Głos z Torunia

Nr 46
18 listopada 2001 r.

 

 Strona główna  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

Odezwa Biskupa Toruńskiego w sprawie hospicjum w Działdowie

 

(17kB)

Umiłowani Diecezjanie

Zwracam się do Was w sprawie, która dotyczy wspólnej troski o ludzi dotkniętych nieuleczalną lub przewlekłą chorobą, najczęściej choroba nowotworową. Wymagają oni opieki paliatywnej, czyli takiej, która przynosi ulgę, łagodzi cierpienia, otacza jak płaszczem chorych oraz ich udręczone rodziny. Z myślą o ludziach potrzebujących tej opieki Caritas Diecezji Toruńskiej organizuje hospicjum w Działdowie, na miejscu naznaczonym stygmatem cierpienia i męczeństwa wielu niewinnych ofiar hitleryzmu.

Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy. Hospicjum stanie się jednocześnie żywym pomnikiem pamięci męczenników działdowskich, do których należy również troje błogosławionych, wyniesionych do chwały ołtarzy przez Ojca Świętego Jana Pawia II w Warszawie, 13 czerwca 1999 r. Są nimi: bł. Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski, bł. Biskup Leon Wetmański i bł. Siostra Mieczysława Kowalska. Najlepszym uczczeniem ich męczeństwa za wiarę i Ojczyznę będzie pomoc tym, którzy także doznają cierpień i osamotnienia w swej chorobie.

Serdecznie proszę. Siostry i Bracia, byście duchowo i materialnie wspierali powstające hospicjum w Działdowie, pamiętając na słowa Chrystusa Pana: wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25,40). Szczególną okazją wsparcia tego dzieła będzie zbiórka ofiar pieniężnych do puszek przez kościołami naszej diecezji w niedzielą Chrystusa Króla, 25 listopada 2001 r. Każda ofiara na ten cel jest nowym światłem nadziei i miłości, prośbą serdeczną do Boga przyjdź królestwo Twoje.

Kieruję gorący apel do wszystkich wspólnot parafialnych naszej diecezji i wszystkich ludzi dobrej woli: bądźmy solidarni z cierpiącymi, nieśmy im światła miłości i nadziei!

(4kB)

Copyright by:
Głos z Torunia

 Strona główna  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

 

Stronę przygot: Z.Rakowski
Edycja WWW: P. Bała 18.11.2001
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl