GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 41(356)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 14 X 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Nowy rok formacji w Seminarium - ks. Marian Wróblewski
 • MedalionTopola - Ella Skerska
 • Chaos i Maryja - o. Leszek Gołębiewski SJ
 • Jezuickie Dni Młodzieży Święta Lipka 14-21 lipca 2001 r. - Małgorzata Ludorf
 • Chęć zemsty to za mało - Tomasz Strużanowski
 • Co to jest New Age? - Ks. Jacek Brakowski
 • Jest takie miejsce... - Teresa Tylicka
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strużanowskiego

   Dekanat Łasin

  • Z Maryja w trzecie tysiąclecie

   Po raz trzeci przed świętem Narodzenia NMP została zorganizowana piesza pielgrzymka z Łasina do sanktuarium maryjnego w Rywałdzie. Tym razem do 50-osobowej grupy z Łasina z ks. Adamem Gałązką i drugiej ze Świętego z ks. Czesławem Doleckim dołączyli parafianie ze Słupa i wspólnie wędrowali do Matki Bozej Cygańskiej. Na trasie pielgrzymki oddali cześć Panu Bogu w świątyni w Linowie.
   Patronem tegorocznego pielgrzymowania obrano kardynała Stefana Wyszyńskiego. Polecano Matce Bożej z Rywałdu Jego rychłą beatyfikację. Zapoznano się również z historią klasztoru ojców kapucynów.
   W sanktuarium grupa, wspólnie z pielgrzymami dekanatu radzyńskiego, uczestniczyła we Mszy św. i wysłuchała koncertu Tomka Kamińskiego. Nazajutrz w Rywałdzie odbyły się główne uroczystości odpustowe pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza.

   O. Wojdyło

   Dekanaty toruńskie

  • Toruńscy Pomocnicy Maryi pielgrzymują
   (30kB)

   Ludzie mówią - czas to pieniądz, a ja wam mówię - czas to miłość (Stefan Kardynał Wyszyński). Toruńscy Pomocnicy Maryi Matki Kościoła już po raz szósty doświadczyli Bożej i ludzkiej miłości na trasie pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej Skępskiej.
   8 września, w święto Narodzenia NMP wyruszyliśmy z Torunia, z kościoła św. Maksymiliana Kolbego przez Złotorię, Osiek, Bobrowniki, Lipno do Skępego. W ciągu trzech dni przeszliśmy 75 km. Łączyliśmy wysiłek, trud pielgrzymowania, wylane krople potu, a nawet ból ze śpiewem i modlitwą. Słuchaliśmy konferencji poświęconych Prymasowi Tysiąclecia, które przygotował ks. kan. Krzysztof Stanowicz, organizator i kierownik pielgrzymki. Wysłuchaliśmy także z taśmy magnetofonowej fragmentów przemówień Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Jego silnego i zdecydowanego głosu, gdy stawał w obronie praw ludzkich i obywatelskich, a na koniec życia głosu słabnącego, gasnącego, gdy żegnał się na łożu śmierci z najbliższymi współpracownikami. Mamy nadzieję, że pielgrzymka przybliżyła uczestnikom osobę, dorobek życia i dziedzictwo duchowe Prymasa Tysiąclecia. Ufamy, że wszystko to co przeżyliśmy, przyczyni się, jako nasz dar ofiarny, do rychłego wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego. Staliśmy się duchowo bogatsi, by wejść w trzecie tysiąclecie, a problemy życia rozwiązywać zgodnie z ewangelicznym przesłaniem.

   Pomocnicy Maryi Matki Kościoła

  • Drugi rok pracy Bractwa św. Józefa Opiekuna Rodzin w Toruniu

   19 września br. w Kościele Chrystusa Króla w Toruniu, nabożeństwem do św. Józefa z wystawieniem i adoracją Najświętszego Sakramentu oraz nowenną, męska wspólnota modlitewno-apostolska, bractwo św. Józefa Opiekuna Rodzin, zainaugurowała nowy, drugi już rok pracy formacyjnej. Po nabożeństwie i Mszy św. odbyło się spotkanie Bractwa, podczas którego konferencję formacyjną nt. Ojciec rodziny - głową i kapłanem Kościoła domowego wygłosił o. Stanisław Jarosz, paulin, proboszcz parafii NMP Częstochowskiej w Toruniu. O. Stanisław wskazał na rolę i autorytet ojca, podkreślając, iż jest ona niezastąpiona w budowaniu prawdziwie chrześcijańskiej rodziny, która zjednoczona z Chrystusem jest członkiem Jego Mistycznego Ciała i zwie się Kościołem domowym.
   Nabożeństwo do św. Józefa w kościele Chrystusa Króla odbywa się każdego 19. dnia miesiąca, w ramach tzw. całorocznej nowenny, co stanowi jedną z programowych praktyk religijnych bractwa.
   Po konferencji członkowie wspólnoty omówili problemy organizacyjne wynikające z programu pracy rocznej, koncentrując się na problematyce miłosierdzia. Obecny rok formacyjny członkowie bractwa pragną przeżyć jako rok miłosierdzia w oparciu o trzy idee: miłosierdzie w modlitwie, miłosierdzie w czynie, miłosierdzie w pojednaniu.
   Główny cel programu tego roku to miłosierdzie w czynie, aby pomagać biednym i cierpiącym niedostatek rodzinom, poprzez zdobywanie funduszy z pracy własnych rąk.
   Adres Bractwa Świętego Józefa Opiekuna Rodzin Dom: ul. Bażyńskich 19, 87-100 Toruń, tel (056) 62 336 39,e-mail - bractwojozeph@wp.pl

   Z Chrystusowym pozdrowieniem
   Adam Ławniczak
   rektor bractwa

  • Toruńska Wspólnota Apostolstwa św. Elżbiety

   Są w Toruniu siostry, które zaprosiły do swojej rodziny duchowej osoby świeckie. Myślą przewodnią naszego apostolatu są słowa św. Elżbiety Węgierskiej: Musimy innych uszczęśliwiać. Zgodnie z założeniami wspólnoty, każdy może włączyć się w dzieło apostołowania, oczywiście w miarę swoich możliwości. Aby być apostołem wspólnoty wystarczy jeden życzliwy uśmiech, spojrzenie, dobre słowo, serdeczny uścisk dłoni, pomocna rada. Gdziekolwiek jesteśmy, dawajmy świadectwo chrześcijańskiej postawy. To dobro wprowadzajmy w pierwszej kolejności w swoich rodzinach. Chciejmy przy Bożej pomocy wspólnie zbawiać świat.
   Potrzebujemy ludzi w podeszłym wieku, którzy nie są w stanie iść do kogoś, kto jest w potrzebie, ale swoją modlitwą mogą wspierać dzieła wspólnoty. Jako Wspólnota Apostolska św. Elżbiety pragniemy poświęcić wolny czas, modlitwę, odrobinę swojego dobra materialnego, swoje dobro duchowe na potrzeby tych, którzy z różnych przyczyn sami dźwignąć się nie mogą. Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25,40). Sami również potrzebujemy umocnienia słowem Bożym, odejścia na miejsce pustynne, by nieco odpocząć i napełnić się Bogiem. Stąd w dniach 1-4 lipca br., w domu sióstr elżbietanek w Gdyni-Orłowie, przeżywaliśmy wspaniałe rekolekcje. Poprowadził je ks. Piotr Rutkowski, który zachęcał do przemyślenia i wprowadzenia w życie słów Chrystusa z Kazania na Górze. Siostry dawały świadectwo swojego powołania, służyły dobrą radą i troszczyły się o pokarm dla ciała. Wspólna modlitwa, dzielenie się wiarą i radością z tego, że swoje chrześcijaństwo możemy przeżywać i realizować przynależąc do rodziny elżbietańskiej, zachęciły nas jeszcze bardziej do dalszego świadczenia miłości bliźniemu.
   Święta Elżbieto, która ochotnym sercem służyłaś potrzebującym, wspomóż nasze wysiłki!

   Czesław Jarmusz

  • Tibi Domine na warsztatach wokalnych

   Hartowiec to zaciszna miejscowość, w województwie warmińsko-mazurskim, położona ok. 100 km od Torunia. Właśnie tam od 26 sierpnia do 5 września trwał obóz szkoleniowy dla Toruńskiego Chóru Kościelnego Tibi Domine pod dyrekcją ks. Mariusza Klimka. W miejscowej parafii Podwyższenia Krzyża chórzystów gościł ks. Marek Wysiecki.
   Próby, podczas których uczyliśmy się kilkunastu nowych utworów, m.in. pieśni maryjnych, patriotycznych, kolęd i innych, trwały do sześciu godzin dziennie.
   2 września ks. Mirosław Owczarek zaprosił nas do Rybna, gdzie śpiewaliśmy podczas niedzielnej Eucharystii. Parafianie przyjęli nasz występ niezwykle serdecznie i ciepło.
   Warsztaty zakończyliśmy Mszą św. dziękczynną, sprawowaną w intencji dobroczyńców i sponsorów, oraz koncertem, podczas którego zaprezentowaliśmy efekt naszych żmudnych ćwiczeń: utwory J. Arcadelta, G. G. Gorczyckiego, H. M. Góreckiego, P. Łukaszewskiego, A. Ignatowicz i innych kompozytorów. Pobyt w Hartowcu, pełen przeróżnych doświadczeń: radości, czasem smutku i roztargnienia, zmęczenia, ale zarazem i wielkiej satysfakcji, umocnił w nas miłość do śpiewu dla Pana Boga.

   Liliana Górska

   Wkrótce

  • IX Diecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej
   Kowalewo Pomorskie 2001

   20 października 2001 r. odbędzie się IX Diecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej Kowalewo Pomorskie 2001 pod honorowym patronatem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego i wojewody kujawsko-pomorskiego Józefa Rogackiego. Motto tegorocznego festiwalu brzmi: Idźmy z nadzieją w przyszłość (Jan Paweł II: Nuovo Millennio Ineunte). Festiwal rozpocznie się Mszą św. o godz. 8.00, w kościele parafialnym w Kowalewie Pomorskim. Przesłuchania konkursowe odbędą się w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Do konkursu festiwalowego mogą przystąpić zespoły wokalno-instrumentalne, schole i soliści (w dwóch kategoriach wiekowych od 6-12 lat i powyżej 12 lat). Repertuar obejmuje dwa dowolne utwory muzyczne o treści religijnej, a czas prezentacji nie może przekroczyć 10 minut.

   Ks. Ryszard Kobierowski,
   proboszcz parafii
   św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim

  • Kurs Życia Rodziny

   Inauguracja Diecezjalnego Kursu Życia Rodziny odbędzie się w piątek 19 października w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II (Toruń ul. Łazienna 22) o godz. 16.00. Rozpoczniemy Mszą św. Następnie odbędzie się wykład inauguracyjny.
   Kolejne zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu, w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godz. 9.00 - 15.00. W ciągu czterech semestrów planuje się 200 wykładów i 150 godzin ćwiczeń, które poprowadzą osoby z akademickim przygotowaniem. Koszt nauki ze względu na otrzymane dofinansowanie wyniesie 100 zł za cztery semestry. Zgłoszenia do 10 października przyjmował Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej. Szczegółowe informacje można uzyskać u ks. Józefa Nowakowskiego, tel. (0-56) 622-22-603, fax (0-56) 62-11-078.

   jn

  • Zaproszenie do Budapesztu!

   Tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Braci z Taize, odbędzie się w Budapeszcie od 28 grudnia br. do 1 stycznia 2002 r. Zapisy i spotkania przygotowawcze odbywają się w Punkcie Przygotowań w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu przy ul. Łaziennej 22, w każdą środę o godz. 19.00. Osobą odpowiedzialną za punkt jest Beata Nalińska.

   Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży
   Ks. Władysław Fedorczyk

  • Święto służby zdrowia

   Zachęcam, aby 18 października, w święto patrona, św. Łukasza, we wszystkich szpitalach, hospicjach, przytułkach, domach opieki społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, a także w kościołach odprawiać Msze św. i modlić się w intencji pracowników służby zdrowia.

   Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia
   Ks. Jan Ropel

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl