GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 24 (339)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 17 VI 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Księża Neoprezbiterzy
 • Służyć z miłością bliźniemu - Kleryk Wojciech Badach
 • Na aeropagu naszych czasów - Kleryk Piotr Roszak
 • U Czarnej Madonny w Oropie - Tomasz Strużanowski
 • Kronika opracowana przez Barbarę Czerny

   Dekanat Brodnica

  • Brodniczanie na pielgrzymim szlaku
   (40kB)

   Piękny słoneczny maj sprzyjał pielgrzymowaniu do różnych zakątków Polski. Grupa brodniczan z parafii św. Katarzyny pod duchową opieką ks. Wiesława Michlewicza odwiedziła sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. Pątnicy wysłuchali koncertu organowego oraz uczestniczyli we Mszy św. W drodze powrotnej nawiedzili sanktuarium w Gietrzwałdzie, gdzie odprawili nabożeństwo majowe. W najbliższym czasie planowane są pielgrzymki do Lichenia, Wejherowa, Niepokalanowa oraz do rodzinnego miasta Ojca Świętego - Wadowic.
   Również w maju dzieci z Zespołu Szkół nr l z Brodnicy udały się na pielgrzymkę do sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Grupie 53 uczniów towarzyszyły katechetki i wychowaczynie, duchową opiekę sprawował ks. Wiesław Michlewicz. Młodzi brodniczanie zapoznali się z historią sanktuarium w Licheniu, a na tle powstającej bazyliki zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

   wm

   Dekanat Grudziądz

  • Spotkanie rocznicowe
   (39kB)

   17 maja, w nowo konsekrowanym kościele św. Józefa w Grudziądzu - Mniszku, odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 37 rocznicy święceń kapłańskich. Uczestniczyło w nim 17 kapłanów - ks. H. Bietzke, ks. S. Cieniewicz, ks. H. Cyrzan, ks. A. Fonfara, ks. S. Gołąbek, ks. J. Janiszewski, ks. F. Kamecki, ks. R. Kobierowski, ks. A. Kreft, ks. S. Kukliński, ks. E. Kullas, ks. R. Kwiatek, ks. J. Nowakowski, ks. E. Sołtysiak, ks. Z. Walczak, ks. R. Wesołowski, oraz gospodarz ks. kan. Józef Lipski, który przewodniczył Mszy św. Życzenia jubilatom złożyły dzieci i grupy parafialne.

   ts

  • IX Ogólnopolska Pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta

   25 i 26 maja odbyła się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek 25 maja o godz. 21.00 nabożeństwem majowym i Apelem Jasnogórskim prowadzonym przez ks. kan. Adama Stawarza, który jest kapelanem Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych. W sobotę 26 maja o godz. 13.00 wszyscy uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Następnie odbył się występ zespołu Radwanek z Radwanic. Nabożeństwo majowe i uroczyste błogosławieństwo zakończyło pielgrzymkę. Organizatorami byli - Zarząd Krajowy Fundacji im. Brata Alberta w Krakowie i Zarząd Regionalny w Toruniu, wraz z Ordynariuszem Diecezji bp. Andrzejem Suskim i o. Eugeniuszem Leśniakiem CSSR , kustoszem Sanktuarium MBNP.

   bm

   Dekanat Wąbrzeźno

  • Ołtarz św. Floriana
   (34kB)

   Z okazji święta patrona strażaków 6 maja w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Wąbrzeźnie bp Józef Szamocki, poświęcił podczas Mszy św. ufundowany przez strażaków powiatu wąbrzeskiego ołtarz św. Floriana. Mszę św. celebrowano z udziałem kapelanów strażackich. Ksiądz Biskup w homilii podkreślił szczególny charakter powołania strażackiego, wiążący się z gotowością złożenia ofiary za drugiego człowieka. Przed Mszą św. na placu Komendy Powiatowej PSP zasłużonym strażakom wręczono awanse i odznaczenia. Na uroczystość przybyli m.in.: wicewojewoda Michał Joachimowski, komendant wojewódzki PSP Zygmunt Politowski, prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Zdzisław Dąbrowski, starosta Krzysztof Maćkiewicz, kapelan diecezjalny ZOSP RP ks. kan. Paweł Piesik i poczty sztandarowe z terenu całej diecezji.

   xjk

   Dekanaty toruńskie

  • Maltańska Służba Medyczna w Toruniu

   Dzięki inicjatywie grupy młodych ludzi, poparciu, szeroko zakrojonej pomocy i opiece ks. Marka Rumińskiego proboszcza bazyliki katedralnej Świętych Janów w Toruniu, powstaje Maltańska Służba Medyczna. Organizacja ta funkcjonuje pod egidą Zakonu Kawalerów Maltańskich, swoją historią sięga czasów wypraw krzyżowych. Jej działalność opiera się na dobrowolnej i bezinteresownej pomocy, głównie przedmedycznej i socjalnej. Członkowie grup maltańskich po odpowiednim przeszkoleniu zajmują się przede wszystkim zabezpieczaniem od strony medycznej różnego rodzaju imprez masowych (koncerty, pielgrzymki), jak również opieką nad chorymi i niepełnosprawnymi. W dniach 19-20 maja w Centrum Dialogu Społecznego odbył się kurs podstawowej pomocy przedmedycznej przeprowadzony przez instruktorów ratownictwa z Myślenic dla 20 osób. Uczyły się one podstawowych zasad zapobiegania zagrożeniom oraz skutecznego i bezpiecznego ratowania życia ludzkiego. Celem kursu było przeszkolenie pierwszej grupy ratowników, których działalność stanie się silnym fundamentem pod rozbudowę Maltańskiej Służby Medycznej w Toruniu.

   ka

  • Majówka przewodników PTTK
   (53kB)

   6 maja toruńscy przewodnicy turystyczni nawiązując do dawnej tradycji zorganizowali majówkę do Barbarki. W chłodny niedzielny poranek trudno było się spodziewać chętnych do spaceru. A jednak na miejsce zbiórki przybyła spora grupa osób młodych i starszych. Słowa uznania należą się rodzinie Laskowskich, która stawiła się w komplecie - rodzice z czworgiem małych dzieci, z najmłodszym w wózeczku. Trasa wiodła od kościoła św. Józefa do fortu VII, przy którym uczestnicy usłyszeli jego ciekawą historię oraz dowiedzieli się o tragedii ludności polskiej w latach okupacji. Prelekcję wygłosił Paweł Bertholdt. Następnie droga wiodła lasem do Barbarki. W czasie wędrówki śpiewano najpiękniejsze pieśni maryjne przy akompaniamencie akordeonu, mandoliny i gitary. Na miejscu kaźni w Barbarce uczestnicy usłyszeli krótką historię męczeństwa Polaków w 1939 r. O godz. 13.00 spacerowicze wzięli udział we Mszy św. w kaplicy na Barbarce. Tego dnia obchodzili swoje święto państwo Ordon, była to 41. rocznica ślubu - Sakramentu małżeństwa udzielili sobie właśnie w tej kapliczce w Barbarce. Wszystkim było miło, że modlitwą i śpiewem mogli ubogacić tę uroczystość.

   Benon Frąckowski

  • Wizytacja kanoniczna w parafii Matki Boskiej Zwycięskiej

   Wizytacja kanoniczna odbyła się 12 i 13 maja Została przeprowadzona przez bp. Andrzeja Suskiego. 12 maja rozpoczęła ją Msza św. o godz. 10.00 pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza, ze szczególnym udziałem osób starszych i chorych. Następnie Ksiądz Biskup spotkał się z Radą Duszpasterską, Gospodarczą i Ekonomiczną oraz liderami grup, ruchów i stowarzyszeń działających w parafii. Na spotkaniach przedstawiono dotychczasową działalność, a także plany na przyszłość. O godz. 20.30 odprawiono nabożeństwo majowe i Apel Jasnogórski. Podczas tej celebracji Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup. Wizytacja zakończyła się 13 maja Mszą św. o godz. 9.45, na której była obecna młodzież. Wizytacja uświadomiła na nowo potrzebę zaangażowania się w życie parafii, która jest naszym wspólnym duchowym domem.

   Tomasz Żynda

  • Maestro w Toruniu
   (33kB)
   Fot: Czesław Jarmusz

   18 maja br. przebywał w Toruniu jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich, szeroko uznany i ceniony poza granicami naszego kraju, Krzysztof Penderecki. Spotkanie, jakie odbył Maestro z publicznością w Sali Wielkiej Dworu Artusa, a następnie koncert w kościele akademickim pw. Ducha Świętego o. jezuitów w Toruniu stanowiły wspaniałe zakończenie VIII Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Nadbałtyckich Probaltica.
   Orkiestra Simfonia Varsovia oraz chór i soliści Filharmonii Narodowej pod batutą Mistrza wykonały dwa monumentalne dzieła muzyki sakralnej: Mszę G-dur Franciszka Schuberta oraz Te Deum Krzysztofa Pendereckiego. Znakomite wykonanie obu dzieł w toruńskiej świątyni było prawdziwą ucztą dla melomanów. Koncert dostarczył ponadto wielu wrażeń religijnych i emocjonalnych zważywszy na fakt, że odbył się w dniu urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II.

   tt

   Wkrótce

  • V Franciszkański Festyn Charytatywny

   Ojcowie Franciszkanie zapraszają w dniach 29-30 czerwca do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu - Podgórzu na uroczystości odpustowe połączone z parafialnym festynem charytatywnym. Duchowym przygotowaniem do uroczystości będzie czuwanie modlitewne w czwartek 28 czerwca o godz. 21.00, zakończone Eucharystią ok. godz. 24.00. W piątek 29 czerwca o godz. 18.30 odprawiona zostanie Suma odpustowa, wieczorem zaś wystąpi franciszkański klerycki zespół Greccio Bis. W niedzielę do godz. 16.00 przewidziane są m.in. występy zespołów, loteria fantowa, gry i konkursy dla dzieci oraz wspólne z zespołem Greccio śpiewanie przy ognisku.

   bc

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie strony: Z.Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres:
www@diecezja.torun.pl