GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 31 (346)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 05 VIII 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Niesiemy pomoc Ojcu Świętemu - ks. Wacław Dokurno
 • Wdzięcznośc jest pamiecią serca - Monika Godlewska
 • Młodzi wobec encykliki Fides et ratio - Alumn Stanisław Adamiak
 • Radość w Duchu Świętym - s. Aleksandra Narzymska CSDP
 • Toruńskie modlitewniki Sylwestra Buszczyńskiego po stu dziesięciu latach - Tadeusz Zakrzewski
 • Wyprawa pod Grunwald - Alumn Szymon Sternicki
 • Dziękuję Ci, Boże - Zenon Zaremba
 • Kronika opracowana przez Barbarę Czerny

   Dekanat Brodnica

  • Biedronki podbiły Watykan
   (53kB)

   Chór dziecięcy działający przy par. św. Katarzyny w Brodnicy z podróży do Włoch wrócił pełen wrażeń. Na Placu Świętego Piotra w Watykanie śpiewał dla ponad 45 tys. pielgrzymów z całego świata. To co nas spotkało w Watykanie, pozostanie wspomnieniem, o którym będziemy opowiadać wnukom - mówią Biedronki. Zespół spędził we Włoszech 2 tygodnie. Do wyjazdu przygotowywał się starannie. Dzieci uczyły się piosenek w języku włoskim i przypomniały poznane wcześniej w języku angielskim, hiszpańskim i niemieckim. Poza tym śpiewają też po łacinie.
   Zanim Biedronki dotarły do Rzymu, odwiedziły Czechy, podziwiały przepiękne krajobrazy austriackich Alp, zwiedziły Bazylikę św. Antoniego w Padwie. 20 czerwca wzięły udział w audiencji generalnej w Watykanie. To było wspaniałe - mówią Biedronki - wszędzie pełno ludzi, każdy chciał być jak najbliżej Papieża, a to właśnie nas posadzono przed sektorami, kilka metrów od tronu Jana Pawła II..
   Gdy w oczekiwaniu na rozpoczęcie audiencji Biedronki zaczęły śpiewać, przyniesiono im mikrofon i pozwolono zaśpiewać piosenkę w momencie przedstawiania pielgrzymek Ojcu Świętemu. Biedronki do końca życia zapamiętają chwilę, kiedy podczas audiencji Jan Paweł II, spośród tysięcy ludzi właśnie je przywitał osobiście. Dzieci odwdzięczyły się słowami: Kochamy Cię i piosenką Tłuste łapki. Biedronki zaśpiewały również w drugiej części spotkania: Śpiewałyśmy dla Papieża 45 minut. Było nas słychać na całym placu Świętego Piotra. Na zakończenie chór został zaproszony do tronu papieskiego. Dzieci wręczyły Ojcu Świętemu podarunek: torbę podróżną z napisem Biedronki oraz płytę CD z nagraniami zespołu. Dzieci żartowały, że torba może przydać się podczas licznych podróży Jego Świątobliwości. Ojciec Święty szczerze uśmiechnął się, powiedział: Bardzo ładnie śpiewacie i pobłogosławił zespół.
   Biedronki podczas pobytu w Rzymie koncertowały m.in. w kościele św. Stanisława, gdzie gromadzi się włoska Polonia. Zwiedziły Rzym, Asyż, Loreto, Wenecję i odpoczywały nad Adriatykiem..

   Lucyna Danielska

   Dekanat Grudziądz

  • Festyn rodzinny
   (47kB)

   W niedzielę 24 czerwca na stadionie wojskowym w Grudziądzu rozpoczął się wielki festyn rodzinny, którego otwarcia dokonali: ks. Inf. Tadeusz Nowicki - proboszcz kolegiaty grudziądzkiej oraz ks. Marek Borzyszkowski - dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas. Organizatorami tego festynu były: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Grudziądzkie Centrum Caritas, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Świętego Brata Alberta oraz par. św. Mikołaja. Przy pięknej słonecznej pogodzie bawiły się wesoło i kulturalnie całe rodziny, które przybyły na festyn z całego miasta. W bogatym programie tego czerwcowego popołudnia znalazły się zabawy, konkursy, występy estradowe, pokazy grudziądzkich strażaków i policjantów, prezentacja karetki ratownictwa medycznego, czynne były punkty badania ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi. Niezapomnianą frajdę miały dzieci, które mogły skorzystać z przejażdżki bryczką. Dobrze zaprezentowała się kolegiacka schola ubrana w jednakowe niebieskie stroje, która wykonała kilka pieśni i piosenek. Na stadionie czynne były liczne punkty gastronomiczne. Panie z parafii kolegiackiej postarały się o słodkie pieczywo oraz inne smakołyki, napoje chłodzące i wojskową grochówkę. Festyn trwał do godzin wieczornych i spotkał się z zadowoleniem uczestników. Duże uznanie należy się wszystkim wolontariuszom, którzy włożyli maksimum wysiłku w powodzenie tej imprezy.

   Zenon Zaremba

  • Pielgrzymka do Górnej Grupy

   Pensjonariuszki Zakładu Karnego Nr 1 w Grudziadzu odbyły w drugiej połowie czerwca pielgrzymkę do Domu Misyjnego księży werbistów w Górnej Grupie. Pielgrzymów powitał serdecznie rektor o. Jan Czachorek, zapoznał z historią i działalnością zgromadzenia księży werbistów. Następnie zaprosił do kaplicy, odprawił Mszę św., wygłosił homilię oraz udzielił zebranym specjalnego błogosławieństwa; była okazja przystąpienia do sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii św. Muzeum Misyjno -Etnograficznego zawsze przyciąga bogatą kolekcją eksponatów przywiezionych z terenów misyjnych Ameryki Południowej, Chin, Japonii, Indii, Indonezji, Afryki i Nowej Gwinei. Zainteresowanie pielgrzymów było duże. O. Rektor udzielał wyjaśnień i uzupełniał przykładami ze swoich doświadczeń misyjnych. Bóg zapłać osobom, dzięki którym mogła odbyć się pielgrzymka: administracji Zakładu Karnego, w szczególności mgr Barbarze Rutkowskiej, dyrektor szkoły mgr Elżbiecie Dymart, a księżom werbistom za umożliwienie religijnego przeżywania pielgrzymki.

   Henryk Turski

   Dekanat Lubawa

  • Odpust w Sanktuarium w Lipach

   I Wasza Lubawa, i ta miejscowość - Lipy, cała ziemia lubawska i wszyscy, którzy wokół mieszkają, tyle razy doznawaliście służby Maryi Ona budziła wasze sumienia. (Z kazania Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego podczas koronacji figury MB Lipskiej 2.07.1969r.)
   Maryja, Służebnica Pańska napełniona Duchem Świętym wędruje z radością, pokojem i w pośpiechu do Ain Karim, do swojej krewnej Elżbiety - to obraz, który przybliża Ewangelia św. Łukasza w scenie Nawiedzenia (Łk. 1,39-56). Ta, która stała się Przybytkiem Ducha Świętego niesie Go, by Jego mocy doświadczali inni. Niesie w swym łonie Jezusa Chrystusa, by już głosić nową nadzieję. A w odpowiedzi słyszy wyznanie wiary Elżbiety - A skądże to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie... (Łk. 1,43).
   (55kB) Te ewangeliczne wydarzenia każdego roku na nowo przeżywamy w sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lipach k. Lubawy w dniach od 1 do 3 lipca, w trakcie uroczystości odpustu Nawiedzenia NMP. Przywołane słowa Prymasa Tysiąclecia wskazują na tajemnicę tego miejsca i służebnego orędownictwa Maryi, które się w nim dokonuje. Ale przypominają także, że w każdym miejscu Jej szczególnej obecności Ona kieruje i prowadzi nas ku Chrystusowi. Celebracja tegorocznych uroczystości rozpoczęła się w lubawskiej farze, skąd po liturgicznej modlitwie nieszporów, za figurą Pani Lipskiej prowadzeni przez Pasterza diecezji bp. Andrzeja Suskiego pielgrzymi w skupieniu i modlitewnej zadumie udali się do sanktuarium w Lipach.
   Lubawa szczególnie przygotowała się do tych uroczystości. Wysiłkiem zainicjowanym przez ks. Prob. Mieczysława Rozmarynowicza, dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu firm i hojności parafian zbudowana została nowa kaplica i wykonany artystyczny ołtarz, na którym celebrowane będą najświętsze tajemnice wiary. To wszystko, by liturgia była świętem, pięknym duchowym przeżyciem. Centrum pierwszego dnia uroczystości była liturgia Mszy św., której przewodniczył Biskup Ordynariusz. W homilii nawiązał do dramatów współczesnego człowieka, stojącego przed ciągłym wyborem, i wezwał do odpowiedzialności oraz zawierzenia swojego życia i działania Chrystusowi. Mimo deszczowej pogody rzesze pielgrzymów, którzy tego dnia dotarli z różnych zakątków diecezji i spoza jej granic, trwały na modlitwie, zapatrzone w Chrystusa i Jego Matkę. Po Mszy św. wierni trwali na czuwaniu, odbyli Drogę Krzyżową i obejrzeli montaż słowno -muzyczny poświęcony osobie Prymasa Tysiąclecia. Pierwszy dzień odpustu zamknęła Msza św. odprawiona nocą.
   2 lipca Eucharystii przewodniczył Metropolita Warmiński abp Edmund Piszcz. W homilii odniósł się do zagadnienia wolności człowieka. Człowiek ciągle narażany jest na niebezpieczeństwo zniewolenia, do którego niejednokrotnie się przyczynia i na które wyraża zgodę. Prawdziwa wolność jest tylko w Chrystusie - podkreślał Arcybiskup. W tym dniu wierni trwali na modlitwie w trakcie nabożeństw, a po Mszy św. z błogosławieństwem dla kierowców i po odśpiewaniu nieszporów, w procesji symbolizującej pielgrzymowanie Kościoła ku chwale Bożej, wrócili z figurą Matki Bożej Lipskiej do lubawskiej fary.
   Trzeci dzień uroczystości poświęcony był osobom chorym i cierpiącym. Dla nich sprawowana była Msza św., modlono się do Maryi o wstawiennictwo. Po zakończeniu zaproszono uczestników na spotkanie przy kawie przygotowane w Caritas.
   To spotkanie z Bogiem w obecności Maryi oczekuje odpowiedzi, a winno nią być ciągłe wyśpiewywanie życiem, słowem, codziennością hymnu: Wielbi dusza moja Pana... (por. Łk. 1,46-55).

   Artur Szymczyk

   Wkrótce

  • Zaproszenie do udziału w Mini Pielgrzymce

   Od 4 do 13 sierpnia, w czasie trwania Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę, każdego dnia 2 kościoły Torunia i okolic tradycyjnie odwiedzi piesza XXII Mini Pielgrzymka. Pielgrzymi ofiarują swój trud i modlitwę w intencjach Ojca Świętego i jako podziękowanie za beatyfikację bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

   xjn

  • Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza...

   ...na modlitewne dziękczynienie z okazji X rocznicy VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze w dn. 14-15 sierpnia. W programie spotkania przewidziano modlitewną adorację Krzyża, Ewangelii i Ikony Matki Bożej.
   Ponadto duszpasterstwo organizuje wyjazd na Litwę w drugiej połowie sierpnia; koszt uczestnictwa w 6-dniowej pielgrzymce wynosi 550 PLN. Duszpasterz Młodzieży Diecezji Toruńskiej, ks. Władysław Fedorczyk udziela szczegółowych informacji dotyczących wyjazdu do Częstochowy i na Litwę oraz w sprawie organizowania grup młodzieży na XVII Światowe Dni Młodzieży w Toronto w 2002 r.: 87-100 Toruń, ul. Browarna 8, tel. (0-56) 652-22-67.

  • Toruń - Muzyka - Architektura

   W ramach V Międzynarodowego Letniego Festiwalu Toruń - Muzyka - Architektura 18 sierpnia o godz. 19.30 w Bazylice Świętych Janów wystąpią Michał Grabarczyk (skrzypce) i Sławomir Kamiński (organy). W programie usłyszymy utwory G. P. Telemanna, G. Frescobaldiego, G. Tartiniego, A. van den Kerckhovena, R. Padlewskiego, J. Pachelbela, E. Ysaye, J. S. Bacha .
   19 sierpnia (niedziela) o godz. 19.30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego wystąpi Kwintet Dęty Filharmoników Krakowskich w składzie: Krzysztof Kawula (flet), Mariusz Pędziałek (obój), Jan Cielecki (klarnet), Mirosław Płoski (róg), Zdzisław Bogacz (fagot).W programie koncertu utwory: W. A. Mozarta, A. Reicha, L. van Beethovena, G. Holsta, J. Iberta.

  • Pielgrzymki

   Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza w tym roku na pielgrzymki
   - na Ukrainę /27 - 30 sierpnia/,
   - na Litwę /1 - 5 września /,
   - do Grecji - Szlak św. Pawła /15 - 24 września/,
   - do Sanktuariów Maryjnych Europy /1 - 17 października /
   - oraz do Meksyku /5 - 13 listopada /.
   Przewidziana jest także jesienią pielgrzymka do Włoch.
   Bliższe informacje i zapisy w Biurze pielgrzymkowym przy Starym Rynku 18 w Toruniu od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 18.00. Tel. 622 10 42.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl