GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 28 (343)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 15 VII 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • W uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy - ks. Wojciech Miszewski
 • Szkaplerz znakiem przymierza z Maryją - ks. Andrzej Wawrzyniak
 • Radość dzieciom - Eleonora Kilanowska
 • Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę - ks. Wojciech Miszewski
 • Kronika opracowana przez Teresę Tylicką

  • Pielgrzymka Rodzin Katyńskich

   Bydgoska Rodzina Katyńska w dniach od 21 do 26 maja br. odbyła autokarową pielgrzymkę do Katynia, Kozielska i Wilna. Oprócz uczestników z Lublina, Gdańska i Wrocławia wzięło w niej udział także pięć osób z Torunia. Zatrzymaliśmy się w motelu w Smoleńsku, odległym o kilkanaście kilometrów od Katynia. Cmentarz w Katyniu, którego budowę ukończono w lipcu ubiegłego roku, jest dziś starannie utrzymany. 22 maja dla przybyłych z Polski wzruszającą Mszę św. odprawił ks. Andrzej Panasiuk z Mogilna.
   Kozielsk to zespół budynków klasztornych, gdzie od jesieni 1939 r. do kwietnia 1940 r. przetrzymywani byli jeńcy polscy, oficerowie w liczbie 4400, rozstrzelani w Katyniu partiami po 100-250 osób. Odległość między Katyniem a Kozielskiem wynosi 440 km. Nikt z Polski nie dotarł jeszcze na teren klasztoru, ojciec franciszkanin w Smoleńsku odradzał nawet tę podróż przypuszczając, że nie zostaniemy wpuszczeni do prawosławnego klasztoru, gdyż tamtejsi mnisi są negatywnie nastawieni do Polaków i katolików. Zespół klasztorny rozebrano w 1928 r., dopiero w 1987 r. został zwrócony zakonnikom prawosławnym i częściowo jest odnawiany. Jechaliśmy więc w nieznane, nie mając żadnego punktu oparcia i nie wiedząc, czy będziemy mogli wejść za mury by obejrzeć miejsca, w których w ciężkich warunkach byli przetrzymywani nasi najbliżsi. Trud się jednak opłacił. Danuta Rundfeld, prezes Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej, wręczając produkty żywnościowe wprowadziła nas jako grupę turystów ciekawych piękna architektury. W ten sposób udało się nam zwiedzić klasztor i pustelnię. Nie ma tam obecnie żadnych śladów po pobycie jeńców, choć wspomniała o tym oprowadzająca nas osoba. Nie pytaliśmy o nic, chcieliśmy tylko jak najwięcej obejrzeć. W nocy wróciliśmy do Smoleńska. Wyprawa do Kozielska była pełna emocji, udało się spełnić nasze wieloletnie pragnienie odwiedzenia miejsca martyrologii naszych mężów, ojców i braci.

   Elżbieta Weyman

   Dekanat Grudziądz

  • Pierwszy Festyn Parafialny

   3 czerwca br. przy parafii św. Maksymiliana Kolbe na Strzemięcinie w Grudziądzu odbył się pierwszy w historii parafii festyn zorganizowany przez członków Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Festyn odbył się pod hasłem: Parafia - dzieciom jako kontynuacja Dnia Dziecka. Teren, na którym odbywał się festyn, udekorowany był kolorowymi chorągiewkami oraz parasolami. Na dzieci czekały liczne atrakcje: loteria fantowa (każdy los wygrywał), bufet, w którym można było nabyć ciasto, kawę, herbatę i napoje przygotowane przez członkinie Żywego Różańca. Zorganizowano liczne zabawy, konkursy, popisy i rozgrywki sportowe. Wielką atrakcją były pokazy akcji straży pożarnej i udzielania pierwszej pomocy. Centrum Caritas umożliwiło bezpłatne badanie ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi Po wieczornej Mszy św. wspólne świętowanie rozpoczęli dorośli zgromadzeni w ogrodzie przy plebanii. Rozpalono ognisko, śpiewano pieśni przy dźwiękach gitary. O godz. 21.00 odśpiewano Apel Jasnogórski i podziękowano Bogu za wspaniały dzień. Całkowity dochód z imprezy został przeznaczony na letni wypoczynek dzieci z naszej parafii. Serdeczne podziękowanie należy się licznym sponsorom i osobom przygotowującym festyn. Im wszystkim wraz z ks. prał. Henrykiem Kujaczyńskim składamy staropolskie Bóg zapłać.

   mt

   Dekanat Lubawa

  • Jubileuszowe wotum wdzięczności
   (44kB)

   Wierni z parafii św. Barbary w Złotowie, dziękując za Wielki Jubileusz Roku 2000, a w nim za dar kanonizacji siostry Faustyny, ofiarowali dla kościoła chorągiew z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, pięknie wyhaftowaną przez siostry zakonne z Jabłonowa. 3 czerwca, podczas nabożeństwa czerwcowego, w uroczystej procesji wprowadzono chorągiew do miejscowego kościoła. Aktu poświęcenia dokonał duszpasterz parafii ks. Aleksander Rutecki. Ponieważ była to pierwsza niedziela miesiąca, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz czytano i rozważano wybrane teksty z Dzienniczka św. siostry Faustyny. Ksiądz Proboszcz podziękował ofiarodawcom za ufundowaną chorągiew. Powiedział m.in., że jest ona znakiem jednoczącym naszą wspólnotę parafialną w wierze, miłości i pokoju. Uwielbiając Króla Miłosierdzia powtarzajmy modlitwę ufnego zawierzenia, mówmy z niezłomną nadzieją: Jezu ufam Tobie i wstępujmy odważnie w nowe tysiąclecie.

   hr

   Dekanaty toruńskie

  • II Piesza Pielgrzymka do Cierpic
   (58kB)
   Fot: Witold Makowski

   3 maja br. do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicach udała się II Piesza Pielgrzymka zorganizowana przez koło parafialne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu na Stawkach. W piękny, słoneczny poranek kilkunastoosobowa grupa pielgrzymów ruszyła do Cierpic. Ze śpiewem na ustach pielgrzymi dotarli do parafii bł. Księdza Frelichowskiego przy ul. Szubińskiej na Podgórzu. Ks. Ryszard Domin, proboszcz parafii, serdecznie powitał grupę ze Stawek, po czym zaprosił wszystkich do pięknej, niedawno wybudowanej kaplicy. Po krótkiej modlitwie udzielił błogosławieństwa na dalszą drogę pielgrzymkową. Do pielgrzymów dołączyła 4-osobowa rodzina z nowo powstałej parafii.
   Pogoda sprzyjała pielgrzymom. Podczas krótkiego postoju połączonego z odpoczynkiem i posiłkiem w podcierpickim lesie panowała miła, rodzinna atmosfera. Około godz. 11.30 pielgrzymi dotarli do celu. W dniu odpustu w Cierpicach odbywały się renowacje misji świętych. Uczestnicy pielgrzymki spotkali tam o. Grzegorza Bohdana, który w ich parafii na Stawkach prowadził rekolekcje wielkopostne. Po Mszy św., procesji dookoła kościoła i błogosławieństwie udzielonym przez o. Grzegorza, proboszcz parafii w Cierpicach, ks. Wiesław Stróżewski podziękował pielgrzymom za obecność i zaprosił na odpust w przyszłym roku.

   bs

  • Pielgrzymka do Gietrzwałdu
   (48kB)
   Fot: Witold Makowski

   Koło parafialne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich na Stawkach zorganizowało 9. Czerwca pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Jeden z tamtejszych Kanoników Regularnych Laterańskich przedstawił historię objawień Najświętszej Maryi Panny oraz cudownych uzdrowień. Następnie pielgrzymi udali się do cudownego źródełka, które według przekazu pobłogosławiła Matka Boża. Po obmyciu i zaczerpnięciu wody pielgrzymi udali się do świątyni, w której o godz. 11.00 odbyła się uroczysta Msza św., odprawiona pod przewodnictwem ks. kan. Zbigniewa Andrzejewskiego z Torunia i sześciu kapłanów, przewodników innych grup pielgrzymkowych. Pątnicy odmówili także modlitwę różańcową, zgodnie z prośbą Matki Boskiej: ...Różaniec odmawiajcie....
   Drugim etapem pielgrzymowania było Jabłonowo Pomorskie, gdzie swoją siedzibę mają Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej. W kaplicy jabłonowskiego zamku znajduje się trumienka ze szczątkami bł. Marii Karłowskiej, zaś w izbie pamięci pielgrzymi poznali piękne, pełne poświęcenia życie Błogosławionej. W Rywałdzie Królewskim pątnicy mieli okazję zwiedzić miejsce odosobnienia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: celę, w której był więziony Ksiądz Prymas oraz izbę pamięci z wieloma pamiątkami. Pełni wrażeń i słów uznania za wysiłek dla organizatora, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich - Witolda Makowskiego i z podziękowaniami dla ks. Zbigniewa Andrzejewskiego pielgrzymi wrócili do Torunia.

   bs

  • Polacy z Rumunii w Toruniu

   W dniach od 15 do 18 czerwca br. przebywała w Toruniu 15 osobowa grupa Polaków z Rumunii. Wyjazd zorganizowany został przez Dom Polski w Bukareszcie. Goście zwiedzili Kraków, Częstochowę, Wadowice, Licheń, Poznań, z Torunia wyjeżdżali do Ciechocinka i do Gdańska, a następnie udali się do Warszawy. W Toruniu byli gośćmi Wspólnoty Polskiej, uczestniczyli także w spotkaniu z członkami Klubu Inteligencji Katolickiej. Rozpoczęło się ono Mszą św., podczas której udzielono Sakramentu Kapłaństwa w katedrze św. Janów. Siedząc w głębi katedralnej nawy, cierpliwie wysłuchiwali tłumaczenia całej ceremonii (niektórzy nie znali języka polskiego), włączali się do śpiewu żałując, że nie znają współczesnych pieśni kościelnych. Po wspólnym obiedzie goście zwiedzili toruńską Starówkę, gotyckie kościoły i muzea, a wieczorem spotkali się z członkami KIK-u przy wspólnym stole. Trzeba dodać, że wśród gości było dwóch członków Kościoła prawosławnego. To ekumeniczne spotkanie rozpoczęte modlitwą Ojcze Nasz zakończono, trzymając się za ręce, słowami pieśni: Słońce zeszło już z pól... Bóg jest tuż, Bóg jest tuż....

   ci

  • Pielgrzymka seniorów do Rywałdu

   25 maja, po Mszy św. o godzinie 8.30, seniorzy parafii katedralnej wraz z ks. prob. Markiem Rumińskim i ks. Dariuszem Żurańskim wyruszyli na pielgrzymkę do Rywałdu. Czas podróży umilała modlitwa i wspólny śpiew. Na miejscu oddano cześć Matce Bożej Rywałdzkiej oraz zwiedzano celę, w której przebywał ks. kard. Stefan Wyszyński podczas uwięzienia przez władze komunistyczne. W drodze powrotnej zwiedzili zamek w Radzyniu Chełmińskim, a przy kapliczce Matki Bożej (w Wielkiej Łące) zostało odprawione nabożeństwo majowe.

   xdż

   Wkrótce

  • Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza

   Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej organizuje następujące wyjazdy:
   - do Częstochowy na Jubileusz Młodych w dniu 15 sierpnia w 10. rocznicę VI Światowego Dnia Młodzieży, jaki odbył się w 1991 r. Koszt uczestnictwa wynosi 35 PLN. W programie tego modlitewnego dziękczynienia m.in.: Abba Ojcze - modlitwa uwielbienia, Eucharystia Młodych oraz Koncert Jubileuszowy (Mieczysław Szcześniak i inni wykonawcy).
   - do Toronto (Kanada) na XVII Światowe Dni Młodzieży w dniach od 18 do 28 lipca 2002 r. Wyznaczony przez Kanadyjski Komitet Organizacyjny termin zgłoszeń uczestników upływa z dniem 31 sierpnia br. Przewidziany koszt uczestnictwa wynosi ok. 800 $ USA. Termin zgłoszeń upływa 31 sierpnia br.
   - pielgrzymkę na Litwę. Koszt uczestnictwa wynosi 550 PLN.
   - Bliższych informacji udziela i zapisy przyjmuje Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży ks. Władysław Fedorczyk, tel. (056) 65-222- 67 i 0-603-655-200.
   Diecezjalny Ośrodek Młodych, 87-100 Toruń, Rynek Staromiejski 30/4 czynny w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 15.30 do 17.30, tel/fax (056) 62-11-206.

  • Górzneńskie muzykowanie

   Organizatorzy III Muzycznych Spotkań po Krzyżem informują, że gość tegorocznego festiwalu, Antonina Krzysztoń, wystąpi 15 lipca o godz. 15.00

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 12.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl