GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 47(362)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 25 XI 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Rozważania o dialogu polsko-niemieckim - ks. Wojciech Miszewski
 • Zaciekawić młodzież nauką - Teresa Tylicka
 • Katecheta w Gimnazjum Akademickim - Lena Maryks
 • Maryja prowadzi do Jezusa - Maria Nędzewicz
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strużanowskiego

   Dekanat Grudziądz

  • Pielgrzymi na szlaku

   Członkowie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu zorganizowali 20 października pielgrzymkę autokarową do kolebki narodowego chrześcijaństwa. W sobotni ranek wyruszyliśmy wraz z ks. proboszczem w nastroju radości i modlitwy na pielgrzymkowy szlak. Pierwsze kroki skierowaliśmy na Pola Lednickie, gdzie wspólnie, ze złączonymi rękami przekroczyliśmy symboliczną bramę w kształcie ryby. Następnie podzieliliśmy się chlebem - symbolem pokarmu duchowego, a ks. proboszcz pokrzepił nas pięknymi i wzruszającymi słowami. Po drodze zatrzymaliśmy się w Pobiedziskach, gdzie zwiedziliśmy skansen miniatur budowli sakralnych i świeckich. Około południa dotarliśmy do starego, piastowskiego grodu - Gniezna. Tu, w słynnej katedrze gnieźnieńskiej, miejscu przechowywania relikwii św. Wojciecha, modliliśmy się o rychłą beatyfikację ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Udaliśmy się także do kościoła oo. franciszkanów, do Matki Boskiej Pocieszenia, której koronę poświęcił w 1997 r. Jan Paweł II. Przed cudownym obrazem Pani Gnieźnieńskiej przeżywaliśmy Eucharystię w intencji pielgrzymów i ich rodzin. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Strzelnie. Zwiedziliśmy romański kościół - rotundę św. Prokopa z XII w.
   Parafialne pielgrzymowanie ubogaciło nas duchowo, intelektualnie oraz pogłębiło naszą wiarę i wiedzę o miejscach naszej historii, a także bardziej nas zjednoczyło.

   Maria Szczęsna

   Dekanaty toruńskie

  • Pamięć

   28 października, w 62. rocznicę pierwszych straceń Polaków w lasach Barbarki, odbyła się tam uroczystość ku czci ofiar hitlerowskiej zbrodni. Centralnym punktem była Eucharystia, której przewodniczył ks. kan. Bogdan Górski, proboszcz parafii św. Antoniego na Wrzosach, który również wygłosił homilię. W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. prał. Stanisław Kardasz, proboszcz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej oraz ks. Stanisław Kalisztan CSMA, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku. Na leśny cmentarz licznie przybyli mieszkańcy Torunia i gminy Łysomice.
   Wznowienie tradycji upamiętniającej tragiczne wydarzenia 1939 r. jest zasługą pułkownika Jana Bruża. W apelu poległych, którego dokonał I Oddział Stowarzyszenia Szwadronu Jazdy RP Pomorza Nadwiślańskiego, z ponad 800 zamordowanych wówczas Polaków zostało wymienionych wiele nazwisk nauczycieli, księży, harcerzy. Patriotyczną uroczystość ubogacili swoją obecnością harcerze, którzy włączyli się do liturgii słowa i liczne poczty sztandarowe, m.in. młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 31 im. gen. Józefa Hallera i Gimnazjum nr 31 im. Józefa Piłsudskiego. Po Mszy św. delegacje władz miasta i Rady Miasta Torunia, kombatantów, leśników, strażaków, harcerzy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach pomordowanych. Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystości wpisali się do księgi pamiątkowej.

   mm
   Fot. Czesław Jarmusz

  • Nocne czuwanie

   Po raz drugi w toruńskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielawach spotkała się grupa modlitewno-pokutna czcicieli Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej. Całonocna modlitwa od godz. 22.00 do 5.00 rano wznosiła się do Boga w intencjach Ojca Świętego, za Ojczyznę, biskupów i kapłanów, o jedność w Kościele, za naszą diecezję i parafię oraz w intencjach osobistych wszystkich uczestników adoracji.
   W tym czasie każdy mógł przystąpić do sakramentu pokuty. O północy została odprawiona uroczysta Msza św. połączona z adoracją krzyża, z pouczającym kazaniem i Komunią św. pod postacią chleba i wina.
   W czuwaniu bardzo licznie uczestniczyli parafianie, którzy równie serdecznie jak ich księża, ks. Tadeusz Partyka i ks. Krzysztof Rynkowski, przyjęli pokutników słodkim poczęstunkiem. Wszystkim serdeczne Bóg zapłać! Zapraszamy na następne spotkanie 14 grudnia br.

   Anna Regosz

  • Z cyklu Spotkania
   (6kB)

   18 października Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe i Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Toruniu urządziło spotkanie z Lechem Zdrojewskim. Dzielił się on ze zgromadzonymi swoim doświadczeniem z działalności w samorządzie szkolnym oraz ostatnio w Lidze Polskich Rodzin. Tym spotkaniem Duszpasterstwo Ludzi Pracy rozpoczęło cykl takich spotkań mających na celu poznanie osób działających również społecznie w różnych formach, których doświadczenie jest warte poznania.
   Pan Zdrojewski opowiedział o motywach swej wieloletniej działalności. Doświadczenie tej pracy pomogło mu jeszcze bardziej osobiście się ubogacić i zdobyć nowych przyjaciół i nadzieję na wspólną pracę. Obecnie z najważniejsze uważa podnoszenie wiedzy obywatelskiej.

   Ks. Józef Nowakowski
   Duszpasterz Ludzi Pracy Diecezji Toruńskiej

  • Pożegnalny mecz
   (54kB)

   Mieszkańcy toruńskiej dzielnicy Stawki w niecodzienny sposób pożegnali kapłana kończącego pracę duszpasterską w ich parafii. W upalną wakacyjną sobotę na boisku piłkarskim zmierzyły się dwie drużyny. Pierwszą z nich była reprezentacja ministrantów i lektorów z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Opiekunem - selekcjonerem młodych zawodników był wikariusz parafii, ks. Piotr Klein. Drużyna przeciwna składała się z ojców, wśród których byli członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Po ciekawym, ostrym, ale nie brutalnym pojedynku, mecz zakończył się wynikiem remisowym 5:5.
   Nie było to zwykłe kopanie piłki dwóch pokoleń piłkarzy-amatorów. Spotkanie miało charakter pożegnalny i zostało zorganizowane na zakończenie służby duszpasterskiej w parafii ks. Piotra Kleina, który podjął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
   Dziękujemy Ci, Księże Piotrze za stworzenie tej drużyny, za opiekowanie się ministrantami, lektorami i wszystkimi parafianami. Dziękujemy za pielęgnowanie atmosfery prawdziwej radości i miłości do człowieka oraz za Twój ciągły uśmiech na twarzy.
   Życzymy Ci sukcesów w czasie pełnienia nowych obowiązków w Lublinie, do których wyznaczył Cię Biskup Ordynariusz.
   Za wszystko, co zrobiłeś drogi Księże dla naszej parafii składamy Ci serdeczne Bóg zapłać!

   Ministranci, lektorzy, młodzież i parafianie
   Fot. Piotr Konrad

   Wkrótce

  • Jubileuszowy V Diecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej

   12 stycznia 2002 r. w sali koncertowej Domu Kultury przy ul. Okólnej 169 na toruńskim Rudaku odbędzie się V Diecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej TORUŃ 2002.
   Jest to już piąta impreza tego typu organizowana przez koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Toruniu pod patronatem honorowym bp. Andrzeja Suskiego. Od lat przewodniczącym jury festiwalu jest znakomity dyrygent, dyrektor Chóru Katedralnego Pueri Cantores Thorunienses - Roman Grucza. Gośćmi specjalnymi są znani artyści; przed dwoma laty wystąpił Tomek Kamiński z zespołem, zaś przed rokiem - toruńska grupa Nain. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe (np., gitary, radiomagnetofony).
   O uczestnictwie w Festiwalu decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku ich dużej ilości, organizator zastrzega sobie prawo przeprowadzenia eliminacji, o czym uczestnicy zostaną powiadomieni.
   Do konkursu mogą przystąpić zespoły wokalno-instrumentalne, schole i soliści. Uczestnicy będą oceniani w kategoriach j. w. w dwóch grupach wiekowych: poniżej 12 lat i powyżej 12 lat. Repertuar obejmuje dwa utwory ( czas trwania nie może przekroczyć 10 min.).
   Kartę uczestnictwa prosimy przesłać do 15 grudnia 2001 r. na adres: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. w Toruniu: Prezes Koła: Witold Makowski, ul. Łódzka 82, 87-100 Toruń lub Bogdan Sobkowski, ul. Radiowa 39, 87-100 Toruń.
   Wszelkie informacje można uzyskać telefonicznie u współorganizatora, Bogdana Sobkowskiego, pod numerami telefonów: (0 prefiks 56) 654 79 52 - codziennie w godzinach 19.00- 21.00 lub 0 601 84 71 83 (tel. kom.) - przez cały dzień.

  • Harcerska modlitwa za zmarłych

   W niedzielę 25 listopada podczas Mszy św. o godz. 17.00 w sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu harcerze będą modlić się za zmarłych druhów i druhny. Na Mszę św. i spotkanie serdecznie wszystkich harcerzy i sympatyków zaprasza Duszpasterstwo Harcerzy Diecezji Toruńskiej.

   Ks. Sylwester Ćwikliński
   Duszpasterz Harcerzy Diecezji Toruńskiej

  • Spotkanie

   Swoimi doświadczeniami pracy społecznej podzieli się z nami w cyklu Spotkania prof. Wacław Bała. Jest on pracownikiem Instytutu Fizyki UMK, był radnym II kadencji Rady Miasta Torunia. Na spotkanie serdecznie wszystkich zapraszają organizatorzy: Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe i Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Toruniu w czwartek, 29 listopada o godz. 19.15, w Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Łaziennej 22. Wstęp wolny.

   mm

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 6549670, fax- (0-56) 622-05-41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Bożyszkowski  tel. (056) 642-85-87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl