GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 29(344)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 22 VII 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Song of Song 2001 - Michał Żarski
 • Jego szukanie jest już znalezieniem - ks. Wiesław Siemieński
 • V wrzoswy festyn św.Antoniego - Tadeusz Solecki
 • Gorzki smak wedlowskiej czekolady... - Tomasz Strużanowski
 • Remonty w Szembruku - Aleksandra Jankowska
 • Co nowego w Oratorium? - ks. Józef Gibała
 • Kronika opracowana przez Helenę Maniakowską

   Dekanat Grudziądz

  • Muzyka mistrzów w Grudziądzu
   (46kB)

   17 czerwca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu odbył się koncert zatytułowany Muzyka mistrzów w wykonaniu Orkiestry Symfoników Bydgoskich i grudziądzkiego chóru Alla camera. Koncert odbył się z okazji urodzin miasta. W muzyczny nastrój wprowadziła zgromadzonych słuchaczy dyrygentka Anna Janosz-Olszowy. Przywitała władze miasta z prezydentem Bożesławem Tafelskim, gospodarza świątyni ks. kan. Stanisława Andrika i wszystkich zebranych. W pierwszej części koncertu zabrzmiała muzyka Schuberta - VIII symfonia h-moll zwana Niedokończoną wykonana przez orkiestrę pod dyrekcją Marka Czekały. W drugiej części koncertu wraz z symfonikami wystąpił chór pod dyrekcją Anny Janosz-Olszowy. Artyści z wielkim wyczuciem wykonali utwory Vivaldiego, Mozarta, Verdiego i Pergolesiego. W programie nie zabrakło uroczystego Alleluja Haendela. W nowoczesnym wnętrzu świątyni bardzo uroczyście i niepowtarzalnie rozległy się arie w wykonaniu kontratenora Janusza Cabały. Największy kościół Grudziądza był całkowicie wypełniony słuchaczami, a burza oklasków, owacje na stojąco świadczyły o wielkim zapotrzebowaniu Grudziądzan na poważną muzykę wielkich mistrzów. Niekończące się oklaski choć w części wynagrodziły artystom mozolną, wielogodzinną pracę przy przygotowaniu koncertu.

   Helena Rykaczewska

  • 35 lat w służbie Chrystusowi
   (42kB)

   29 maja wspólnota parafialna w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu przeżywała jubileusz 35-lecia kapłaństwa ks. prał. Henryka Kujaczyńskiego oraz siedemnastu żyjących kapłanów tego rocznika. 35 lat temu z rąk ordynariusza bp J. Kowalskiego przyjęło święcenia kapłańskie 19 diakonów. W 1982 r. bp Marian Przykucki polecił ks. Henrykowi Kujaczyńskiemu organizowanie parafii na Strzemięcinie. Od tego momentu został proboszczem tworzącej się wspólnoty. Dzięki mobilizacji ks. Kujaczyńskiego całej wspólnoty parafialnej w krótkim czasie powstał dom parafialny i świątynia. Ksiądz Proboszcz był Dyrektorem Grudziądzkiego Centrum Caritas i do chwili obecnej dogląda ośrodka kolonijnego w Gaju.
   Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się procesją ze sztandarami prowadzoną przez Księdza Prałata i czternastu kapłanów Jubilatów. W słowie wprowadzającym do Eucharystii ks. H. Kujaczyński przedstawił drogę swojej pracy kapłańskiej i duszpasterskiej. Następnie wspólnoty i stowarzyszenia działające w parafii złożyły życzenia Jubilatom. W czasie homilii ks. Tadeusz Kurach z Kamienicy Królewskiej mówił o powołaniu do kapłaństwa i pracy duszpasterskiej. Na zakończenie ks. prał. Andrzej Czerwiński, proboszcz z kościoła św. Andrzeja Boboli w Gdyni podziękował wszystkim biorącym udział w Eucharystii, tym którzy ją uświetnili, a także za modlitwy o dar nowych powołań do służy Bogu.

   mt

   Dekanat Lidzbark

  • Wizytacja kanoniczna w Kiełpinach

   16 i 17 maja w parafii św. Wawrzyńca w Kiełpinach, odbyła się kanoniczna wizytacja bp Józefa Szamockiego. Rozpoczęto Mszą św. o godz. 17.00, której przewodniczył Ksiądz Biskup. Podczas Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z tej parafii. O godz. 20.00 odbyło się nabożeństwo majowe i Apel Jasnogórski z udziałem Księdza Biskupa, na którym zgromadzili się członkowie wspólnot działających w parafii. Po nabożeństwie młodzież przedstawiła scenkę z życia Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W drugim dniu Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami Akcji Katolickiej. W czasie Mszy św. dokonał konsekracji ołtarza. Po Mszy św. wyruszyła procesja żałobna na parafialny cmentarz, gdzie modlono się za dusze zmarłych. W godzinach popołudniowych Ksiądz Biskup odwiedził dwie rodziny z parafii, rodzinę siostry zakonnej i rodzinę, która opiekuje się obłożnie chorymi. Wizytacja zakończyła się o godz. 16.00 nabożeństwem dla matek z dziećmi, w czasie którego Ksiądz Biskup udzielił dzieciom błogosławieństwa.

   rk

  • Na pielgrzymim szlaku

   5 czerwca wierni z parafii św. Wawrzyńca w Kiełpinach, pod opieką ks. proboszcza Henryka Rycherta, odbyli pielgrzymkę autokarową do Częstochowy, Zakopanego, Ludźmierza i Wadowic. W radosnym nastroju, z modlitwą i śpiewem wyruszono na pielgrzymi szlak. W godzinach popołudniowych pielgrzymi przybyli do Częstochowy gdzie przed tronem Matki Bożej Jasnogórskiej w modlitwie zawierzyli swoje kłopoty i troski z nadzieją na lepsze jutro. Następnie uczestniczyli we Mszy św. i Apelu Jasnogórskim. Następnego dnia wczesnym rankiem udali się do Zakopanego, które przywitało ich piękną pogodą i wspaniałym widokiem na szczyty gór. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez księdza proboszcza. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wędrówka do Doliny Kościeliskiej. W Zakopanem nawiedzono też stary kościółek przy ul. Kościeliskiej i cmentarz przy Pęksowym Brzysku. W samym sercu Podhala, na wspaniałym wzgórzu Bachledówki, jednym z najwspanialszych punktów widokowych na Tatry i Beskidy, w latach 1985-1991 została wybudowana świątynia pod wezw. Matki Bożej Częstochowskiej. Architektura wnętrza swoim pięknem urzeka pielgrzymów. Odnosi się wrażenie, jak gdyby Pani Jasnogórska sama wybrała to wyjątkowe pod względem krajobrazowym miejsce na poszerzenie Jej kultu.
   W trzecim dniu pielgrzymowania nawiedzono Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Górale zwą Matkę Bożą Ludźmierską troskliwą Gaździną. Tutaj, 18 maja, poświęcono pomnik Papieża Jana Pawła II, w klęczącej postawie podczas modlitwy różańcowej. Pomnik usytuowany jest w centralnej części ogrodu różańcowego, który powstał równocześnie z pomnikiem. Ostatnim miejscem pielgrzymki były Wadowice, gdzie odwiedzono dom rodzinny Ojca Świętego i wadowicką farę. Po spacerze po wadowickim rynku i degustacji papieskich kremówek, pielgrzymi udali się w drogę powrotną, zabierając ze sobą piękne wrażenia.

   rk

   Dekanaty Toruńskie

  • Koncert dla Filipka
   (26kB)

   Filipek Stawski - tak brzmi nazwisko kolejnego dziecka, dla którego był zorganizowany koncert charytatywny pt. Serce dla Filipka. Była to już VI edycja tego rodzaju imprezy. W poprzednich latach pod nazwą Serce dla serca udzielano także pomocy dzieciom z porażeniem mózgowym. Tak było i tym razem.
   Głównym organizatorem koncertu, który odbył się 25 maja w sali kinowej Grunwald w Toruniu, był Zespół Szkół nr 10. Udział w nim wzięła młodzież z Zespołu Szkół nr 10 czyli z: X LO i z XI Gimnazjum w Toruniu oraz gościnnie osoby pracujące w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu i w Ognisku Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza w Toruniu. Swoją obecnością koncert uświetniły takie zespoły jak: Paraliż Band, Rh+ oraz Mandarynki. Gościem specjalnym tego wieczoru był Teatr Muzyczny Mała Rewia, której dyrektorem jest pani Elżbieta Szczypińska. W czasie koncertu licytowano kryształowe serduszko, które osiągnęło wartość 250 zł. Można było też zakupić prace plastyczne wykonane przez dzieci z Domu Dziecka w Aleksandrowie Kujawskim. Podczas trzech koncertów (dwa dla młodzieży z X LO i XI Gimnazjum oraz jeden dla mieszkańców Torunia) zebrano 3000 zł, zaś łączna suma, którą pozyskano w wyniku akcji wynosiła 7500 zł. Pieniądze zostały przekazane rodzicom Filipka. Warto podkreślić, że koncert był poprzedzany imprezami towarzyszącymi prowadzonymi przez młodzież z Zespołu Szkół nr 10. Dochód z licznych kiermaszy przeznaczony był na rzecz Filipka. Do akcji włączyli się także sponsorzy. Częścią organizacyjną zajmował się wykładowca języka polskiego w X LO i w XI Gimnazjum Wojciech Wielgoszewski, który wspomaga akcje od początku jej istnienia. Przygotowaniem części artystycznej zajął się Bogdan Sobkowski, również współorganizator poprzednich edycji. Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują sponsorom, instruktorom z Młodzieżowego Domu Kultury i z Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza w Toruniu oraz wszystkim innym, którzy przyczynili się do zaistnienia tej akcji.

   Małgorzata Sobkowska

   Wkrótce

  • V Międzynarodowy Letni Festiwal "Toruń - Muzyka - Architektura"

   Jak co roku w okresie wakacji odbywa się w tym roku Międzynarodowy Letni Festiwal Toruń - Muzyka - Architektura. Torunianie i przyjezdni goście mają okazję wysłuchać koncertów w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów w zabytkowych obiektach naszego miasta. Dyrektorem naczelnym festiwalu jest Marek Wakarecy, dyrektor Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, a dyrektorem artystycznym Jerzy Salwarowski.
   Na otwarcie festiwalu w Ratuszu Staromiejskim orkiestra Arte Dei Suonatori, której przywodził Eduardo Lopez Banzo, wykonała niezwykle piękne oratorium A. Stradelli Saint Giovanni Battisti z udziałem solistów o międzynarodowej sławie.
   W niedzielę 22 lipca Nevsky String Quartet wykona w Pałacu Dąmbskich koncerty W. A. Mozarta, S. Prokofiewa i M. Ravela.
   Następny tydzień upłynie pod znakiem wielkich solistów. W sobotę 28 lipca laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, amerykański pianista Kevin Kenner, zagra w Dworze Artusa utwory F. Chopina, F. Mendelssohna i R. Schumanna. Natomiast w niedziele 29 lipca w Pałacu Dąmbskich usłyszymy francuska skrzypaczkę Alice Piérot. W programie Utwory J. S. Bacha: Sonata g-moll, Sonate C-dur, Partita d-moll.
   Wszystkie koncerty odbywają się w każdą sobotę i niedzielę o godz. 19.30.

   mm

  • Zamek Bierzgłowski ogłasza przetarg na narzędzia rolnicze. Sprzęt można obejrzeć w dniach od 23 do 27 lipca, w godz. 7.00 - 15.00 na Zamku. Bliższych informacji udziela ks. Marian Szańca pod tel. 674-06-22 lub 0-601-28-78-48. Oferty należy składać pod adresem: Zamek Bierzgłowski 87-152 Łubianka.

   msz

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 12.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl