GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 23 (338)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 10 VI 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudzi±dz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, W±brzeĽno.
Zawiera informacje z życia Ko¶cioła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomo¶ci diecezjalnych.
Od 1 wrze¶nia 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bież±cym numerze:

 • Sekty - zagrożenie prawdziwe czy urojone? - Diakon Bartłomiej Sławiński
 • Dwa wspomnienia - Teresa Tylicka
 • Zapisy do Seminariuum - Ks. dr Krzysztof Lewandowski
 • Rocamadour - ko¶ciół na skale - Tomasz Strużanowski
 • Złoty jubileusz ¶lubów zakonnych ks. Eugeniusza Delikata
  - Bernard Czajkowski
 • Kronika opracowana przez Helenę Maniakowsk±

   Dekanat Brodnica

  • O brodnickich cmentarzach

   10 maja w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy odbyła się promocja książki Jerzego Wultańskiego pt. Brodnickie nekropolie. Organizatorami spotkania byli: wydawca książki Firma Handlowo - Usługowa Multi s.c., Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy. W książce autor przedstawił historię brodnickich cmentarzy współczesnych i już nieistniejących. Oprócz cmentarzy katolickich w Brodnicy były także cmentarze ewangelickie oraz żydowski kirkut. Jest to już dziewiąta książka tego autora przybliżająca czytelnikom historię Brodnicy.

   mkr

   Dekanat Wąbrzeźno

  • Wielkanocne reminiscencje
   (43kB)

   W parafii św. Marii Magdaleny w Orzechowie odbył się konkurs na najwyższą, najładniejszą i najoryginalniejszą palmę wielkanocną. W szkole podstawowej, pod nadzorem wychowawców, każda klasa wykonała swoją palmę. Problem stanowiło przyznanie wyróżnienia. Wszystkie palmy były przepiękne, więc każda klasa została nagrodzona upominkami. Palmy te zdobiły wnętrze kościoła parafialnego w Niedzielę Palmową.
   Święta Zmartwychwstania Pańskiego w orzechowskiej parafii stwarzają każdego roku niecodzienną atmosferę z okazji przygotowywania Grobu Pańskiego. Każdego roku można zobaczyć inny Grób Pański dzięki pomocy zawsze oddanych parafian. Sceneria i plastyczne wykonanie wprowadzają specyficzny nastrój w kościele oraz pomagają wszystkim w przeżywaniu wydarzeń sprzed 2000 lat.

   xhsz

  • Abyśmy byli jedno...

   W każdej miejscowości należącej do parafii Płużnica znajdują się przydrożne kapliczki, o które dbają mieszkańcy. Podczas majowych wieczorów gromadzą się przy nich, by wielbić Matkę Bożą. Starają się także uroczyście obchodzić święta związane z danym patronem. 23 kwietnia w dniu św. Wojciecha patrona Polski, sprawowano uroczystą Mszę św. w świetlicy wiejskiej w Ostrowie. Tam znajduje się figura Biskupa Męczennika. 1 maja z kościoła parafialnego wyruszyła wraz z ks. prob. kan. Romanem Stefanowskim pielgrzymka do Józefkowa, by przy figurze św. Józefa uczestniczyć w Eucharystii. Uczestnicy modlili się o potrzebne łaski dla rolników i błogosławieństwo dla ich rodzin. Uroczystość zakończyła się przy ognisku, przy którym zasiedli także pensjonariusze Domu Opieki Społecznej z Mgoszcza. Mieszkańcy Józefkowa dla wszystkich przygotowali poczęstunek. Spotkanie odbyło się w atmosferze życzliwości i radości. Niech będzie to zachętą do organizowania podobnych spotkań w przyszłości.

   jn

   Dekanaty toruńskie

  • Wizytacja kanoniczna na Bielawach
   (24kB)

   Od 18 do 19 kwietnia w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu, gdzie proboszczem jest ks. Tadeusz Partyka, odbyła się kanoniczna wizytacja bp. Józefa Szamockiego. Rozpoczęła się Mszą św. o godz. 17.00, podczas której Ksiądz Proboszcz powitał Księdza Biskupa, następnie rodzice poprosili Jego Ekscelencję o udzielenie Sakramentu Bierzmowania dla młodzieży parafialnej. Do godnego przyjęcia tego Sakramentu ks. wikariusz Krzysztof Rynkowski przygotował 125 dziewcząt i chłopców. Jak w każdą środę o godz. 20.00 modlitwą nowenny, z udziałem Księdza Biskupa, wierni przepraszali, dziękowali i prosili o potrzebne łaski. Następnie odbyło spotkanie ze wspólnotami działającymi w parafii. Członkowie wspólnot przedstawili swoje grupy modlitewne, mówiąc o pracy i współpracy dla wspólnego dobra. W drugim dniu, na Mszy św. o godz. 11.00, osoby starsze i rodzice z małymi dziećmi otrzymali specjalne błogosławieństwo. Dzieci ofiarowały Księdzu Biskupowi drzewko - symbol życia i wzrastania oraz wzajemnej pamięci. Uroczystości zakończono procesją na plac budowy przyszłego kościoła, który poświęcił Ksiądz Biskup.

   Helena Porzezińska

  • Sympozjum naukowe dla młodzieży o Prymasie Tysiąclecia

   Pamiętajcie - orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko (...)
   (...) - Pamiętajcie, że i Wy jesteście z pokolenia orłów (...)
   ks. St. Kard. Wyszyński

   (31kB)

   11 maja w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu na Bielanach, odbyło się sympozjum naukowe na temat: Sługa Boży, ks. Stefan Kard. Wyszyński - Prymas Tysiąclecia. Organizatorami byli: Dyrekcja Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz parafia św. Józefa w Toruniu.
   Celem sympozjum było uświadomienie uczestnikom znaczenia wartości religijnych i patriotyczno-społecznych jako niezbędnych w życiu każdego człowieka, o których nauczał i dawał świadectwo swoją postawą ks. Stefan Kard. Wyszyński. Uroczystość była odpowiedzią na Aklamację Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, w której Sejm ogłosił Rok 2001 - Rokiem Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Inspiracją było również zakończenie w styczniu br. procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym. Na sympozjum przybyli zaproszeni goście: Ordynariusz Diecezji Toruńskiej - bp Andrzej Suski, pracownicy Diecezjalnej Kurii Biskupiej, władze miasta Torunia, rektorzy uczelni toruńskich (UMK i WSD), przedstawiciele władz oświatowych, dyrektorzy szkół toruńskich, proboszczowie dekanatów toruńskich oraz przedstawiciele mediów działających na terenie naszego miasta. Oprócz gości obecni byli wychowawcy i nauczyciele z uczniami z ZSPS i VIII LO oraz katecheci z uczniami szkół ZSMiE, ZSS, ZSE oraz sympatycy zainteresowani postacią, nauką i działalnością Prymasa Tysiąclecia.
   Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, który również wygłosił Słowo Boże. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież z ZSPS i VIII LO, o oprawę muzyczną zadbał gościnnie występujący zespół Claritas.
   Po Mszy św. katechetka z ZSPS i VIII LO, mgr Teresa Węglikowska-Chachuła, dokonała podsumowania przeprowadzonych w kwietniu br. konkursów wiedzy o ks. Stefanie kard. Wyszyńskim. Komisja, w składzie: przewodniczący - wicedyrektor mgr Zbigniew Grochowski, wiceprzewodniczący - proboszcz i rektor parafii p.w. św. Józefa - o. Eugeniusz Leśniak oraz członkowie: ks. Piotr Klain i mgr Teresa Węglikowska-Chachuła - katecheci, uznała, że zdobywcami pierwszych lokat konkursu O życiu, nauce i działalności Ks. Prymasa Wyszyńskiego zostali uczniowie klas pierwszych: Anna Sikora, Lidka Okrucińska, Malwina Opaczewska, Magda Mucha, Katarzyna Miler, Natalia Poziemska, Patryk Chodkowski, Łukasz Stasiak, Michał Kozłowski, Michał Bujalski, z klas drugich: Agnieszka Prinz, Małgorzata Liczmańska, Kamila Sobiesiak, Adam Jaworski. W konkursie pt. Na grani tysiącleci do etapu wojewódzkiego zostali zakwalifikowani uczniowie klas pierwszych: Radosław Hoffmann, Elwira Ciesielska, Emilia Kurjata, Monika Staszkiewicz, Agnieszka Nadstawna, Justyna Filipowicz, Katarzyna Szpejna, Aleksandra Pułaczewska, Maria Cabel, Ewa Rębisz, Katarzyna Witkowska, Dagmara Dombele, Magdalena Al-Migdadi. Wykład na temat: Milenium 1000-lecia Chrztu Polski wygłosił dr Krzysztof Stachewicz - pracownik UAM w Poznaniu i Wydziału Teologicznego w Bydgoszczy. Prelegent przybliżył uczestnikom historię rozwoju chrześcijaństwa w Polsce. Po wykładzie młodzież z VIII LO w Toruniu zaprezentowała spektakl słowno-muzyczny, poświęcony życiu, nauce i działalności Prymasa Tysiąclecia. Spektakl został wzbogacony pieśniami o tematyce maryjnej w wykonaniu zespołu Claritas. Sympozjum zakończyło odnowienie Ślubów Jasnogórskich, których treść z okazji trzechsetnej rocznicy Ślubów Kazimierzowskich napisał Prymas Wyszyński 16 maja 1956 r., w czasie uwięzienia w Komańczy. Uczestnicy sympozjum odśpiewali Apel Jasnogórski, powierzając Maryi młodzież, rodziny i cały naród, prosząc Boga, aby wyniósł na ołtarze chwały Sługę Bożego ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego.

   Teresa Węglikowska-Chachuła

   Wkrótce

   Serdecznie zapraszamy na wykład nt. Rodzina w nauczaniu Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który 11 czerwca (poniedziałek) o godz. 17.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu (Pl. Bł. Stefana W. Frelichowskiego 1) wygłosi Barbara Dembińska z Warszawy, współpracownik Księdza Prymasa.

   mm

  • Koncerty Świętojańskie

   17 czerwca o godz. 19.00 podczas ostatniego koncertu w ramach XVI Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej melomani będą modli posłuchać gry Andrzeja Ginko z Wiednia. Gość Festiwalu zaprezentuje utwory następujących kompozytorów: A. Guilmant, P. Siefert, G. Frescobaldi, S. Scheidt, G. Muffat, J. S. Bach. Koncerty odbywają się w katedrze św. Janów w Toruniu. Wstęp wolny.

   Roman Grucza

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 12.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudzi±dz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
W±brzeĽno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres:
www@diecezja.torun.pl