GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 30(345)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 29 VII 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • XXIII Toruńska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę - ks. Wojciech Miszewski
 • Uwaga sekty!!!
 • Nasze Spotkania - Ewa Rakoczy
 • Zaufać Stwórcy - Joanna Sawicka
 • Zabawa i wypoczynek - Barbara Czerny
 • Panie, każ mi przyjść do siebie! - s.Aleksandra Narzymska
 • Kronika opracowana przez Tomasz Strużanowski

   Dekanat Grudziądz

  • Wspólnotowe ognisko
   (26kB)

   Członkowie Akcji Katolickiej z parafii św. Piotra i Pawła w Grudziądzu zorganizowali 23 czerwca dla wszystkich wspólnot z parafii ognisko wspólnotowe. Poprzedziła je Eucharystia i nabożeństwo czerwcowe w sanktuarium maryjnym w Mokrem k/Grudziądza. W nastroju rozmodlenia, a później przy grillu świętowano wigilię niedzielnej uroczystości. Podczas spotkania nie zabrakło konkursów o tematyce religijnej i zabaw sprawnościowych. Dla zwycięzców czekały nagrody, ufundowane przez p. Merton i p. Bilickiego. Podziękowania należą się też firmie Skorpion za przewóz pielgrzymów. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

   Maria Szczęsna

  • Akcja Katolicka pielgrzymuje...
   (45kB)

   18 czerwca z parafii św. Piotra i Pawła w Grudziądzu wyruszyła pielgrzymka do sanktuariów w Skulsku, Licheniu i Markowicach. Udział w niej wzięli członkowie Akcji Katolickiej i przedstawiciele wspólnot parafialnych. W Skulsku pielgrzymi nawiedzili sanktuarium z przepiękną rzeźbą Matki Bożej Bolesnej, skąd udali się do Lichenia. W tamtejszym sanktuarium uczestniczyli we Mszy św., odprawili Drogę Krzyżową na licheńskiej Golgocie, a następnie nawiedzili kapliczkę w lesie grąblińskim - miejsce objawienia się Matki Bożej.
   W drodze powrotnej pielgrzymi zatrzymali się w Markowcach, gdzie wzięli udział w procesji parafialnej w oktawie Bożego Ciała, połączonej z nabożeństwem czerwcowym. Jeden z księży oblatów - gospodarzy miejsca - przybliżył im dzieje sanktuarium oraz tamtejszego Niższego Seminarium Duchownego.

   Maria Szczęsna

  • Odpust ku czci świętych Apostołów
   (22kB)

   29 czerwca parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu przeżywała uroczystości odpustowe. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prał. Henryk Kujaczyński, on też wygłosił homilię poświeconą Patronom dnia i dokonał poświęcenia wyobrażających ich figur.
   Licznie zebrani wierni modlili się o błogosławieństwo Boże w dalszym wznoszeniu świątyni na grudziądzkim Lotnisku - zarówno tej z kamienia, jak i duchowej świątyni serc. Złożyli też życzenia imieninowe swemu proboszczowi, ks. Piotrowi Neumannowi.
   Wszycy uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe obrazki z wizerunkiem św. Piotra i św. Pawła.

   Maria Szczęsna

   Dekanat Łasin

  • Wakacyjne podróżowanie

   W dniach 25-27 czerwca grupa młodzieży z parafii św. Katarzyny wzięła udział w wakacyjnym wyjeździe, zorganizowanym przez ks. Janusza Kowalskiego. Warto wspomnieć, że wyjazd został dofinansowany przez miejscowy Urząd Miasta i Gminy, za co uczestnicy składają serdeczne podziękowanie. 23-osobową grupą opiekowali się ks. Janusz Kowalski, państwo Maria i Waldemar Serej oraz pani Izabela Kowalkowska. Za kierownicą autokaru zasiadł pan Krzysztof Sadowski z grudziądzkiej firmy Daltras.
   W trakcie wyjazdu młodzież odwiedziła zabytkowy Toruń, sanktuarium w Licheniu, przy okazji zwiedzania katedry w Gnieźnie zapoznała się z początkami chrześcijaństwa w Polsce, zaś w Lednicy obejrzała bramę w kształcie ryby - symbol wejścia w trzecie tysiąclecie. W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu zwiedzili skansen w Pobiedziskach oraz zatrzymali się przy krzyżu upamiętniającym miejsce zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki na tamie we Włocławku.

   Bożena Brzoskowska

   Dekanaty toruńskie

  • Na wzór św. Józefa

   10 czerwca członkowie Bractwa św. Józefa - męskiej wspólnoty modlitewno-apostolskiej, działającej w parafii Chrystusa Króla, obchodzili pierwszą rocznicę jej powstania. Podczas dziękczynnej Mszy św., proboszcz parafii ks. kan. Józef Witkowski poświęcił sztandar ufundowany ze składek członków bractwa.
   W ciągu minionego roku swój akces do Bractwa zgłosiło kilkudziesięciu mężczyzn. Członkowie gromadzą się na comiesięcznych spotkaniach modlitewno-formacyjnych. Celem Bractwa jest uczczenie św. Józefa poprzez: uświęcenie siebie i rodzin, naśladowanie życia Patrona, bliską przyjaźń z Jezusem (częsta spowiedź i Komunia św.) oraz wytrwałą modlitwę.
   Bractwo czeka na nowych kandydatów - bliższe informacje można uzyskać pod nr. tel.: 62 336 39.

   nn

   Wkrótce

  • Odpust w Przełęku
   (30kB)

   W dniach 5-12 sierpnia parafia Przemienienia Pańskiego w Przełęku będzie przeżywała doroczny odpust, połączony z obchodami 100-lecia budowy tamtejszej świątyni. Ramowy program, obowiązujący w poszczególne dni, przedstawia się następująco:
   8.00 - Godzinki do Przemienienia Pańskiego
   8.45 - Powitanie pielgrzymów
   9.00 - Różaniec - część radosna
   10.00 - Msza św.
   11.45 - Powitanie pielgrzymów
   12.00 - Suma odpustowa
   15.00 - Różaniec - część bolesna
   15.45 - Powitanie pielgrzymów
   16.00 - Msza św. dla dzieci i młodziezy
   18.00 - Różaniec - część chwalebna
   18.45 - Powitanie pielgrzymów
   19. 00 - Msza św.
   W niedzielę 5 sierpnia o godz. 12.00 Mszę św. dziękczynną za 100-lecie istnienia kościoła Przemienienia Pańskiego w Przełęku odprawi bp Józef Szamocki, zaś w sobotę 11 sierpnia, podczas sumy o godz. 12.00 bp Andrzej Suski nałoży na łaskami słynący obraz Przemienienia Pańskiego srebrną aureplę - dar wdzięczności od wszystkich parafian.
   W trakcie obchodów pielgrzymi będą mogli zwiedzać okolicznościową wystawę Cudowne obrazy Przemienienia Pańskiego w Polsce.
   Do udziału w uroczystościach odpustowych wraz z parafianami z Przełęka i Gródek zaprasza proboszcz, ks. Stanisław Szmeichel oraz były proboszcz, ks. Józef Czarnowski.

  • Rekolekcje dla pracowników służby zdrowia

   Duszpasterstwo Służby Zrowia zaprasza lekarzy, farmaceutów, pielęgniarki, salowe, laborantów, techników medycznych, pracowników hospicjów, sanitariuszy i wszystkich innych zainteresowanych na rekolekcje, które wygłosi ks. prof. January Budzisz, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
   Rekolekcje rozpoczną się 17 sierpnia o godzinie 17.00 w Domu Pielgrzyma przy kościele oo. Redemptorystów na Bielanach w Toruniu, a zakończą 19 sierpnia ok. godz. 15.00. Koszt uczestnictwa: za jeden nocleg - 20 zł, za jeden dzień wyżywienia - 20 zł. Zapraszamy również osoby, które z racji pełnionych obowiązków będą mogły brać udział tylko w części zajęć.
   Zgłoszenia należy kierować do kapelana szpitala, o. Benedykta Mondrzejewskiego (tel. 056/654 47 62) lub do Domu Pielgrzyma, ul. św. Józefa 23/25, 87-100 Toruń, tel. (056) 651 18 41.

   ks. Jan Ropel

  • Wyjazd dla młodzieży

   Duszpasterstwo młodzieży diecezji toruńskiej informuje, że organizuje wyjazd na Litwę w drugiej połowie sierpnia. Koszt uczestnictwa w 6-dniowej pielgrzymce wynosi 550 zł. Szczegółowych informacji udziela ks. Władysław Fedorczyk, ul. Browarna 8, 87-100 Toruń, tel. 652 22 67.

  • Toruń - Muzyka - Architektura

   W ramach V Międzynarodowego Letniego Festiwalu Toruń - Muzyka - Architektura 11 sierpnia o godz. 19.30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego wystąpi Elisabeth Most (flet) i Barbara Kier (fortepian). W programie usłyszymy utwory J. N. Hummela, C. Sain-Saensa, C. M. Webera, B. Martinu, Z. Bargielskiego i B. Bartoka.
   12 sierpnia (niedziela) o godz. 19.30 w kamienicy Pod Gwiazdą wystąpi Collegium Vocale- Bydgoski Zespół Muzyki Dawnej, w składzie: Hanna Michalak (sopran), Janusz Cabała (kontratenor), Radosław Jastak (tenor), Marek Wawrzyniak (bas). Zespół wykonuje muzykę późnego średniowiecza i renesansu.

  • Pielgrzymki

   Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Torunskiej zaprasza w tym roku na pielgrzymki na
   - Ukrainę /27 - 30 sierpnia/,
   - na Litwę /1 - 5 września /,
   - do Grecji - Szlak św. Pawła /15 - 24 września/,
   - do Sanktuariów Maryjnych Europy /1 - 17 października /
   - oraz do Meksyku /5 - 13 listopada /.
   Przewidziana jest także jesienią pielgrzymka do Włoch.
   Bliższe informacje i zapisy w Biurze pielgrzymkowym przy Starym Rynku 18 w Toruniu od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 18.00. Tel. 622 10 42.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl