GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 17 (332)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 29 IV 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Wspólnota wspólnot - Eleonora Kilanowska
 • Dar rozumu - o.Leszek Gołębiewski SJ
 • Rodziny u świętego Józefa w Kaliszu - Maria Major
 • Franciszkańskie źródełko - Fonte Colombo - Maria Grajewska FZŚ
 • Trzecie albo Alona - Barbara Janukowicz
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strażunowskiego

   Dekanat Grudziądz

  • Dekanalna Droga Krzyżowa
   (39kB)

   6 kwietnia sprzed grudziądzkiej kolegiaty św. Mikołaja wyruszyła wielotysięczna rzesza wiernych, a wśród nich bp Józef Szamocki, by odprawić nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Tegoroczna trasa wiodła do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarpnie. W otoczeniu licznej grupy kapłanów z poszczególnych parafii grudziądzkich rozważaniom przewodniczył ks. infułat Tadeusz Nowicki.
   Rozważania przy kolejnych stacjach czytali przedstawiciele poszczególnych parafii, zarówno świeccy jak i osoby konsekrowane. Olbrzymi krzyż niesiony na ramionach młodzieży, sióstr zakonnych, księży, żołnierzy, przypomniał prawdę o tajemnicy codziennego dźwigania krzyża. Tylko pomoc Boga, który stał się naszym Bratem w człowieczeństwie i pierwszy poniósł krzyż z miłości do nas, może nam ułatwić znoszenie naszego własnego cierpienia.
   Po dotarciu do kościoła w Tarpnie uczestnicy nabożeństwa wzięli udział we Mszy św. Przewodniczył jej bp Józef, który w homilii nawiązał właśnie do obecności krzyża w naszym codziennym życiu.
   Przyniesiony do kościoła w Tarpnie krzyż pozostanie tam do przyszłorocznego nabożeństwa, które będzie wiodło do parafii Niepokalanego Serca NMP.

   Zenon Zaremba

  • Obłóczyny s. Ludwiki

   18 lutego wspólnota parafii Wniebowzięcia NMP w Grudziądzu przeżywała ogromną radość. W tym dniu w Klasztorze Sióstr Bernardynek w Łowiczu odbyła się uroczystość obłóczyn parafianki Małgorzaty Synkowicz, której zostało nadane imię Ludwika.
   W okresie poprzedzającym obłóczyny, proboszcz parafii ks. kan. Zenon Grządka wraz z parafianami dziękował za dar powołania i modlił się w intencji Małgorzaty. Małgorzata Synkowicz urodziła się i wychowała w Grudziądzu, w rodzinie wielodzietnej, ma dziesięcioro rodzeństwa. Po śmierci ojca, matka samodzielnie podjęła trud wychowania dzieci. Małgorzata po ukończeniu liceum ekonomicznego, podjęła pracę z dala od domu, w Milanówku pod Warszawą. Tu uczestniczyła w spotkaniach neokatechumenalnych. Za zapracowane pieniądze odbyła pielgrzymkę do Medjugorje. Po dwóch latach pracy, w Roku Jubileuszowym postanowiła poświecić się życiu zakonnemu. Powołanie Małgosi dojrzewało kilka lat. Przeprowadziła wiele rozmów z katechetką i kapłanami.
   W uroczystości obłóczyn brała udział cała rodzina, wszyscy bardzo ją przeżyli i radują się decyzją Małgosi.
   Wspólnota parafii Wniebowzięcia NMP w Grudziądzu życzy s. Ludwice opieki św. Franciszka, dużo sił i wytrwania w powołaniu.

   M. Megger

   Dekanat Łasin

  • Dziecięce Koło Misyjne

   Już blisko 200 dzieci z parafii św. Katarzyny w Łasinie należy do Dziecięcego Koła Misyjnego. Z błogosławieństwem bp. Józefa Szamockiego rozpoczęły one realizację swoich planów. Głównym celem Koła jest nieustanna modlitwa za misje oraz objęcie patronatem misyjnym o. Michała Pagi - franciszkanina, pochodzącego z Łasina i obecnie pracującego w Ekwadorze. Organizatorką Koła była katechetka Marzena Kuczek. Pod jej okiem dzieci przygotowywały bożonarodzeniowe pocztówki świąteczne, z których dochód przekazano na Papieskie Dzieło Misyjne. Podobna akcja została przeprowadzona przed Wielkanocą. Dzieci przyłączyły się też do akcji Kredka, a zebrane kredki i ołówki przekazane dzieciom z Baranowicz na Białorusi.
   Potrzeby krajów misyjnych młodzi pomocnicy misyjni poznają poprzez czytanie pism o tematyce misyjnej, m.in. Misje dzisiaj i Świat misyjny, jak również poprzez korespondencję z o. Michałem. Trwa również ciągła pomoc dzieciom potrzebujących w szkole. Akcja pod nazwą Kolega - koledze, realizowana dzięki zaangażowaniu rodziców, uczy miłosierdzia i pomagania bliźniemu, chociażby przez podarowanie zeszytu, długopisu czy książki.
   Dzieci odwiedziły klasztory oo. werbistów w Górnej Grupie oraz kapucynów w Rywałdzie, gdzie bezpośrednio mogły spotkać się z zakonnikami i misjonarzami oraz zobaczyć wiele eksponatów przywiezionych przez misjonarzy m.in. z Afryki, Papui-Nowej Gwinei i Azji.

   Aleksandra Jankowska

   Dekanaty toruńskie

  • Ważna inicjatywa

   Ciekawy pomysł został zrealizowany w parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu. W celu ułatwienia dostępu do publikacji katolickich w świątyni ustawiona została szafka, w której parafianie mogą składać przeczytane numery prasy katolickiej oraz książek religijnych, a chętni mogą je zabierać do domu do dalszej lektury. Jak informuje inicjator, jeden z parafian, pomysł chwycił (trudno się dziwić, biorąc pod uwagę trudną sytuację materialną wielu rodzin oraz rosnące ceny prasy i książek) i nie brakuje zarówno dających jak i biorących.
   Może warto ten pomysł rozpowszechnić w innych parafiach, zwłaszcza tam, gdzie dramatycznie maleje czytelnictwo prasy katolickiej?

   ts

   Dekanat Wąbrzeźno

  • Odnowienie Misji św.

   W dniach 18-22 marca w parafii św. Wawrzyńca w Ryńsku odbyło się odnowienie Misji św. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Sławomir Skonieczka ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, który podkreślił prawdę o zanurzeniu się w Chrystusie poprzez przyjmowanie sakramentów. Wielkim przeżyciem dla parafian było nabożeństwo pokutne i spowiedź; uświadomiły im one, że samo przyjęcie chrztu i bierzmowania nie wystarcza do podtrzymywania w sobie życia Bożego. Potrzeba jeszcze ustawicznego odradzania się człowieka, który jest grzeszny i słaby niczym kruche naczynie zawierające wielki skarb.
   Inny wątek poruszony podczas odnowienia misji dotyczył sakramentalnego małżeństwa. Rekolekcjonista podkreślił jego nierozerwalność, mającą swe źródło w jedności męża i żony, zapoczątkowanej w chwili zawarcia małżeństwa. Zwrócił też uwagę na to, jak bardzo ważne jest, aby mąż i żona troszczyli się o dalszy duchowy rozwój ich związku, a także podkreślił wagę katolickiego wychowania dzieci.
   Obyśmy potrafili na co dzień żyć prawdami przeżytymi na nowo podczas odnowienia misji świętych i swoim życiem dawali wyraźne świadectwo wiary. Składamy serdeczne podziękowanie ks. Sławomirowi za pięciodniowy wysiłek kształtowania naszych dusz, ks. Grzegorzowi Bohdanowi ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, który głosił nam Słowo Boże w ostatnim dniu rekolekcji, a także naszemu proboszczowi, ks. Markowi Linowieckiemu, za ich zorganizowanie.

   Stanisława Popko

   Wkrótce

  • Wykłady z cyklu Ojcze nasz

   9 maja o godz. 20.00 Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej (Plac bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego 1) zaprasza na ostatni tegoroczny wykład otwarty z cyklu Modlitwa Pańska Ojcze nasz - w szkole modlitwy Jezusa, zatytułowany: Siódma prośba: ,,Ale nas zbaw ode z(Z)łego (Mt 6,13b) - o niektórych obliczach wyzwolenia w Biblii. Wykład wygłosi ks. dr Dariusz Kotecki.

   tt

  • Zaproszenie dla małżonków

   Wszystkich zainteresowanych małżonków zapraszamy na Spotkania Małżeńskie, weekend rekolekcyjny poświęcony odnowieniu więzi małżeńskiej. Odbędzie się on w dniach 18-20 maja w domu rekolekcyjnym na Piaskach w Bydgoszczy. Początek w piątek o godz. 17.30, zakończenie w niedzielę o godz. 15.00.
   Nie mamy poważniejszych problemów małżeńskich. Uważałam, że takie rekolekcje są pewnie dobre dla innych małżeństw, a nam są niepotrzebne, ale w końcu pojechaliśmy. Nie żałujemy. Przeżyliśmy na nowo świeżość naszych uczuć po 20 latach stażu. (Piotr i Magda)
   Te rekolekcje były nam bardzo potrzebne, mimo że jesteśmy dopiero dwa lata po ślubie. Teraz z dużo większym spokojem patrzymy w przyszłość. (Krzysiek i Hania) W naszym życiu przeżywamy teraz dołek. Nie potrafiliśmy do tej pory znaleźć porozumienia. Byliśmy na progu rozstania. Przyjechaliśmy tu z niepokojem i niepewnością. To spotkanie sprawiło, że wreszcie możemy się wysłuchać. Jest nadzieja. (Paweł i Maria).
   Spotkania Małżeńskie od przeszło 20 lat służą umacnianiu i odnawianiu więzi małżeńskiej. Odbyło się już ponad 650 serii weekendów rekolekcyjnych, w których uczestniczyło około 11 tys. małżeństw.
   Zgłoszenia przyjmują: Halina i Janusz Mazurkowie, tel. (056) 654-34-00.

   ts

  • To już piąta FERA...

   W dniach 9-10 czerwca w Iłowie odbędzie się V Festiwal Twórczości Religijnej FERA 2001. FERA cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Iłowa. Co roku grono uczestników festiwalu stale wzrasta. FERA ma charakter konkursu o tematyce katolickiej, ale oprócz zmagań konkursowych uczestników czeka na wszystkich także wiele niespodzianek. Co roku organizator konkursu, Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie, zaprasza gwiazdę Festiwalu. Dwukrotnie gościł u nas Dariusz Malejonek, w tym raz z Joszkiem Brodą.
   Uczestnikami konkursu mogą być zespoły, soliści (playback lub akompaniament), chóry a capella, recytatorzy (jednoosobowo), schole z podkładem muzycznym lub akompaniamentem. Do konkursu można zgłaszać także prace plastyczne, zbiorowe lub indywidualne. Udział mogą wziąć amatorzy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz studenci i osoby starsze. Są oni podzieleni na kategorie wiekowe: szkolną (szkoły podstawowe i gimnazja) i pozaszkolną (pozostali uczestnicy).
   Program festiwalu jest następujacy:
   w sobotę 9 czerwca o godz. 17.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury odbędzie się oficjalne rozpoczęcie festiwalu, powitanie uczestników i otwarcie wystawy prac plastycznych. O godz. 18.00 zaczną się występy konkursowe (muzyka), a o godz. 20.30 - ognisko dla wszystkich uczestników festiwalu.
   Niedziela 10 czerwca zapowiada się również interesująco. Dzień rozpocznie się Mszą świętą o godz. 10.00, a o 11.30 rozpoczną się występy recytatorskie. 13.00 to czas dla Gwiazdy Festiwalu. Najbardziej wyczekiwany moment-ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i koncert laureatów odbędzie się o godz. 15.00.
   Po tym wszystkim nastąpi Uroczyste Zakończenie V Festiwalu Twórczości Religijnej FERA 2001. Organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie uczestnikom festiwalu. GOK w Iłowie serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie. O karty zgłoszeniowe i szczegółowy regulamin prosimy dowiadywać się u organizatora. Karty zgłoszeniowe należy nadsyłać do 11 maja.
   Adres organizatorów: Gminny Ośrodek Kultury, ul. Staszica 1, 13-240 Iłowo-Osada. Tel. (0-23) 654-10-61, fax.(0-23) 654-10-14.

   Agnieszka Krajewska

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 12.00
Wtorki od godz 16.00 do 18.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie strony: Z.Rakowski
Edycja WWW P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl