GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 27 (342)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 08 VII 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Znak wędrującej miłości - ks. Wojciech Miszewski
 • Na skrzydłach wiary i rozumu - Teresa Tylicka
 • Bogu niech będą dzięki! - Ks. Marian Wróblewski
 • Dzień Dziecka z parafią katedralną - Ks. Dariusz Żurański
 • Dla ducha i ciała - Tomasz Strużanowski
 • Festyn w parafii Miłosierdzia Bożego i św. siostry Faustyny - jj
 • Kronika opracowana przez Lenę Maryks

   Dekanat Brodnica

  • Franciszkański Ruch Apostolski

   Od 1 do 3 maja w Brodnicy gościła młodzież skupiona we Franciszkańskim Ruchu Apostolskim. Na Dni Braterstwa FRA przybyły grupy z Gdańska, Helu, Jastarni, Miłakowa, Poznania, Wejherowa i Torunia. Wśród skupionych wokół braterstwa przeżywanego w duchu św. Franciszka z Asyżu, było radośnie i gwarno. Wszyscy uczestniczyli we Mszy św. w kościele, a potem w nieszporach na osiedlu Grunwald. Tam też odbyły się konferencje i spotkania biblijne w grupach, gry i zabawy, piknik i wspólne śpiewy. Na brodnickim rynku wystąpił zespół muzyczny Graccio z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP oraz zespół z Nowego Miasta. Drugi Dzień Braterstwa zakończył się poczęstunkiem przy ognisku. Później odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i Kompleta o godz. 23.00. O to, aby młodzież w duchu św. Franciszka przeżyła te Dni Braterstwa troszczył się o. Jan Paweł i katechetka Renata Miąskowska.

   Mk

  • Odnaleziony relikwiarz
   (24kB)

   Jan Długosz opisujący zwycięstwo nad Krzyżakami pod Grunwaldem oraz późniejsi historycy dowiedli, że początek istnienia relikwiarza z drzazgą Krzyża Świętego sięga XIV w. i wiąże się z Brodnicą. Pierwotnie znajdował się on w ołtarzu kaplicy Krzyża Świętego w kościele farnym, następnie w kaplicy zamku krzyżackiego. Po zwycięstwie wojsk Władysława Jagiełły w 1410 r. z zamku w Brodnicy wywieziono relikwiarz oraz wiele cennych ksiąg, obrazów i ornatów. Król obdarował nimi kościoły w Koronowie i na Litwie. Relikwiarz w kształcie gotyckiego krzyża wykonany jest ze srebra, pokryty złotem, cennymi kamieniami i koralami. Krzyż ma wysokość 86,5 cm, jest misternie zdobiony wykonanymi scenami z męki Chrystusa. Wyryte są na nim herby Polski i Litwy, Ziemi Sandomierskiej, Jagiellonów i rodu Oleśnickich. Krzyż wykonany w Nadrenii, po uszkodzeniu w XV w. został uzupełniony i naprawiony w krakowskich warsztatach złotniczych z fundacji bp. włocławskiego, abp. gnieźnieńskiego Jakuba z Sienna oraz późniejszego kard. Zbigniewa Oleśnickiego. Relikwiarz Krzyża Świętego, wysokiej klasy dzieło złotnicze, trofeum wiążące się ze zwycięstwem pod Grunwaldem znajduje się obecnie w katedrze w Sandomierzu.

   Maria Kulaszewska

   Dekanat Chełmża

  • Złoty Medal Zasług

   Ks. kan. Roman Cieszyński, proboszcz parafii Kiełbasin w gminie Chełmża, otrzymał Złoty Medal Zasługi za ratowanie budownictwa sakralnego. W poprzednich swych parafiach również zasłynął jako budowniczy. Podczas stanu wojennego wzniósł dom katechetyczny przy ul. Podgórnej w Toruniu. Był wtedy wikariuszem. Następnie wybudował dom katechetyczny w Gródkach, gdzie wielki zespół szkół rolniczych nie miał dostępu do kościoła i kaplicy. Później ks. Cieszyński przebywał w Górznie, a w 1955 r. objął parafię w Kiełbasinie. Pierwszy rok minął na porządkowaniu terenu wokół kościoła, potem przyszedł czas na remonty. Ich lista jest bardzo długa. W tym roku ks. Roman Cieszyński zakończy najprawdopodobniej konserwację kościoła i budowę parkingu.

   lm

   Dekanat Grudziądz

  • Konkurs wiedzy religijnej

   23 maja w Szkole Podstawowej nr 17 w Grudziądzu odbył się czwarty z kolei konkurs wiedzy religijnej. W tym roku szkolnym hasło konkursu brzmiało - Błogosławiony ks. Stefan Wincenty Frelichowski - kapłan i człowiek pokoju. Był to etap finałowy konkursu, w którym uczestniczyło 16 uczniów z 12 szkół. Do konkursu przystąpili uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej I i II gimnazjum z grudziądzkiego rejonu oświatowego. Organizatorami konkursu byli: Klub Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu i doradcy nauczania religii Beata Bilicka i Aleksandra Mikołajek. Uczestnicy konkursu odpowiadali pisemnie na 10 pytań z zakresu znajomości biografii bł. ks. Stefana Frelichowskiego. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani przez 11 katechetów świeckich i jednego kapłana.
   Zwycięzcami konkursu zostali: Milena Wolska (I miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Drzonowie, Krzysztof Adamski (II miejsce) i Damian Gołębiewski (III miejsce) - obaj z Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu.
   Finał konkursu poprzedzony został eliminacjami półfinałowymi, które odbyły się 20 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 8 w Grudziądzu. Do półfinału przystąpiło 62 uczniów z 33 szkół. Uczniowie odpowiadali pisemnie na 20 pytań dotyczących biografii bł. ks. Stefana Frelichowskiego, a także treści jego pamiętnika.
   Konkurs został włączony w program obchodów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Grudziądzu. Stał się również okazją do przybliżenia uczniom postaci patrona WSD w Toruniu, był także odpowiedzią katechetów na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane podczas beatyfikacji 7 czerwca 1999 r.: Pragnę zawierzyć dar tej beatyfikacji w sposób szczególny kościołowi toruńskiemu, ażeby strzegł i rozszerzał pamięć wielkich dzieł Boga jakie dokonały się w krótkim życiu tego kapłana.

   bb

  • U źródeł naszej wiary

   W ramach diecezjalnej pielgrzymki u źródeł naszej wiary Klub Seniora Złota Jesień Życiaodwiedził grób św. Wojciecha w Gnieźnie. Pielgrzymka z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu odbyła się 21 kwietnia. Hasłem pielgrzymki były słowa: W nowe tysiąclecie u grobu św. Wojciecha. Papież Jan Paweł II 3 czerwca 1997 r. w Gnieźnie wskazał na św. Wojciecha jako patrona nowej ewangelizacji, a także jednoczącej się w oparciu o Ewangelię Europy. Tutaj w Gnieźnie zaczęła przybierać konkretne formy myśl o nowej ewangelizacji...Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha.
   Opiekunem pielgrzymki był wikary ks. Mirosław Kwiatkowski. Po przyjeździe do Gniezna wysłuchaliśmy katechezy o św. Wojciechu, którą wygłosił ks. kan. Zenon Rubach proboszcz Katedry Gnieźnieńskiej. Wzięliśmy też udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Andrzej Suski, w koncelebrze z bp. Stanisławem Gądeckim. Następnie zwiedziliśmy katedrę. Z Gniezna udaliśmy się do Biskupina, a następnie do Żnina. Tutaj czekała nas niespodzianka. Ks. prob. Tadeusz Nowak umożliwił nam zwiedzanie Muzeum Sztuki Sakralnej. Pielgrzymka do Gniezna czyli do gniazda - źródła początków wiary Polaków zachęciła nas do dziękczynienia Bogu za łaskę wiary i do odwagi w jej gloszeniu.

   ks. Mirosław Kwiatkowski

   Dekanat Nowe Miasto Lubawskie

  • Parafiada 2001

   Uczniowski Klub Sportowy Kogut z Kurzętnika wspólnie z Centrum Kultury i Sportu także z Kurzętnika zorganizowali turniej piłki nożnej dla ministrantów Parafiada 2001. W turnieju uczestniczyło 13 drużyn z następujących miejscowości - Mroczno, Skarlin, Tereszewo, Brzozie Polskie, Brzozie Lub., Brodnica, Kurzętnik, Bratian, Pokrzydowo, Mikołajki, Biskupiec. Pozdrowienia dla uczestników imprezy przesłali: Prymas Józef Glemp, bp Andrzej Suski, Duszpasterz Sportowców bp Andrzej Śliwiński. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Kurzętnika przed Biskupcem, Brzoziem Polskim i Brzoziem Lubawskim. Zwycięzcy otrzymali puchar bp. Andrzeja Suskiego. Najlepsi strzelcy to Daniel Muczyński (Brzozie Lub.), Piotr Kacperek (Biskupiec) i Mania Marcin (Kurzętnik). Cztery czołowe drużyny otrzymały nagrody w postaci sprzętu sportowego.

   Ryszard Krzemieniewski

   Dekanat Radzyń

  • Stulecie urodzin

   Wiktor Słupski z Jabłonowa Pomorskiego 17 maja obchodził swoje setne urodziny, a jednocześnie 80-lecie pracy organistowskiej. Miejscowi księża odprawili w domu Jubilata Mszę św. w jego intencji. Z życzeniami przybyli przedstawiciele władz samorządowych, delegacja koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, ZUS oraz zaproszeni goście.
   Jubilat urodził się w Lembargu w 1901 r. Od dzieciństwa ukochał muzykę i grę na organach. Przez lata pracował jako organista w parafiach w Lembargu, Bobrowie, Jabłonowie Pomorskim i Jabłonowie Zamku. Wychował 3 synów, 4 wnuków i 7 prawnuków. Pan Słupski cieszy się dobrym zdrowiem, nie pali tytoniu, zawsze dopisuje mu apetyt. Niewątpliwe tajemnicą jego długowieczności jest miłość do muzyki organowej.

   Dekanaty toruńskie

  • 25 lat posługi kapłańskiej

   Ks. Roman Dobrzewiński od 1989 r. proboszcz parafii w Świeciu nad Osą, obchodził 25-lecie kapłaństwa. Msza św. oraz spotkanie księży tego rocznika odbyło się w kaplicy seminaryjnej z udziałem bp. Andrzeja Suskiego 20 maja br. We Mszy św. bardzo licznie uczestniczyli wierni parafianie. Jubilat jest pierwszym proboszczem tej parafii utworzonej z parafii w Linowie. W uroczystości uczestniczyli księża dekanalni, życzenia zaś składali członkowie scholi parafialnej, Akcji Katolickiej, Caritas, Poradnictwo Rodzinne i Rada Parafialna.

   Rd

  • Pielgrzymka seniorów do Rywałdu

   25 maja po Mszy św. o godzinie 8.30 seniorzy parafii katedralnej wraz z ks. prob. Markiem Rumińskim i ks. Dariuszem Żurańskim wyruszyli na pielgrzymkę do Rywałdu. Czas podróży umilał wspólny śpiew i modlitwa. Na miejscu oddano cześć Matce Boskiej Rywałdzkiej oraz zwiedzono celę, w której przebywał kardynał Stefan Wyszyński podczas swojego uwięzienia przez władze komunistyczne. W drodze powrotnej zwiedziliśmy zamek w Radzyniu Chełmińskim, a przy kapliczce Matki Bożej (w Wielkiej Łące) odprawiliśmy nabożeństwo majowe.

   xdż

   Wkrótce

  • Spotkania pod Krzyżem

   W dniach od 13 do 15 lipca w kościele parafialnym w Górznie odbędzie się festiwal - III Muzyczne Spotkania pod Krzyżem. Patronat honorowy objął bp Andrzej Suski, a patronat medialny Głos z Torunia, redakcja Nowości, redakcja Ruah. Udział w festiwalu, który jest spotkaniem muzycznym, nie konkursem, udział zapowiedzieli wykonawcy z Torunia, Zbiczna, Górzna, Nowego Miasta Lubawskiego. Festiwal jest dedykowany w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia. Imprezą towarzyszącą festiwalu jest konkurs plastyczny dla dzieci. Tematem konkursu jest Kościół w Górznie. Prace w kategoriach kl. I-III, IV - VI i Gimnazjum w technice dowolnej, format A3 przyjmowane będą do 10 lipca w biurze parafialnym. Nagrody będą wręczane w czasie koncertu 14 lipca. Gościem festiwalu będzie Antonina Krzysztoń, która wystąpi ze swoim zespołem. Organizatorem festiwalu jest parafia Podwyższenia Krzyża Świętego - ks. Stefan Maliszewski, a dyrektorem Wojciech Kalinowski.

   aker

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 12.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl