GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 25(340)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 24 VI 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy -
  Głównej Patronki Diecezji Toruńskiej
  -
 • Wielbi dusza moja Pana - ks. Mieczysław Rozmarynowicz
 • Z dziejów rzymskiego sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Ks. Wojciech Miszewski
 • Piotr znaczy skała - s. Aleksandra Narzymska
 • Media a wychowanie do wartości - Róża Maćkiewicz
 • List otwarty do Prezydenta Miasta Torunia - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
 • Ksiądz Czesław Dolecki - historyk amator
 • Zaproszenie do wspólnego pielgrzymowania
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strużanowskiego

   Dekanat Grudziądz

  • W uroczystość Świętego Stanisława
   (38kB)

   Tegoroczny odpust w parafii św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Grudziądzu miał niezwykle uroczysty charakter. Mszy św. odpustowej przewodniczył arcybiskup senior Marian Przykucki. W koncelebrze uczestniczyli pierwsi wikariusze parafii: ks. Ryszard Mańka i ks. Piotr Kardas. Abp Marian Przykucki, jeszcze jako ostatni ordynariusz diecezji chełmińskiej erygował parafię na osiedlu Rządz w Grudziądzu.
   Dostojnego Gościa w murach budującej się świątyni witali serdecznie licznie zgromadzeni wierni oraz kapłani dekanatu grudziądzkiego z ks. inf. Tadeuszem Nowickim i dziekanem, ks. prał. Henrykiem Kujaczyńskim. Przedstawiciele parafii dziękowali za pamięć oraz opiekę pasterską i troskę u początków tworzenia się parafii. Bp Marian Przykucki 1 lipca 1987 r. poświęcił krzyż misyjny oraz plac pod budowę domu Bożego i odprawił pierwszą Mszę św. dla mieszkańców osiedla Rządz. Uczestniczył we wszystkich ważnych wydarzeniach w życiu wspólnoty parafialnej; uroczyście rozpoczął pierwszy rok katechetyczny, a w I niedzielę Wielkiego Postu 1988 r. poświęcił kaplicę, tabernakulum i stacje Drogi Krzyżowej. Uczestniczył w uroczystości nawiedzenia parafii przez kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w rocznicę sprawowania pierwszej Eucharystii.
   W homilii Gość przybliżył dwóch obrońców Kościoła i Ojczyzny, na początku i na końcu milenium - św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, patrona parafii oraz Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Te postacie - mówił Arcybiskup - w trudnych czasach nie zawsze umiejętnego korzystania z daru wolności i demokracji, winny nam być oparciem, dawać siłę i otuchę, Boży pokój i nadzieję.
   W modlitwie powszechnej Kościoła, przez wstawiennictwo św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, proszono w intencjach Ojca Świętego odbywającego pielgrzymkę apostolską śladami św. Pawła, o beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Wyszyńskiego, polecano tych, którzy tworzyli parafię; abp. Mariana i proboszcza parafii, ks. kan. Janusza Majewskiego, trudne sprawy Ojczyzny i parafię.
   Następnie odbyła się procesja eucharystyczna zakończona dziękczynnym Te Deum i błogosławieństwem. Na zakończenie uroczystości Ks. Proboszcz serdecznie podziękował głównemu celebransowi, braciom kapłanom oraz wiernym za dzielenie radości odpustowej. Arcybiskup wyraził radość z tempa budowy i upiększania kościoła, oraz wzrastania i umacniania się wspólnoty parafialnej. Mówiąc o więzi uczuciowej wiążącej go z parafią, którą erygował w ostatnich latach kierowania diecezją chełmińską, wyraził pragnienie, aby mógł uczestniczyć w niedługim czasie w konsekracji tego domu Bożego.
   Wzorem lat ubiegłych z okazji odpustu, na placu przykościelnym odbył się festyn parafialny. Dochód z festynu przeznaczono na potrzeby budowy świątyni. Uroczystości odpustowe i festyn przyczyniły się do większej integracji społeczności parafialnej.

   Aleksandra Mrozkowiak

   Dekanat Łasin

  • Dla Polaków na Wileńszczyźnie

   Na parafian z Łasina można zawsze liczyć. Dowodem na to jest akcja charytatywna zorganizowana przez parafię św. Katarzyny dla Polaków z Wesołówki, małej wsi na Wileńszczyźnie. Dzięki ofiarom złożonym przez mieszkańców łasińskiej parafii, tym razem mogliśmy zawieźć na Litwę środki chemiczne oraz książki. Książki przysłali słuchacze Radia Maryja z niemal całej Polski. Wśród tomów była literatura polska, obca, słowniki i inne wydawnictwa, a dodatkowo przybory szkolne. Akcja stanowiła odzew na prośbę uczniów i nauczycieli z Wesołówki, którzy podczas wakacji spędzanych u łasińskich rodzin odwiedzili studio Radia Maryja i wzięli udział w audycji, opowiadając o swoich potrzebach i warunkach życia na Litwie.
   W imieniu dzieci, młodzieży i nauczycieli z Wesołówki składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim radiosłuchaczom i rodzinie Radia Maryja za wielkie serce i hojne wsparcie materialne.
   Nowe katechizmy dla wszystkich uczniów oraz książeczki do I Komunii św. przekazało Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne z Olsztyna, któremu również składamy wielkie podziękowania.
   Podczas pobytu w Wesołówce ks. Zbigniew Gański, inicjator i organizator pomocy dla Polaków na Wileńszczyźnie, odprawił niedzielną Mszę św. w sali lekcyjnej tamtejszej szkoły. Wyjazd był także okazją do nawiązania kolejnych kontaktów i przyjaźni. Tym razem dyrektor szkoły w Jamielniku, Barbara Grzywacz, nawiązała kontakt ze szkołą w Karwii k. Mejszagoły.

   Aleksandra Jankowska

   Dekanaty toruńskie

  • Wizytacja kanoniczna w parafii Chrystusa Króla
   (47kB)

   Wizytacja rozpoczęła się w sobotę 19 maja o godz. 10.00 Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył bp Andrzej Suski. Proboszcz ks. Józef Witkowski serdecznie powitał Gościa, następnie przywitały go dzieci, młodzież i przedstawiciele Rady Parafialnej. Podczas homilii wygłoszonej przez Księdza Biskupa rozważany był temat cierpienia, ponieważ głównymi uczestnikami Mszy św. byli chorzy. Ksiądz Biskup przypomniał, że cierpienie trzeba zaakceptować i połączyć z odkupieńczą ofiarą Chrystusa, włączając się tym samym w zbawianie świata. Cierpienie przyjęte z miłością buduje dobro w człowieku i winno być ofiarowane w intencjach Kościoła. Jest to najskuteczniejsze apostołowanie przez Krzyż.
   Po Mszy św. wierni przeszli w procesji do Krzyża Misyjnego, pod którym złożono niegdyś szczątki ludzkie z byłego cmentarza przy ul. Staszica i odmówiono modlitwy za zmarłych. Po południu Biskup Andrzej spotkał się z Radą Duszpasterską i Gospodarczą, które przedstawiły szczegółowo pracę parafian. Tego popołudnia Gość spotkał się także z licznymi wspólnotami działającymi w parafii.
   20 maja w niedzielę wszyscy radowali się, trwając przy Chrystusie razem z kapłanami podczas uroczystej sumy, której przewodniczył Ksiądz Biskup. Gość wygłosił homilię o miłości przypominając, że Bóg kocha nas poprzez otaczający nas świat, a przede wszystkim przez swego Syna. Miłość ofiarna, wyrzekająca się siebie, ma być też naszym udziałem, a parafia to wspólnota wiary i miłości skupiona wokół Chrystusa. Podczas nabożeństwa majowego Biskup Andrzej mówił o nadziei, która jest oczekiwaniem dobra, mobilizacją do życia, dyspozycją do służby Bogu. Musimy nauczyć się przekraczać próg nadziei, do czego zachęca nas Jan Paweł II. Źródłem naszej nadziei jest wiecznie żyjący w nas Jezus. Mamy też zwracać wzrok na Maryję, która wierzyła do końca, nawet pod krzyżem.
   Z wdzięcznością żegnaliśmy Wizytatora, mając świadomość, że w Jego osobie nawiedził nas Chrystus. Składamy serdeczne Bóg zapłać Księdzu Biskupowi za troskę, umocnienie słowem Bożym i błogosławieństwo.

   Jadwiga Stempa

   Wkrótce

  • IV Song of Songs Festival

   W dniach 29-30 czerwca już po raz czwarty odbędzie się w Toruniu Song of Songs Festival - Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, największy muzyczny festiwal chrześcijański w środkowej Europie.
   Gwiazdą festiwalu będzie zespół z Manchesteru The Tribe (World Wide Message Tribe), który listy przebojów zdobył fantastycznymi utworami, łączącymi elementy techno, house i dance. Podczas koncertów muzycy wykorzystują cuda dzisiejszej elektroniki (video, lasery, efekty multimedialne), tworząc niezapomniany spektakl muzyczny, dodatkowo wzbogacony popisami tanecznymi. Żywiołowość na scenie, muzykalność i ekspresja to atuty The Tribe, które sprawiają, że każdy koncert tej supergrupy pozostaje niezapomnianym widowiskiem i przeżyciem.
   Z Chicago przyjedzie do Torunia weteran nurtu reggae Michel Black, pochodzący spod Kingston na Jamajce. Swoją karierę rozpoczynał równolegle z legendarnym Bobem Marley'em, grając często z muzykami, którzy występowali z ojcem reggae. Dla licznego grona miłośników tej muzyki - zawsze obecnych na toruńskim festiwalu - będzie to na pewno prawdziwa atrakcja. Tym bardziej, że Michel Black wystąpi z polską formacją Maleo Reggae Rockers.
   Znakomita grupa hip-hopowa W4C, w międzynarodowym hiszpańsko-niemieckim składzie, to kolejny gość zagraniczny Song of Songs Festival. Popularność tego zespołu w Niemczech i południowej Europie spowodowała zainteresowanie się nimi firmy Sony Music, dla której nagrali płytę. Grupa W4C to energia i siła przekazu, przełamująca bariery językowe.
   Nie zabraknie również grup z sąsiednich krajów. W tym roku zaprezentują się zespoły ze Słowacji, Litwy i Rosji. Niejako dla przeciwwagi na festiwal zaproszeni zostali również autentyczni muzycy ludowi z dalekich krajów, bo aż z Afryki. Dla nich będzie to pierwsza wizyta nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
   Już tradycyjnie na festiwalu wystąpi cała czołówka polskiej sceny chrześcijańskiej. Będą giganci tej sceny z Arką Noego na czele oraz debiutanci. Od stycznia do czerwca 2001 r. ukazało się około 15 nowych albumów znaczących wykonawców polskiej sceny chrześcijańskiej. W koncertach festiwalowych usłyszymy i zobaczymy te właśnie grupy w nowym, premierowym repertuarze.

   bg

  • Sprostowanie

   Do informacji o diecezjalnym etapie V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, zamieszczonej w kronice Głosu z Torunia (nr 22 z 3 czerwca br.) zakradł się błąd. W konkursie wzięło udział 98 uczniów z naszej diecezji; 14 z nich zakwalifikowało się do etapu diecezjalnego, zaś spośród nich - trzech przeszło do etapu ogólnopolskiego. Byli to: Justyna Rumińska (V LO w Toruniu, katechetka - Katarzyna Rybicka), Urszula Czarkowska (Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu, katecheta - o. Zdzisław Pietkiewicz) oraz Katarzyna Piotrowska (Liceum Ekonomiczne w Brodnicy, katechetka - Katarzyna Gniadkowska). Za pomyłkę przepraszamy.
   Warto przy okazji dodać, że etap ogólnopolski odbył się 5 czerwca w Warszawie, brało w nim udział 101 laureatów konkurów diecezjalnych. Wprawdzie nikt z naszej diecezji nie znalazł się w ścisłej czołówce, jednak Urszula Czarkowska wyróżniła się dużą ilością zdobytych punktów. Gratulujemy!

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl