GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 50(365)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 16 XII 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Pochylić się nad formacją - alumn Jarosław Janowski
 • Co dzisiaj mówi Duch do Kościoła toruńskiego? - Tomasz Strużanowski
 • Czy zdaliśmy te egzaminy? - Teresa Tylicka
 • Adwentowe zamyślenia - ks. Rajmund Ponczek
 • Grudziądzanin - ks. prof. Andrzej Szostek nagrodzony - Helena Rykaczewska
 • Kronika opracowana przez Lenę Maryks

   Dekanat Brodnica

  • Pożegnanie kapłana
   (31kB)

   19 października proboszcz i parafianie kościoła Matki Bożej Fatimskiej ze łzami w oczach pożegnali swego ulubionego wikariusza ks. Andrzeja Zblewskiego. Podczas Mszy św. pożegnalnej księdza obdarowano licznymi prezentami. Po ośmiu latach kapłaństwa powołany został przez Biskupa Ordynariusza na proboszcza parafii św. Katarzyny w Nawrze. Za jego oddaną pracę duszpasterską serdecznie dziękują wdzięczni parafianie. Na miejsce ks. Andrzeja do parafii przybył ks. Zbigniew Łukasik, pochodzący z okolic Brodnicy. Ostatnio pracował w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie.

   mk

  • Wizytacja Biskupa Józefa

   W dniach 28 i 29 października bp Józef Szamocki wizytował parafię pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny o. franciszkanów w Brodnicy. W tej parafii sakrament bierzmowania przyjęło 176 chłopców i dziewcząt. 29 października podczas Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania 108 młodym ludziom w parafii Matki Bożej Fatimskiej. 30 października Biskup Józef sprawował Mszę św. dla chorych i samotnych, udzielił też sakramentu Namaszczenia. Ksiądz Biskup odwiedził także pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Samotna Starość, sprawował Mszę św., po której spotkał się z chorymi w kaplicy szpitalnej. Spotkał się również z członkami budowy i nadzoru świątyni. Wizytację parafii zakończył nabożeństwem dla dzieci.

   Maria Kulaszewska

   Dekanat Grudziądz

  • Godnie uczczono Święto Niepodległości
   (43kB)
   Fot: s. Klemensa

   Wszelkie ważne wydarzenia w Polsce na przestrzeni wieków miały zawsze podłoże religijne. W nadwiślańskim Grudziądzu bardzo uroczyście również w tym roku obchodzono narodowe święto 11 listopada. Przedstawiciele społeczności miasta, kombatanci, żołnierze i harcerze, a także przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem miasta Bożesławem Tafelskim rozpoczęli obchody 83. rocznicy Święta Niepodległości uroczystą Mszą św. w kolegiacie św. Mikołaja. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Tadeusz Nowicki w otoczeniu koncelebransów. Obecni byli również przedstawiciele dekanatu grudziądzkiego, z ks. dziekanem i prodziekanem. Ksiądz Infułat w swej homilii podkreślał znaczenie odzyskania przez Polskę niepodległości, która jednak nie jest dana na zawsze. Trzeba ją bez przerwy pielęgnować, utrwalać, a przede wszystkim sięgać do źródła, którym jest Bóg. Polacy zawsze w najtrudniejszych chwilach dziejowych sięgali do źródła wiary, umacniali ją, nieśli na pola bitew i przelewali krew, wierząc w jutrzenkę niepodległości i wolności. Kolegiata tego dnia była wypełniona po brzegi. W nabożeństwie tradycyjnie wzięła udział kompania honorowa Wojska Polskiego oraz chór Echo im. Pawła Osińskiego. Liczna grupa wiernych przystąpiła do Stołu Pańskiego.
   Po Mszy św. mieszkańcy Grudziądza uczestniczyli w uroczystości patriotycznej na Rynku Głównym. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta, kompania honorowa WP oddała salwę honorową, złożono kwiaty pod pomnikiem żołnierzy.

   Zenon Zaremba

   Dekanat Unisław Pomorski

  • Poczuć dumę bycia Polakiem

   Wybitny patriota ks. Stanisław Staszic głosił u progu odzyskania niepodległości: Paść może naród wielki, a zginąć tylko nikczemny. Temu hasłu pozostawały wierne kolejne pokolenia Polaków, w tym również Józef Piłsudski, twórca Legionów Polskich zbrojnie występujących przeciwko militarnej potędze okupantów.
   W kościele filialnym parafii Boluminek, w Dąbrowie Chełmińskiej, została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i poległych podczas I i II wojny, celebrowana przez ks. proboszcza Tadeusza Myszka z udziałem wikariusza ks. Daniela Milewskiego. Po uroczystym nabożeństwie wierni prowadzeni przez poczty sztandarowe Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych oraz Ochotniczych Straży Pożarnych przeszli na plac pod figurę, którą Niemcy wyburzyli w 1939 r., a którą zrekonstruowano dzięki staraniom ks. proboszcza Tadeusza Myszka. W uroczystości wzięli udział także: sekretarz Urzędu Gminy Krystyna Kalinowska, zastępca wójta gminy Andrzej Barczyński, zastępca dyrektora gimnazjum w Dąbrowie Chełmińskiej.
   W 83. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wierni modlili się, wspólnie z organistą Teofilem Kamińskim wykonali pieśni patriotyczne oraz złożyli wiązanki kwiatów. Następnie wszyscy udali się pod obelisk upamiętniający poległych i pomordowanych w walce o Ojczyznę, gdzie złożyli kwiaty. W imieniu kombatantów przemawiał prezes koła Związku Jan Wielgosz, który przywołał najwybitniejsze postacie, mające swój wkład w odzyskanie wolności Ojczyzny. Powiedział też m.in. W rocznicę odzyskania niepodległości, każdy Polak czuje się w swojej Ojczyźnie wolnym i bezpiecznym. Niech trwa tożsamość i zgoda narodowa, poczucie dumy bycia Polakiem.

   Aleksander Fałczyk
   były żołnierz AK Korpusu Jodła Radomsko-Kieleckie

   Dekanaty toruńskie

  • Obchody Święta Niepodległości w Toruniu
   (31kB)

   Święto Niepodległości rozpoczęło się w Toruniu tradycyjnie od złożenia kwiatów na Cmentarzu przy ul. Grudziądzkiej pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921.
   Niezwykle odświętny charakter miała Msza św. niedzielna odprawiona w kościele garnizonowym św. Katarzyny w Toruniu. We Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, ks. prał. Stanisława Kardasza i ks. prał. Józefa Nowakowskiego, wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, Wojska Polskiego, liczni przedstawiciele organizacji kombatanckich, harcerzy i szkół toruńskich z pocztami sztandarowymi oraz poczet chorągwi miasta w biało-niebieskich strojach - barwach Torunia. Rzesze wiernych szczelnie wypełniały mury świątyni. W swojej homilii Ksiądz Biskup mówił o wewnętrznej potrzebie wolności człowieka, o naszych narodowych dążeniach do niepodległości, o darze wolności, który otrzymaliśmy i musimy pieczołowicie pielęgnować. Padły też znamienne słowa: Tyle w nas dobroci, ile wolności. Kompania honorowa WP i orkiestra Wyższej Szkoły Oficerskiej uświetniły uroczystość. W trakcie wykonania Pierwszej Brygady na zakończenie Mszy św. można było dostrzec zwłaszcza wśród osób starszych wzruszenie i ukradkiem wycierane łzy. Budujący był też liczny udział młodzieży w tej patriotyczno-religijnej uroczystości.
   Po Mszy św. za wojskiem i pocztami sztandarowymi uczestnicy uroczystości przemaszerowali przez miasto pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbył się capstrzyk wojskowy, w trakcie którego wysłuchano przemówień okolicznościowych marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Waldemara Achramowicza i prezydenta Torunia Wojciecha Grochowskiego, wiersza Leopolda Staffa w wykonaniu Jarosława Felczykowskiego oraz apelu poległych. Na koniec delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

   tt i mm

   Wkrótce

  • Msza św. za śp. Biskupa Jana

   W III niedzielę Adwentu, 16 grudnia, w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Wąbrzeźnie o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. za duszę śp. bp. Jana Chrapka, który wielokrotnie przybywał do wąbrzeskich parafii z posługą pasterską. Interesowały go problemy parafii i społeczności lokalnej, odczuwało się, że Ksiądz Biskup przyjechał do nas i w tym konkretnym czasie liczą się dla niego tylko ci, do których przybył. Szanowany i kochany przez tych, którzy chociaż raz go spotkali, Biskup Jan pozostanie w naszych sercach. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

   xjk

  • Spotkanie wtorkowe w CDS

   Zarząd Diecezjalny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji toruńskiej zaprasza do Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II przy ul. Łaziennej 22 na kolejny wykład z cyklu Spotkania wtorkowe. 18 grudnia o godz. 18.45 ks. prał. Józef Nowakowski wygłosi prelekcję na temat: Drogi wiedzy i praktyki pedagogicznej do rodziny. Spotkanie poprzedzi Msza św. o godz. 18.00. Zapraszamy!
   W Gimnazjum Nr 1 w Wąbrzeźnie od początku roku szkolnego trwały przygotowania do uroczystego nadania imienia patrona szkoły Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W listopadzie prelekcję na temat życia Księdza Prymasa wygłosił alumn WSD w Toruniu Jarosław Janowski. Przygotowano także okolicznościową wystawę obrazującą szczególną rolę Ks. Prymasa w dziejach narodu polskiego oraz konkurs wiedzy o Prymasie Tysiąclecia dla uczniów gimnazjum. Uroczystościom religijnym, które odbędą się 21 grudnia br., będzie przewodniczył bp Andrzej Suski. Początek o godz. 10.00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie.

   ks. Kazimierz Śmigecki

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 6549670, fax- (0-56) 622-05-41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Bożyszkowski  tel. (056) 642-85-87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl