GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 49 (364)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 09 XII 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • W dążeniu do poszukiwania prawdy - ks. Wojciech Miszewski
 • Przemówienie Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologicznego UMK
  Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego
 • Przemówienie Prefekta Kongregacji Wychowania Chrześcijańskiego
  JE ks. kard. Zenona Grocholewskiego
 • Theologica Thoruniensia - ks. Zbigniew Wanat
 • Jan Chrzciciel ks. Rajmund Ponczek
 • Kronika opracowana przez Marię Major

  • Nagroda Lindego po raz szósty

   17 listopada w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego została wręczona tegoroczna Nagroda Literacka Miast Partnerskich Torunia i Getyngi. W tym roku otrzymali ją Jan Józef Szczepański - polski prozaik, eseista i reportażysta oraz Henryk Bereska - niemiecki poeta i tłumacz literatury polskiej na język niemiecki. W imieniu J. J. Szczepańskiego nagrodę odebrała jego córka Anna Krasnowolska. Uczestnicy uroczystości z dużym wzruszeniem obejrzeli wywiad z 82-letnim laureatem, nakręcony w jego mieszkaniu w Krakowie, gdzie odwiedziła go latem toruńska kapituła Nagrody Lindego. Pisarz, podobnie jak jego przyjaciel Zbigniew Herbert, nigdy nie splamił się współpracą z komunistycznym reżimem.
   Henryk Bereska, urodzony w Szopienicach pod Katowicami i doskonale mówiący po polsku, przyjechał na uroczystość wraz z żoną. Od lat 50-tych mieszka w Berlinie. Podczas swojego wystąpienia mówił o trudnych początkach swojej pracy w warunkach niemieckiej, komunistycznej cenzury.

   mm

   Dekanat Grudziądz

  • Wdzięczna pamięć
   (13kB)

   Ostatni piątek miesiąca w par. św. Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu szczególnie poświecony jest pamięci modlitewnej zmarłych. 26 października jednak był dniem wyjątkowym. Poza intencjami modlitewnymi za krewnych i bliskich wspomnienie modlitewne biegło ku zmarłemu tragicznie bp. Janowi Chrapkowi. Na prośbę dyrektora Szkoły Podstawowej nr 21 im. Witolda Pileckiego na osiedlu Lotnisko odbyła się uroczysta, żałobna Eucharystia w intencji ś.p. Biskupa Jana. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii, ks. Piotr Neumann. Wspólnie modlili się w wypełnionej świątyni: dyrekcja szkoły, nauczyciele, dzieci i młodzież oraz licznie zgromadzeni parafianie. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowały dzieci, a swoim śpiewem żałobnej liturgii towarzyszył chór Alla Camera. Osobę Zmarłego przypominał herb biskupi i wiązanka kwiatów przewiązanych żałobną wstążką. Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła oraz szkole podstawowej szczególnie bliska jest osoba bp. Chrapka. Tu święcił sztandar szkoły, halę sportową, rozpoczynał inaugurację roku szkolnego.
   Wielokrotnie też odwiedzał naszą budującą się świątynię i przewodniczył Eucharystiom. Wszyscy dobrze pamiętamy, jak wchodził zawsze uśmiechnięty w progi świątyni, wspierał nas swoim pocieszającym i budującym słowem. Społeczność szkolna i rodzice pamiętamy go jako przyjaciela. Uśmiechał się, witał podaniem ręki, rozmawiał, głaskał po głowach maluchów i błogosławił.
   W imieniu rodziców składam uznanie dla Dyrektora Szkoły za pamięć i modlitwę w intencji zmarłego Księdza Biskupa, za życzliwość i współpracę z parafią. Słowa wpisane do kroniki szkolnej przez bp. Jana: Idź przez życie tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię - niech będą refleksją dla nas wszystkich i towarzyszą nam w życiu.

   Maria Szczęsna

   Dekanaty toruńskie

  • Sybiracka uroczystość

   10 listopada Związek Sybiraków w Toruniu zorganizował uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Członkowie związku i ich rodziny uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w kościele św. Józefa, podczas której modlono się o zbawienie wieczne zmarłych na nieludzkiej ziemi. Mszę św. celebrował o. Jan Bartos, który przez wiele lat pracował na misjach na Wschodzie. W homilii mówił o tragicznych losach kolejnych pokoleń zesłańców na Sybir i podkreślił ich zasługi dla odzyskania niepodległości Polski. Po Mszy św. wszyscy Sybiracy uczestniczyli w spotkaniu przy herbacie w Domu Pielgrzyma, gdzie śpiewano pieśni patriotyczne i dzielono się wspomnieniami z zesłania. Spotkanie zakończyło się projekcją filmu o ks. kard. Stefanie Wyszyńskim, pt. Prymas.

   Jk

   Wkrótce

  • O pokój dla Świata

   Wspólnota Bractwa Eucharystycznego zaprasza na czuwanie modlitewne - O pokój dla Świata - w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w dniu 7/8 grudnia w godzinach od 21.00 do 5.00 w kościele adoracyjnym Księży Marianów (kościół pojezuicki) w Grudziądzu przy ul. Kościelnej 11.

  • List do Kościoła

   Drugi wykład z cyklu Apokalipsa św. Jana odczytana na progu nowego wieku, zatytułowany List do Kościoła w Efezie (Ap 2, 1-7), wygłosi ks. dr Dariusz Kotecki. Wykład odbędzie się 12 grudnia w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, przy pl. ks. Stefana W. Frelichowskiego 1, o godz. 20.00. Serdecznie zapraszamy.

   mm

  • Przez słowa do SŁOWA

   Gimnazjum Akademickie w Toruniu zaprasza młodzież na spotkanie z cyklu Przez słowa do SŁOWA. Karol Wojtyła - Jan Paweł II. Poeta - Papież. Czwarte spotkanie 11 grudnia o godz. 17.00 zatytułowane: Kiedy myślę: Ojczyzna. Polska w słowie poetyckim i kapłańskim Karola Wojtyły - Jana Pawła II, będzie prowadzić dr hab. Bogdan Burdziej, pracownik Instytutu Literatury Polskiej UMK, w Gimnazjum Akademickim, ul. Szosa Chełmińska 83

   mm

  • SPOTKANIA

   Kolejny wykład w cyklu SPOTKANIA nt. Samorząd - troska o wspólnotę lokalną wygłosi Bogdan Major, przewodniczący Rady Miasta Torunia II i III kadencji, przewodniczący Ligi Miejskiej w Toruniu - Oddziału Ligi Krajowej. Na spotkanie serdecznie wszystkich zapraszają organizatorzy: Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe i Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Toruniu w czwartek, 13 grudnia o godz. 19.15 w Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Łaziennej 22. Wstęp wolny.

   mm

  • Brazylijski biskup z Brodnicy

   7 maja 2000 r. brodniczanin ks. Edward Zielski otrzymał sakrę biskupią i został ordynariuszem diecezji Campo Maior w Brazylii, gdzie posługuje od 1980 r. W herbie i zawołaniu biskupim widać odbicie zawołania św. Faustyny o miłosierdziu Bożym - serce, dwa promienie i słowa: Sola misericordia (tylko miłosierdzie). Przed rokiem tak mówił o swoim powołaniu: Duch wieje, kędy chce. Musisz pozwolić, żeby Cię Duch niósł. Mnie zaniósł do Brazylii wraz z tym, co mi dał: oaza, miłosierdzie.... Jeśli chcesz spotkać się z bp. Edwardem podczas jego najbliższego pobytu w Polsce, to zapraszamy w niedzielę 16 grudnia do Lisewa na godz. 11.00. Natomiast poprzez Radio Maryja będzie można z nim porozmawiać 15 grudnia od 21.30 do 24.00.

   Ks. Wacław Dokurno

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Bożyszkowski  tel. (056) 642 85 87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl