową, do pierwszego domu państwa Teresy i Jana Rutkowskich. Odtąd, podobnie jak rzesze pielgrzymów, którym było dane przekroczyć Drzwi Święte w czterech bazylikach Rzymu, symbolicznie przekraczamy drzwi naszych domów z modlitwą i pieśnią na ustach i z różańcem w dłoniach. Po dobie wspólnej modlitwy w rodzinie, w sąsiedztwie, odnosimy różaniec do następnej rodziny.
   Na każdy 16. dzień miesiąca rodziny, które trwały przez miesiąc na modlitwie, przynoszą różaniec do Kościoła. Po godzinnej adoracji przed Najświętszym Sakramentem i Mszy św., ofiarowanej także w intencjach tych rodzin następuje przejęcie różańca i procesyjne odprowadzenie kolejnej rodziny do domu, w asyście kapłanów i wiernych, z zapalonymi świecami, z modlitwą i pieśnią na ustach.
   Po kilku miesiącach peregrynacji Różańca św. w naszej parafii dziękujemy Panu Bogu, Jego i naszej Matce - opiekunce parafii, oraz kapłanom: ks. Tadeuszowi Partyce i ks. Krzysztofowi Rynkowskiemu za tę piękną inicjatywę. Jak Ojciec Święty zawierzył cały świat i siebie samego Maryi, tak i my chcemy wypełniać jej prośby o modlitwę i zawierzenie różańcowe ponawiane wiele razy przez Maryję w objawieniach.

   Helena Porzezińska

  • Fizyk o Całunie Turyńskim

   15 marca w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu, dr Wojciech Zając z Instytutu Badań Jądrowych z Krakowa wygłosił prelekcję pt.: Sprawa Całunu Turyńskiego w oczach fizyka. Prelegent stwierdził, że dotychczas nauka nie poznała zjawiska, dzięki któremu obraz zostałby odwzorowany na tkaninie. Trwają również dyskusje na temat wieku Całunu, szacowanego na podstawie izotopu węgla C 14. Według tych badań tkanina miałaby pochodzić z XIII-XIV w. Jednakże obecnie wysuwa się przypuszczenie, że wynik ten nie jest pewny, gdyż próbki materiału pobranego do badań nie były dokładnie oczyszczone, m.in. od złogów bakterii, jakie tam przez wieki zostały nagromadzone. Dr Zając brał udział w spotkaniach naukowych w Castel Gandolfo przed paru laty i wygłaszał swój referat w obecności Ojca Świętego.

   ci

  • Kiermasz palm i pisanek

   1 kwietnia w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbył się wielki przedświąteczny kiermasz pisanek i palm wielkanocnych. Zaproszono większą niż zwykle liczbę twórców. Przybyli oni z Lubelszczyzny, Kurpiów, Suwalszczyzny, Opoczyńskiego, Opolszczyzny, a także z Wileńszczyzny i Białorusi. Można było kupić koszyczki do święconego, piękne haftowane serwetki i wiele drobiazgów do dekoracji wielkanocnego stołu.

   Wkrótce

  • Dzień Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Toruniu
   (30kB)

   Parafia pw. Opatrzności Bożej w Toruniu zaprasza na Dzień Prymasa Tysiąclecia zorganizowany w ramach obchodów roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który odbędzie się w niedzielę 29 kwietnia br. O godz. 14.00 w Domu Kultury na Rudaku (ul. Okólna 169) zostanie wygłoszony referat mgr. Arkadiusza Kierysa (nauczyciela historii w Szkole podstawowej nr 17 w Toruniu) zatytułowany Kardynał Wyszyński - Sacrum Poloniae Millennium. Następnie zostana zaprezentowane fragmenty kazań, zapisków i elementów biografii Prymasa Tysiąclecia. Prymas Wyszyński jakiego widziałem - to tytuł wspomnień jakimi podzielą się kapłani, którzy w swoim życiu spotkali Sługę Bożego. Kolejnym punktem spotkania będzie program artystyczny oraz wręczenie nagród dzieciom, laureatom konkursu plastycznego i konkursu wiedzy o życiu Prymasa. Zostanie także otwarta wystawa fotografii dokumentujących wizytacje pasterską kościoła na Rudaku przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego w 1957 r. O godz. 16.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego.

  • Duszpasterstwo Głuchoniemych

   Duszpasterstwo Głuchoniemych rejonu toruńskiego zaprasza na spotkania połączone z Mszą św., które odbywają się w każdą druga i czwartą niedzielę miesiąca. Od niedawna duszpasterzem miasta Torunia jest ks. Dariusz Żurański (ul. Kopernika 6, tel. 62-247-75). Miejsce spotkań: Centrum Dialogu Społecznego ul. Łazienna 22 w Toruniu.

  • Przegląd Piosenki Religijnej - Credo' 2001.

   15 czerwca br. w Chojnicach odbędzie się IV Przegląd Piosenki Religijnej Credo 2001. Organizatorzy pragną, aby przegląd przyczynił się do rozwoju i popularyzacji piosenki chrześcijańskiej, promocji wykonawców oraz stał się miejscem radości chrześcijańskiej płynącej z żywej wiary w Jezusa Chrystusa. Celem przeglądu jest też uczczenie 100. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Organizatorzy zapraszają do udziału: solistów, duety, zespoły wokalne, wokalno- instrumentalne działające przy szkołach, parafiach, ośrodkach kultury. Uczestnicy będą oceniani w następujących kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia i starsi. Profesjonalne jury powołane przez organizatora będzie oceniać: umiejętności wokalne, interpretację, oryginalność repertuaru, dykcję i emisję, aranżację oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczestnicy przygotowują dwie piosenki o tematyce religijnej, chrześcijańskiej. Dopuszcza się podkład muzyczny z kasety magnetofonowej, płyty CD, dyskietki lub mini dysku. Organizatorzy zapewniają nagłośnienie, wyżywienie. W przypadku zespołów z dalszego miejsca zamieszkania w razie potrzeby również nocleg . Dojazd i ubezpieczenie na własny koszt. Zgłoszenie powinno zawierać: nazwę zespołu (liczba członków), dokładny adres, numer telefonu placówki, opiekuna lub kierownika grupy, krótki opis działalności i osiągnięć zespołu, kategorię wiekową, wymagania techniczne, kasetę magnetofonową (może być nagranie amatorskie) zawierającą dwa festiwalowe utwory, nazwiska autorów muzyki i słów. Jury po przesłuchaniu kaset z nagraniami dokona weryfikacji i zakwalifikuje do finału. Wykonawcy, którzy przejdą eliminacje, zostaną powiadomieni przez organizatora. Przewidziane są atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe, dla wszystkich uczestników dyplomy i okolicznościowe pamiątki, oraz wiele wspaniałych wrażeń. Przegląd zakończy się koncertem Tomka Kamińskiego z Torunia. Zgłoszenie prosimy przysyłać do 20 maja br. pod adresem organizatora: Szkoła Podstawowa Nr l, ul. 31 Stycznia 21/23, 89-600 Chojnice, z dopiskiem Przegląd Piosenki Religijnej, tel. (0-52) 39-750-39. Koordynatorzy imprezy: s. Mirona Turzyńska i Michał Leszczyński.

  • Pielgrzymki

   Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza na pielgrzymki:
   Rejs pielgrzymkowy do Ziemi Świętej i Egiptu/22 czerwca - 6 lipca /,
   Litwa - Wilno /27 - 31 maja/,
   Sanktuaria Maryjne Europy: Fatima - Lourdes - La Salette /7 - 23 maja/,
   Wielka Brytania /2 - 8 czerwca/,
   Francja - Lourdes /28 kwietnia - 6 maja/,
   Medugorie /4 - 13 czerwca/,
   Włochy - Sycylia /13 - 27 maja/,
   Szwecja - Norwegia - Dania /3 - 10 lipca/,
   Włochy /1 - 9 lipca oraz 11 - 22 lipca/,
   Grecja Klasyczna /12 - 29 września /,
   Grecja śladami św. Pawła /15-24 września/, Meksyk - Guadalupe /5 - 13 listopada/.
   Bliższe informacje i zapisy w siedzibie Biura w Toruniu przy Rynku Staromiejskim 18, tel./fax (056) 622 10 42 oraz 0601 70 50 49, womisz@diecezja.torun.pl

   xwm

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę przygot: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl