GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 20(335)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 20 V 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Kapliczka przydrożna - Zenon Zaremba
 • Gromadzimy się dziś w świątyni, której dachem jest niebo - Paweł Trawiński
 • Dar rady - o. Leszek Gołębiewski SJ
 • Być kobietą -
 • Szóste i Dziewiąte albo Neon - Marcin Wierzchowski
 • Kronika opracowana przez Marię Major

  • Patriotyczna rocznica

   Obchody 210. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Toruniu przebiegały w Toruniu jak zwykle bardzo uroczyście. Rozpoczęły się o godz. 10.00 na Rynku Staromiejskim ceremonią i paradą wojskową. Marszowe melodie przygrywała ubrana w historyczne stroje orkiestra garnizonu toruńskiego. Wśród mieszkańców Torunia, zebranych na Rynku w tym pięknym, słonecznym dniu, wyróżniali się harcerze, poczty sztandarowe garnizonu, stowarzyszeń kombatanckich, szkół, związków, a także poczet chorągwi miasta złożony z przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Torunia w niebiesko-białych strojach - barwach miasta i z jego znakami. Wśród zebranych pod ratuszem parlamentarzystów, przedstawicieli władz państwowych, wojskowych i samorządowych obecny był ordynariusz diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski. W imieniu władz wojewódzkich przemówił marszałek Waldemar Achramowicz, a w imieniu władz miejskich prezydent Wojciech Grochowski.
   Tradycyjnie już po zakończeniu części oficjalnej, uczestnicy uroczystości udali się do katedry na Mszę św., by dziękować Bogu za odzyskaną wolność i prosić o pomyślność dla Ojczyzny i Polaków. W homilii bp Andrzej Suski apelował do sumień Polaków: Polska woła dziś o ludzi sumienia, a być człowiekiem sumienia, to znaczy sumienia słuchać, nie zagłuszać go. Nikt z nas nie jest bez grzechu, każdy popełnia błędy, jednak odzyskanej wolności nie rozwiniemy i nie obronimy, jeśli na każdym odcinku życia społecznego nie staną ludzie prawego sumienia - mówił Biskup Toruński.
   Tego dnia również w Ratuszu Staromiejskim przyznano 170 odznak Zasłużonego Działacza Kultury osobom, które w latach 70. i w czasach stanu wojennego wydawały i kolportowały książki drugiego obiegu oraz redagowały niezależną od komunistycznych władz prasę. Odznaki wręczał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Arkadiusz Rybicki. Wśród wyróżnionych znalazł się wieloletni toruński duszpasterz akademicki, jezuita o. Władysław Wołoszyn, który obecnie przebywa w Poznaniu.

   mm

  • Finał Caecilianum 2001

   W dniach 28-29 kwietnia w katedrze św. Floriana w Warszawie odbył się I Ogólnopolski Konkurs Chórów Kościelnych Caecilianum 2001. Patronat nad konkursem objęli: prymas Polski ks. kard. Józef Glemp, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Kazimierz Romaniuk, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz M. Ujazdowski, wiceprezes EBOiR Hanna Gronkiewicz-Waltz. Spośród 49 chórów zgłoszonych z całej Polski do ścisłego finału zakwalifikowano 14, w tym z województwa kujawsko-pomorskiego: Bydgoski Chór Konkatedralny i Pueri Cantores Thorunienses. Jury przyznało nagrody następującym chórom:
   - I miejsce - Mieszany Chór Mariański z Krakowa pod dyr. Jana Rybarskiego,
   - II miejsce - Bydgoski Chór Konkatedralny pod dyr. Mariusza Kończala,
   - III miejsce - Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej pod dyr. Piotra Karwowskiego.

   ak

  • Bogaty wiosenny sezon muzyczny w Toruniu
   Pod znakiem aniołów

   Do tradycji weszły już Koncerty Uniwersyteckie - połączenie muzyki z wykładem. Kompozytorem kolejnego, niezwykle interesującego koncertu, który odbył się w Dworze Artusa 28 kwietnia, był Gabriel Fauré. Dwa utwory: Pavone op. 50 i Requiem op. 48 wykonała Toruńska Orkiestra Kameralna pod Batutą Jerzego Swobody, dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej i Chór Akademicki UMK, pod kierunkiem Bożeny Jankowskiej. Partie solowe śpiewali: Iwona Hossa - sopran i Czesław Gałka - bas.
   Pomiędzy utworami muzycznymi wysłuchano wykładu dr Danuty Künstler - pracownika Zakładu Literatury Staropolskiej i Oświecenia UMK. Jest ona autorka książek o literaturze dawnej, m.in. Idea vanitas, jej tradycje i toposy w poezji polskiego baroku oraz Człowiek i cierpienie w poezji polskiego baroku, a także sześciu zbiorów poezji, tłumaczonych na język angielski i włoski. Wygłoszony z pamięci wykład nt. Aniołowie w dawnej literaturze polskiej, mówiony piękną polszczyzną, wzbudził żywy zainteresowanie słuchaczy.

   mm

   Probaltica 2001

  • (19kB)

   Występ Orkiestry Symfonicznej z Kłajpedy 5 maja zainaugurował tegoroczny VIII Festiwal Muzyki Krajów Nadbałtyckich. Monumentalnie zabrzmiał w Sali Wielkiej Dworu Artusa poemat symfoniczny litewskiego kompozytora i malarza z początku XX w., M. K. Ciurlionisa Morze, a bardzo swojsko mazur z opery Halka S. Moniuszki. Kolejną część koncertu stanowiła Symfonia fantastyczna Hektora Berlioza, do której ciekawą ilustracją pt. Żywot artysty był występ Baletu Litewskiego Teatru Muzycznego. Po koncercie goście przeszli do Ratusza, gdzie odbyło się otwarcie wystawy prac współczesnych malarzy litewskich.
   Ideą Probaltiki jest prezentowanie muzyki i sztuki państw bałtyckich. Pomysłodawca i organizator imprezy, toruński muzyk Henryk Giza, z roku na rok poszerza formułę i zasięg festiwalu. W tym roku koncerty, poza Toruniem, odbywają się także w Grudziądzu, Gdańsku i Warszawie, a występują artyści z Danii, Rosji, Estonii, Niemiec i Polski. Festiwał kończy się niezwykle uroczystym koncertem 18 maja, bowiem Krzysztof Penderecki dyryguje w Kościele oo. jezuitów Sinfonią Varsovia i Chórem Filharmonii Narodowej, a w programie Msza G-dur F. Schuberta i Te Deum K. Pendereckiego.

   mm

   Wkrótce

  • XVI Świętojański Festiwal Muzyki Organowej

   Melomani muzyki organowej w najbliższą niedzielę 27 maja będą mieli okazję posłuchać koncertu w wykonaniu Waldemara Krawca (ur. w 1964 r.). Artysta studiował w katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Juliana Gembalskiego.W 1994 r. zdobył wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Uczestniczył w wielu kursach interpretacji muzyki organowej w kraju i za granicą. Obecnie pracuje w PSM II stopnia w Zabrzu, gdzie prowadzi klasę organów. Z jego inicjatywy zapoczątkowano w 1995 r. organizowanie koncertów organowych, które przekształciły się w Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego. Waldemar Krawiec został kierownikiem artystycznym tego festiwalu.
   W programie koncertu znajdą się następujący twórcy: Domenico Zipoli, Moritz Brosig, Jan Sebastian Bach, Jan Křitel Kuchař, Marian Sawa.
   Zapraszamy w niedzielę 27 maja na godz. 19.00 do katedry toruńskiej. Wstęp wolny.

   Roman Grucza

  • Uroczyste wspomnienie księdza prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego

   Uchwałą Sejmu RP z 25.10.2000 r. rok 2001 został ogłoszony Rokiem Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji w Toruniu zaplanowano uroczyste wspomnienie poświęcone Prymasowi Tysiąclecia zorganizowane przez: Urząd Miasta Torunia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kuria Diecezjalna Toruńska, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej.
   Program obchodów:

   25 maja (piątek), godz. 18.00 Uroczysta Msza św . w bazylice katedralnej świętych Janów w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Księdza Prymasa Kardynała Wyszyńskiego - przewodniczy Biskup Toruński Andrzej Suski.
   26 maja (sobota) godz. 10.00 - Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego ˇ Uniwersalne wartości w nauczaniu Ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego - dr hab. Ryszard Michalski (UMK)
   ˇ Prymas Tysiąclecia z bliska - łaska współpracy - ks. prał. Bronisław Piasecki (Warszawa)
   ˇ Wizja państwa i narodu w nauczaniu Prymasa Stefana Wyszyńskiego - dr Leszek Zygner (UMK)
   ˇ Myśli Prymasa Tysiąclecia - wybór i wykonanie, Koło Recytatorów Heksametr przy Instytucie Literatury Polskiej UMK
   ˇ Otwarcie wystawy poświęconej życiu i pracy ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego (w czerwcu wystawa będzie prezentowana w Bibliotece Głównej UMK)
   godz. 16.00 - Aula UMK Projekcja filmu Prymas 3 lata z Tysiąca - wprowadzenie dr Piotr Skrzypczak (UMK) godz. 18.00 - Dwór Artusa Koncert Uniwersytecki. W programie: H. Wieniawski - I Koncert skrzypcowy fis-moll op.14, J. Haydn - 101 Symfonia D-dur "Zegarowa". Wykonawcy: Andrzej Ładomirski (skrzypce), Toruńska Orkiestra Kameralna, Marek Pijarowski (dyrygent) Wybór myśli Prymasa Tysiąclecia - prezentuje Koło Recytatorów "Heksametr",przy Instytucie Literatury Polskiej UMK 11 czerwca (poniedziałek), godz.17.00 - Aula Wyższego Seminarium Duchownego Rodzina w nauczaniu Księdza Prymasa Kardynała Stefana

  • XVI Tydzień Kultury Chrześcijańskej w Grudziądzu

   Klub Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu, Zarząd Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Urząd Miasta Grudziądza serdecznie zapraszają na XVI Tydzień Kultury Chrześcijańskej, który odbędzie się w dniach od 19 do 26 maja w Grudziądzu. W programie:
   19.05 Kongres Wspólnot Katolickich Aktualność myśli Prymasa Tysiąclecia
   godz. 9.00 Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego w kościele Wniebowzięcia NMP (ul. Moniuszki 8) godz. 10.30 -15.00 - obrady kongresu w Centrum Kultury Teatr (ul. Focha 19)
   21.05, godz. 18.00 Spotkanie formacyjno - integracyjne dla zaangażowanych w życie społeczne i religijne naszego miasta (Laskowice Pom. - Księża Werbiści)
   22.05, godz. 18.00 Film pt. Prymas - 3 lata z Tysiąca, reż. Teresa Kotlarczyk Kino "Helios" ul. Chełmińska 102 (bilet 7 zł). Słowo wstępne wygłosi ojciec Zbigniew Gospodarek z klasztoru oo. Kapucynów w Rywałdzie
   23.05, godz. 15.00 Finał Konkursu Wiedzy o Błogosławionym Księdzu Stefanie Frelichowschim (Szkoła Podstawowa nr 17)
   24.05, godz. 18.00 XX lecie Ruchu Społecznego Solidarność - Droga do wolnej Polski - Liceum Katolickie Collegium Primum w Grudziądzu prezentuje prace konkursowe w Centrum Kultury Akcent (ul. Wybickiego 38)
   25.05, godz. 10.00 Spotkanie młodzieży z prof. Marianem Grabowskim (aula II LO)

   godz. 12.00
   Spotkanie młodzieży z prof. Marianem Grabowskim (aula III LO)
   godz. 19.30 XII Przegląd Piosenki Maryjnej Mariosong - 2001 - kościół Niepokalanego Serca NMP (ul. Mickiewicza 43)
   26.05, godz. 10.00 XII Przegląd Piosenki Maryjnej Mariosong 2001 - kościół Niepokalanego Serca NMP (ul. Mickiewicza 43)
   godz. 19.30 Koncert Laureatów "Mariosong 2001"

   ks. mb

  • Pielgrzymka religijno - patriotyczna do Lwowa

   Duszpasterstwo pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza na pielgrzymkę do Lwowa w dniach 23 - 26 lipca br. na pielgrzymkę do Lwowa. Koszt 450 zł zawiera przejazd autokarem, noclegi, wyżywienie, ubezpieczenie. Bliższe informacje w siedzibie Biura przy Rynku Staromiejskim 18 w Toruniu, tel. 056/622 10 42.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl