GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 52(367)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 30 XII 2001 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Gwiazda Betlejemska - Jerzy Rafalski i Stanisław Rokita
 • Plan na Nowy Rok - Waldemar Rozynkowski
 • Jubileusz 10-lecia toruńskiej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej nr 33 - Jadwiga Jastrząb
 • Ofiarowany Bogu na wieczną chwałę - Maria Major
 • Kronika opracowana przez Helenę Maniakowską

   Dekanat Brodnica

  • Uroczystości w Mszanie
   (35kB)

   25 listopada w kościele św. Bartłomieja w Mszanie uroczystą Mszę św. w intencji swoich Rodziców odprawił proboszcz ks. Andrzej Srebrzyński. Jubilaci - Jadwiga i Brunon Srebrzyńscy obchodzili złote gody. 50 lat temu brali ślub w parafii Gruczno. Rodzina, którą utworzyli jest silna Bogiem, panuje w niej atmosfera pobożności i głębokiej wiary. To właśnie z tej rodziny Bóg powołał syna Andrzeja na kapłana. Drugi syn Hubert z żoną Ewą i dziećmi również uczestniczyli w tej uroczystej Eucharystii. Do wspólnej modlitwy dołączyła licznie przybyła bliższa i dalsza rodzina Jubilatów oraz parafianie. Długo trwało składanie życzeń Jubilatom, ponieważ promieniowali zawsze swoją miłością, życzliwością i wiarą w drugiego człowieka. Gorące słowa podziękowań i życzeń skierował do Jubilatów ks. Zbigniew Łukasik.
   Podczas tej samej Mszy św. w parafii Mszano rozpoczął się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Pieśni patriotyczno-religijne i poezję prezentowały dzieci i młodzież. Program przygotowany pod kierunkiem katechetki Wiesławy Martewicz otrzymał gromkie brawa. Mszę św. zakończyło odnowienie przyrzeczenia wiernej służby przy ołtarzu, złożone przez ministrantów i lektorów. Grupa młodzieżowa jest w parafii bardzo liczna, tworzy ją około 70 ministrantów, w tym 20 lektorów oraz 2 schole dziewczęce.

   mm

   Dekanaty grudziądzkie

  • Święto patronalne kolejarzy
   (33kB)

   Stowarzyszenie Kolejarzy im. św. Józefa przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu w dniu 25 listopada, już dwunasty raz obchodziło uroczyście święto patronalne kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Przed Mszą św. kapelan ks. kan. Zenon Grządka poświęcił obraz Patronki kolejarzy, ufundowany przez członków Stowarzyszenia. Służbę liturgiczną podczas Mszy św. pełnili kolejarze i członkowie Stowarzyszenia czytając Lekcję i intencje mszalne. Chór parafialny pod dyr. Tadeusza Gusta uświetnił uroczystość śpiewem, a na zakończenie wykonał hymn do św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Bóg zapłać ks. kan. Zenonowi Grządce za celebrę Mszy św. i wygłoszenie homilii, J. Przepierskiemu za przygotowanie obrazu naszej Patronki, chórowi i dyrygentowi Tadeuszowi Guście, panu kościelnemu, przedstawicielom Akcji Katolickiej i wszystkim za wkład pracy w zorganizowanie uroczystości.

   Henryk Turski

   Dekanat Kurzętnik

  • Z błogosławieństwem Prymasa Polski
   (17kB)

   Uczniowski Klub Sportowy Kogut Kurzętnik wspólnie z Centrum Kultury i Sportu w Kurzętniku zorganizowali Mikołajkowy Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży. Celem imprezy była popularyzacja szachów i upowszechnienie sportu. Honorowy patronat nad imprezą objął Prymas Polski kardynał Józef Glemp, który przesłał uczestnikom swoje błogosławieństwo. W turnieju startowało 49 dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego z następujących miejscowości: Brzozie Lubawskie, Wielkie Leżno, Małe Leżno, Trepki, Bratian, Brzozie Polskie, Nowe Miasto Lubawskie, Kurzętnik, Krzemieniewo, Sugajenko, W. Bałówki. Zawodnicy pogrupowani byli w trzech kategoriach wiekowych, a zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez organizatorów. Na zakończenie Turnieju poczęstunek herbatą i ciastem dodatkowo uradował uczestników.

   Ryszard Krzemieniewski
   Prezes UKS Kogut Kurzętnik

   Dekanaty toruńskie

  • Uczniowie Prymasowi Tysiąclecia
   (27kB)

   18 listopada w kościele Matki Bożej Łaskawej w Toruniu - Czerniewicach parafianie uczcili pamięć Prymasa Tysiąclecia. Ks. Stefan Kardynał Wyszyński jest postacią bliską parafii, ponieważ udzielił święceń kapłańskich obecnemu proboszczowi ks. kan. Leonowi Ulatowskiemu. Ponadto przed reformą struktur diecezjalnych parafia należała do archidiecezji gnieźnieńskiej.
   Uroczyste spotkanie parafian rozpoczęto Mszą św. o godz. 12.30, podczas której modlono się o wyniesienie na ołtarze i zaliczenie w poczet błogosławionych Sługi Bożego ks. Stefana kard. Wyszyńskiego. Liturgię Mszy św. śpiewem i muzyką ubogacił zespół Claritas. Lekcję, modlitwę powszechną i pochód z darami przygotował zespół Barka Leona. Ks. Proboszcz podczas homilii dzielił się swoimi przeżyciami dotyczącymi Prymasa Wyszyńskiego. Mówił o spotkaniach w seminarium duchownym w Gnieźnie, a następnie na poszczególnych placówkach duszpasterskich. O godz. 15.00 młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 8 zaprezentowała postać, życie, działalność i nauczanie Księdza Kardynała. Ponownie wystąpił zespół Claritas, ważnym gościem spotkania był ks. Józef Batkowski, który dzielił się swoimi wspomnieniami o Prymasie Tysiąclecia. Uroczystość zakończono Apelem Jasnogórskim, a także pieśnią Abba Ojcze, wykonaną z udziałem zespołu Claritas oraz uczniów z Liceum Ogólnokształcącego nr 8. grających na instrumentach.

   Teresa Węglikowska-Chachula

  • Spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy
   (9kB)

   22 listopada, w ramach Spotkań Duszpasterstwa Ludzi Pracy prelekcję nt. Własność i gospodarność wygłosił inż. mech. Mirosław Piesczek. Temat bardzo zainteresował wszystkich zebranych, gdyż dotyczył indywidualnej i społecznej działalności człowieka. Każdy rozumie, że owoce pracy człowieka i ich podział to pierwsze prawo właściciela i sedno życia gospodarczego.
   M. Piesczek mówiąc o sobie przedstawił 34 lata swej pracy zawodowej; był nauczycielem, pracownikiem oświaty, handlowcem i prowadził własną działalność gospodarczą. W 1995 r. brał udział w wyborach samorządowych. Od 1997 r. jest członkiem Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Toruniu, a od dwóch lat jego prezesem. Obecnie swoje zainteresowania koncentruje wokół inwestycji kapitałowych.
   Podczas spotkania Mirosław Piesczek odpowiadał na wiele pytań na temat własności. Zebrani usłyszeli, że własność to problem nie tylko ekonomiczny, ale społeczny i polityczny jest ona prawem człowieka. Własność prywatna jest jednym z filarów ustroju państwa. Im większe upowszechnienie własności - tym zdrowszy ustrój państwa.

   Ks. Józef Nowakowski
   Diecezjalny Duszpasterz Ludzi Pracy

  • Konkurs chórów
   (21kB)

   25 listopada w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbył się kolejny Konkurs Chórów o Puchar Marszałka woj. Kujawsko-Pomorskiego. W konkursie wzięły udział 24 chóry. Z terenu diecezji toruńskiej jury przyznało następujące nagrody: w kategorii chórów męskich - II miejsce chórowi Copernicus z Torunia, III miejsce zajął chór Echo z Grudziądza; w kategorii chórów dziecięcych - II miejsce zajął chór Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 3 w Toruniu; w kategorii chórów młodzieżowych - II miejsce przyznano chórowi dziewczęcemu I LO z Brodnicy; w kategorii chórów mieszanych - I miejsce i puchar Marszałka przyznano Chórowi Chłopięco-Męskiemu Pueri Cantores Thorunienses z Torunia, I miejsce chórowi nauczycielskiemu Con anima z Torunia, I miejsce chórowi Alla Camera z Grudziądza, II miejsce otrzymał chór Chorus Culmensis z Chełmna i chór Canto Grazioso z Brodnicy, IV miejsce przyznano chórowi Lutnia z Torunia; w kategorii chórów akademickich - Astrolabium z Torunia.

   Roman Grucza

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 6549670, fax- (0-56) 622-05-41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Bożyszkowski  tel. (056) 642-85-87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl